Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj je krompir pri slovenskem kmetu 4 x dražji od slovenskega krompirja v trgovinah ?

Zakaj je krompir pri slovenskem kmetu 4 x dražji od slovenskega krompirja v trgovinah ?


Potem si napačno sorto krompirja kupil. Res je sedaj polno nekih sort, ene so za pomfri, druge za kuhanje (pire). Ni več univerzalne sorte. In je treba paziti pri nakupu. Meni se je enkrat krompir v olju dobesedno kuhal. Po pol ure je razpadel v olju, bila je oljna kaša 🙁 Kasneje sem preverila in je bila sorta krompirja, ki je primerna za pire (in ne za pomfri)
Na otip jih tudi lahko ločiš – mehkejši so izključno za kuhanje.

ne govorim o pakiranem krompirju k pise gor za cvrtje, za kuhanje, za pecenje itn. ampak za cist navaden krompir k si ga naberes v vrecko.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

se imenuje moj iz Eurospina, piše izvor Nemčija.Pa dol mi visi.

Krompir je dober in poceni pa, ko ga ponucamo ga gremo spet iskat, da bi ga le še imeli!

Letos je po trgovinah res na voljo veliko slovenskega dobrega krompirja po zelo nizki ceni. Mi smo se kar opremili in ni bilo nil gnilega vmes. Je lep, debel, zelo malo drobnega. En razlog je lahko, da je bila izjemno dobra letina, slišala pa sem tudi, da je krompir ostal zaradi ukrepov proti Rusiji. Če je res, pa pojma nimam. In potem seveda vsi mrzlično prodajajo, da jim ne bo ostal. Ker roko na srce, potrošnikov, ki kupujejo krompir tako drago, kot tukaj berem, je zelo malo. Pa smo kupili že veliko krompirja pri kmetih. In ga tudi že pol veliko vrgli.

Kdo bi si mislil da je tudi ta krompir, katerega si nabereš v vrečko namenjen različnim postopkom priprave, kot je meni znano so rumene in bele sorte bolj za kuhanje, rdeče pa bol za pečenje in cvrtje! Ali se motim?

Kdo bi si mislil da je tudi ta krompir, katerega si nabereš v vrečko namenjen različnim postopkom priprave, kot je meni znano so rumene in bele sorte bolj za kuhanje, rdeče pa bol za pečenje in cvrtje! Ali se motim?[/quote]
Ni nujno. Nekatere vrste rdečega niso za pomfri. !! Tako da ni pravila. Jaz sem zadnjič kiksnila, kupila rdečega v prepričanju, da bo super za pomfri, potem se je pa kuhal v olju 🙂 Jaz preverim na deklaraciji sorto in poiščem na internetu informacijo, ali je dober za pomfri (kar v trgovini to preverim na telefonu) .
Gunnar, tisti krompir ki ga nabereš v vrečko ima tudi deklaracijo, kjer piše sorta. Obrni ceno in zadaj je nalepka z deklaracijo.

Kdo bi si mislil da je tudi ta krompir, katerega si nabereš v vrečko namenjen različnim postopkom priprave, kot je meni znano so rumene in bele sorte bolj za kuhanje, rdeče pa bol za pečenje in cvrtje! Ali se motim?[/quote]

vcasih je blo logicno da je bil tak krompir locen, zdej je pa ves namesan skup, locen je pa tist v par kg zakljih k je etiketiran za kaj se uporablja, kmet pa ponavad zasadi eno sorto, k je vec al manj univerzalna pa teh problemov ni.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

odgovor je zelo preprost in velja ne samo za krompir:

1. Slovenski kmet je mnenja da je njegov krompir vsaj 10x boljsi od romunskega in ga ceni kot da je zlat
2. Slovenski potrosnik, ki prekomerno gleda tv in je izpostavljen vsakodnevnem pranju mozganov, je postal enakega mnenja

Posledica je da je drago u bozjo mater, vi pa to kupujete. Logika v drugih drzavah pravi da kar je domace, je poceni. Uvozi so dragi. Pri nas je drugace. Zakaj? beri tocko 1 in 2.
Jaz ko vidim napis, “domace”, “slovensko”, se zgrabim za denarnico in tecem stran! Naj vas lepo nategujejo dalje, jaz imam svoj denar prevec rad in mi gladko dol visi ce je slovenski, romunski, ukrajinski ali uzbekistanski.

Mleko s podaljšano svežino, oziroma pasterizirano mleko z daljšim rokom uporabe se danes obdeluje z vodikovim peroksidom, (postopek hladne sterilizacje), česar včasih niso počeli. Encim katalaza pa je dodan naknadno med postopkom, da se odstranijo sledi vosikovega peroksida…..


Važno da ima napis BIO

Trgovci in veletrgovci “stiskajo” z maržami” kmete – in če hočejo ketje prodat velike količine, večino letine v čimkrajšem času, bodo prodali trgovcem po njihovo predlaganimi cenami.

Zato kmetje prodajajo po “realnih” cenah na domovih, s traktorčkih po naseljih, res je cena potem bolj realna, samo vprašanje je, če prej ne pomrzne, ker ne uspejo prodati pravočasno vsega tistega namenjenega za prodajo na tak način, potem imaš pa sladek krompir…

Trgovci pa imajo za svoja veleskladišča tudi dovoljeno uporabo kemikalij zapreprečevanje razvoja plesni, da ni prehitrega gnitja, s katerimi lahko obdelajo stvari pred skladiščenjem – tak krompir, ki ga kupiš v trgovini runfuza ali pa stariran po kg, je zagotovo bolj obdelan kot pri kmetu doma, da ne požene, da se ne izsuši in grbanči in ostane v hladilnicah in na policah dolgo napet in svež, ker je obdelan.

Pa ne samo krompir, tudi karkoli drugega.

Naprimer, sedaj opažam, da so začeli tudi že slovenski pridelovalci česna “pomakat” koreninice česna v kislino, ne samo Kitajci, predno ga dajo na kontejnerje in na ladje ( ker se vidi, kako je do nule, do strokov vse “požrto”, spucano, očiščeno, to ne more nobena mašina, niti roka tako spucat, niti enega laska koreninic skoraj več. S tem, ko namakajo v kislino, preprečujejo razvoj plesni in zajedalcev.

To da to delajo s česnom, je pa mojemu bližnjemu sorodniku agronomu razložil nekdo iz “poljuprivrede” v Srbiji, ko so bili na strokovni eksurziji. Tako se res preprečuje razvoj zajedalcev in plesni na plodovih, kjer se jih držijo še koreninice, sploh če gre naprej v transport, na različne temperature in vlago.

Tako da, jaz raje dam pri preverjenem kmetu malo več, kot pri veletrgovcih in trgovcih, pa se ne giftamo še dodatno s kemijo.

Jaz, ki znam vklopiti logiko, pa nakupim krompir takrat, ko ga prodajajo direkt iz zemlje v desetkrat nižji ceni kot pozimi. Pa še po skladiščih se ni valjal. Ti pa taisti krompir kupuješ vsakič posebej in to drago plačaš. Da te kmet ni nategnil in poceni kupiil in drago prodal, pa itak nikoli ne boš vedela.

Točno tako. Za naša dolenjska jabolka vem, da so jih nekaj let nazaj ne vem koliko ton morali umakniti iz prodaje zaradi prevelike vsebnosti pesticidov.
Kar se pa tiče krompirja…. Za gorenjske kmete vem, da so letos imeli slabo letino zaradi dežja. Krompir sploh ni hotel rasti, bil je tudi namočen. In tudi to vem, da so vozili krompir iz Italije in ga doma natresli v lesene gajbice ter prodajali kot domačega. Ker so tisti, ki so se dnevno vozili mimo, videvali, kako kmetje delajo na njivah, so verjeli, da gre za krompir z domače njive.

Jaz, ki znam vklopiti logiko, pa nakupim krompir takrat, ko ga prodajajo direkt iz zemlje v desetkrat nižji ceni kot pozimi. Pa še po skladiščih se ni valjal. Ti pa taisti krompir kupuješ vsakič posebej in to drago plačaš. Da te kmet ni nategnil in poceni kupiil in drago prodal, pa itak nikoli ne boš vedela.[/quote]

Se motiš – kupim od kmeta, si ga grem tudi na njivo pobrat, če je treba, pa pomagam mu tudi 🙂

Moje napisano je za tiste, ku kupujejo po trgovinah….

Še to, če ne zgnije, še ne pomeni, da je dobra kvaliteta, je samo dobra zaščita in verjetno tudi gensko spremenjena semena.

če jabuka še črv ne poje, potem je z njim nekaj narobe. ZA ljudi, pa važno, da je lep in dolgo ostane.

če je kdo kdajkoli živel na kmetih, ve koliko časa zdrži mleko izpod krave in kaj nastane z njega po enem dnevu, četudi ga prekuhaš.

Naše mleko, pa ostane SVEŽE tudi po 6 mesec in več.

preverjena kvaliteta, saj jo redno preverjajo.

Morate tudi vedeti, da kmetje dobijo od inštitutov navodila, kako in koliko špricat in gnojit, če ne jih dodeli kazen.
In še in še bi lahko naštevali, tako da če smo kratki, najboljše je, da sami zasadite v lončke in jeste po potrebi.

primož[/quote]

Daj ne prodajaj bučk! Ker ti ne gre najboljše!

Delel sem v mlekarni in točno vem kaj se dela z mlekom, MLEKU se ničesar ne dodaja, vsaj ne v mlekarni kjer sem delal jaz, se mu le odvzame maščobo, v primeru, ko pa se mu dodaja določene dodatke pa to mora biti napisano na vidnem mestu, tako da ne kotali prevelikih buč če nimaš moči za njih

In če boš doma prevrel mleko izpod krave in ga pravilno shranil se ti tudi ne bo skisalo, smetana na vrhu se ti pa bo nabrala ampak to ne pomeni da je pokvarjeno mleko ampak samo to da ni homogenizirano, poglej na google kaj to pomeni če ne veš.

Še vedno sem v živilski industriji in vam povem, da zahtevajo Spar, Hofer in Lidl najvišje standarde in metode za preverjanje kakovosti in ustreznosti, laboratorijih ki jih oni določajo.

Krompir ne zgnije mogoče tudi zato ker se ga pravilno skladišči to so poznali že pred davnimio leti, da jim je krompir ostal do naslednje sezone, jabolka so pa tako ali tako vsa prešpricana.[/quote]

Predlagam, da si preberes se kaj drugega o homogeniziranem mleku poleg tistega, kar ti o njem povedo Spar, Hofer in Lidl in o njegovi “koristi” za cloveka.

Slovenski kmetje so pač nateguni kot večina ostalih v tej državi. Jaz še raje kupim tujega, res mi dol visi, kje je zrasel en posran gomolj, sploh če je še lepši za nižjo ceni. Skor vse iz Slovenije je precenjen krš.

New Report

Close