Zakaj na dopust na Croobalo ZA TOLE?
prisilni preselitvi romske družine Strojan iz Ambrusa v begunski nastanitveni center v Postojno so se slovenski mediji v zadnjem času obširno razpisali.
Dogodek je dvignil veliko prahu tudi zunaj naših meja, saj so o njem poročali številni svetovni mediji, med njimi New York Times, Herald Tribune in BBC. Spregledali ga niso niti pri naših južnih sosedih, ki so v dveh svojih zelo priljubljenih tednikih Globusu in Nacionalu podrobno poročali o nestrpnosti Slovencev. V Nacionalu pišejo, da so bile v zadnjem času večkrat kršene človekove pravice, in dodajajo, da je “rasistični pregon Strojanov iz Ambrusa razkril ksenofobičnost slovenske vlade in javnosti”. Zaradi tega se je Slovenija znašla na udaru vseh mednarodnih organizacij za varstvo človekovih pravic, kritični pa naj bi bili tudi evropski predstavniki tega področja. Kot ugotavljajo, pri tem pa se sklicujejo na neimenovane francoske politike in evropskega komisarja za pravosodje, svobodo in varnost Franca Frattinija, naj bi zaradi tragične usode ene romske družine viselo na nitki tudi slovensko predsedovanje Evropski uniji. Tako je Slovenija v le nekaj tednih od najnaprednejše nove članice EU postala nosilka ksenofobije in rasizma v Evropi, so privoščljivi Hrvati. Slovenska država, vlada, komisije, ministri in župani so, namesto da bi Strojanovim zagotovili vrnitev domov, raje iskali nadomestno lokacijo, piše Nacional in dodaja, da se romske družine branijo povsod, saj se sklicujejo izredne seje občinskih svetov, organizirajo se protesti in vaške straže.
Globus pa ugotavlja, da nosi velik del krivde notranji minister Dragutin Mate, saj je prebivalcem Ambrusa obljubil, da Romi ne bodo več živeli v njihovi soseščini. Po njihovem so državne institucije povsem izgubile nadzor, medtem ko je ombudsmana Matjaža Hanžka, ki je o primeru Strojan obvestil EU, napadel sam predsednik vlade Janez Janša. Zdajšnje stanje v sosedi je po njihovem le plod Janševe predvolilne kampanje, s katero naj bi na Dolenjskem in drugod po državi obljubljal, da bo Romom odpravil privilegije. Novomeški svetnik Zoran Grm v Globusu tako trdi, da se je položaj Romov pod Janševo vlado zelo poslabšal, in ugotavlja, da je bila vlada bivšega predsednika vlade Antona Ropa Romom bolj naklonjena.
Kot dokaz slovenske nestrpnosti so v Globusu pod drobnogled vzeli nedavno oddajo Piramida, v kateri je prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti s svojimi izjavami zelo prizadel Zorana Grma. Tega naj bi najbolj bolele nestrpne Jelinčičeve izjave, da “Cigani” le prosjačijo in kradejo, zato je doma pustil denarnico, da mu je ne bi ukradli. “O velikih problemih Romov v slovenski družbi govori dejstvo, da je za Jelinčiča glasovalo kar 75 odstotkov gledalcev,” je za Globus dejal dejal lastnik licence Piramide Dubravko Merlić. Očitno pa vsi Slovenci vseeno niso nestrpni, saj so nekateri javno stopili na stran Strojanovih. Pri tem omenjajo Društvo slovenskih pisateljev, ki je vse slovenske institucije pozvalo, naj romski družini omogočijo vrnitev domov in jim ponudijo primerno varovanje. Podporo so jim izrekli tudi študentje, aktivisti nevladnih organizacij, znana slovenska igralka Milena Zupančič in nekdanji zunanji minister Ivo Vajgl, ki je po pisanju Nacionala dejal, da so “pod Janšo vsi cigani”. Omenjajo pa tudi slovenskega novinarja Antona Judeža, ki je hrvaške oblasti pred kratkim zaprosil za azil, saj naj bi ga v Sloveniji zaradi zavzemanja za človekove pravice preganjali.
Velika črna pika za slovensko državo so tudi izbrisani, saj so jim 14. februarja 1992 zato, ker eden izmed njihovih staršev ni Slovenec, odvzeli pravice do dela, stanovanja, zdravstvenega zavarovanja, pokojnine in pridobitve državljanstva. Hrvaški tisk piše, da je to dejanje ustavno sodišče že dvakrat razglasilo za protiustavno, vendar problem še vedno ni rešen. Zaradi tega so Slovenija kritizirale številne mednarodne organizacije, različni odbori Združenih narodov in nevladne organizacije, med njimi tudi Amnesty International.
Slovenski politični vrh očitno preživlja najtežje politične trenutke v zadnjih nekaj letih, ugotavlja Nacional in dodaja, da se je na Slovenijo vsul plaz obtožb, ker naj bi navedla lažnive podatke o številu krav, za kar bi iz EU dobila preveč finančnih sredstev. Zaradi prepočasnih sodnih postopkov pa je proti Sloveniji že večkrat razsodilo Evropsko sodišče za človekove pravice. Slovenija naj bi po pisanji Hrvatov imela težave tudi pri Natu. Kot ocenjujejo, se v Natovih mirovnih operacijah vede preveč malodušno, saj ima v Afganistanu le 66 vojakov, ki so nameščeni na povsem mirnem območje Herata. Pristojnosti za njihovo premeščanje pa naj bi imela slovenska vlada in ne zveza Nato kot v primeru 150 hrvaških vojakov. “Slovenija je za zaveznike v Natu postala nezanesljiv partner,” piše Nacional in dodaja, da se zaradi tega v kratkem pričakuje tudi pritisk ZDA.