Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj ne govorite slovensko?

Zakaj ne govorite slovensko?

Zakaj recimo Bosanci po narodnosti,ki ste recimo celo rojeni v Sloveniji ne govorite slovensko?Pravzaprav pričakujete,da se bomo Slovenci pogovarjali z vami v srbohrvaščini?Prav zanimivo mi je opazovati mlajše osebe,ki imajo bosanske korenine,so se tukaj rodile,končale šolo,pa ne govorijo slovensko.Zakaj?


Srbohrvaščina že precej let več ne obstaja …

Jaz sem ravno včeraj bila na obisku pri enih. Bosanci, tudi otroka rojena v Bosni, prišla sem, ko sta bila predšolska. Vsi so govorili z mano slovensko. Poznam še eno družino, otroci rojeni v Sloveniji. Tako otroci kot starši govorijo slovensko.
Če dobro razmislim, se mi redko zgodi, da kdo govori z mano srbohrvaško. Redki ignoranti, ki mislijo, da so središče sveta.

Srbija do Tokia!! Zdaj ti je jasno kako to gre?

Obcutek me daje, da se druzis s cudnimi ljudmi. Poznam namrec zelo malo Bosancev, ki bi z menoj (za katerega vedo, da bolj ali manj tekoce govorim materin jezik) govorili kako drugace, kakor slovensko oz. nemsko – odvisno kje sem. Zakaj pa se tebi to dogaja?

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Obcutek me daje, da se druzis s cudnimi ljudmi. Poznam namrec zelo malo Bosancev, ki bi z menoj (za katerega vedo, da bolj ali manj tekoce govorim materin jezik) govorili kako drugace, kakor slovensko oz. nemsko – odvisno kje sem. Zakaj pa se tebi to dogaja?[/quote]

Desi, sem že pred časom opazila, da tvoj link ne deluje…

Sem imela v srednji šoli sošolko, katere starši so prišli iz Bosne, ona rojena v SLO, razen po imenu in priimku niti slučajno ne bi ugotovil, da ni po rodu Slovenka.


Slovensko ne govorim za to, ker me je sram, da sem slovenec.
Slovenija je še edina komunistična oaza sredi Evrope in za to me je sram, da sem slovenec. Sram me je, ker nehote pripadam tako neumni komunistični združbi. In za to nočem govorit slovenačko.

Hvala za namig. Ja, ze ca. pol leta je tako. :-))) Se kar ne morem pripravit do tega, da bi se lotil zadeve postavit v red. Ampak sem si obljubil, da bom se pred novim letom spravil (novo) stran v pogon.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

P.S.: Ampak, novozelandska domena[/url] pa mislim, da se deluje. 😉
Je pa res, da ni ze dooooolgo osvezena.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Potem si vsaj podpis popravi … dejansko se vidi zelo čudno, če računalničarju link na njegov blog ne deluje 🙁

Ne govorijo niti slovensko, niti bosansko, ampak tolčejo čefurščino – ko v en stavek namečejo pol slovenskih in pol bosanskih besed, verjetno glede na všečnost in poudarjanje bistva, malo pa tudi, ker se ne spomnijo primerne slovenske besede.

Zakaj pa toleriraš besednjak mladine, ki v enem stavku pove pol slovenskih besed, vrine še kako bosansko sem in tja, ostalo so pa angleške popačenke? Logično bi bilo, da bi te bolj skrbela spakendraščina materinščine…

Če je nekdo rojen v Bosni je lahko: muslimanske, srbske, hrvaške narodne opredeljenosti. Doma naj govorijo kot hočejo. Tud Slovenci v tujini menda “negujejo” slovenščino.

Zato, ker se nikoli ne bodo počutili Sovence in nikoli ne bodo Slovenci, ker imajo svojo kulturo, svoj način mišljenja in bivanja, četudi jim je SLovenija dala državljnstvo. Ker slovenski jezik ni njihov materni jezik. So se pač ustalili za nekaj časa v Sloveniji.

Samo pazi sedaj to: mi smo pa par kolen nazaj uradni Slovenci, pa se doma že več v angleškem initalijanskem jeziku pogovarjamo in tudi razmišljamo, kot v slovenskem – nam je lažje…. Kam boš pa nas popredalčkala 😛 med snobiše? Preseratorje? Pa nimamo italijanskih, niti angleških prednikov. Le veliko se potepamo po državah, kjer govorijo tadva jezika.

Jasno ti mora bit, da čez 30-50 let Slovenije kot take ne bo več – ker je od nekdaj bila del Balkana, samo najbolj severna, bolj “bogata” država in tampon država na poti v Avstrijo Nemčijo, kjer dela in živi ogromno državjanov bivše Juge. In ko bo Slovencev vse manj, bodo zavzeli, poselili še Slovenijo…

Pa malo začni brskat po svojih rodovnikih, če si klena Slovenka za par kolen nazaj, boš presenečena – nekaj hrvaške krvi imaš zagotovo v sebi zaradi hrvaških prednikov, ki so se selili v Slovenijo in oplojevali Slovenke, tudi gospodinje in služkinje – glej 15., 16. stoletja za svoje prednike :))))

Obcutek me daje, da se druzis s cudnimi ljudmi. Poznam namrec zelo malo Bosancev, ki bi z menoj (za katerega vedo, da bolj ali manj tekoce govorim materin jezik) govorili kako drugace, kakor slovensko oz. nemsko – odvisno kje sem. Zakaj pa se tebi to dogaja?[/quote]
pa pridi v Velenje pa potrdi tvojo teorijo, to se ne dogaja samo nekaterim to je splošno razširjeno v Velenju; poznam dosti Bosancev, Srbov in Hrvatov , ki trajbajo svoj jezik vsakodnevno

slovensko, ker se jim hlapčevski Slovenci ne postavite po robu. Jaz gladko rečem, da jih ne razumem pa hitro začnejo govorit slovensko 😉

Obcutek me daje, da se druzis s cudnimi ljudmi. Poznam namrec zelo malo Bosancev, ki bi z menoj (za katerega vedo, da bolj ali manj tekoce govorim materin jezik) govorili kako drugace, kakor slovensko oz. nemsko – odvisno kje sem. Zakaj pa se tebi to dogaja?[/quote]
pa pridi v Velenje pa potrdi tvojo teorijo, to se ne dogaja samo nekaterim to je splošno razširjeno v Velenju; poznam dosti Bosancev, Srbov in Hrvatov , ki trajbajo svoj jezik vsakodnevno[/quote]

Ne vem sicer, kako je zdaj, v časih, ko sem jaz hodila v srednjo šolo tja, tudi otroci, rojeni priseljencem, niso govorili v družbi drugače kot pa slovensko (sem imela tako sošolko).

Tudi sama poznam kar nemalo takšnih primerov. Kolikor se dognala,jim je pod časti govoriti slovensko.Najhuje mi je videt,da se npr. Slovenec v SLO trudi in govori z Bosancem,ki že doooolgo živi v SLO, po njihovo. Traparija na2!


pa pridi v Velenje pa potrdi tvojo teorijo, to se ne dogaja samo nekaterim to je splošno razširjeno v Velenju; poznam dosti Bosancev, Srbov in Hrvatov , ki trajbajo svoj jezik vsakodnevno[/quote]

Ne vem sicer, kako je zdaj, v časih, ko sem jaz hodila v srednjo šolo tja, tudi otroci, rojeni priseljencem, niso govorili v družbi drugače kot pa slovensko (sem imela tako sošolko).[/quote]
zakaj olepšujete dejstva; 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prvih priseljencev še vedno ne govori slovensko, tako je bil opre 30 let in je še danes; njihovi otroci pa govorijo ali slovensko z močnim naglasom ali pa to velenjsko latovščino

Ne vem sicer, kako je zdaj, v časih, ko sem jaz hodila v srednjo šolo tja, tudi otroci, rojeni priseljencem, niso govorili v družbi drugače kot pa slovensko (sem imela tako sošolko).[/quote]
zakaj olepšujete dejstva; 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prvih priseljencev še vedno ne govori slovensko, tako je bil opre 30 let in je še danes; njihovi otroci pa govorijo ali slovensko z močnim naglasom ali pa to velenjsko latovščino[/quote]

No, tale moja sošolka ni imela prav nobenega naglasa, je govorila ravno tako kot vsi ostali velenjčani, enako v paralelki (tam so jih imeli več).
Predvidevam pa (in mi je tudi normalno), da so pa doma govorili drugače.


zakaj olepšujete dejstva; 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prvih priseljencev še vedno ne govori slovensko, tako je bil opre 30 let in je še danes; njihovi otroci pa govorijo ali slovensko z močnim naglasom ali pa to velenjsko latovščino[/quote]

No, tale moja sošolka ni imela prav nobenega naglasa, je govorila ravno tako kot vsi ostali velenjčani, enako v paralelki (tam so jih imeli več).
Predvidevam pa (in mi je tudi normalno), da so pa doma govorili drugače.[/quote]

Seveda so, tudi pri meni so, pa sem imela 3/4 sošolcev in sošolk iz Rakove jelše v razredu. Vsi lepo slovensko v šoli govorili. Ker so bili časi drugačni, ker so bli olikani in tako vzgojeni, da je trebw zunaj domačih zidov govorit uradni jezik države, katere državljanstvo imajo.

Danes žal tega ni več med mladino, nisti starejšo generacijo- s tem se pa izkazuje tudi nespoštovanje države, ki jim je dalal državljanstvo in vse ugodnosti in pravice.

Ustava v tej državi in v vseh drugih državah, ki so normalne, določajo pravico do svoje narodnosti, kulture, vere. Tega se nikomur ne more odvzeti. Narodi potujejo, se naseljujejo. Je pa res, da v javnih inštitucijah moraš govorit uradni jezik države. Tako pravijo zakoni in v slovenski državi in v drugih normalnih državah.

61. člen USTAVE
(izražanje narodne pripadnosti)

Vsakdo ima pravico, da svobodno izraža pripadnost k svojemu narodu ali narodni skupnosti, da goji in izraža svojo kulturo in uporablja svoj jezik in pisavo.

63. člen

(prepoved spodbujanja k neenakopravnosti in nestrpnosti ter prepoved spodbujanja k nasilju in vojni)

Protiustavno je vsakršno spodbujanje k narodni, rasni, verski ali drugi neenakopravnosti ter razpihovanje narodnega, rasnega, verskega ali drugega sovraštva in nestrpnosti.

Protiustavno je vsakršno spodbujanje k nasilju in vojni.

Mene razpizdi ko slišim na kmetih na vasi 20-25 letne znanke , ki so mimogrede čiste slovenke več generacij, ampak so iz srednje šole (najbrž) prinesle počefurjeno slovenščino….dost pripomore tud čefurska muska. Jebe jih L, Č, Ž, Š…in začuda jih ni nič sram…

v javnih ustanovah in na javnih mestih, kjer komuniciraš z državljani države, v kateri živiš n imaš državljanstvo, se je treba izražati v uradnem jeziku države, v kateri živiš in katere državljanstvo imaš.

Ne vem, kje ti živiš, ampak jaz ne poznam niti enega človeka, ki bi pri nas hodil v šolo in ne bi govoril slovensko. Niti enega.

Je pa seveda v prvi generaciji, ki je prišla v Slovenijo, ko so bili že odrasli, še vedno kakšen, ki ne govori popolne slovenščine. Recimo naša snažilka. Zelo se trudi, ampak ima naglas in tudi kakšna sklanjatev in dvojina ji uide. Ko sva se enkrat pogovarjali o tem, je rekla, da sem jaz EDINA, s katero govori slovensko. In sem se zelo začudila. Ampak ja, v službi so vse naše, doma govorijo seveda v njihovem jeziku, sorodniki in prijatelji so vsi naši, in na koncu ostanem samo jaz. Jo pa imam rajši kot vse slovenske “prijateljice”.

No, tale moja sošolka ni imela prav nobenega naglasa, je govorila ravno tako kot vsi ostali velenjčani, enako v paralelki (tam so jih imeli več).
Predvidevam pa (in mi je tudi normalno), da so pa doma govorili drugače.[/quote]

Seveda so, tudi pri meni so, pa sem imela 3/4 sošolcev in sošolk iz Rakove jelše v razredu. Vsi lepo slovensko v šoli govorili. Ker so bili časi drugačni, ker so bli olikani in tako vzgojeni, da je trebw zunaj domačih zidov govorit uradni jezik države, katere državljanstvo imajo.

Danes žal tega ni več med mladino, nisti starejšo generacijo- s tem se pa izkazuje tudi nespoštovanje države, ki jim je dalal državljanstvo in vse ugodnosti in pravice.[/quote]

In zaradi takih mi gre na bruhanje vsa bosanščina. Če si tukaj,tu stanuješ,koristiš vse bonitete od A do Ž,GOVORI SLOVENSKO, doma lahko zaradi bene kitajsko. Sicer spiči od koder si prišel!!! Konec zgodbe.

New Report

Close