Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj se je težko vrniti v Slovenijo, ko enkrat okusiš tujino

Zakaj se je težko vrniti v Slovenijo, ko enkrat okusiš tujino

Eeew. Mi “podezelani” imamo lahko edino Pravilno in Zvelicavno Vozilo(TM) – Landyje 🙂 BTW, ne vem ce si opazil, ampak 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} novih avtomobilov v UK je na PCP/PCH, tako da tole z lizignom je malo “off track”.[/quote]

Govoril sem za zenske v sloveniji.
Nasplosno imajo rade moske ki jih custveno in fizicno maltretirajo.


Uf, ti pa ne vem, kje spis, da te ne odnesejo. Kaj pa vsi tisti stari, ki nimajo otrok? Pa predvsem vsi tisti, katerih otroci so tukaj na socialki, torej dobivajo ven in nic dajejo noter? A ce bi teli, ki se zdaj javljajo od zunaj, pri nas delali za minimalca ali se stempljali na zavodu, bi pa bilo za stare super boljse poskrbljeno?

Pa da teli zunaj tudi otroke solajo zunaj, je tudi narobe?

Kaj pa tujci, ki prihajajo k nam delat, pa svoje starse pustijo doma? Tisto pa spet ni v redu, aneda? Ker bodo dobili nase penzije.

Ce hoces zganjati zavist in ce hoces, da ti nekaj ne pase, potem pac najdes. Se pac ne cudit, da Slovenci veljamo za zoprnenin zavistne.

Kri? Voda? Blato? Vse OK?

Dovolim vsakomur, da dela kar mu paše – meni recimo, ne sede prenašati kalibrov tvojega kova, plačevati 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} davka v malho pogoltne, prenapihnjene in neučinkovite države, in imeti zdravstvo, kjer prej crkneš kot pa prideš na vrsto, ampak, glej, vsakomur svoje.

Pokojnine imajo oboji (modva jih, razen tistega kar bova sama našparala, ne bova!), davke so plačevali, in jih še – in desetletja vplačevali v pokojninsko blagajno, za vse ostalo pa je tu tako opevana “medgeneracijska solidarnost” – saj bi nekateri radi, da se država vpleta v vse, kajne – no, evo, krasen primer v ZZZSju in pokojninski blagajni, idealna prerazporeditev financ od tistih ki imajo k tistim ki potrebujejo. Robin faking Hood pa to.

Če bodo pa kdaj hoteli lahko mirno pridejo v UK – ampak, sorry, “k sebi” jih pa nimava namena vzeti (pač, jebiga, nama sede to, da ne samo da si mora familija obuti čevlje, še potni list in letalo rabi da pride na obisk!), bova pa z veseljem dodala zraven za varovano stanovanje ali retirement home.

Spet, ne zagovarjam določenega načina življenja ali pogleda na svet – napisal sem lastno mnenje, pogled in izkušnje. Sem pa dovolj odprtega uma, da razumem da imajo lahko ljudje drugačna mnenja in poglede. Pa ti?

Joj, saj ne morem verjeti…KO se odpre ena tema o tujini, se zacno nekateri hvaliti o tem kako so uspesni in kako je Slovenija bedna… Ja kaj pa hudica potem delate na tem forumu? Ocitno se kako zelo mocno pogresate slovensko fovsijo, pa se vse ostalo kar pride zraven, minimalna placa recimo 🙂 in metanje polen pod noge ipd. Verjetno je najvecja tezava v tem, ker se ne morete hvaliti kolegom v tujini kako se oh in sploh, kako imate ogromno placo za nic dela (ker visite stalno na monu) in kako je UK wow. Ocitno pa je tezava v tem, da ste zelo osamljeni in da si zelite dobiti tisti kancek pozornosti, ki jo dobivate na obiskih v slo, ko vsi padajo na tla, ko se pohvalite z vaso placo (ob tem pozabite omeniti koliko je najmenina v vasem jebenem Londonu in koliko placujete za mortgage v fini soseski)…
Da ne bo pomote, tudi jaz zivim v UK. Lani je bilo samo 10k in guess what I am still alive!!! Sedaj dobim veliko vec, se ne matram in uzivam v mojem delu. NIma pa vsak te srece in vecina dela za 7.2£ in placuje mastne najemnine za eno sobo (ki pa je v resnici ena kamra) v Londonu. Da ne bo pomote, ne zivim v Londonu, do sluzbe imam 40 min hoje (10 min z avtom). Morda za vase pojme draga gospoda, placa ni bohve kaj (kot pravijo razvajene gospe v Slovenci v Londonu – ampak tudi za angleze je ogromno 24k na leto no) ampak zame je veliko in to zelo cenim. Vprasanje pa je ali vi to cenite kar imata in ali bi bila pripravljena delati za manj, da bi okusila realno zivljenje v UK. In prav gotovo lahko trdim, da vecina Slovenceljnov oziroma razvajene gospe v Londonu niso okusile realnosti, kako je delati za minimalno placo, kako se boriti v shit sluzbi na napredovanje… Ja ne boste verjeli, tudi v UK se dogaja, da ti na sihtu mecejo polena pod noge, da ne mores napredovati, ker nisi prave narodnosti in da se norcujejo iz tebe, ker si iz Rusije in te sprasujejo, ce bos povedal kaj po rusko… Ja, ne boste verjeli, tudi navaden delavec v Angliji ni vreden nic oziroma je vreden se manj kot v Sloveniji. Vsa ta razvajena gospoda, ki ima privat health care, razne dodatke, pension scheme, placano bolnisko, res ne ve, da obstajajo revezi, ki trdo delajo za malo placilo. In potem za te reveze trdijo, da so lenuhi… Saj ni cudno, da potem Anglezi ne marajo tujcev – se posebej tistih, ki se imajo za nekaj vec in ki ne vidijo prave britanske realnosti…

Let me guess… Tvoje inicialke so S.J.? 😀

Meni je smešno, ko poslušam javne pametnjakoviče, ki govoričijo, kako lahko z neko novo politiko in ukrepi privabimo nazaj talentirane ljudi, ki so odšli v tujino. Jaz na splošno nimam nekega dobrega mnenja o slovenskih malih podjetnikih (velikih itak ni), ampak ne rečem nič proti tistim, ki so se tukaj nasrali in v tujini odprli ter ohranjajo svoj biznis vsaj na istem nivoju kot prej tukaj. Taki se skoraj zagotovo ne bodo sem nazaj več vračali. Postarali so se in zagotovo nimajo več energije ter nespameti, da bi še drugič poskušali v okolju, kjer jim ni ratalo, v trenutnem jim pa sorazmerno dobro gre. Slovenski podjetnik bi moral postati v tujini kar dober kapitalist, da bi šel nazaj v Slovenijo investirat kaj, ker bi s svojo finančno močjo lahko kupil domače lobije, da mu vrata odprejo. Slovenčki pa na žalost v tujini ne pridemo do orenk lastnikov kapitala. Konkurenca premočna. Doma majhen privatnik, v tujini majhen privatnik. To je domet slovenskih podjetnih čudežev v tujini. Več ne gre.

24k je popolnoma solidna plača – pravzaprav je, kot sam verjetno veš, le malo pod povprečno UK plačo. In ja, izven M25 lahko s tem dokaj spodobno živiš – od luksuza ne boš počil, ampak daleč od tega, da bi bil lačen in razcapan. London… No, tam je pa to druga zgodba. Za drugega avtorja ne morem govoriti, jaz pa osebno globoko cenim svoj življenski stil – ampak še bolj pa recimo cenim to, da lahko (za vsaj 1/3 manj kot bi dobil drugače) delam od doma. Ker imam mir, svoj urnik, delam od tam kjer mi pač tisti dan paše – in to je ena prednost, ki je v 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} v sloveniji ne bi imel, in eden od poglavitnih razlogov zakaj mi pravzaprav vse skupaj tako sede.

To je pa solski primer kislega grozdja. Pubec, denar ni vse. Bo cas prinesel spoznanje. Sem zunaj, odkar je tvoj oce hodil na morje tvojo mamo lovit.

Zato ker je Slovenija tak grda kot ti. Zelo.

Tako nekako.

P.S.: Sem pred casom malo pobaral, ce bi se mi kdo bil pripravljen pridruziti pri enem projektu (delo od doma, part-time), pa tudi ni bilo nekega interesa. 🙂

Tako nekako.

P.S.: Sem pred casom malo pobaral, ce bi se mi kdo bil pripravljen pridruziti pri enem projektu (delo od doma, part-time), pa tudi ni bilo nekega interesa. 🙂

Pod gospe v Londonu je bila misljena skupina FB Slovenci v Londonu.

Mnja. Resda je povprecje sila raztegljiv pojem, pa tudi primerjava med Hamburgom in Londonom bi najbrz bila dokaj kilava. Vseeno pa sem se vedno mnenja, da z letnimi prihodki okoli 120 K, kar je nekako okoli povprecja za mojo branzo shajam bolje, kot bi v povprecju shajal doma. Definitivno pa so zahteve in pricakovanja posameznikov raznolika in je pri taksnih ocenah subjektivna nota nadvse izrazita.

Midas M (Mobi) ne nisem tisti ali tista… kdorkoli pac ze je… Torej Midas veliko ljudi ne mara tebe zaradi tvojih Troll izjav v FB skupinah… Marsikdo se je izpisal iz obeh FB skupin (Slovenci v Londonu in ziveci v UK), ker se jim je zdelo, da si prevec ponizevalen. Tudi meni se zdi tvoje norcevanje iz minimalne place res zalostno in nesramno. Nikar se ne norcuj iz tega, kajti nikoli ne ves kaj se lahko zgodi v zivljenju (pomni: najvec se poje zarecenega kruha).Ko se zgodi brexit morda tvoja branza ne bo vec tako high popular in bos lahko moral poprijeti za kaksno drugo delo. Razmisli o tem. Ce bi vec ljudi imelo pozitivno mnenje o tebi in o ljudeh, ki so v teh skupinah, bi tudi obisk na pikiniku (ali katerem drugem srecanju) bil veliko vecji. Zal pa je tako kot je in marsikdo nima zelje se srecati z nadutimi Slovencelni, ki lezejo v rit tebi in ki ti pritrjujejo v vsem kar poves pa naj bo se tako nesramno. Zal pa tako ne gre. In ne, nisi smesen. Verjemi veliko vec je tistih, ki se ne strinjajo s teboj in smo raje tiho (tega ne napisejo na fb, ker jih je sram ali pa se enostavno izpisejo iz skupine).

Izven Slovenije zivim ze vec kot 15 let. Karierno sem nekje na nivoju, ki bi ga najbrz desegel tudi v Sloveniji. Vseeno pa je moje zivljenje na cisto drugem nivoju. Ne le v materijalnem smislu. Posledicno z nekdanjimi vrstniki iz Slovenije nimam vec skoraj nic skupnega. Zato tudi nobena vrsta vracanja vec ne pride v postev.

Na splosno pa so te reci individualne. Nismo vsi enako sposobni, uspesni ali srecni. Se manj imamo enake zelje, motive in ambicije. Predvsem pa se okoliscine od cloveka do cloveka mocno razlikujejo.

Skratka, babe moraš kupovati, ker si osebnostno približno toliko zanimiv, kot telefonski imenik.

Dovolil si bom vprasati po tem, kako se pri tebi to odraza? Sam namrec opazam, da je tudi samih tem za pogovore vedno manj, pa tudi same sproscenosti pri (tistem redkem) druzenju s starimi prijatelji je vedno manj. Res zgolj redko se se zacuti veselje pri ponovnem snidenju, pa najsi bo to nakljucno srecanje na ulici ali dogovorjeno snidenje na kakem pikniku, itd.

Skratka, babe moraš kupovati, ker si osebnostno približno toliko zanimiv, kot telefonski imenik.[/quote]

Seveda druze generale. Ne izgledam kot maneken. Sem pac povprecen moski, ki je inel sreco da je nasel svoje mesto.

Zakaj pa bi se moral matrati okoli bejb ce jih lahko kupim???
A v Sloveniji je kaj drugace? Bejbe se niso odlocale zame, ki sem bil studiozen, so raje hodile z tipi ki so delali v skladiscih in imeli avte ba lizinge.

Sedaj pa so se karte obrnile. Imam kar zelim in to pac uporabim. Zakaj pa ne? Zakaj bi se moral matrati ua povprecne, ce pa lahko dobim tko na izi lepse.

Priznam pa, da to kdaj pa kdaj pocnem, ker rad vracam zenskam za moja osamljena leta. In priznam. Obcutek je zelo zanimiv

Dokler sem bil se mlad sem verjel v ljubezen. Sem se trudil okoli zensk in edino kar so mi znale povedati je da ni bilo kemije in so hitro tekle k nekemu agresivnezu z bmwjem.

Nato sem ugotovil, da se vse vrti okoli denarja. In od takrat naprej mi je denar res vse. In zdaj mi je tko zanimivo. Jaz sem isti. Bejbe pa govorijo, da cutijo strasno kemijo okoli mene, da imajo obcutek, da me poznajo ze cel life, da s epocutijo zelo varno in prijetno ob meni. F**ck off. Izkoristim in mars nazaj k tipu z bmwjem, ki je sedaj ze v osebnem stecaju. Si mogla prej misliti dokler si imela sanso.

Sem pa hvala bogu imel moznost se mascevati par zenskam ki niso cutile kemije do mene. Zdaj je pa bla kemija a??? Seveda sem naredil svoje in jim pustil 10 eur. In sem rekel tok si vredna, zdaj pa nazaj k tvojem bivsemu.

Sve se vraca, sve se placa.

Sem hvalezen da imam to moznost. Res hvalezen.

Priditev u Ispro u Italiji,delo u EU komisiji,plače imamo nad 4000 eurov plus use bonitete.

Se ena v tujini, ki pravi, da je vse skupaj mavricno, ne pa crno belo. Se pravi – ni vsak, ki je odsel v tujino, zdaj car z veliko denarja. Tisti v Londonu, ki zivijo s tremi, stirimi sostanovalci, kupujejo v budget stacunah, velik srece, ce so v zgodnjih 20h, upam, da ne bodo na istem polozaju cez 10 let. No, ali pa tudi, ce jim tako ustreza. Ampak enkrat bi se vsi ti miti o opevani tujini lahko ze koncali. Ampak Slovenci se prevec radi hvalimo, da bi se.

Drugace pa – ves smorn in kolobocije, ki se dogajajo v Sloveniji, se dogajajo tudi drugje. Le da Slovencem dolgo to ne potegne, ker se je pac tezko takoj vziveti v lokalno politiko in drzavo.

Hahaha…hudomusno napisano,vendar enako”kemijo”haha cutim tudi jaz, ko pridem na obisk v to naso ljubo Slovenijo..:) Na obisk torej ja,zivela pa ne bi…no way. Moji kolegi v Sloveniji v istem poklicu,kot jaz si ne morejo privosciti niti 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} tistega kar je meni samoumevno ..Dodala bi se to ,da se prav nasmejim dolocenim koment. ki pravijo da je v tujini ziveti ,in delati slabo,in da je v Slov.boljse??!! To ni res. Da o napihnenosti,psiholosko-socijalni zavrtosti ,in zavidnosti Slovencev niti ne govorim!

Kaj se napihuješ, če bi ti bil nekaj, bi se bab nakavsal, ko si bil brez prebite pare.

Dovolil si bom vprasati po tem, kako se pri tebi to odraza? Sam namrec opazam, da je tudi samih tem za pogovore vedno manj, pa tudi same sproscenosti pri (tistem redkem) druzenju s starimi prijatelji je vedno manj. Res zgolj redko se se zacuti veselje pri ponovnem snidenju, pa najsi bo to nakljucno srecanje na ulici ali dogovorjeno snidenje na kakem pikniku, itd.[/quote]
Kako se odraza? Na sto in en nacin. Prevec smo si postali razlicni. Razlike pa se z leti samo se vecajo. Jaz jih do neke mere se razumem. Ceprav imam iz leta v leto vse manj interesa. Oni mene pac malo teze. Nekega iskrenega zanimanje pa tako nikoli ni bilo.

Prva leta so me razni znanci se kontaktirali v zelji, da jim kaj kupim, posljem po posti, ipd. Pa sem po parih slabih izkusnjah tovrstno prakso omejil na najozje. Tudi kaksna prosnja za materijalno pomoc je padla, predlogi za so-investiranja, pa sluzbo bi seveda kdo na pladnju servirano. Skratka, po vecini je slo za iskanje koristi. Ko le te vec niso potrebovali, oz. se jim je zdelo, da jim nocem ali ne morem pomagati, so mnoga znanstva hitro izvodenela.

Svoje je naredilo tudi dejstvo, da smo se eni razvijali v nove smeri, tako profesionalno kot privat, vecina pa se je lepo zazankala na mestu. Temu primerno smo vse tezje ohranjali globlje odnose. Tu so bile ze druzine, otroci in kupi obveznosti. Kdo se ima cas vlagati v ohranjanje pristnih stikov z ljudmi, ki so nam vse bolj tuji, zivijo in razmisljajo drugace, pa se vidis jih kvecjemu na vsakih par let? Podobno velja celo za sorodnike. Tudi bliznje. Kar se ne pomeni, da se ne razveselimo redkih srecanj. Ceprav gre za relativno povrsinske pogovore.

Pa se par “posebnosti”. Pred leti se mi je javil nekdanji sosolec z univerze. Se vedno zaposlen kjer sem tudi sam nekoc delal. Na vprasanje, “kako si kaj?”, mi je do podrobnosti opisal sveze kupljeno hiso, vozni park, dopuste, ipd. Ampak res do podrobnosti, s ponosom. Kdo bi rekel, da se mi je hvalil. Kakorkoli. Jaz sem vzel kot odkritost. Vsec mi je bilo, da sem lahko iz prve roke slisal kako zivi recimo temu uspesen, zadovoljen, vrstnik v Sloveniji. To so bili se casi, ko sem se spraseval, kako bi blo, da sem ostal v Sloveniji. Zal pa je nekdanji sosolec malo tezje prenesel kancek moje realnosti in v naglici zgubil zeljo po stikih. Dejansko je izpadlo, da me je kontaktiral samo zato, da se mi pohvali, ces, kako uspesen da je.

Precej pozneje sem prisel do spoznanja, da velika vecina Slovencev sila slabo razume zivljenje tega ali onega profila cloveka v tujem okolju. Mednje stejem celo vecino bliznjih sorodnikov in prijateljev nas, ki smo odsli. Vecina ljudi si na osnovi predsodkov, ki jih imajo o okoljih kjer zivimo, ustvari prepricanje o nas in nasem zivljenju, ki pogosto nima prav dosti skupnega z realnostjo. Le ta jih sploh ne zanima. Slovenija je majhna, relativno zaprta dezela brez vecjih odstopanj. In “vsi” mislijo, da jim je vse jasno. O vsem. 🙂

Zato me niti malo ne cudi kar je napisal player iz Anglije. Vecina slovenskih punc se se sploh ni srecala z ljudmi, ki so za razliko od broke ass automobiliziranih frajerjev, zares uspesni. Punce si sploh ne znajo predstavljati razlike v zivljenju. Zato tega niti ne cenijo. Slovenija je dezela kjer se ljudi z dvema jurjema place smatra za bogate. Njihove UK vrstnice se vec kot ocitno precej bolj zavedajo, kaj za njih pomeni zapecati tipa, ki je ali ima potencijal postati multimilijonar. Zato se za taksne tipe tudi grebejo. Slovenska pa “sanja” svojega BMW leasing machota, ker misli da je tip nekaj.
Jaz sicer nikoli nisem imel nekih vecjih tezav z zenskami. Bi pa lahko tudi sam napisal marsikatero socno zgodbo o Slovenkah, ki so rahlo za luno kar se tice moskega ideala. Predvsem zato, ker je do nedavnega v drzavi veljala relativna uravnilovka.

Pred kratkim sem iskal novo zaposlitev in prvic po 15-letih kar zivim po svetu je naneslo, da sem pescici Slovencev razkril par ponudb, ki sem jih dobil. Ne le “placo”, compensation package. Ljudje so bili sokirani. Pa me ze celo zivljenje “poznajo”. Vec kot ocitno je bilo, da se jim niti sanjalo ni v katerem “rangu” sem. Ironija je se toliko vecja, ker so mi nekateri od njih svoj cas ocitali, da imam nek brezvezen povprecen SUV za postavljati se. Se ena taksna slovenska cvetka, nacionalni statusni simbol, baje.

Zato sem se nedavno odlocil, da starim znancem dam moznost uvida v moje zivljenje. Preko Facebooka. Naj le vidijo. Da se mi ne bodo postavljali s svojo veleuspesnostjo. Tako sem ob selitvi objavil par slik novega doma. Pa mi znanec napise, ja, lepo, ampak koliko pa to pride. Seveda nisem zelel javno objaviti. Vsaj tako ne, da bi vsi razumeli. Se mi zdi rahlo neokusno. Je pa lahko razbral, da 25x vec kot najem njegove hiske. Nepomembno, po eni strani. Po drugi pa, 15 let sem pazil, da se s svojo realnostjo pri znancih ne bi postavljal. Pa se mi vec ne da. Sem kar sem. Kdor ne prenese pa si naj zatiska oci. Me prav en klinc briga. In ene je ta odkritost odbila. Ampak mi je cisto vseeno. Kam pa pridemo, ce “moramo” igrati skromnost in neuspesnost, da nas drugi sprejemajo.

Seveda, to so le moje izkusnje. Nekoga, ki je ze v Sloveniji veljal za cudaka, ki se ni obnasal tako kot je vecina od njega pricakovala. Nekoga, ki se je naposlusal, ces, kak bogatas da je, ker ima sila nadpovprecno placo, dejansko pa sem bil revcek v primerjavi s pol manj sposobnimi vrstniki, ki so podedovali razne nepremicnine, pa ceprav so morebiti delali (le) “drzavni” sluzbi. In, da tega nisem naredil, bi relativni revcek tudi ostal. Pa ce bi bil se tak direktor. Ravno tam do penzije bi imel to kar sem dobil prakticno cez noc, ko mi je uspel met v svet.

Poznam se pa se Slovencev, ki zivimo sirom sveta. Nekaterim gre bolje, od mene, precej bolje. Vecina pa se s kaksnimi presezki zal ne more pohvaliti. V kateremkoli smislu. Poznam pa tudi ljudi, ki ob nizkih dohodkih v raznih eksoticnih drzavah tretjega sveta zivijo lepse kot so kadarkoli prej v Sloveniji. In zadnja stvar, ki jim pade na pamet je, da bi se vracali.

Predvsem pa, vsaka zgodba je zgodba zase. Zgodb pa je kot je nas emigrantov.

Ha ha. Imas prav. Hvala ti za tvojo. Mi je bilo res v veselje prebrati jo.

New Report

Close