Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj so eni proti študentom?

Zakaj so eni proti študentom?

Žuža, na žalost to ni res. V našem podjetju imamo iste študente zaposlene že 2 leti. Ker pač otroci od šefof rabijo svoj denar. Zaposleni so pa vsaj 40 ur na teden.

Delo preko študenta bi moralo biti dejansko tako urejeno, da bi potekalo samo v času počitnic in v popoldanskem času, ne pa tako kot je urejeno pri nas.

Pa ja, nisem proti študentom, sem pa proti študentskim lenobam. Večina univerz se ne more pohvaliti niti s 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} diplomantov gledano na število vpisov v prvem letniku. Torej sem proti 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} študentov? Jah, pa jade[/quote]

A zdaj so pa študenti krivi še za osip? So oni krivi, da univerze v prvi letnik sprejmejo 90 vpisanih, v 2. pa samo še 50? Svašta!

Delam na poklicni srednji šoli, mož pa je profesor na faksu. Torej imava oba končan vsak faks. V teh službah sva približno petnajst let. Imava torej kar lep pregled nad dogajanjem. Ugotovitve?
1. Tudi midva sva žurirala med faksom in tudi delala. Res pa je, da tudi slučajno nisva šla enkrat na teden na “obvezen” žur. Je bilo predrago (pa sva oba imela solidne štipendije, starši pa od nobenega niso premožni), pa tudi časa ni bilo. Jaz sem bila povprečen študint, mož pa zelo dober (in zaradi uspeha tudi najvišjo možno štipendijo). Prvi avto sva dobila katrco od njegovih staršev “tastari” avto, star devet let, ko je mož diplomiral in odšel v prvo službo domov, jaz pa sem še študirala. Delala sva občasno preko servisa, za kakšen pribolšek. V ponedeljek, ko sem prišla v Ljubljano sem si najprej kupila karto za domov, da mi potem ni zmanjkalo denarja. Se p0a spomnim, da sem včasih tudi težko čakala, da grem domov, da se bom pošteno najedla.
2. Moji dijaki menijo, da so štipendije njihova pravica, lastnina in namenjene skoraj izključno za kofetke, žure (VSAK vikend obvezne), neskončne telefoniade, kakšene fensi cunjice itd. Redki so, pri katerih je tisti denar zares pomoč družini pri šolanju otroka, kar je za moje pojme glavni namen štipendije. Mislim, da jih velika večina živi v namišljenem lažnem standardu, ki ga kot odrasli verjetno ne bodo nikoli imeli. Ko moraš enkrat plačevat kurjavo, vrtec, avto, skrbeti za streho nad glavo…, se ti hitro na koncu meseca pokaže na računu NULA. In kar resno premisliš kaj boš kupil, kje in ali tisti čisto zares potrebuješ. Pa v naši družini niti slučajno nismo na socialnem dnu. Spadama po podatkih v nižji srednji sloj.
3. Moj mož deli študente na tri skupine. Fiktivne – to so tisti, ki so tam zaradi statusa, nekaj takih, ki jih zanima, veseli, kar študirajo in veliko večino (ki je iz leta v leto večja), ki sedi v predavalnici in si misli “tukaj me imaš, pa me nauči kaj, če me moreš”.
4. Tega da ptudentje lahko delajo preko servisov v nedogled, ne smete dolžiti študentov ampak državo, ki to dovoljuje. Študentje samo izkoriščajo tisto, kar jim je ponujeno. Saj ima predvsem država koristi od tegaŠtudente itak prepogosto izkoriščajo.
5. Amerika? Ja, vse sorte imaš tam – kot pri nas. Res pa je, da je študij plačljiv. In na mnogih univerzah to niti ni vse. Pogosto imate še ta pogoj, da lahko izpit padeš samo enkrat. Naslednič se lahko na njem prikažeš čez eno leto, potem pa na tisti univerzi NIČ VEČ. Sestričnina hči študira na eni takih univerz in zelo dobro pozanm sistem. So tudi primeri, ko padejo zadnji izpit in… Zelo ktuto, res! Ampak jim na kraj pameti ne pride, da ne bi v študij dali vsega kar zmorejo. Pokažite mi v Sloveniji takšne študente. Jih na prste obeh rok prešteješ!
6. In ker je tam študij plačljiv, so iz tistega denarja krite tudi univerze. Pri nas pa vsakega dijaka in študenta na rokah nosimo in odobrujemo milijon brezveznih prošenj, samo, da imamo fakse in sr. šole sploh dovolj napolnjene, da nam odobrijo letnik.
7. Trdim in za tem popolnoma stojim, da so današnji diplomanti po znanju in resnosti primerljivi z nekdanjimi maturanti, po zahtevah, pravicah in “freh” obnašanju od prevga trenuka, ko pridejo v službo pa močno prekašajo vse, kar smo si generacije današnjih 40 in več letnikov kdaj upale in si še vedno upamo storiti.

Pošteno povem, da sem delal kot študent pred cca. 10-15 leti in to samo zato, ker je bilo fajn imeti dodaten denar. S štipendijo sem namreč lahko pokril tako stroške štud. doma kot stroške prehrane (imel sem višjo, ker sem študiral v LJ, ki je od mojega domačega kraja oddaljena za okrog 90km). Tudi preostali moji kolegi, ki so imeli štipendijo, bi lahko z njo preživeli, a so skorajda vsi dodatno delali, ker človek v življenju rad počne še kaj drugega kot samo spi in je.

Zato jaz mislim, da vsaj kakih 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} študentov, ki med študijem dela, to počne zaradi “luksuza”, ne pa zaradi preživetja. Ne bom pa špekuliral, ali je to prav ali ne 🙂

Še ena pravljičarka. Ja madona, kaj ljudje mislite, da danes študentarija dobi vse na pladnju? Mogoče tisti mali {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ki ima Zoisovo štipendijo, hkrati pa imajo to srečo, da imajo revne starše in dobijo mesto v študentskem domu.Ostali morajo sami poskrbeti za vse. Tudi za bivališče, seveda!

Se mi zdi, da ljudje sploh nimate predstave, koliko študij študenta stane. Pa najem sobe ali garsonjere (študentski dom dobi le peščica), pa hrana…Zato pa večina študentov dela, enostavno, da lahko preživijo.Ne boš verjela, ampak nimajo vsi bogatih staršev, da bi jim lahko dali 500 eurov na mesec za stroške študija.[/quote]

Ja kako pa misliš, da smo prej študirali? Zjutraj sem vstajala ob 4-ih, da sem se z avtobusom pripeljala v 70 km oddaljeno mesto, v mestu preživela dobesedno cel dan – vsaj do 16-tih ali pa še dlje, ko smo imeli vmes proste ure sem s v knjižnici piflala kot nora, z malo sreče sem dobila vmes kje kako “popoldansko zaposlitev” = prevajanje, potem pa spet z avtobusom domov. Bivanja v mestu si nismo mogli privoščiti, študenstskega dela tudi ne, v 4 letih študija sem bila mogoče na 3 čagah, ker sem mogla isto kot marsikateri danes, vsak tolar takrat 6x obrniti, da sem sploh preživela. Redki so dandanes tisti študenti, ki še vedno morajo gledati na vsak tolar. Še bolj redki so tisti, ki nimajo svojega avta, najnovejšega telefona in prenosnika (stvari res dobiš v paketih, naročnina se vseeno mora plačati) na katere non-stop šklocajo, skoraj vsak ima cigaret v ustah (roko na srce, čeprav so čiki v slo poceni so za normalni žep dragi), gostilne so polne študentov na kavah, čajčkih, redkeje jih srečujem po knjižnicah. Ob takih razmerah ima vsak normalen človek, ki je v službi in dela vsak dan po 10 ur in še več občutek, da se nekdo pošteno dela iz nekoga norca. In potem dobiš nekega diplomanta v firmo, kateri ti koj da zatevo plače pa hočem imeti 1500 neto. Kaj mi pomaga, če ima nekdo že prej v xy firmah izkušnje, če pa vidim kaj delajo študenti v firmah – sortirajo “papir”. Oprosti, ampak, če imam študenta zaposlenega v firmi mu ne zaupam odgovornega dela, ker mi odgovoraja za nič, naredi pa lahko tudi ogromen kaos.
Pa če govorimo o incidentih – tudi pri nas jih je ogromno, ampak ker pozna skorajdo vsakdo vsakega, to ne pride v javnost (dobro znanko je en profesor skorajda posilil, hja, v javnost ni nikoli prišlo ker je bila pač ena nepomembna “kmečka” punca on pa “priznan” profesor). Ena roka drugo boža, kajne?[/quote]

eh, dej, cankarjančica, ne meči nekih “težkih krutih časov” naprej, ker se smešiš. Nakladaš pa kr neki in se vidi, da se nisi sposobna premaknit iz dobe, v kateri si (za)ostala.
Mobiteli so danes nujno zlo. Če imajo študentje ravno najnovejše, ne vem, dvomim pa. Danes imeti nek ličen telefon ni baš velik strošek, veš. Tudi mame samohranilke in tajnice jih imajo.

Računalnik, dragica, je danes NUJNO ZLO za vsakega študenta, sploh na kakih bolj tehničnih fakultetah. Sori, samo res nisi gladka v teh svojih prepucavanjih tukaj. Veš, stvari se razvijajo, obstaja NAPREDEK – vodijo se elektronski indeksi, elektronske ocene, elektronsko prijavljanje na izpite – dobrodošla v dobi INTERNETA! Ja, verjamem, da tebi tega ni bilo treba, meni tudi ne, v svojih študijskih letih, ko smo prijavnice na izpit pisali na roko in jih vrgli v kaseljc – danes se na mojem nekdanjem faksu vse dela elektronsko pa je naš faks eden izmed zadnjih, ki je prešel na ta sistem.

Da sploh ne govorim o komuniciranju s profesorji preko elektronske pošte, oddajanje seminarjev preko spleta, elektronskih knjižnic itd. Aja, po tvojem bi morla zgleden kmečki cankarjanski študent to vse opravljati preko zastarelih računalnikov ali pa v knjižnicah – no, pokaži mi knjižnico, ki bi zmogla vso kapaciteto študentov, da opravijo vse te stvari na tamkajšnjih računalnikih, poleg tega naj še seminarske pišejo ta, seveda, pa arkitekti naj za izrisovanje načrtov, za kar potrebujejo najmanj auto cad, hodijo v NUK, seveda…

Se sicer popolnoma strinjam, da je cela kopica brezveznih študentov, ki res delajo kar nekaj in nategujejo – a takole posploševanje, kot se ga greš pa ti tule, je pa še bolj debilno. Res, ti svetujem, da se premakneš iz srednjega veka, kjer si ostala, ker bojo tudi tvoji froci, če jih imaš, enkrat morda rekli: mami, rabim nov PC,ker ta stari ne zmore več programov, ki se jih zahteva.

In vrhu tega, neki PC-ji, mobiteli – to je danes čisto navadna potrošna roba. Ti seveda sedaj pišeš na Monu iz knjižnice, a ne? Ja, itak.

Dobrodošla v drugačnih časih, samo to ti rečem. In faksi ter študentje gredo v korak s tem. Ko sem jaz začela študirat, je bil tudi računalnik luksuzm, internet itak čudo, proti koncu študuja pa še seminarskih ne bi mogla pisat brez normalnega računalnika, da o diplomi sploh ne govorim.

Poleg tega ne vem, kje ti vidiš vse te luksuzne avtomobile. Kr neki. Neko brezvezno pavšalno posploševanje. Ne rečem, da takih študentov ni, ki bi res imeli dober avto, a si ga, verjemi, niso kupili preko študentskih del, jim ga najbrž podarijo starši. In kaj je navsezadnje narobe, če se študent vozi z dobrim avtom (če mu ga starši lahko privoščijo – ali se boš zdaj spraviloa še njihove nemarne bogate starše?)? Po tvojem bi se morali voziti z vozovi, ali kako?

Jaz sem imela srečo, da sem iz Ljubljane in mi ni bilo treba najemati sobe za študij. Hodila sem peš, vozila sem se kolesom in se še sedaj – še sedaj nimam izpita za avto, ker ga preprosto ne rabim. Kolegi študentje so morda nekateri imeli avtomobile, a to nič kaj posebno luksuzne – ne vem, kje ti vidiš poplavo tega. Pred našim faksom je še sedaj parkirana kopica koles. Pa ne luksuznih.

res, danes v dobi intrerneta in vse te komunikacije študentom pod nos metat računalnik in mobitel, je milo rečeno idiotsko. Move on, dear!

Da ne bo pomote – se vsekakor strinjam, da marsikdo izkorišča sistem – samo to niti pod razno niso samo v študentskih vodah. Izkorišča ga vsak, kdor ga lahko. Tu gor so cele kopice vprašanj, kako se izogniti plačilu tega in onega, kako se prišlepati čez na račun otrok…dej, dej. Sicer pa, v tej državi, ki nam ogromno jemlje in kjer s poštenim delom komaj preživiš – sori, se jim nič ne čudim.

In tudi sama sem po diplomi ostala brez ponujenega dela, ki je bilo že praktično dogovorjeno, a so me odlovili, ko sem povedala, da nimam več statusa, ker sem že diplomirala in da ne morem prinesti študentske napotnice – je bilo konec z obljubljenim delovnim mestom in to – na ministrstvu za kulturo! sam državni organ me je mirno odslovil, ker me niso mogli plačevati kot študentko. Tako da prihrani svoj gnev in pljuvanje za koga drugega, ne pa za študente, ki pač grejo samo s tokom in se skušajo znajti v tem sistemu. Dokler je tako, da lastna država promovira študentsko delo in odslovi nekoga z diplomo, ker ni več študent – sori, se nimamo kaj pogovarjat o tem, kdo komu kaj jemlje in kdo je parazit. Je treba s hajko začeti malo na drugem koncu, pri samem sistemu.

Glede načina študija pa – res, posodobi se. Z načinom, kot se je študiralo nekoč, se danes enostavno več ne preživi. Razen seveda če resno ne verjameš v iluzijo, da bo ČISTO VSAK študent visel v knjižnici in pisal seminarske.

Potem prispevaj za gradnjo knjižnic in internetnih terminalov, namreč rabilo se jih bo ogromno, ker se faksa brez računalnika več ne da delat.

Welcome to the real world in adijo cankarjanska kmečka doba, ko smo prijavnice še metali v lesene zabojnike.

Ni res, da so vse univerze v Ameriki plačljive, verjetno pa res tiste, ki kaj veljajo. In že možno, da so pravila glede izpitov strožja, je pa tudi res, da verjetno nobenemu profesorju ne pade na pamet, da vrže študenta iz ljubega miru – ker ga pač lahko in se mu fino zdi, da zajebava folk. To je pri nas stalna praksa.
Da študentje živijo danes drugače, je logično. Standard se je zvišal vsem, ne samo njim. Tudi mi kot odrasli imamo danes veliko več materialnega, kot so imeli naši starši.
Glede štipendij pa ti ne bi mogla dati bolj prav. Jaz bi dala štipendije izključno študentom in dijakom, ki ne živijo v kraju bivanja. starši pa stroškov ne morejo kriti. Saj mislim, da so jim letos pristrigli peruti.

Žuža, na žalost to ni res. V našem podjetju imamo iste študente zaposlene že 2 leti. Ker pač otroci od šefof rabijo svoj denar. Zaposleni so pa vsaj 40 ur na teden.

Delo preko študenta bi moralo biti dejansko tako urejeno, da bi potekalo samo v času počitnic in v popoldanskem času, ne pa tako kot je urejeno pri nas.

Pa ja, nisem proti študentom, sem pa proti študentskim lenobam. Večina univerz se ne more pohvaliti niti s 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} diplomantov gledano na število vpisov v prvem letniku. Torej sem proti 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} študentov? Jah, pa jade[/quote]

A zdaj so pa študenti krivi še za osip? So oni krivi, da univerze v prvi letnik sprejmejo 90 vpisanih, v 2. pa samo še 50? Svašta![/quote]

Sorry, bila vedno prepričana, da se v drugi letnik lahko vpišejo samo tisti, ki so opravili pogoje, se pravi opravili izpite, ne pa da univerza diktira ti lahko, ti pa ne. A se je to v zadnjih 15 letih spremenilo?

A zdaj so pa študenti krivi še za osip? So oni krivi, da univerze v prvi letnik sprejmejo 90 vpisanih, v 2. pa samo še 50? Svašta![/quote]

Sorry, bila vedno prepričana, da se v drugi letnik lahko vpišejo samo tisti, ki so opravili pogoje, se pravi opravili izpite, ne pa da univerza diktira ti lahko, ti pa ne. A se je to v zadnjih 15 letih spremenilo?[/quote]

Ja, dobro jutro, A misliš, da je neomejeno mest in da univerza ne regulira, koliko študentov bo imela v katerem letniku in je vse odvisno od ‘pridnosti? Si pa naivna. 🙂 Je pa res, da gredo naprej najbolj pridni in pametni. Samo to ne pomeni, da so ostali zabušavali. Univerza ima pač svoje sito in vsi ne gredo skozenj. Pri nas je bilo že v 1. letniku rečeno, da jih bo šlo naprej samo 50 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Sorry, bila vedno prepričana, da se v drugi letnik lahko vpišejo samo tisti, ki so opravili pogoje, se pravi opravili izpite, ne pa da univerza diktira ti lahko, ti pa ne. A se je to v zadnjih 15 letih spremenilo?[/quote]

Ja, dobro jutro, A misliš, da je neomejeno mest in da univerza ne regulira, koliko študentov bo imela v katerem letniku in je vse odvisno od ‘pridnosti? Si pa naivna. 🙂 Je pa res, da gredo naprej najbolj pridni in pametni. Samo to ne pomeni, da so ostali zabušavali. Univerza ima pač svoje sito in vsi ne gredo skozenj. Pri nas je bilo že v 1. letniku rečeno, da jih bo šlo naprej samo 50 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.[/quote]

Daj bivša študentka, koliko let si po študiju? Ali si pa absolvent? Ali si pa bivša študentka 1. letnika? In kot si napisala, samo najbolj pridni gredo skoz, ja in zato lahko krivimo študente same za osip na univerzah.
In zato ni niti čudno, da prfoks vrže študenta, ki je cel semester zabušaval in hoče zdaj ne vem kaj. Če pa še nazaj jezika pa mu nagobčnika ne more gor dat, pač ga vrže, kajne? 🙂

Osebno nimam nič proti študentom,imamo jih v podjetju kar nekaj in jaz imam z njimi drugačne izkušnje-pozitivne,pridni so v službi pa še pridni so pri študiju,kaj ste se zdaj obesili na mladino,ja bože mili kje pa naj si mladi študent pridobi tudi delovne ne samo teoretične izkušnje,če ne z delom.To da delajo ni privilegij je kar nuja glede na to da so časi bolj zajeb..
Vsekakor podpiram mlade in tiste malo manj mlade pri izobraževanju.

Ja, dobro jutro, A misliš, da je neomejeno mest in da univerza ne regulira, koliko študentov bo imela v katerem letniku in je vse odvisno od ‘pridnosti? Si pa naivna. 🙂 Je pa res, da gredo naprej najbolj pridni in pametni. Samo to ne pomeni, da so ostali zabušavali. Univerza ima pač svoje sito in vsi ne gredo skozenj. Pri nas je bilo že v 1. letniku rečeno, da jih bo šlo naprej samo 50 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.[/quote]

Daj bivša študentka, koliko let si po študiju? Ali si pa absolvent? Ali si pa bivša študentka 1. letnika? In kot si napisala, samo najbolj pridni gredo skoz, ja in zato lahko krivimo študente same za osip na univerzah.
In zato ni niti čudno, da prfoks vrže študenta, ki je cel semester zabušaval in hoče zdaj ne vem kaj. Če pa še nazaj jezika pa mu nagobčnika ne more gor dat, pač ga vrže, kajne? :)[/quote]

Če bi prebrala vso temo, bi videla, da je od mojega študija oziroma diplome minilo že 15 let. Tako da že kar lep čas delam in plačujem davke v tej državi. Po tvojem mnenju torej – če bi se pojavila izredna generacija samih genijev, bi univerza naredila izjemo in povečala število prostih mest v višjih letnikih? Ker bi vsi naredili izpite A res? Kje pa bi dobili denar za to, če so od države plačani na študenta? Po glavi? In je število vnaprej določeno? Ne, ravno tako bi jih polovico vrgli. Danes mogoče študenti jezikajo, nam kaj takega ni padlo na pamet. Pa so nekateri, ki so bili ful pridni, ravno tako morali iti. Država pač ne more sproducirati več kot toliko diplomantov, ker od dobi od države samo toliko denarja. Kar je seveda prav. Samo tvoja teorija o razlogih za osip je malo na trhlih tleh. In ravno zaradi načina financiranja je logično, da so se ponekod študentje prevzeli. Ker univerza mora sproducirati toliko in toliko kadra določene smeri za trg, Za to je plačana. Ne glede na to, kako se študentarija obnaša in kako zabušava. Verjemi, nihče ne bi stegnil jezika, če bi vedel, da to pomeni, da ne bo diplomiral. Pa diplomirajo kljub temu, a ne? Ker si univerza ne more privoščiti, da ne bi. Oziroma država tega noče, ker hoče diplomante.

Hoj!

Hmmm…*, študentske lenobe so bile in vedno bodo. Vendar je to spet stvar filozofske debate, zakaj je tako. Ali je nekdo vpisan na študij”kiksnil” pri izbiri študija in nima prave volje posvečati se študiju. V takih primerih bi bilo dobro uvesti sistem šolnin z različnimi stopnjami obresti (vzpodbude ali sankcije), kot ga imajo npr. na Finskem. Prav zanimivo je poslušati naše študente, ki študirajo v tujini in lahko primerjajo naš sistem študija in študentskega dela z njihovim.

Da, otroci šefov in po možnosti lastnikov pa so naši vrli zlati sončki, ki poskrbijo, da je tvoj obraz vsakodnevno ozarjen od sreče, sploh če pomisliš na tvoj in njihov prispevek podjetju…

LP, ŽUŽA

1. problematika študentskih servisov ni stara eno leto od kar tolče recesija, ki k nam še ni niti dobro prišla

2. Servisi niso nikoli bili v lasti univerz ampak Študentskih organizacij oz.včasih se je temu reklo ZSMS oz. družbenopolitine organizacije

3. Včasih se je dalo poleg redne zaposlitve (z vsemi davki in prispevki) tudi študirati in v roku opravljati vse obveznosti in res ne vidim razloga zakaj bi moralo biti študenstsko delo davčno in prispevkovno manj obremenjeno od navadnega dela

4. Pa še to. Nehajte klamfati krilatico, da študentje niso krivi za situacijo, da smo izkoriščajo tisto kar dovoli država. Veste dragi moji, država so državjani, ki si izvolijo tako oblast, da jim te anomalije dopušča. Zato so študentje za situacijo soodgovorni. Ironija te situacije pa je, da zaradi študentskih servisov najbolj na j***** ravno sveži diplomanti, ki si ne morejo najti zaposlitve in začeti samostojno življenjsko pot ravno zaradi dumpinga študentskega dela.

p.s. Študenstske bone podpiram v kolikor so vnovčljivi v menzah na fakultetah, kamor je študent vpisan, za fancy restavracije pa sem odločno proti. Sama imam to smolo, da delam v centru Ljubljane in zaradi študentarije hodim na kosilo ob 11 uri, ker nimam časa čakati na mizo celo uro.

1. problematika študentskih servisov ni stara eno leto od kar tolče recesija, ki k nam še ni niti dobro prišla

2. Servisi niso nikoli bili v lasti univerz ampak Študentskih organizacij oz.včasih se je temu reklo ZSMS oz. družbenopolitine organizacije

3. Včasih se je dalo poleg redne zaposlitve (z vsemi davki in prispevki) tudi študirati in v roku opravljati vse obveznosti in res ne vidim razloga zakaj bi moralo biti študenstsko delo davčno in prispevkovno manj obremenjeno od navadnega dela

4. Pa še to. Nehajte klamfati krilatico, da študentje niso krivi za situacijo, da smo izkoriščajo tisto kar dovoli država. Veste dragi moji, država so državjani, ki si izvolijo tako oblast, da jim te anomalije dopušča. Zato so študentje za situacijo soodgovorni. Ironija te situacije pa je, da zaradi študentskih servisov najbolj na j***** ravno sveži diplomanti, ki si ne morejo najti zaposlitve in začeti samostojno življenjsko pot ravno zaradi dumpinga študentskega dela.

p.s. Študenstske bone podpiram v kolikor so vnovčljivi v menzah na fakultetah, kamor je študent vpisan, za fancy restavracije pa sem odločno proti. Sama imam to smolo, da delam v centru Ljubljane in zaradi študentarije hodim na kosilo ob 11 uri, ker nimam časa čakati na mizo celo uro.[/quote]

Glede vsega tega se absolutno strinjams tabo. Jaz bi odprla posebne menze za študente in naj jedo tam. Smo tudi mi jedli na bone po teh restavracijah in se mi ne zdi prav. Kar je za študente, naj bo za študente. Ne pa da na bon dobiš kebab.
In tudi študentsko delo bi močno omejila. Zlorabe so bile že v mojih časih. Takrat se je na veliko prodajalo napotnice. Kdo pa ne bi dal imena za to, da pokasira 15 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}? To so hvalabogu omejili s tem, da so začeli študentsko delo upoštevati pri otroških dodatkih in drugih transferjih. Da si študentski servisi pravi biznisi, je skregano z vsako logiko. Tukaj ne bi smelo biti nikakšrnega profita ali pa bi se moral profita vračati nazaj k študentom v obliki gradnje domov in menz. Ne pa v žepe posameznikov. Pa sem tudi jaz delala prek študenta, ampak ne 8 ur 4 dni v tednu.

Ti imaš pa težave pri sklepanju. Tale tvoj “Zato so študentje za situacijo soodgovorni” je skok v prazno. Za kake resne sklepe potegnit, je treba pa malo več podlage, kot pa natrosti nekaj splošnih puhlic in nato potegniti črto: evo, sami so si krivi.

Aja, študentje so “soodgovorni”, ker jim ne uspe zvoliti bolj pametne vlade, ki bi ukinila preveč razpaslo študentsko delo?

Pa dej, prosim te, saj je nemogoče, da ima kdo tako plitko logiko, res no.

Torej si za nastalo situacijo tudi ti soodgovorna – ker zakaj za vraga ti ne uspe izvoliti bolj pametnih ljudi?

oz.še bolje – zakaj ti ne rata priti v parlament in soodločati pri stvareh?

In soodgovorna si, ker si izvoliš vlado, ki daje tako nizke plače ljudem.

In za predrage vrtce.

In za še in še.

Dej, res, ne klamfaj neumnosti. Kot da je izvoliti drugačno vlado (in kdo garantira, da bo ta drugače delala, prosim lepo – aja, bi jo morali študentje v to prisilit) nekaj tako preprostega kot iti na plac po solato.

Dej zresni se in ne pisari tukaj brezveznih argumentacij, ki ne zdržijo osnovnega preizkusa logike.

Ti imaš pa težave pri sklepanju. Tale tvoj “Zato so študentje za situacijo soodgovorni” je skok v prazno. Za kake resne sklepe potegnit, je treba pa malo več podlage, kot pa natrosti nekaj splošnih puhlic in nato potegniti črto: evo, sami so si krivi.

Aja, študentje so “soodgovorni”, ker jim ne uspe zvoliti bolj pametne vlade, ki bi ukinila preveč razpaslo študentsko delo?

Pa dej, prosim te, saj je nemogoče, da ima kdo tako plitko logiko, res no.

Torej si za nastalo situacijo tudi ti soodgovorna – ker zakaj za vraga ti ne uspe izvoliti bolj pametnih ljudi?

oz.še bolje – zakaj ti ne rata priti v parlament in soodločati pri stvareh?

In soodgovorna si, ker si izvoliš vlado, ki daje tako nizke plače ljudem.

In za predrage vrtce.

In za še in še.

Dej, res, ne klamfaj neumnosti. Kot da je izvoliti drugačno vlado (in kdo garantira, da bo ta drugače delala, prosim lepo – aja, bi jo morali študentje v to prisilit) nekaj tako preprostega kot iti na plac po solato.

Dej zresni se in ne pisari tukaj brezveznih argumentacij, ki ne zdržijo osnovnega preizkusa logike.[/quote]

tudi jaz sem, tako kot vsi volilci, soodgovorna za sranje v naši družbi

se tega prekleto dobro zavedam

Ti imaš pa težave pri sklepanju. Tale tvoj “Zato so študentje za situacijo soodgovorni” je skok v prazno. Za kake resne sklepe potegnit, je treba pa malo več podlage, kot pa natrosti nekaj splošnih puhlic in nato potegniti črto: evo, sami so si krivi.

Aja, študentje so “soodgovorni”, ker jim ne uspe zvoliti bolj pametne vlade, ki bi ukinila preveč razpaslo študentsko delo?

Pa dej, prosim te, saj je nemogoče, da ima kdo tako plitko logiko, res no.

Torej si za nastalo situacijo tudi ti soodgovorna – ker zakaj za vraga ti ne uspe izvoliti bolj pametnih ljudi?

oz.še bolje – zakaj ti ne rata priti v parlament in soodločati pri stvareh?

In soodgovorna si, ker si izvoliš vlado, ki daje tako nizke plače ljudem.

In za predrage vrtce.

In za še in še.

Dej, res, ne klamfaj neumnosti. Kot da je izvoliti drugačno vlado (in kdo garantira, da bo ta drugače delala, prosim lepo – aja, bi jo morali študentje v to prisilit) nekaj tako preprostega kot iti na plac po solato.

Dej zresni se in ne pisari tukaj brezveznih argumentacij, ki ne zdržijo osnovnega preizkusa logike.[/quote]

V premislek

Študentje se praviloma zelo dobro zavedamo problematike študentskih servisov in dejstva, da ravno zaradi njih ne bomo mogli dobiti službe po diplomi. (bajdvej, delovne izkušnje pridobljene z delom preko ŠS se ne upoštevajo na razpisih za delovna mesta v javni upravi, ironično mar ne, če veste, da ogromno študentov dela v javni upravi)

Študentsko delo v obliki kot ga poznamo danes podpira ŠOULJ oz. ŠOS (ki vleče denar) in ljudje, ki so v njem. V njem pa so praviloma večni študentki stari 30+. Sicer naj bi bile te organizacije podvržene nekakšni demokratični kontroli preko volitev v študenstski parlament, vendar je potrebno vedeti, da je volilna udeležba nekaj procenta, študentske parlamentarce izvolijo praviloma bruci, ki jih “kandidati” s kavicami in žuri nekako uspejo pritegnit na volitve … skratka ŠOU organizacije nimajo legitimitete predstavljati volje študentov.

Pa še to … ŠOS (in ostali ŠOU štosi) denar porabljajo preko projektov. Na razpisih pa se financirajo zgolj tisti projekti, ki jih prijavijo društva v katerih so ŠOU funkcionarji, ki na ta način študenstski denar skanalizirajo v svoje privat žepe.

Pri nas sem jaz generalni šef,tako da ti lahko povem,da so naši študentje res pridni ,pa tudi študirajo pridno,pa niso otroci lastnikov in šefov,vsekakor pa obstajajo tudi falirani študentje,ampak sej ne samo študentje poznamo tudi falirane bolnike,delavce,samohranilce..to je bilo in vedno bo,vsak pa si zasluži priložnost in se naj z njo izkaže ali p vrata so odprta..

To je povsem res, vsi se zavedajo, da gre za študentsko “politiko”. Ampak, če smo pošteni, od kje študentske organizacije dobijo svojo moč ? Od študentov in dokler so študentje pripravljeni demonstrirati proti vsakim spremembam sistema, do takrat bodo vlada nerade odpirale to tematiko. Socialni mir je prioriteta št. 1, skoraj v vsaki situaciji.

To je povsem res, vsi se zavedajo, da gre za študentsko “politiko”. Ampak, če smo pošteni, od kje študentske organizacije dobijo svojo moč ? Od študentov in dokler so študentje pripravljeni demonstrirati proti vsakim spremembam sistema, do takrat bodo vlada nerade odpirale to tematiko. Socialni mir je prioriteta št. 1, skoraj v vsaki situaciji.[/quote]

Vedeti moraš, da smo vsi s statusom študenta prisilno(!) včlanjeni tudi v enega izmed ŠOU ter da iz nejga ne moremo izstopiti in mu vzeti legitimitete.

Na demonstracijah, ki jih je organiziral ŠOU so bili samo dijaki, ki so špricali pouk in prijatelji ŠOU funkcionarjev. To pa še zdaleč ni reprezentativni vzorec slovenskih študentov.

Če so študentje komu nelojalna konkurenca, so srednješolsko izobraženim in še nižje izobraženim.

Če se za delovno mesto zahteva diploma iz ekonomije, prava, medicine…si nima delodajalec s študentom tam kaj počet.

Mogoče so študentje nelojalna konkurenca edino kakšni višji poslovni sekretarki, ali recimo kakšnemu prevajalcu(čeprav, vsak resen delodajalec, bo raje vzel pravega prevajalca, kot pa študenta).

Tako da to, da študentje po diplomi ne dobijo dela zaradi tega, ker jim emsta zasedajo drugi študentje, ne drži ravno..Če jaz hočem imeti strojnega ing, si tam s študentom nimam kaj počet.

ja, in srednješolsko in nižje izobraženi si pa ne zaslužijo redne zaposlitve ali kako? po tvoje bi se torej lahko zaposlovali samo inženirji, pravniki in zdravniki. Za vse ostalo je čisto kul, da jih “nadomeščajo” študentje.

Dej nehi ga srat.

Pa da ne bo pomote, imam 7.stopnjo in sem prevajalka – da bi nas kdo zaposlil? Ja, itak. Služb kar mrgoli, seveda.
Vsi delamo na honorarje, redki prevajalci se dejansko zaposlijo.
Ko sem poučevala tuj jezik pa so jemali na delo študente, ki smo po izgubi statusa podpisali avtorske pogodbe.

In zate obstajajo samo 4 faksi? Res zanimivo.

ja, in srednješolsko in nižje izobraženi si pa ne zaslužijo redne zaposlitve ali kako? po tvoje bi se torej lahko zaposlovali samo inženirji, pravniki in zdravniki. Za vse ostalo je čisto kul, da jih “nadomeščajo” študentje.

Dej nehi ga srat.

Pa da ne bo pomote, imam 7.stopnjo in sem prevajalka – da bi nas kdo zaposlil? Ja, itak. Služb kar mrgoli, seveda.
Vsi delamo na honorarje, redki prevajalci se dejansko zaposlijo.
Ko sem poučevala tuj jezik pa so jemali na delo študente, ki smo po izgubi statusa podpisali avtorske pogodbe.

In zate obstajajo samo 4 faksi? Res zanimivo.[/quote]

Te fakse sem dal kot primer, ker vsi ves čas povdarjajo, da so študentje nelojalna konkurenca mladim diplomantom.To po moje ni res.

So pa nelojalna konkurenca nižje izobraženim.In to seveda je problem.

ja, in srednješolsko in nižje izobraženi si pa ne zaslužijo redne zaposlitve ali kako? po tvoje bi se torej lahko zaposlovali samo inženirji, pravniki in zdravniki. Za vse ostalo je čisto kul, da jih “nadomeščajo” študentje.

Dej nehi ga srat.

Pa da ne bo pomote, imam 7.stopnjo in sem prevajalka – da bi nas kdo zaposlil? Ja, itak. Služb kar mrgoli, seveda.
Vsi delamo na honorarje, redki prevajalci se dejansko zaposlijo.
Ko sem poučevala tuj jezik pa so jemali na delo študente, ki smo po izgubi statusa podpisali avtorske pogodbe.

In zate obstajajo samo 4 faksi? Res zanimivo.[/quote]

Te fakse sem dal kot primer, ker vsi ves čas povdarjajo, da so študentje nelojalna konkurenca mladim diplomantom.To po moje ni res.

So pa nelojalna konkurenca nižje izobraženim.In to seveda je problem.[/quote]

Glej, motiš se. Pojdi pogledat oglase na študentskih servisih. Jih je polno za strežbo in podobno, to je res, ampak so tudi oglasi za prevajanja, za oblikovanja spletnih strani, za pomoč invalidom (recimo za absolvente fizioterapije), za delo v arhitekturnih birojih (moja znanka je dve leti delala v biroju na napotnice), za računalniško podporo i še i još.

Že zgoraj je ena študentka dala primer, ko odvetniška pisarna išče jezikoslovca za pisanje dopisov v tujih jezikih – za 4 evre na uro!

Študentje so nelojalna konkurenca kar vsem po vrsti. Žal. Pa jih ne krivim, ker morajo preživet in jasno, da vzamejo delo, a sistem, ki to dopušča, je pa kriminalen.

Naj naštejem nekaj aktualnih oglasov na straneh enega študetskega servisa. Je cel kup del kot so polnjenje polic in fizična dela ter strežba, a vmes je veliko takih:

“Podjetje išče študenta za asistence in predavanja na Office 2007 seminarjih. Prednost imajo izkušnje z asistiranjem/predavanjem”

“Razvojno podjetje za globalno inovacijo na področju interneta išče PLONE in PYTHON programerje. Delovnik je fleksibilen, možno je tudi delo ob vikendih. Minimalno število ur na mesec je 100 “

“Iščejo študente z izkušnjami pri poučevanju plesa s predšolskimi otroki. Iščejo tudi nekoga s končano baletno šolo – poučevanje klasičnega baleta. Sprejemajo prijave in Cv na mail. “

“Pomoč pri projektih razvoja programske opreme. Prednost imajo študentje računalništva, informatike ali druge smeri. Pogoji:izkušnje z razvojem programske opreme, jezikov, spletnih tehnologij. “

“Programiranje Microsoft poslovnih rešitev (Microsoft Dynamics) in delo s podatkovnimi bazami. Zaželjene izkušnje pri programiranju Microsoft Dynamics NAV ali drugih rešitev.”

“Iščejo se študenti višjih letnikov za razvoj programske opreme. Delo poteka v mladem kolektivu, možnost napredovanja in zaposlitve. Priporočeno znanje SQL. “

“Iščejo absolvente francoskega jezika za poučevanje v jezikovni šoli za odrasle. “

“Poučevanje matematike. Pogoj: absolvent FMF. Iščejo za 18 ur/teden. Možnost sklenitve delovnega razmerja. “

“Delo v knjižnici: Pogoj: višji letnik ali absolvent bibliotekarstva. Zaželjeno poznavanje programa cobiss. Dela se 4 ure/dan”

“Poznavanje windows okolja, inštaliranje račun. opreme, pomoč uporabnikom, odprava napak. Možnost redne zaposlitve. Prednost Lj. in okolica, zaželjen študent pred diplomo. Timsko delo, komunikativn “

Ne da se mi več. Tega je na tone. To so vse konkretna delovna mesta, kjer se (pri večini) zahteva najmanj absolventski staž oz.višji letnik. Nekdo, ki ima pa diplomo računalništva, seveda nima šans, da zraven pride. Pa dobro, računalničarji še najdejo službe, ampak bibliotekariji pa mnogo težje, abolventi jezikov tudi.

Samo nekaj primerov, ne da se mi še bolj podrobno raziskovat.

Se opravičujem za napako – absolventi jezikov najdejo študentska dela, diplomirani jezikosvci pa rednon delo težko dobijo, je skoraj loterija.

New Report

Close