Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj učitelji ne čuvajo otrok poleti?

Zakaj učitelji ne čuvajo otrok poleti?

Jaz nisem navedel “reliktov” starega komunizma, ampak čisto praktične probleme, ki bi se porodili. Pač pri 35+ stopinjah ne moreš zbrano slediti pouku, pa tudi vsi ki imamo šoloobvezne otroke ne moremo imeti dopusta v 30 dneh in pika

En mesec poletnih počitnic je za osnovnošolca premalo.

Seveda so ti zgoraj odgovarjali samo učitelji.
Jaz pa se strinjam s tabo. Starši, ki nismo v šolstvu nimamo po 2 meseca počitnic, včasih je že tistih 14 dni dobiti v kosu problem. Znajdeš se na vse mogoče variante tudi tako, da starša nimata istočasno dopusta, da se tako pokrije 1 mesec, ko so otroci doma. Poletne dejavnosti so drage kot žafran. 3 dni tabora – 150 €, plavanje s poletnim varstvom 200 € itd.
Že s povprečno plačo ne veš kako boš izpeljal ta mesec, kaj šele tisti z minimalcem.
Ampak seveda, učitelji si pa res zaslužijo počitek. Očitno samo oni, drugi, ki nismo učitelji, pač ne.
In ne, ne rabi nihče brisati ritke mojemu otroku, ki hodi v OŠ (prva triada), bi bila pa vesela, če bi bile vsaj dejavnosti v poletnem času organizirane tudi na ravni šole in s tem pokrito varstvo.

Zakaj nič ne naredimo? Nimam pojma. Že v vrtcu mi gre svetovno na živce, ko že 14 dni pred počitnicami opozarjajo, naj otroke odjavimo, če varstva ne rabimo. Nismo vsi v šolstvu, da bi bili vse vmesne počitnice in glavne prosti.

Ko si ti bila šolarka in imela dva meseca počitnic, ti tudi ni bilo prav in si komaj čakala, da spet sedeš med zvezke? Dva meseca počitnic pri nas obstaja že desetletja. Ko si pridno delala na otročku, tega nisi vedela? Če si vedela, da otroka ne boš imela kam dat, bi morala dvakrat premisliti, če si ga lahko privoščiš. Glede na to, da je danes vsepovsod organiziranega počitniškega varstva več kot dovolj, je po moje to tvoje jamranje okrog problema z varstvom samo v celofan zavit izgovor, da komaj čakaš, da se otroka za nekaj ur odkrižaš, ker se ti ne ljubi ukvarjat z njim. Seveda, otroku je dolgčas, postane tečen, prosi za tvojo pozornost, tebi se pa v poletni vročini ne ljubi igrati z njim. No, saj bo. Kaj si že rekla, da je 3. razred? Še malo, pa bo puberteta, pa ne bo več zahtevala tvoje pozornosti. Zaprta bo v sobi in še vedela ne boš zanjo. Zdrži še malo.
[/quote]

Dajte, no. Ne gre zato, da bi morali imeti kar pouk. Lahko bi šola dala prostor in organizirala delavnice, druženja in podobno. Ali ni bilo nekaj časa govora, o nekih stebrih in premalo obremenitve učiteljev?
Ne gre zato, da se staršem ne ljubi ukvarjati z njimi. NE MOREMO se ukvarjati z otroci, ker imamo večinoma le 14 dni dopusta, ki ga lahko koristiš v poletnem času. Zato smo večinoma od 6.30 do 16. ure po službah (ali na poti tja in nazaj). Več kot z veseljem, bi se ukvarjala s svojimi otroci, če bi bila lahko doma ta dva meseca.
In ne mi o tem, zakaj imamo otroke. Če jih ne bi imeli, vi ne bi imeli služb!

No, to je pa mentaliteta novodobnih staršev. Ker jaz ne zmorem, naj se cel sistem zaradi mene spremeni. Če si ti zafurala svoje življenje, se zato ne bo začela zemlja v drugo smer vrteti. Žal. Tisti časi niso nič mimo, vsaj ne za vse. Veliko ljudi še vedno živi v razširjenih družinah, tudi če je pri tebi drugače. In prav tako je v “tistih časih” obstajalo toliko ljudi z enako situacijo, kot jo imaš ti danes. Kdo pa misliš, da si, da bo tvoje življenje za vse ostale postavljalo merila? Tretješolka je pa lahko komot tistih osem ur, ko si ti v službi, sama doma. Saj ni dojenček.

Dajte, no. Ne gre zato, da bi morali imeti kar pouk. Lahko bi šola dala prostor in organizirala delavnice, druženja in podobno. Ali ni bilo nekaj časa govora, o nekih stebrih in premalo obremenitve učiteljev?
Ne gre zato, da se staršem ne ljubi ukvarjati z njimi. NE MOREMO se ukvarjati z otroci, ker imamo večinoma le 14 dni dopusta, ki ga lahko koristiš v poletnem času. Zato smo večinoma od 6.30 do 16. ure po službah (ali na poti tja in nazaj). Več kot z veseljem, bi se ukvarjala s svojimi otroci, če bi bila lahko doma ta dva meseca.
In ne mi o tem, zakaj imamo otroke. Če jih ne bi imeli, vi ne bi imeli služb!
[/quote]

Jaz bi vseeno imela službo, ker moj poklic ni niti blizu vašim sončkom. Delavnice, druženja, varstvo, izleti itd. pa so, kot sem rekla, povsod organizirani. Aja, jih je treba plačat. Vam to smrdi?

Dokler moram biti na dopustu vedno v največji sezoni, ko si lahko privoščim 1 teden morja, namesto treh, se zagotovo ne bom ukvarjala še z vašimi otroki, ker vi nimate dopusta poleti.

Če ni na šolah je pa na drugih lokacijah organizirano (skoraj) brezplačno varstvo, ki ga zagotavlja občina (ki je ustanovitelj šole).

Zadnja leta je pomanjkanje učiteljev. Kdor si želi uživati naše proste dneve, je vabljen naj se javi na kak razpis!

No, to je pa mentaliteta novodobnih staršev. Ker jaz ne zmorem, naj se cel sistem zaradi mene spremeni. Če si ti zafurala svoje življenje, se zato ne bo začela zemlja v drugo smer vrteti. Žal. Tisti časi niso nič mimo, vsaj ne za vse. Veliko ljudi še vedno živi v razširjenih družinah, tudi če je pri tebi drugače. In prav tako je v “tistih časih” obstajalo toliko ljudi z enako situacijo, kot jo imaš ti danes. Kdo pa misliš, da si, da bo tvoje življenje za vse ostale postavljalo merila? Tretješolka je pa lahko komot tistih osem ur, ko si ti v službi, sama doma. Saj ni dojenček.
[/quote]

No, če bi tako vsi razmišljali, bi bili danes še vedno v kameni dobi. Zakaj bi kaj spreminjali, če ni potrebno?V komunizmu so učitelji nekaj šteli, ni se smelo reči nič. Danes štejejo tudi drugi poklici, ker politični sistem ne deluje več tako kot je v komunizmu. Torej še enkrat, zakaj bi nekdo, ki pač dela v šolstvu, mu ni treba biti vsak dan vsaj 8 ur v službi (jaz bi tudi en del oddelala od doma če bi lahko, pa ne morem) in ima letno okoli 50 dni dopusta (če šteješ vse počitnice – pa sem pri tem kak dan še izpustila, zaradi sestankov in konferenc, ki se vam začnejo kak dan prej).
Poznam učiteljski sistem, tako da vem koliko so dejansko obremenjeni. Tako, da ne mi glumiti o tem kako ste bogi. Poleti bi morali imeti največ 3 tedne dopusta, ostalo ima da ste v šoli po 8 ur in zagotavljate varstvo otrokom.

Jaz bi vseeno imela službo, ker moj poklic ni niti blizu vašim sončkom. Delavnice, druženja, varstvo, izleti itd. pa so, kot sem rekla, povsod organizirani. Aja, jih je treba plačat. Vam to smrdi?
[/quote]

Torej komentiraš zadevo o čemer niti nimaš pojma? Nisi ne starš in ne učitelj? Take ste vedno najbolj pametne, pa nimate pojma niti od osnove.

Ne, smrdi ne, ampak če imaš dva otroka je to lahko 500 €/teden. Tebi to diši?

Torej komentiraš zadevo o čemer niti nimaš pojma? Nisi ne starš in ne učitelj? Take ste vedno najbolj pametne, pa nimate pojma niti od osnove.

Ne, smrdi ne, ampak če imaš dva otroka je to lahko 500 €/teden. Tebi to diši?
[/quote]

Sem starš (zaposlena z poln delovni čas, da ne bo pomote), nisem pa učiteljica. In tudi ne bi hotela biti za noben denar, da bi mi kar vsak, ki ima pet minut časa, sral po glavi. Moji otroci so čez leto v šoli, čez poletje, ko nimam dopusta, pa v plačanem varstvu. Ne, mi ne diši, sem pa vedela koliko dopusta imam in kdaj ter koliko časa so počitnice še preden sem otroke naredila. In nisem pričakovala, da mi bo varstvo plačala država. To je moj problem. Tvoj ne?

No, če bi tako vsi razmišljali, bi bili danes še vedno v kameni dobi. Zakaj bi kaj spreminjali, če ni potrebno?V komunizmu so učitelji nekaj šteli, ni se smelo reči nič. Danes štejejo tudi drugi poklici, ker politični sistem ne deluje več tako kot je v komunizmu. Torej še enkrat, zakaj bi nekdo, ki pač dela v šolstvu, mu ni treba biti vsak dan vsaj 8 ur v službi (jaz bi tudi en del oddelala od doma če bi lahko, pa ne morem) in ima letno okoli 50 dni dopusta (če šteješ vse počitnice – pa sem pri tem kak dan še izpustila, zaradi sestankov in konferenc, ki se vam začnejo kak dan prej).
Poznam učiteljski sistem, tako da vem koliko so dejansko obremenjeni. Tako, da ne mi glumiti o tem kako ste bogi. Poleti bi morali imeti največ 3 tedne dopusta, ostalo ima da ste v šoli po 8 ur in zagotavljate varstvo otrokom.
[/quote]

Ne delam ne v šoli, ne v vrtcu. Tebi pa nihče ne brani tam delat, če je res tolk fajn in super in na off in so kar toliko časa na dopustu. Če si jim fouš in bi tudi ti delala doma, izvoli. Varstvo tvojim otrokom pa moraš zagotoviti ti, ne učitelj. Saj si ti starš. In tisti, ki se tega zavedamo in nam je to normalno, nismo zato kar avtomatsko učitelji.

Misliti prej … čakaj čakaj … zgoraj mi očitaš, da se hočem odkrižat svojih otrok, ker nimam časa zanje in da sem vesela, ko jih sfuram v varstvo, a sedaj praviš, da so tvoji v PLAČANEM varstvu celo poletje. Torej je samo razlika v tem, ali za to, da se jih odkrižaš plačaš ogromno ali malo manj kot ogromno. Važno je samo, da maš ti dovolj pod palcem in se lahko zgrašaš nad tistimi, ki tega nimamo – in mi smo bogi, ti si pa carica. Fuj in fej!

Zaradi tebe se ne bo menjal “komunistični” sistem. Če se ti ne moreš prilagodit temu sistemu, si izberi ustreznejšega. Nisi privezana za Slovenijo – meje so odprte.

Najprej (pravilno) preberi, kaj sem napisala, potem se oglasi.

Sem mamica treh otrok, s polnim delovnim časom. Ne jamram, imam rada svojo službo, kljub temu, da sem 8 ur v službi.
Sem za to, da naj se učitelji štempljajo, vsak dan naj bodo všoli 8 ur in naj tam delajo priprave, naj tam popravljajo teste, pač to je polni delovni čas. Dan ko imajo govorilne ali kaj podobnega naj gredo prej in potem pridejo nazaj, samo ure naj se jim korektno štejejo.
Poznam kar nekaj učiteljic, ki so doma že ob 14. uri, ena med njimi je moja kolegica.
Dopusta pa naj tudi koristijo kot ga imajo. Če je to 30 ali 40 dni pač toliko kolikor jim pripada. Me pa zanima ali imajo vsi toliko dopusta? Čez leto za vse počitnice in nato še poleti, pa že en mesec poleti znese 20 dni dopusta…., mi ni jasno.

Pri nas se štemplamo, nikoli nisem doma pred 16. uro. Svojih osem ur naredim.

Če ti ni jasno, vprašaj svojo kolegico, namesto da jo obiraš za hrbtom.

Poslušaj. Na to, kam bodo starši dali otroka med počitnicami, je potrebno razmišljati vnaprej.
Ti je bilo lepo pojasnjeno zgoraj:

1. učitelji potrebujejo počitek. In med počitnicami otrok počivajo, ker imajo dopust. Zasluženo. In ne, dopust učitelja ne traja 2 meseca. 2 meseca imajo počitnic otroci.
2. Šola ni vrtec.
3. Če, ga nimaš kam odpeljat v varstvo, je to kvečjemu po prvem ali pogojno zaključenem drugem razredu. Torej samo 2 poletji. Pri starosti po zaključenem tretjem razredu je otrok lahko sam doma. Če ni sposoben, je problem pri starših ne pri dopustu učiteljev.

Se strinjam, da bi bilo smiselno, da bi učitelji v nižji OŠ delali tudi poleti (za tiste ure se človek verjetno res kaj dosti ne pripravlja), da bi bilo zagotovljeno varsto, vsaj do 5. razreda.

Poslušaj. Na to, kam bodo starši dali otroka med počitnicami, je potrebno razmišljati vnaprej.
Ti je bilo lepo pojasnjeno zgoraj:

1. učitelji potrebujejo počitek. In med počitnicami otrok počivajo, ker imajo dopust. Zasluženo. In ne, dopust učitelja ne traja 2 meseca. 2 meseca imajo počitnic otroci.
2. Šola ni vrtec.
3. Če, ga nimaš kam odpeljat v varstvo, je to kvečjemu po prvem ali pogojno zaključenem drugem razredu. Torej samo 2 poletji. Pri starosti po zaključenem tretjem razredu je otrok lahko sam doma. Če ni sposoben, je problem pri starših ne pri dopustu učiteljev.
[/quote]

Kot otrok učitelja vem, da ste prosti od začetka julija do zadnjega tedna v avgustu. In vse počitnice vmes.
Počitek si zaslužimo vsi, ne samo učitelji. Le, da se javno govori samo o pravicah učiteljev, ki ste dovolj prosti že med letom. Po 12ih letih delovne dobe imam 26 dni dopusta. Od tega jih lahko koristim 10 dni v času poletnih počitnic. Ostale počitnice mogoče 1 na šolsko leto, ker nas je več s šoloobveznimi otroci.
Otroka starega 8 let bi pustila samega doma (pazi, samostojna hiša v ne preveč naseljenem območju)? Ni babic, tetic itd.. ker imajo službe? Daj ne seri, če ne veš o čem govoriš.

Sem. In če bi še enkrat izbirala, bi bila spet. Prav vsakič, ko stopim v učilnico, uživam. Od vseh otrok v 28 letih poučevanja je bil en sam res moteč. Najboljša služba na svetu, pa čisto spodobno plačana.


Se ne ukvarjajo, ker do 6. leta bi jih bi jih starši morali naučit rit obrisat, a ne?

Poleg tega so tako nevzgojeni večinoma, da me je sram, ko to gledam, je odraz stanja družbe.

Je kar prav, da so počitnice.

Mene pa samo nekaj zanima: koliko urni delovnik imajo ucitelji v podaljsanem bivanju? Pri nas pride okoli 12-ih ali se kasneje in ob pol petih zakljuci. Vem, da so tudi obcasno se kaksne dodatne dejavnosti, ampak prav veliko pa tega ni.

OPB učitelji zelo pogosto nadomeščajo odsotne učitelje RS in PS. Zelo pogosto se zgodi, da delajo dvojni šiht – dopoldne so v razredu pri odsotnih, ponuca se jih za jutranje varstvo in spremstvo na dejavnosti, popoldne pa so s svojimi razredi v PB. Jim nič ne zavidam. Vsekakor je bolje biti učitelj predmeta oziroma imeti svoj razred na RS. Idealno, da zboliš zaradi izgorelosti.

Učiteljice, ki so v OPB ogromno nadomeščajo. Pri nobeni še ni bil problem dopolniti tretjega stebra.

Sicer pa če dobro pomislim, na naši šoli ni nobene učiteljice, ki bi imela v učni obveznosti zgolj OPB. Vse imajo dopoldne še pouk ali na predmetni stopnji ali pa v 1. razredih kot druge strokovne delavke, ali pa so spremljevalke učencem s posebnimi potrebami. Večinoma so na šoli od zjutraj pa potem še popoldne.

New Report

Close