Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj več ljudi ne dela od doma?

Zakaj več ljudi ne dela od doma?

Takoj bi delala od doma. Prihranis cas, ki ga namenis voznji v sluzbo. V primeru, skoraj ena ura na eno smer. Enako nebi bilo potrebno placevati delodajalcu potnr. Ampak to je Slovenija. Pri nas ni kako omogociti opravljati delo najboljse, ampak kako zajeb….in izkoristiti delavca.

Delo od doma bi se moralo vrednotiti drugače. Ne po urah, ampak glede na količino dela. Potem bi bili delodajalci zadovoljni. Najbolj jih skrbi, da bi nekdo delal pol ure manj. To, da po firmah hodi kup ljudi, ki meša meglo, jih ne moti, važno da so vsak dan ob 7 prištempljani in da delajo gužvo na cesti. Prednosti je veliko.
Ni potnih stroškov, ni potrebno toliko parkirišč, manjši so poslovni prostori, manj je čiščenja, manj je vzdrževanja. Verjetno bi bilo tudi manj bolniškega staleža. Edino vprašanje je, če smo MI zreli za tak način dela. Če nam je logično, da je treba zjutraj vstati, sesti in delati.

Od doma delam ze dolga leta. Delo od doma pomeni tudi prenos stroškov delovnih sredstev in prostora, ter vzdrzevanja vsega tega na zaposlenega. Iz izkušenj lahko povem, da mene to stane npr. okoli 20 tisoč na leto in me v Sloveniji ne bi stalo bistveno manj. Ta del ljudje pogosto pozabijo in se potem čudijo…

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Kaj te stane 20 tisočakov?

Jaz lahko delam v službi pol del. časa, pol doma. Lahko pa samo v službi al samo doma.
Mi je bolje v službi, v družbi.

Problem je, ker od doma lahko delajo samo programerji, grafični oblikovalci, nekaj v tem smislu. Jaz že dolgo razmišljam, da bi delala od doma. Samo kaj? Večina poklicev ni za delo od doma. Ne bi rada delala npr. nekih izdelkov in jih potem prodajala. Kot recimo nekih unikatov, ker je tega že ogromno na trgu. In potem narediš nekaj iz papirja – s tem nisi ekološki. Za 3D tiskalnik, ki mi bo tiskal plastične vaze, nimam denarja (ideja že obstaja na kickstarterju). Mene bolj moti to, kaj početi kot delo od doma? Preko firm klicni center, a a, nisem jaz za to. Mrežni marketing? Nisem jaz za posiljevanje ljudi. Torej kaj? Niti znanj nimam ne vem kakšnih. Rada bi vlogala, pa si ne upam, ker ne maram, da me gleda cela Slo. Mogoče kaj povezano s snemanjem. Samo ne morem vlogat, ker nočem dat svojega frisa noter.

Dva Laptopa (delovni in rezervni) ca. 3.000 oz. ca. 1.500 letno. Delovna soba (proporcialno, glede na strošek stanovanja) ca. 3.000 na leto (all inclusive). Licenca za VMWare ca. 250 na leto. Visual Studio Pro + MSDN ca. 600 evrov na leto. MS Office Pro Plus ca. 250 evrov na leto. DevExpress za.NET in VCL ca. 2.000 na leto. Embarcadero RAD Studio (Delphi) ca. 1.000 evrov na leto. TeamViewer ca. 350 na leto na kanal. Stroški prevozov ca. 5.000 na leto. Stroški ITK nekih 1.000 evrov na leto. Stroški bivanja na oddaljenih lokacijah ca. 5.000 na leto. Še kaj bi se našlo… a za grobo predstavo bo.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Desi, kaj te stane 20 tisočakov? Resno sprašujem, mislim da nas je več, ki nas zanima.

?

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Dva Laptopa (delovni in rezervni) ca. 3.000 oz. ca. 1.500 letno. Delovna soba (proporcialno, glede na strošek stanovanja) ca. 3.000 na leto (all inclusive). Licenca za VMWare ca. 250 na leto. Visual Studio Pro + MSDN ca. 600 evrov na leto. MS Office Pro Plus ca. 250 evrov na leto. DevExpress za.NET in VCL ca. 2.000 na leto. Embarcadero RAD Studio (Delphi) ca. 1.000 evrov na leto. TeamViewer ca. 350 na leto na kanal. Stroški prevozov ca. 5.000 na leto. Stroški ITK nekih 1.000 evrov na leto. Stroški bivanja na oddaljenih lokacijah ca. 5.000 na leto. Še kaj bi se našlo… a za grobo predstavo bo.
[/quote]

Zdaj si pa napisal tolk stroškov, da se polovico teh ne spoznamo 😉

?
[/quote]

Sori, nisem opazila, da si že odgovoril 🙂
Ok, tvoje delo je specifično, jaz pa bi doma recimo lahko delala razne razpise. Razen dobrega stola in solidnega računalnika verjetno ne bi bilo večjih stroškov.

Zdaj si pa napisal tolk stroškov, da se polovico teh ne spoznamo 😉
[/quote]

Kje so še mali, sprotni stroški? Malica nekje na terenu ni vedno poceni. Sploh če človek ne pozna tistih koncev. Parkirnine… nekaj evrov v par urah. Če se zgodi le dvakrat na mesec, je to 200 evrov na leto. Takih skritih stroškov se nabere za jurja na leto, dok si rekel keks,… seks,… ne, ne… keks.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Tega si pa ne znam predstavljat, kako bi sploh kaj naredila.

Sori, nisem opazila, da si že odgovoril 🙂
Ok, tvoje delo je specifično, jaz pa bi doma recimo lahko delala razne razpise. Razen dobrega stola in solidnega računalnika verjetno ne bi bilo večjih stroškov.
[/quote]

Doma te stane kot mene. Ni neke bistvene razlike. Torej 3.000 na leto. Rabiš dva računalnika. Če eden odpove, ura teče vseeno. Vsaka ura pomeni izpad… ITK te tudi stane prbl. enako. Okoli 1.000 na leto. Pa smo ze na 5-ki.

Če enkrat tedensko narediš 100 km, je to ca. 44 tedne po 35 evrov… 1.500 evrov stroška. Obračaj kakor hočeš. Če spiješ kako kavo, kaj poješ, je to 500+.

Smo ze na 7.000. To je, mimogrede, 5 evrov Pribitka na efektivno uro. 🙂 Za povprečno slovensko plačo rabiš torej efektivno uro prodajati za nekih 20 evrov. Torej zgolj osnovni stroški predstavljajo četrtino tvojega prometa.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Sori, nisem opazila, da si že odgovoril 🙂
Ok, tvoje delo je specifično, jaz pa bi doma recimo lahko delala razne razpise. Razen dobrega stola in solidnega računalnika verjetno ne bi bilo večjih stroškov.
[/quote]

Scanner, tiskalnik? Dva dobra zaslona z veliko delovno površino? Tipkovnica primerna za slepo tipkanje? Telefon? Varnostna razdelilna letev (za napajanje)? Zanesljiva e poštna storitev (ki ni več zastonj)? NAS za varnostne kopije podatkov?

Vem vem… le kilometrino imam in vem, kaj pomeni delo od doma. Da o delu ob najbolj čudnih urah „ker se mudi“ ne pišem. Ima prednosti, a ne zgolj prednosti.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Zato, ker naši ljubi delodajalci zaostajajo tudi na tem področju, kot še marskije. To je v tujini čisto normalno. Da o razgovorih sploh ne izgubljam časa. Danes vse temelji na tehnologiji, imaš skype, google hangout ipd. vse lahko opraviš, se zmeniš, narediš v miru, nihče te ne presira, na kaki sestanek greš 1x toliko, če je že nujno. Dosti je pozitivnih lastnosti. Eni še kar nočejo razumeti, da niso vsi navdušeni nad tem, da morejo hoditi v neko stavbo (beri sedež službe) in tam oddelati tistih 8 ur ali več (odvisno kaj delaš) se “družiti” s sodelavci, gledat šefa… Če delaš od doma si posredno sam svoj šef, delo opraviš veliko kvalitetejše ker si lahko vzameš pavzo kadar ti odgovarja, nihče te nima na očeh (kar povzroča stres) važno je, da je na koncu delo opravljeno. Tukaj pa nastopi disciplina. Ljudje imajo svoje prijatelje in ostale s kom se družijo spontano.Ni res, da če delaš od doma si totalen intravert! Ne razumem zakaj se nenehno dela na tem, da se človeka dobesedno prisili naj se druži s sodelavci, pa neki team buildingi pa nevem še kaj?! Zavedajte se, da ste vsi tam iz istega razloga t.j. ker potrebujete službo oz. denar za preživetje in se pač morate prenašati. V kolikor tega ne bi bilo grem stavit da bi bile stvari čisto drugačne. Resnica boli.

Nisva na isti valovni dolžini. Jaz bi delala za delodajalca doma delo, ki da sicer delam v službi. En del. Za to delo potrebujem računalnik, verjetno delodajalčev lap top in ključek.
Če pa govorimo o freelancerstvu ali po domače sp, potem pa velja tvoje. Vendar si lahko vsaj del tega potem dam v stroške.
Se strinjaš?

No ja. Sem prakticiral tudi 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} remote. Primerjalno lahko rečem, da redna srečanja z ekipo in okoljem občutno izboljšajo pretok informacij in predstavo o procesih ter v končni fazi znatno dvignejo kakovost. Skype in ostala orodja ne morejo v celoti nadomestiti pristnega stika.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Delo od doma za delodajalca je tezko. Kdo in kako krije elektriko, ogrevanje, prostor, telefon (falsch),…? Stroški ostajajo enaki.

Tole s stroški mi ni čisto jasno. Hotel sem zgolj poudariti, da se večina ne zaveda, da delo doma ni zastonj in pomeni prenos stroškov neposredno na izvajalca.

Če govorimo o prekariatu (freelancing se sicer zlorablja za ta Namen, a je to narobe) pa to pomeni, da nekdo, ki je navajen delati za povprečno plačo (okoli 1.500 bruto, 1.000 netto) mora vse to upoštevati in izdati na mesečni ravni račun za okoli 3.200, da bo imel priblizno enake netto razpolozljive dohodke.

In še ena stvar: ne pustite se zapeljati z visokozvenečimi nazivi. Freelancerji smo posamezniki, ki imamo trzno zanimiv produkt in ga trzimo direktno, brez posredovanja raznih agencij, zalozb, itd. Odtod free lancing (svobodna splavitev bi bilo slovensko, če bi bilo). Ko dela človek za naročnika, kjer nima vpliva na ceno in sam izdelek ter njegovo lansiranje, potem gre za navidezno svobodo, oz. prekarno delo.

P.S.: Ja vem, ne nanaša se vse nate. Je pa vredno povedati tako kot je. Po dveh desetletjih dela in od tega nekih ducat let v svobodnem poklicu lahko podelim kako izkušnjo.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Delo od doma za delodajalca je tezko. Kdo in kako krije elektriko, ogrevanje, prostor, telefon (falsch),…? Stroški ostajajo enaki.

Tole s stroški mi ni čisto jasno. Hotel sem zgolj poudariti, da se večina ne zaveda, da delo doma ni zastonj in pomeni prenos stroškov neposredno na izvajalca.

Če govorimo o prekariatu (freelancing se sicer zlorablja za ta Namen, a je to narobe) pa to pomeni, da nekdo, ki je navajen delati za povprečno plačo (okoli 1.500 bruto, 1.000 netto) mora vse to upoštevati in izdati na mesečni ravni račun za okoli 3.200, da bo imel priblizno enake netto razpolozljive dohodke.

In še ena stvar: ne pustite se zapeljati z visokozvenečimi nazivi. Freelancerji smo posamezniki, ki imamo trzno zanimiv produkt in ga trzimo direktno, brez posredovanja raznih agencij, zalozb, itd. Odtod free lancing (svobodna splavitev bi bilo slovensko, če bi bilo). Ko dela človek za naročnika, kjer nima vpliva na ceno in sam izdelek ter njegovo lansiranje, potem gre za navidezno svobodo, oz. prekarno delo.

P.S.: Ja vem, ne nanaša se vse nate. Je pa vredno povedati tako kot je. Po dveh desetletjih dela in od tega nekih ducat let v svobodnem poklicu lahko podelim kako izkušnjo.
[/quote]

Jaz tebe popolnoma razumem in se strinjam. Ampak v tej temi sem razumela, da se gre za to, da del rednega dela oddelamo doma. Se pravi, da imamo kot redno zaposleni pri delodajalcu možnost del dela narediti doma.
Recimo ponedeljek in torek delam v pisarni, v sredo in četrtek delam doma, v petek zjutraj odnesem ključek v službo, pregledamo narejeno in če je ok, gre v ponedeljek dalje. Za poned, tor in petek mi pripadajo potni stroški, za vseh 5 dni mi pripada malica in ker uporabljam svojo elektriko, etc …imam dela za 6 ur, plačanih pa 8.
Ali zboli otrok, ga lahko negujem, sem prisotna dokler ne pride mož. Potem sedem za računalnik in naredim nujno delo, od katerega recimo so odvisni drugi. In za to pripravljenost mi delodajalec plača delovni dan in ne nego.
Na tak način bi jaz 🙂

hm, pa ti Skype dela? Glede varnosti se mi zdi boljši Cisco Webex, pa tud slika ne kocka…
Veliko delodajalcev se boji odtekanja informacij…tako kot sem napisala že v prejšnjem postu…
Pa seveda nezaupanje delodajalcev, ker izgubljajo nadzor nad tabo …ampak vse je odvisno od razgledanosti delodajalca in pa seveda če uživaš zaupanje (da res narediš delo…)

Po moje je najboljša varianta kombinacija. V podjetju delaš dva dni…pol pa si delo prineseš domov, pa ni važno ali delaš ponoči, zjutraj popoldan…le da je delo opravljeno

Zato, ker je na svetu cel kup šefov, ki ne delajo nič, morajo pa priti vsak dan v službo. In bolj težko si filajo ego, če ukazujejo in glumijo avtoriteto 4 stenam. Rabijo publiko. Super se jim zdi, če ljudi terorizirajo s štempljanjem, pa tudi če pridejo v službo kot včasih v Jugi, samo da tam sedijo do 15 , potem pa odmaglijo domov. Najtežji del marsikatere redne službe je danes jutranje vstajanje. V Sloveniji je tak sistem še zelo aktualen, v tujini vedno manj. Tam tudi sestanki potekajo po video konferencah, pri nas pa kot v časih komunističnih skupščin. Čas nas šiša po dolgem in počez.

Jaz tebe popolnoma razumem in se strinjam. Ampak v tej temi sem razumela, da se gre za to, da del rednega dela oddelamo doma. Se pravi, da imamo kot redno zaposleni pri delodajalcu možnost del dela narediti doma.
Recimo ponedeljek in torek delam v pisarni, v sredo in četrtek delam doma, v petek zjutraj odnesem ključek v službo, pregledamo narejeno in če je ok, gre v ponedeljek dalje. Za poned, tor in petek mi pripadajo potni stroški, za vseh 5 dni mi pripada malica in ker uporabljam svojo elektriko, etc …imam dela za 6 ur, plačanih pa 8.
Ali zboli otrok, ga lahko negujem, sem prisotna dokler ne pride mož. Potem sedem za računalnik in naredim nujno delo, od katerega recimo so odvisni drugi. In za to pripravljenost mi delodajalec plača delovni dan in ne nego.
Na tak način bi jaz 🙂
[/quote]

Pri nas še ni tega načina razmišljanja, da bi redno zaposleni lahko del dela naredili do doma. Si normalna? Šef mora zjutraj vstat in it v službo, boš pa ja šla tudi ti! Prej je pri nas domače obratno razmišljanje, da bi morali na neki sedež podjetja vsak dan hodit tudi pogodbeni delavci, pa tam viset sto ur, itak za njih ne veljajo nobeni zakoni in nobene pravice.

Pri nas še ni tega načina razmišljanja, da bi redno zaposleni lahko del dela naredili do doma. Si normalna? Šef mora zjutraj vstat in it v službo, boš pa ja šla tudi ti! Prej je pri nas domače obratno razmišljanje, da bi morali na neki sedež podjetja vsak dan hodit tudi pogodbeni delavci, pa tam viset sto ur, itak za njih ne veljajo nobeni zakoni in nobene pravice.
[/quote]

Ja saj vem, da je optimistično 🙂
Ampak se že učim – poskušam učiti drugačnega razmišljanja.

Delo od doma za delodajalca je tezko. Kdo in kako krije elektriko, ogrevanje, prostor, telefon (falsch),…? Stroški ostajajo enaki.

Tole s stroški mi ni čisto jasno. Hotel sem zgolj poudariti, da se večina ne zaveda, da delo doma ni zastonj in pomeni prenos stroškov neposredno na izvajalca.

Če govorimo o prekariatu (freelancing se sicer zlorablja za ta Namen, a je to narobe) pa to pomeni, da nekdo, ki je navajen delati za povprečno plačo (okoli 1.500 bruto, 1.000 netto) mora vse to upoštevati in izdati na mesečni ravni račun za okoli 3.200, da bo imel priblizno enake netto razpolozljive dohodke.

In še ena stvar: ne pustite se zapeljati z visokozvenečimi nazivi. Freelancerji smo posamezniki, ki imamo trzno zanimiv produkt in ga trzimo direktno, brez posredovanja raznih agencij, zalozb, itd. Odtod free lancing (svobodna splavitev bi bilo slovensko, če bi bilo). Ko dela človek za naročnika, kjer nima vpliva na ceno in sam izdelek ter njegovo lansiranje, potem gre za navidezno svobodo, oz. prekarno delo.

P.S.: Ja vem, ne nanaša se vse nate. Je pa vredno povedati tako kot je. Po dveh desetletjih dela in od tega nekih ducat let v svobodnem poklicu lahko podelim kako izkušnjo.
[/quote]
Delo od doma definitivno NI zastonj. Stroški so z vsem, od elektrike do telefona, ogrevanja, materiala. In te stroške kriješ ponavadi sam. Če se moraš občasno še vozit na firmo ali kam drugam, pa ti stroški narastejo do neba in vprašanje ali ti delodajalec to kompenzira. kolikor jaz poznam takšne primere, je odgovor ne. Delo do doma običajno omogočijo in dovolijo delodajalci, ki hočejo na ta način prihranit. Po možnosti te še na s.p. ruknejo in za strošek, ki bi ga imeli z zaposlenim, ki vsak dan sveti v firmi, dobijo vsaj 2, ki delata od doma, najbolj super pri tem pa je, da nimajo nobenih obveznsoti do njih, nobenih dopustov, bolniških, potnih stroškov, regresov, božičnic, nič. Raj na zemlji. Za delodajalca.

New Report

Close