Najdi forum

Splash Forum Politični čvek zdravstvena blagajna z večmiljonskim presežkom

zdravstvena blagajna z večmiljonskim presežkom

ali sem prav slišala, ob vsej kolobociji pediatrije, onkologije, pomanjkanje zdravstvenega osebja, okrnjne storitve upravižencem iz zdravstvenega zavarovanja itd…, bo zdravstvena blagajna zaključila leto z večmiljonskim presežkom????

ej, ma to je pa že preveč komično.

Ja no saj, če manjka zdravstvenega osebja, pomeni manj zdravstvenih storitev, manj stroškov, manj plač -> več denarja ostane :).

Ne glej na to apriori negativno; presežki niso porabljen denar, so povsem uporaben denar za prihodnje leto. Npr. HPV cepljenje ima velik zagonski strošek; zakaj ne bi tega denarja namenili za to?

ne morem gledati drugače, kot popolnoma negativno, vsakdo, ki je kdajkoli bil v pediatrični kliniki, se bo strinjal z menoj.

vsakdo, ki pozna preutrujeno medicinsko osebje, ki dela napake ravno zaradi preutrujenosti, tudi.

vsakdo, ki mora na popravilo zoba k privatniku, tudi.

vsakdo, ki mora čakati na osnovni diagnostični pregled, leto dni ali celo več, tudi.

ja, lahko je delati presežke, na račun tistih, ki ga ustvarjajo in plačujejo že skoraj vsako zdravstveno storitev iz lastnega žepa, torej plačajo dvakrat.

Sam presežek denarja ni negativen; odvisno je, kako bo porabljen. Hočem reči, vedno se da najti tisoč načinov kako porabiti denar – posebej v javni upravi so običajno ob koncu leta zelo kreativni.

hja ne vem za JU, vem pa za zdravstvo, ko nekatere operacije prestavljajo že od sredine septembra na drugo leto,zakaj, ker je bil denar dodeljen iz zdravsvene blagajne že takrat presežen.

da ne govorim o zobni protetiki.

preveč bi lahko naštevala, zato bom raje nehala. Zdi se mi nemoralano in zelo sporno, da državi ostaja presežek, medtem, ko ljudje čakajo na zelo pomembne operacije za njihovo življenje in diagnostične postopke, če si jih ne morejo plačati sami.

ta presežek, so ustvarili bolniki, ki plačujejo najprej v zdravstveno blagajno, potem pa še preglede, ki jim ga zdravstvo, kjub tolikšnem presežku ne more (noče) zagotoviti.

Ali niso povedali, da v zdravstvu manjka specialistov in ne morejo celotnega programa opraviti? Nekje sem nekaj takega zasledil in če je temu tako, je še kako pravilno, da je ostal denar v blagajni, dobi ga naj pa tisti, ki je pripravljen plan dela realizirat. Za denar potalat je še čas. Da bi ga pa kar tako nakazali n.pr. za gradnjo pediatrične klinike pa nisem. Namenjen je bil posegom in za to se naj tudi porabi. Torej za krajšanje čakalnih dob. Pediatrično kliniko pa naj bi pomagali graditi bogati sponzorji – farmacevtska industrija, tisti, ki prodajajo drage operacijske mize, ortopedske pripomočke itd.

Bo pa direktor ZZZS-ja ob zaključnem računu predstavljen kot dober gospodar in mu bo lahko izplačana višja stimulacija, kot bi mu sicer pripadala.

zakaj pa sponzorji, potem naj raje razpišejo vlaganje privatnega kapitala v bolnišnico, bo vsaj dobila dober nadzor.

ne gre pozabiti, da vlada izbira med ponudniki, in če so naši predragi, smo sedaj v ES, kjer se dajo dobiti veliko ceneje.

za vse bolnike, ki čakajo na preglrde, operacije itd., pa je vsak dan čakanja preveč.

Vse je stvar interpretacije. Noben proračun (ali državna blagajna) sama po sebi nimata “presežka”. Ga ne moreta imeti.

Če se v javnem sektorju znotraj leta pravilno posluje in se vse planirano realizira, se leto zaključi s t.i. “pozitivno ničlo”. Nič ne ostane.

Kadar denar ostane neporabljen, pomeni, da se marskaj ni izvedlo in zadane naloge niso opravljene. Kar pomeni, da npr. medicinska oprema ni nabavljena, kakšna bolnišnica ni renovirana itd. Poleg tega zaradi dolgih čakalnih vrst (ki odlagajo uporabo zdravstvenih pripomočkov) sredstva niso bila porabljena.

Tukaj se je treba vprašati, kaj ni bilo izvedeno.

Kolikor je meni znano, tudi še kar nekaj cest ni popravljenih od neurja v Železnikih, da o avtocestah (in odstavnih pasovih) ne govorimo. Na drugi strani se pa hvali vlda s “presežkom”.

New Report

Close