Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Združenje več off-gridarjev

Združenje več off-gridarjev

le kaj ti delaš vsak dan 10 uer ko si samo na pol off grid? potem boš pa delal 20 ur nadan, če bo popolnoma off?
si kdaj pomislil, samo pomislil, da ne rabiš toliko raznovrstne hrane, kot jo ponujajo trgovine? si kdaj samo za trenutek pomislil, da so kjudje že pred tabo delali znanstvene eksperimente off grid in prihajali do osupljivih ugotovitev, da dejansko v povprečju porabiš off grid vsak dan 3-4 ure fizičnega dela. v povprečeju, kar pomeni, da so obdobja, po porabiš manj. če bi bil res čisto na of, bi od dolgočasja začel kaj delat. ker pa nisi na off, pa MORAŠ delat. 🙂 bistvena ratzlika.
[/quote]

nekaj pa moraš pojesti. V slo je v glavnem celinsko podnebje, od konca oktobra do maja v naravi ne zraste nič hranilnega, v poletnem času pa se moraš tudi pomatrat, da kaj pridelaš.
Imaš predstavo, koliko dela je potrebno za vzgojiti eno žito? Pa imeti srečo, da ti ne ga sklestijo miši, pobije toča, požre divji prašič?
Koliko je dela z živalmi?
Narediti domača oblačila, obutev?

vsi ti off grid idealisti naj začnejo samo z lastnim vrtom . Na ta način naj poskusijo pridelati dovolj zelenjave za celo leto. Istočasno naj koristijo vse ugodnosti sodobnega človeka, tudi na vrtu (prekopalnik, drugo orodje, kupljena semena, gnojila, škropiva..)
Ko bodo videli, da je z vsem udobjem na vrtu velikosti par sto kvadratov eno samo garanje vsak dan, bodo vedeli, da če odmislijo vse bonitete civilizacije, da bodo krepali v dveh tednih.

Živimo približno tako z namenom čim bolj oklestit življenjske stroške.
Imamo 3 stanovanjsko bajto. V mansardi en brat z družino, v prvem štuku drug brat z družino, v “kleti”/pritličju babica in dedi. Skupaj 10 ljud, od tega 4 otroci.

Lastni vodnjak + kolektorji + elektrarna + sadovanjk + njiva + pujsi + krave + zajci + kokoši + kurjava na drva.
5 plač + 1 penzija.
Kar nekaj nam ostane za investicije in “luksuz”.
Gre pa se nam predvsem za to, da smo čim bolj samooskrbni in imamo čim manj stroškov, ki jih moraš poravnati z denarjem. Do off grid imamo kar nekaj lufta še.

Je pa dejstvo, da mora vsak poprijet in oddelat svoj delež ter pokrit izpad, če zboli kdo od ostalih ravno v času sezone.

Pa srečo moraš imet predvsem z priženjenimi. Pred leti sem imel eno, ki se ni hotela it tega in se je potem bratova žena zbunla, da če moja ne rabi delat, da ona tudi ne bo. Potem je vso žensko delo ostalo moji mami, ki je pregorevala.

Pa ravno tega dvojega se je najlažje rešit z najmanj odrekanj, preko sončnih celic, akumulatorjev, zbiranja in avtomatskega prečiščevanja deževnice.

Živimo približno tako z namenom čim bolj oklestit življenjske stroške.
Imamo 3 stanovanjsko bajto. V mansardi en brat z družino, v prvem štuku drug brat z družino, v “kleti”/pritličju babica in dedi. Skupaj 10 ljud, od tega 4 otroci.

Lastni vodnjak + kolektorji + elektrarna + sadovanjk + njiva + pujsi + krave + zajci + kokoši + kurjava na drva.
5 plač + 1 penzija.
Kar nekaj nam ostane za investicije in “luksuz”.
Gre pa se nam predvsem za to, da smo čim bolj samooskrbni in imamo čim manj stroškov, ki jih moraš poravnati z denarjem. Do off grid imamo kar nekaj lufta še.

Je pa dejstvo, da mora vsak poprijet in oddelat svoj delež ter pokrit izpad, če zboli kdo od ostalih ravno v času sezone.

Pa srečo moraš imet predvsem z priženjenimi. Pred leti sem imel eno, ki se ni hotela it tega in se je potem bratova žena zbunla, da če moja ne rabi delat, da ona tudi ne bo. Potem je vso žensko delo ostalo moji mami, ki je pregorevala.
[/quote]

al se jim da it komuno ali ne
LOL

al se jim da it komuno ali ne
LOL
[/quote]

vse je odvisno od tastarih, če so pripravljeni vse naredit in račune plačat.
tamladi so pa tiste mone, ki tle gor pišejo, kako porabijo 100 evrov mesečno za hrano za 4 člansko družino, vse ostalo so pa off grid.

Bolj kot ne se sedaj debatira o definiciji off-grid.

Jaz sem že večkrat napisal, da se ne mislim odpovedat razpoložljivi tehnologiji (elektrika, telefon, internet in kreditne kartice).

Poskušam gojiti sadje in zelenjavo brez vsakega škropiva.

Imam lastno vodo, planiram pa vsaj en alternativni vir energije za v prihodnje.

Davkom in zakonskim obveznostim se ne poskušam izogibat.

Nisem prejemnik nobene oblike pomoči.

Če bi pa slučajno, kdaj prišlo do izpada osnovnih civiliazcijskih storitev, bi pa bil rad sposoben kak mesec preživet brez trgovine.

Nabiranje užitnih rastlinic mi je zgolj v veselje, res je pa, da se izognem tudi kakemu strošku za hrano.

Jaz sploh ne pravim, da tovrstno življenje ni super, ampak po izkušnjah vem, da za zelo majhno peščico ljudi. Ostalim je lahko hobi zmanjševati stroške in odvisnost, a velikokrat se zgodi, da se gre v kaj takega s prevelikim idealizmom in malo vztrajnosti..

Evo vam predloga: 😀

https://www.youtube.com/watch?v=HeZGFygmQ6g

New Report

Close