zlatenica
-Donošeni novorojenci predstavljajo približno 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} neonatalne populacije. Skoraj polovica donošenih novorojencev postane v prvih dneh po rojstvu ikterična. Pri večini doseže bilirubin maksimalno koncentracijo tretji dan po rojstvu, ikterus pa zbledi v naslednjih treh dneh. Pri zdravih novorojencih je ta fiziološki fenomen posledica povečane tvorbe bilirubina in njegovega zmanjšanega izločanja zaradi nezrelosti jetrnih encimov.
-Donošeni zdravi novorojenci imajo povečano koncentracijo serumskega bilirubina zaradi pomanjkljivosti v presnovi bilirubina.Tako nastane v njihovem telesu dnevno od 102,6 do 136,8 mmol/L bilirubina na kilogram telesne teže, kar je 2,5 x več kot pri odraslem. Poleg skrajšane življenjske dobe neonatalnih eritrocitov, ki znaša le 80-90 dni, igra pomembno vlogo tudi povečano nastajanje bilirubina iz ostalih hemproteinov. Iz raziskav na Rhesus opičjih mladičih sklepajo, da je možen vzrok za fiziološko zlatenico pomankanje citosolske beljakovine ligandina, ki prenaša bilirubin od celične membrane do endoplazmatskega retikuluma, kjer pride do konjugacije bilirubina z glukuronsko kislino. Ideja, da je pri novorojencih konjugacija bilirubina omejena, izhaja iz ugotovitve, da je konjugiranega bilirubina v plazmi novorojenca zanemarljivo malo. Sprva so menili, da gre za zmanjšano delovanje glukuronil tranferaze v neonatalnem obdobju, vendar je aktivnost tega ključnega encima pri konjugaciji bilirubina podobna aktivnosti bilirubinske transferaze v odraslih jetrih. Najmanj štirje izoencimi glukuronil transferaze omogočajo v endoplazmatskem retikulumu hepatocitov vezavo bilirubina in glukoronske kisline ter nastanek bilirubinskih mono- in di-glukuronidov, ki se nato preko kanalikularne membrane jetrnih celic aktivno izločajo v žolč. Živalski mladiči imajo znižano aktivnost uridin difosfat glukuronil dehidrogenaze, ki oskrbuje za konjugacijo potreben substrat glukuronsko kislino. Entero-hepatalna cirkulacija bilirubina je posledica hidrolize konjugiranega bilirubina v črevesu. Pod vplivom glukuronidaze nastaja iz bilirubinskih mono in diglukuronidov ponovno nekonjugiran bilirubin, ki iz črevesa vstopa v portalni obtok in tako dodatno prispeva k neonatalni zlatenici. 1 g mekonija lahko vsebuje do 1 mg bilirubina.
Pri novorojencih se bilirubin zaradi zmanjšane vezave na albumin odlaga v številna tkiva. Po teoriji o “prostem bilirubinu” okvari novorojenca nevezani, prosti bilirubin, ker prehaja preko celičnih open v osrednje živčevje. Normalno predstavlja prosti bilirubin le 0,1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} celokupnega bilirubina v serumu novorojenca.
Nevrotoksični učinek pri zmernih hiperbilirubinemijah pogosto odkrijemo le s specialnimi preiskavami kot so pregledi evociranih potencialov možganskega debla. Neonatalna hiperbilirubinemija je lahko povezana s prehodno poškodbo jeder možganskega debla. Nekateri strokovnjaki menijo, da moramo pri ikteričnem novorojenčku, pri normalnem odgovoru pregled evociranih potencialov možganskega debla ponavljamo, pri donošenem novorojencu s hiperbilirubinemijo večjo od 256,5 mmol/L pa je abnormen odgovor evociranih potencialov možganskega debla že indikacija za eksangvino transfuzijo.
-Fiziološka zlatenica pri donošenih novorojencih
Po sedaj veljavnih kriterijih govorimo o fiziološki zlatenici pri donošenem novorojencu, če so izpoljneni pogoji:
novorojenec ni klinično ikteričen v prvem dnevu življenja
naraščanje konc. nekonjugiranega bilirubina v serumu ne preseže 85 mmol/L /dan
serumska koncentracija nekonjugiranega bilirubina ne preseže vrednosti 221mmol/L
koncentracija konjugiranega (direktnega) bilirubina ne presega 26-36 mmol/L
klinična prisotnost zlatenice je manj kot 7 dni
Gartner in sod. so fiziološko zlatenico razdelili na dve obdobji:
v prvih petih dneh življenja pride do hitrega porasta koncentracije nekonjuviranega bilirubina v serumu od povpreène koncentracije 25 mmol/L do 120 mmol/L tretji dan življenja. Sledi naglo upadanje do petega dne.
v obdobju od šestega do štirinajstega dne je koncentracija nekonjugiranega bilirubina sorazmerno stabilna na vrednosti okoli 36 mmol/L.
Od štirinajstega dne življenja se bilirubin zniža na raven koncentracije odraslih, torej pod 17,1 mmol/L.
-Zlatenica zaradi dojenja (zaradi težav pri dojenju) in zaradi materinega mleka
Zlatenica zaradi dojenja: nastane zaradi neustreznega dojenja v prvem tednu življenja. V obdobju renesanse dojenja je pojav neonatalnih hiperbilirubinemij pogostejši. V zadnjem desetletju so številni raziskovalci ugotovili pri dojenih novorojencih značilno višjo koncentracijo serumskega bilirubina v prvih šestih dnevih življenja. L. 1985 je bila objavljena študija, v kateri dokazujejo, da se pojavi zlatenica zaradi dojenja (konc. serumskega bilirubina več kot 170 ľmol/L) 1,8 krat pogosteje pri dojenih kot pri zalivančkih. V zadnjem času menijo, da je za zlatenico zaradi dojenja odgovorna povečana enterohepatalna cirkulacija bilirubina (nepravilna tehnika dojenja, premalo pogosto odvajanje mekonija). Th: pogosti podoji in izboljšanje tehnike dojenja!
-Zlatenica zaradi materinega mleka: približno 0,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dojenih otrok. Leta 1971 sta Wong in Wood poročala, da je zlatenica po petem dnevu bistveno pogostejša pri dojenčkih mater, ki so predhodno uživale kontracepcijske steroide. Poudarila sta, da je bila opisana zlatenica zaradi dojenja šele po uvedbi “pilul” v šestdesetih letih. Kasneje nista več opazovala te povezave s steroidnimi kontraceptivi in sta menila, da bi bila lahko vzrok temu zmanjšanje estrogenov v “pilulah” v letih 1972 in 1973.
Hardgreaves je razlagal inhibicijo v metabolizmu bilirubina zaradi prostih maščobnih kislin v mleku pri poskusih in vitro, kar je bilo kasneje tudi potrjeno. Dokazali so tesno povezava med vsebnostjo lipoproteinske lipaze v mleku in pojavom zlatenice zaradi dojenja. Kljub temu je vpliv mašèobnih kislin v ženskem mleku na hiperbilirubinemijo zaradi dojenja še vedno zagonetka, saj morajo biti esterificirane maščobne kisline v mleku večinoma hidrolizirane pred absorbcijo in kasneje resintitizirane v trigliceride, kar se zgodi v mukozi črevesja. TH: začasna prekinitev dojenja (24 – 48 ur).
Upam, da ti bo šlo v branje;)))))
če ti bo kaj pomagalo…