Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zloraba brezstične bančne kartice

Zloraba brezstične bančne kartice

Avtor teme očitno ne ve o čem govoru. Luknja, ki je omogočala zlorabo RFID chipov v karticah že zdavnaj več ne deluje. Vem, ker sem jo sam skušač zlorabiti. Celotna tema je odveč in izguba časa.

V Sparkasse so razumeli moj varnostni vidik in se v celoti strinjali, da se takšne stvari lahko delajo kvečjemu v dogovoru s stranko. Zaenkrat brezstičnih kartic še ne bodo uvedli, saj v praksi še ni vse zrelo za uporabo.
Dobil sem navadno kartico, kjer je samoumevno, da se plačilo izvede izključno z uporabo PIN. Odprl sem udobni pozitivni račun, za katerega se ne plačuje mesečna uporabnina in se ne plačuje provizije za plačilo položnic vnešenih preko spleta – skratka proti prej bom privarčeval cca 70 evrov letno.

Je pa zanimivo, da so z brezstičnimi karticami najprej navalile (se ve katere) banke.

Ja pa kaj še. Zato pa Sparkasse v avstriji in drugod v razvitem svetu že dolgo nudijo brezstične kartice. Odgovor slovenske Sparkasse si lahko kvečemu razlagaš kot “vam balkancem še ne rabimo ponudit”. Če pa so dejansko dodali, da ni zrelo za uporabo, pa lahko samo sklepam, da si govoril z nekom, ki nima niti najmanj pojma o zadevi.

Na spletu je prebrati, da pri brezstičnih nakupih v Avstriji tipkaš PIN ob vsakem četrtem nakupu. Torej, je nek dodelan varnostni mehanizem. Verjetno tam severneje obstaja tudi nek odnos do komitentov in to dobijo v podpis.

A to je normalno, da balkanske banke proglasijo mojo kartico za samopostrežni bankomat – brez mojega soglasja ali moje izbire. In to v času informacijsko tehnološkega razcveta, ko bi strinjanje lahko naredili na klik klik preko spletne banke. Torej, porivajo na trg produkt, za katerega razvoj jim bomo še plačevali.

Kar je popolnoma enako kot pri nas. Pri petem zaporednem nakupu pod 15eur je treba tipkat pin (za višje vedno). S tem, da če že primerjamo, je v Avstriji omejitev za brez pina 25EUR.

V najslabšem primeru torej (samo če že nisi prej imel par nakupov pod 15€), bi teoretično tat prišel do 60EUR. Sam pač smatram, da je to isto kot če bi imel teh od 0 do 60 eur v kešu s seboj. Se mi zdi sprejemljiv znesek, da nisem ves paranoičen, saj sem že večkrat tudi z več gotovine okoli hodil pa me ni bilo pretirano strah.

Na kozlanje mi gredo gnile banke. Ne vem kdo in zakaj trdi in pisari laži. Izvedla sem male nakupe, 5 krat v soboto, 2 krat v nedeljo, 3 krat v ponedeljek. Nikoli mi ni bilo treba klofat PIN.

Glej, se strinjam. Od provzij na bankomatih, do visokih zneskov za vodenje računov, krediti, provizija za to in ono, na vsakem koraku nas lupijo. Ampak to ni predmet debate.
Komentiram samo novo tehnologijo kartic, katera je večini ljudi ki jih poznam pri nas in v tujini, kjer že majo lep čas, všeč. Sam smatram da je ta prehod in upam da posledično hiter prehod na plačevanje z mobilniki, podobno kot prehod iz čekov na kartice. Večini je všeč, ob samem prehodu pa je pač nekaj ljudi ki jih je strah oz. imajo odpor do sprememb.

Glede tipkanja pin pa ali je res prišlo do napake, in le to prijavi, ali pa je bil le vmes kak >15eurski nakup, ki je resetiral zaporedni števec na novo.

Zloraba brezstičnih kartic je res zelo enostavna, pa slednje ne velja le za bančne kartice, temveč je zelo enostavno prebrati tudi kartice za npr. potniški promet, parkirne kartice, šoferske kartice, celo brezstične kartice za nadzor varnostih sistemov ipd.

Čitalec RFID kartic je možno kupiti že od 30eur dalje (majhne razdalje) za cca 250eur pa se lahko kupi že profesionalen čitalec, ki deluje do razdalje 5 metrov.

Zelo enostavna vendar nepraktična zaščita kartic je alu folija (navadno se potrebuje vsaj 3 ovoje), ce pa želite bolj uporabno rešitev pa je slednja na voljo na http://www.safecard.si

Se strinjam. Tudi sama sem poslala pritozbo na samovoljno ravnanje banke z zahtevo, da mi takoj ukinejo vsako moznost dostopa do mojega denarja najditelju kartice, v primeru izgube. Napisala sem tudi, da jim ne dovoljujem, da se sami odlocajo o tem. Pa so mi odgovorili, da je bila to pac poslovna odlocitev banke. Lahko se sicer odlocim za navadno kartico, vendar jo bom morala posebej placati. Niso me upostevali. Me veseli, da se tudi drugi zavedate njihovega agresivnega ravnanja. Ne glede na to, kaj sem kasneje naredila s svojim denarjem, so ze naredili prekrsek s samovoljnim ravnanjem. Potrebna bi bila skupna tozba.

New Report

Close