Županski kandidati premoženje na ogled postavijo
Ker je največ debat in bo tudi tekma za Ljubljanskega župana najbolj aktualna, je tukaj prispevek o plačah dveh največjih tekmecev in njunih odgovorih, ki so bili objavljeni v reviji Finance, berete jih lahko tudi na tem naslovu:
Predvolilni čas je ugoden za spraševanje po premoženju, saj so kandidati bolj pripravljeni odgovarjati na tovrstna vprašanja. Upamo, da bomo pomagali doseči neko raven premoženjske odkritosti, ki jo bomo pozneje le še dvigali. Nekateri kandidati nam včeraj niso mogli postreči z natančnimi odgovori na naša vprašanja in bodo podatke poslali kasneje.
France Arhar, neodvisni kandidat za župana Ljubljane:
Plača in drugi prihodki
Na vprašanje o lani plačani dohodnini in avgustovski bruto plači je kandidat odgovoril:
Moja plača na mestu predsednika uprave Bank Austrie Creditanstalt je predmet obojestranske pogodbe o zaposlitvi, ki določa tudi zaupnost podatkov, kar moram spoštovati. Iz istega razloga ne morem razkrivati podatkov o dohodnini in prijavljenih dohodkih. Lahko pa povem, da je sedanja plača primerljiva s plačami v drugih bankah na slovenskem trgu*, kot tudi, da so bile višine mojih plač v prejšnjih zaposlitvah naslednje:
Prva plača leta 1971 v Narodni banki Jugoslavije, kjer sem delal vse do leta 1988: 260 tisoč dinarjev (neto);
od leta 1988 do leta 1991 sem na povabilo nemškega partnerja bil bančni direktor za “Corporate” v LHB Bank, Frankfurt/Main, Frankfurt. Moja zadnja plača na tem mestu je bila 5.800 nemških mark (neto), kar je bilo skladno s plačami drugih na enakem položaju.
Opombi: za najem stanovanja sem v času, ko sem živel tam, plačeval 2.100 mark na mesec in odšel iz službe brez odpravnine, ker sem sam dal odpoved.
Od leta 1991 do 2001 sem bil guverner Banke Slovenije. Moja plača leta 1991 je bila 275 tisoč dinarjev (neto), zadnja pa 700 tisoč tolarjev (neto). Opomba: v tistem času so imeli direktorji bank vsaj za polovico višjo plačo kot guverner.
Od leta 2001 do leta 2003 sem kot predsednik uprave Vzajemne prejemal plačo v vrednosti 1.150.000 tolarjev (neto).
V času osnovne in srednje šole ter dodiplomskega in podiplomskega študija pa sem dobival prihodke iz naslednjih naslovov: V tretjem razredu osnovne šole sem med počitnicami nabiral češarke in si s tem zaslužil denar za prvo kolo (ESCA). V četrtem razredu sem pometal tovarniško dvorišče. Od petega razreda sem pomagal očetu (zidarska dela). Od gimnazije do konca študija sem opravljal zidarska dela. Ko sem bil v tretjem letniku gimnazije, so me prijavili, da delam na črno. Ko sem bil študent, sem si kupil prvi mešalec za beton. V tretjem in četrtem letniku fakultete sem dobil štipendijo, ko sem se javil na razpis Narodne banke Jugoslavije.
* Opomba uredništva: Po naših podatkih mesečne neto plače predsednikov uprav bank znašajo med 1,1 in 1,3 milijona tolarjev.
Premoženje
Nepremičnine
Hiša v Cerknici – graditi sem jo začel leta 1971, z ženo sva solastnika.
Solastnik dvosobnega stanovanja v Ljubljani, velikega 55 kvadratnih metrov.
Solastnik trisobnega stanovanja v Savudriji, velikega 73 kvadratnih metrov.
Kakšna je po vaši oceni vrednost teh nepremičnin?
Od 320 tisoč do 330 tisoč evrov (76,7 do 79 milijonov tolarjev).
Umetnine, dragocenosti
Nimam.
Vrednostni papirji
Imam 23 delnic Krke iz lastninskih certifikatov. Tudi drugi člani družine imajo le delnice iz certifikata.
Avtomobili
Uporabljam službeni avto audi 4, letnik 2003, za katerega plačujem bonitete. Lastnik avtomobila je Bank Austria Creditanstalt, d. d. Doma imamo volkswagna polo 1,4, starega 5 let.
Drugo premoženje
Nimam.
Koliko dolga imate?
Nič.
Vrednost posojil pri bankah?
Nič.
Zoran Janković, neodvisni kandidat za župana Ljubljane:
Plača in drugi prihodki
Vsota vseh prijavljenih dohodkov v lanskem letu je znašala 205.705.391 tolarjev (858.393 evrov), akontacija dohodnine pa 74.943.409 tolarjev (312.733 evrov).
Avgustovska bruto plača
Moja letošnja povprečna bruto plača (I-VIII/06) je bila 2.328.000 tolarjev (9.714 evrov).
Premoženje
Nepremičnine
Sem polovični lastnik hiše v Ljubljani, katere vrednost je zame neprecenljiva, saj nisem nikoli razmišljal, da bi jo prodal.
Umetnine
Imam nekaj umetniških slik, katerih natančne vrednosti ne poznam.
Vrednostni papirji
Sredstev v vrednostnih papirjih nimam.
Deleži v d. o. o.
Sem 62,5-odstotni lastnik družbe KLM, d. d., ki je imetnica 61.490 lotov MELR.
Avto
Vozim avtomobil znamke Mercedes 320E, ki je v moji osebni lasti.
Imate še kakšno drugo premoženje (jahta, drugo vozilo)?
Ne.
Višina dolga
Nimam dolga.
Posojila pri bankah
Jih nimam.
Prihranki v bankah
Jih nimam.
Več o ostalih kandidatih na straneh Financ:
Primož
Pa menite, da je vse res kar sta napisala? A ni Jankovič prodal delnice v vrednosti nekaj milijonov eurov??
Primož
Potem je verjetno delež že v vseh prijavljenih dohodkih. Verjetno, ostalo pa na družinske člane, tako potem hitro nimaš nič vrednostnih papirjev, nič prihranka, nič posojila, vse to imajo družinski člani. No saj to je razumljivo, drugače bi pa državi plačeval :-)) Iznajdljivost pač.
Verjamem, da je skorajda pri vsakem tako.
Primož
Ampak jaz bi rad verjel tisto kar je resnično, zato pa sprašujem in razmišljam.
primož
Vprašanje je (če dobro prebereš) prihranki v bankah, na na splošno prihranki, pa konec koncev tak denar najbrž kam vložiš (mogoče v tisto podjetje, kjer ima 62,{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} delež ali pa kam drugam, saj ni važno pravzaprav. Jaz ga tudi ne bi dala v banko.