Kaj bi menili o človeku, če bi vedeli to njem?

24. november 2021

Kaj bi menili o človeku, če bi vedeli to njem?

24. november 2021
Avtor: Pexels

Kar 95 odstotkov ljudi to stori pred 25-im letom …

Raziskave kažejo, da kar 95 odstotkov ljudi izgubi nedolžnost pred svojim 25-im letom. Britanska raziskava iz leta 2012 pa kaže, da je le 2,2 odstotka moških in 1,1 odstotka ženskih devičnikov. Kljub temu, da je zadnje čase nesprejemljivo obsojati nekoga zaradi več partnerjev, pa so devičniki še vedno odprto obsojani in zasmehovani.

Tudi uporabniki Starševskega čveka so med seboj komentirali, kaj bi si mislili o odraslem posamezniku, ki je še devičnik in ob kateri starosti to postane sramotno.

“Seks je precenjen”

“Seks je absolutno precenjen. Jaz edino ljudi, ki nočejo otrok, smatram za manjvredne,” je napisal eden izmed uporabnikov, s katerim pa so se mnogi strinjali. V veliki večini so se strinjali, da ni pomembno, kdaj imamo prve spolne odnose, dokler je z osebo, ki jo imamo radi. “Devičnik gor ali dol nima veze. Važno je, da imaš rad osebo s katero se greš spolnost!”

“Moj mož je prvič seksal z mano, pri njegovih 29 letih. Prej niti punce ni imel. Tudi mene je presenetilo, malo strašilo, zdelo se mi je čudno, ampak skupaj sva že krepko čez deset let,” je delila ena izmed uporabnic. Svoje izkušnje pa so delili tudi drugi, ki so kasneje v življenju izgubili nedolžnost.

Nedolžnost sem izgubila nekaj let po dvajsetem. Od nekje 17. naprej sem se sama sebi zaradi tega zdela outsider, čudna. To mi je bila tudi ovira, da v vsem tem času z nobenim nisem šla. Sram me je bilo tega. Ko sem izgubila nedolžnost, on ni vedel, da mi je prvič.”

Ni tako preprosto

Vendar pa je vseeno deviškost v odraslosti še vedno tabu. Simon, ki je pri 31-ih še vedno devičnik, je za The Guardian povedal, da “je to še vedno nekaj, kar ljudje odprto zasmehujejo.” Mnogi pa mislijo, da je to ”težava”, ki se zlahka popravi. A razlogov z deviškost v odraslosti je veliko, ne le zato, ker jim ne uspe.

Alex, 37-letna Kanadčanka razlaga, da lahko izvirajo tudi iz psihičnih težav “nizka samopodoba, tesnoba, zdravje ali depresija. Vzgoja, vera ali celo slaba spolna vzgoja so vsi lahko razlogi, zakaj smo pri teh letih še vedno nedolžni.” Sama za svoje stanje opisuje svojo cinično osebnost in 10-letno bitko z depresijo. Do takrat, ko se je je končno znebila, pa so antidepresivi popolnoma izničili kakršenkoli libido. “Če nimaš spolne sle, pa o seksu preprosto ne razmišljaš.”

Tudi Simon vidi razlog za svojo deviškost v psihičnih težavah in zdravju, a zanj gre za več kot le seks. Oba pa se strinjata, da običajno za ljudi, ki so v odraslosti še devičniki, obstaja nek razlog, ki pa ga ni tako preprosto izbrisati. “Pri moji starosti pa to postane neke vrste rdeča zastava za ljudi. Pri svoji starosti sploh nimam nobenih izkušenj z intimnostjo ali ljubeznijo,” razlaga Richard.

Diskriminacija še obstaja

Simonove trditve podpira tudi znanost. Raziskave The Journal of sex research so pokazale, da s devičniki počutijo bolj stigmatizirane zaradi svoje neizkušenosti, kot se ljudje z veliko spolnimi partnerji počutijo obsojane za svojo izkušenost.

Avtor: Pexels

Prav tako so vprašali odrasle med 21 in 76 letom: “Koliko možnosti je, da bi se spustili v resno razmerje z nekom, ki je devičnik?” Odgovori kažejo, da zelo majhne. Največjo zadržanost do razmerja z devičniki so pokazale mlajše ženske, spolno izkušeni moški in celo tudi ženske, ki so same še nedolžne. Devičniki so tako diskriminirani tudi iz strani ljudi, ki so enakega mišljenja.

Aplikacije za zmenke

Svetla luč na koncu tunela pa so glede na raziskavo aplikacije za zmenke. Raziskovalci so sodelujočim pokazali profile ljudi, opremljenih s sliko, starostjo in grafom, ki je nakazoval spolno izkušenost posameznika.

Rezultati so pokazali, da so bili sodelujočim tako izkušeni kot neizkušeni enako privlačni za potencialne partnerje. Devičnikom pa so bili manj izkušeni bolj privlačni od bolj izkušenih. Raziskava razkriva, da pri iskanju zmenkov na spletu spolna izkušenost ne igra tako velike vloge, kot pri pogovoru v živo.

Tudi Alex razlaga, da ima na aplikacijah za zmenke veliko več pozitivnih izkušenj in interakcij, kot negativnih. “Ljudje že takoj vedo, zato so tisti, ki jih to moti, odstranjeni že prej,” opisuje. Devičniki so vsekakor še vedno stigmatizirani, a nova era večjega sprejemanja in odprtosti mladih, s pomočjo aplikacij za zmenke zagotovo odpira nove možnosti za vse.

*Vsa imena so spremenjena zaradi anonimnosti.

Avtor
Piše

Meta Vražič

Style. Več novic

New Report

Close