Kolikšen znesek bi vam spremenil življenje?

31. julij 2022

Kolikšen znesek bi vam spremenil življenje?

31. julij 2022
Foto: Unsplash

Koliko denarja je potrebnega, da bi si ljudje postavili življenje na noge tako, kot si želijo?

Mnogi pravijo, da denar ni ključ do sreče, da so izkušnje tiste, ki v življenju res štejejo. A za te izkušnje prav tako potrebujemo denar. Kljub temu, da so ljudje lahko s svojimi prihodki in situacijo zadovoljni, pa se najbrž nihče ne bi branil zadetka na lotu.

Uporabniki Starševskega čveka so delili, kakšen znesek bi potrebovali, da bi spremenili svoje življenje, ter kaj bi s tem denarjem naredili.

“Meni bi zadoščalo 200.000 evrov. Nakup svojega manjšega stanovanja (cca 140k) + oprema po mojem okusu (večina ikea), nek spodoben avto za 5 jurjev, odplačilo kredita, kar bi ostalo, bi imela na banki za kakšen lep oddih in za vsak slučaj. Če sem bolj skromna, pa bi mi zadoščalo 30.000 evrov,” je napisala prva uporabnica.

“Kakšnih 50.000 evrov. S tem bi si malo prenovila stanovanje in še kaj odkupila, česar zdaj ne morem. Sicer pa mi tudi zdaj ne manjka nič, morda kaj za poživitev materialnega stanja,” je delila druga.

Foto: Unsplash

“Glavni dobitek na Loto bi mi definitivno spremenil življenje. Še zapravit ga nebi mogel, ker bi me po nekaj dneh pokopali.”

“Bi bila čisto zadovoljna s kakšnimi 5 milijoni. Sem že starejša, rabila bi kakšnih 2000 rente na mesec, da lahko pustim službo. Ostalo imam urejeno. Bi pa dala še nekaj otroku za zlato rezervo (ima tudi že vse, kar rabi) in v dobrodelne namene,” je svoje načrte delila tretja.

Urejeno stanovanje

Zneski so se sicer gibali med 50 tisoč pa do nekaj milijonov, a večina ljudi bi denar porabila za novo stanovanje ali pa odplačilo kredita. “Kakih 50 tisoč, da bi zrihtala streho, sončno elektrarno in nov nadstrešek. S tem, kar imamo, gre iz meseca v mesec, pa nimamo najnižjih plač in nismo potratni,” je v nadaljevanju povedala ena izmed uporabnic.

Nekateri pa so ciljali na višje številke, da bi lahko začeli nov posel ali pa pomagali svojim bližnjim. “Če že kaj, bi mi pomagal milijon. Da ne delam več in da pomagam sestram.”

Koliko denarja za idealno življenje?

Raziskovalci na Univerzi Bath, Spa and Exter so ugotovili, da ljudje pravzaprav ne čutimo težnje po pretiranem bogastvu. V raziskavi, ki je vključevala skoraj 8 tisoč ljudi po svetu, so ugotovili, da bi bilo 86 odstotkov ljudi zadovoljnih z manj kot 10 milijoni.

Foto: Unsplash

V Veliki Britaniji je največ ljudi odgovorilo, da bi bil en milijon dovolj za udobno življenje, prav tako v Rusiji, Indiji in Argentini. A ZDA si želijo večjega bogastva – kar 31,7 odstotkov ljudi je odgovorilo, da bi potrebovali vsaj 100 milijard.

“Ustanovno ekonomsko prepričanje, da imamo ljudje neomejene želje, da obtičimo na potrošniškem tekočem traku in si prizadevamo kopičiti čim več bogastva, je neresnično,” je zapisano v študiji, objavljeni v Nature Sustainability.

“Verovanje v to prepričanje ima tudi hude posledice za zdravje planeta. Prizadevanje za nenehno povečevanje bogastva posameznika in prizadevanje za neskončno gospodarsko rast, sta imela visoko ceno. Ko se bogastvo povečuje, se povečujeta tudi uporaba virov in onesnaževanje.”

Dr. Paul Bain, vodilni raziskovalec in bralec na oddelku za psihologijo na Univerzi v Bathu, je dejal, da čeprav številke v tipičnih odgovorih zvenijo kot veliko denarja, pa so, “če se upošteva, da predstavljajo človekovo idealno bogastvo v celotnem življenju, razmeroma zmerne”.

“Ideologija neomejenih želja, ki je prikazana kot človeška narava, lahko ustvari družbeni pritisk na ljudi, da kupijo več, kot si dejansko želijo,” je dejal. “Odkritje, da je idealno življenje večine ljudi pravzaprav precej zmerno, bi lahko ljudem olajšalo družbeno vedenje, ki je bolj usklajeno s tem, kar jih resnično osrečuje.”

Znanost torej razkriva, da ljudje nismo tako pohlepni in menimo, da nam preveč denarja ne bo prineslo sreče. Želite dodatni zaslužek? Kakšen znesek pa bi vam spremenil življenje?

Avtor
Piše

Meta Vražič

Style. Več novic

New Report

Close