Mama je po ločitvi popolnoma podivjala!

26. oktober 2021

Mama je po ločitvi popolnoma podivjala!

26. oktober 2021
Avtor: Profimedia

Ločitev je ena izmed najtežjih in najbolj travmatičnih dogodkov v našem življenju tako za partnerja, kot za otroke. Lahko pa se tudi zgodi, da se po ločitvi eden izmed staršev popolnoma spremeni…

Po ločitvi se ljudje pogosto spopadajo z veliko čustvi in iskanjem identitete, saj se lahko zgodi, da partnerja ne vesta kdo sta izven svojega preteklega zakona. Poleg popolnoma novega življenja, se spopadajo tudi z mnogimi čustvi, ki pridejo s tako veliko življenjsko spremembo.

Cathy Meyer mediatorka za ločene pravi, da si morata partnerja po ločitvi vzeti čas za žalovanje. »Če ste nekoga ljubili, ste bili nanje tudi navezani. Ta oseba je bila del vašega vsakdana in izguba človeka zaradi ločitve je za nekatere zelo podobno, kot da bi partnerja izgubili zaradi smrti

Popolnoma spremenjeni

Po ločitvi pa se lahko eden izmed partnerjev tudi popolnoma spremeni. To pa v otrocih zbuja skrb, saj svojih staršev takih ne poznajo. S podobnim problemom se je na Starševski čvek obrnila ena izmed uporabnic, češ da je njena mati postala po ločitvi divja. »Od dne, ko je ločitev uradna, ko jo je zapila s prijateljicam, je adijo pamet. Ker živiva v isti hiši vidim in slišim, več kot bi si želela. Po službi je ni nikoli direkt domov, moške menjava bolj pogosto kot spodnje perilo. Prihajajo stari, mladi in tisti srednjih let. Za vikende je odsotna, rajši je ne vprašam kje vse se potika,« opisuje. Na pogovor s svojo hčerko ni pripravljena in jo obtožuje, da je zategnjena. »Rada mi pove, da je bil zakon največja napaka, sploh, ker se je vezala tako mlada, da brezskrbnega mladostniškega življenja ni imela prilike. Jo skušam razumeti, pa vendar se mi zdi, da to ni življenje primerno za zrelo žensko,« še dodaja avtorica.

Mag. Irma Hus, specializantka psihoanalitične terapije nam razlaga, da poleg izgube življenja, ki ga pozna, mama čuti tudi izgubo mladosti. »Ko je človek mlad, razmišlja o svojem življenju v dimenziji neskončnosti, pred sabo ima “vse svoje življenje”, odprte ima različne možnosti. Z leti se začne vedno bolj zavedati, da je življenje končno, število let za uresničitev želja in hrepenenj pa omejeno

Soočanje z izgubo

Profimedia

Strokovnjaki občutek izgube ob ločitvi delijo na pet faz oz. korakov:

  1. Zanikanje – »Ne želijo verjeti, da se to njim dogaja in preprosto ne sprejmejo dejstva, da je razmerje končano,« razlaga Cathy. V tej fazi so še vedno prepričani, da če se spremenijo, da se zakon še vedno lahko reši. Zanikanje je za mnoge zelo močno orožje pri spopadanju z resničnostjo.
  2. Šok – Panika, jeza, otopelost so vsa popolnoma normalna čustva, ki pridejo ob ločitvi. »Nihajo med obupom in upanjem, da se bo zvezo še kako dalo rešiti. Strah pred osamljenostjo in samskim življenjem sta zelo pogosta,« je razložila Cathy in dodala, da so vsa ta čustva začasna.
  3. Pogajanje – v tej fazi se ljudje začnejo oklepati upanja, da bodo lahko svoj razpadel zakon rešili. »Pripravljeni so spremeniti prav vse na sebi, samo da dobijo partnerja nazaj, v tej fazi je pomembno, da se naučijo, da ne morejo spreminjati želj in potreb drugih ljudi.« V tej fazi je značilno, da tisti partner, ki ni želel ločitve, potrebuje dlje, da iz nje izstopi.
  4. Prebolevanje – v tej fazi začne posameznik dojemati, da je njihovega zakona konec. Predvsem se tu začne odpuščanje bivšemu partnerju in prebolevanje njegovih napak ter prevzemanje odgovornosti za svoje. »Tu se začnejo počutit osvobojeno
  5. Sprejemanje – vse misli na bivšega in zakon se prenehajo. Končno se v življenju začnejo premikati naprej, spoznajo nove ljudi in iščejo nove interese. »V tej fazi je največ prostora za rast in iskanje svoje moči. Njihova bolečina se umakne upanju in spoznanju, da po ločitvi še obstaja upanje.«

Kako pomagati

Mama ali oče, ki je po ločitvi popolnoma ”podivjan/a” je po vsej verjetnosti še v fazi šoka. S čustvi še vedno niha in vsakemu vzgibu, ki ga dobi, sledi, da se izogne spominom na izgubo in propadel zakon. Mag. Hus razlaga, da se preko razvrednotenja pretekle zveze lažje soočajo z izgubo in bolečino. V otrocih to seveda zbudi bolečino, saj so tudi oni del tega zakona. A terapevtka prav tako poudarja, da jim nihče ne more pomagati, dokler niso sami pripravljeni na to. »Ne morete pomagati mami, če ne želi vaše pomoči oz. sama v situaciji, ki jo opisujete, ne vidi težave,« je razložila.

Svojo skrb staršem lahko izrazite in pokažete, tako jim bo jasno da vam ni vseeno »Hkrati je vaša mama odrasla oseba, kar pomeni, da lahko sprejema posledice svojih ravnanj. Verjetno ob tem čutite določeno nemoč, a vi ste odgovorna le zase in za svoje življenje,« še razlaga terapevtka. Zato je najbolje, da svojim staršem date čas, saj se bodo na neki točki tudi sam zavedali, da tako življenje ni izpopolnjujoče.

Avtor
Piše

Meta Vražič

Style. Več novic

New Report

Close