Mini vodnik po skandinavskem slogu oblačenja

27. december 2023

Mini vodnik po skandinavskem slogu oblačenja

27. december 2023
Foto: Spotlight/Launchmetrics

Minimalizem, neustrašnost, mešanje sezon in še kaj – vse to obvladajo skandinavska ‘it dekleta’.

Se sprašujete, v čem je skrivnost dobrega oblačenja? Odgovor prihaja od Skandinavk, katerih stilski izbori so že davno osvojili modno elito. Že leta nas nadvušuje preprost in izščiščen skandinavski slog, ki ima v svetu vse več veljave.

Enostavne in monokromne kombinacije so osnovane na maksi plaščih, kavbojkah, supergah in modnih dodatkih, s katerimi se neustrašno poigravajo skandinavska ‘it dekleta’. To so pravila, katerim lahko sledimo tudi me, če jih želimo posnemati.

Foto: Spotlight/Launchmetrics
Foto: Spotlight/Launchmetrics
Foto: Spotlight/Launchmetrics
Foto: Spotlight/Launchmetrics

Minimalizem

Jeanette Friis Madsen, modna urednica Costume magazina iz Kobenhavna, pravi: “Skrivnost je v mešanju različnih kosov oblek, s ciljem, da v enem stajlingu pokažete vse dele svoje osebnosti. Skandinavci imamo na splošno radi minimalizem, zato se v modi obrnemo k detajlom, ki naredijo kombinacije oblačil drugačne.”

Stilistka Emili Sindlev dodaja: “Minimalizem je kot osnova, ki omogoča, da poudarimo način, kako nosimo določeno oblačilo. Skandinavke se ne trudijo za garderobo, ki je nihče še ni videl, ampak minimaistične kose kombinirajo na svoj način.”

Foto: Spotlight/Launchmetrics
Foto: Spotlight/Launchmetrics

Pazijo na proračun

“Tudi me imamo rade priznane blagovne znamke, a nam ne pade na pamet, da bi ves denar zapravile za modo. Skrbno izbiramo garderobo, v katero bomo vložile svoj denar, preostanek omare pa je sestavljen iz oblačil po dostopnih cenah,” je dejala Jeanette Friis Madsen.

No, najbrž gre za problem znatno bogatejšega skandinavskega dela sveta, kajti s takimi ‘razvojnimi dilemami’ se večina Slovenk resnično ne ukvarja: celo tiste s povprečno slovensko plačo, ki predstavlja samo kakšno petino povprečne skandinavske, se zatekajo večinoma k nizkocenovnim ponudnikom tako glede oblačil kot obutve in modnih dodatkov. Me smo prisiljene paziti na svoj proračun …

Foto: Spotlight/Launchmetrics
Foto: Spotlight/Launchmetrics

Poudarek na osnovnih kosih

Vplivnica Sandra Hagelstam meni, da je skrivnost v tem, ker Skandinavke kupujejo predvsem kakovostne kavbojke, srajce, majice in suknjiče, skratka, obleko, ki jo lahko nosijo vsak dan. “Z modnimi dodatki z lahkoto pričarajo osnovnim kosom tisto nekaj več, kar jih naredi opazne in posebne.”

Foto: Spotlight/Launchmetrics

Zanje ni sezon

Emili Sindlev dodaja: “Pri nas ne gledamo na sezono, vreme je ves čas spremenljivo. Rade nosimo jakne, tople škornje, pa tudi cvetlične potiske in pastelne barve. Zaradi podnebja se moramo oblačiti po slojih, kar nam omogoča, da izrazimo svojo kreativnost. Prav tako rade mešamo zimsko in poletno garderobo.”

Foto: Spotlight/Launchmetrics
Foto: Spotlight/Launchmetrics

Poudarek na udobju

“Pri nas je udobje vedno na prvem mestu,” pravi Sophia Roe, avtorica bloga Roe Diary. “Prva stvar, ki jo opazite na nas, je, da se oblačimo praktično in udobno, toda na sodoben način. Pri nas boste težko videli žensko v tesni obleki in visokih petkah, saj imamo rade oblačila, ki nas ne ovirajo pri vsakodnevnih opravkih.”

Foto: Spotlight/Launchmetrics

Igra detajlov

Sophia Roe meni, da imajo Skandinavke najraje modne dodatke: “Preproste kombinacije oblačil začinimo z vpadljivimi podrobnostmi, včasih so to posebne torbe, zanimiva manikura ali nenavadna sončna očala.”

Avtor
Piše

Branka Grbin

Style. Več novic

New Report

Close