Ste njihovo obnašanje opazili tudi vi?

12. oktober 2021

Ste njihovo obnašanje opazili tudi vi?

12. oktober 2021
Profimedia

»Mladina je šala mala proti starčkom. Pa vam povem, da to je hujše kot na rock koncertu. Prerivanje, tej ta stari so kot tanki, tamanijo vse pred sabo. Ne gleda on levo, desno ali kam bo postavil vrečko z zelenjavo ali če te bo povozil z nakupovalnim vozičkom, tisti z berglami in palicami so še hujši, mislijo, da imajo posebne privilegije.«

Mnogi so opazili, da smo ljudje v času korone veliko bolj vzkipljivi, razdražljivi ter nestrpni. Te nepredvidljivi časi so v mnogih vzbudili veliko negativnih čustev, ki pa se kažejo tudi v javnosti in interakcijah z drugimi.

Uporabniki Starševskega čveka so opazili, da so predvsem starejši postali osorni ter nevljudni. »Zadnje dni se mi dogaja, da kamor se obrnem naletim na hordo razjarjenih starostnikov. V septembru sem menjala službo in imam enako pot kot večina ljubljanskih penzionistov, do glavne tržnice, službeno se tudi veliko premikam z avtobusom po Ljubljani, zato vidim marsikaj. Mladina je šala mala proti starčkom. Pa vam povem, da to je hujše kot na rock koncertu. Prerivanje, tej ta stari so kot tanki, tamanijo vse pred sabo. Ne gleda on levo, desno ali kam bo postavil vrečko z zelenjavo ali če te bo povozil z nakupovalnim vozičkom, tisti z berglami in palicami so še hujši, mislijo, da imajo posebne privilegije. Ko čakam avtobus se vedno postavim tako, da bi lahko gor skočila med prvimi, da grem lahko stran od penzičev, ki se vsi nadrenjajo med vhodom in prvih izhodom. Danes neuspešno, stare tetkice so bile tako agresivne, da so se mi dobesedno podajale in me zrinile na konec vrste,« je napisala avtorica teme.

Dodaja pa tudi, da so postali nesramni in velikokrat osorni in nepotrpežljivi. »Razmišljam, so tej naši starostniki od nekdaj taki ali je tako kot pri večini, tudi pri njih korona naplavila na površje vso jezo in gnev tega sveta. Kje so tiste naše lušne rdečelične babice, ki so imele v žepu vedno kakšen bonbon viška in dedki, ki so nam radi kakšno modro misel spustili

Vedno več nestrpnosti

Mnogi so se uporabnici pridružil s podobnimi zgodbami: »Tako je. Ni en teden od tega, ko mi je v rit rinil voziček starejši možaka. Potem se mi je še postavil ob ramo ko sem plačevala. Ko sem ga zelo vljudno: A vas lahko prosim, da greste 2 koraka stran od mene, ker ves čas rinete v mene prosila, me je pa začel odpraljati s : Saj sem se cepil, verjetno vi niste zato vam gre pa tako v nos, pa prebolel sem virus. Sem mu razložila, da me ne briga njegovo zdravstveno stanje, da samo prosim, da gre 2 koraka stran od mene… pa kar ni in ni nehal,« je opisala ena izmed uporabnic in dodala, da je tudi njena mama postala taka.

Profimedia

Ena izmed uporabnic pa je dodala, da je tako od vedno »Ni to od včeraj, oz. od korone. Ko sem bila na porodniški sem imela čas iti v trgovino dopoldne. Groza, to se naredi da te ne vidi in hop pred mano v vrsto. Pa ne mi reči da me ni videla ker je mogla obviti mene in voziček. Do takrat sem bila kot ena zgoraj pravi, tolerantna pa strpna, pri teli mi je pokrov odneslo. Pa to da se ti zaleti v avto ko gre parkirišča, stopi ven in reče saj ni nič, se vsede in odpelje.«

»Jaz začnem krehat in kašljat in rečem sila prijazno: ” Ah gospa sem bila ravno na PCR pa so me poslali v karanteno, moram si hrano kupit, da bom imela kaj za jest dva tedna.” 10m prostora okoli mene takoj.«

Nekateri jih zagovarjajo, da imajo za seboj veliko dela in izkušenj, ter da jim to pripada, saj so ‘zgarani’.  V takratnih časih se medsebojnega komuniciranja in strpnosti niso tako učili, kot danes, zato se jim neprimerno obnašanje lahko odpusti. Drugi pa so tudi bolni, slabega sluha ali slabega vida, zato pogosto lahko izpade, da nas ignorirajo, kot nas le ne vidijo.

Razslojenost upokojencev

Eden izmed uporabnikov pa je pokomentiral, da se njihovo obnašanje pravzaprav navezuje na njihov status in premoženje. »Tej penziči, ki jih ti srečuješ so iz ta bolj situirane skupine upokojencev. Tisti, ki živijo pod pragom revščine ne boš videla na avtobusu, tržnici in nakupovalnem središču, če pa slučajno, bo bol s sklonjeno glevo in gledal v tla. Tej o katerih govoriš ti, so bili hohštaplarji že prej in zdaj na stara leta furajo enako, samo da so še malo olj moteči. Res misijo da imajo vse pravice samo zato ker so stari,« je razložil.

Njegovo teorijo pa je še dodatno razvil eden izmed uporabnikov, da med upokojenci obstaja ogromna razslojenost. Starejši so predvsem slepi za to, kako so se stvari okoli njih spremenile: »Ne sanja se jim, da imajo penzijo višjo od plače večine mladih in tudi tistih v srednjih letih. Pa da so današnje razmere na trgu dela čisto nekaj drugega, kot pa nekoč. Ti so navadno tudi tisti, ki so brezobzirni. Ki vidijo samo sebe in namesto, da bi bili hvaležni, da so šli pravi čas v penzijo, pa da marsikateri koristi penzijo dlje časa, kot pa je dejansko delali. Ti so bili od nekdaj egoisti, na stara leta pa se je ta lastnost samo potencirala. Rezultat pa je res katastrofalen.«

Razlike med mladimi in starejšimi so že od nekdaj velike, nestrpnost enega do drugega pa tudi ne prav redkost. Generacijske razlike se bodo vedno poznale, a priporočljivo je, da eden na drugega gledamo z razumevanjem in sočutjem. Tako kot mladi kdaj postanejo nestrpni do starih, naj tudi starejši kdaj pomislijo, da se imajo mladi še veliko za naučiti.

Avtor
Piše

Meta Vražič

Style. Več novic

New Report

Close