Zato nikoli več s taščo na dopust

12. maj 2021

Zato nikoli več s taščo na dopust

12. maj 2021

“Dva dni pred koncem dopusta mi je počil film! Napokala sem njen kufer in jo dobesedno prisilila, da se je usedla v avto.”

Avtorica je na forum zapisala, da je bila njena tašča povabljena na dopust brez njenega dovoljenja. Z možem sta želela na dopustu par trenutkov zase. Namesto, da bi mož otroke prijavil na šolo smučanja, je zraven povabil svojo mamo.

Žena in tašča pa nista najboljši prijateljici, saj naj bi bila tašča ukazovalna, naj bi kuhala samo mastno hrano in otrokom dajala sladkarije brez dovoljenja. Avtorica je dodala, da se je po nekaj dneh skupnega dopusta razjezila zaradi njenega obnašanja.

Ta je ves čas komentirala, kako se snaha obnaša, otrokom seveda dajala na skrivaj sladkarije in kuhala, po tem, ko ji je bilo jasno povedano, da si tega ne želijo, saj se družina prehranjuje zdravo, pri njej pa vse “plava po olju”.  
Snahi je bilo tega dovolj, zato jo je sredi dopusta peljala nazaj domov. 

Peljala sem jo domov. Ker mi je najedala celo pot, sem par kilometrov pred domom ustavila avto, vzela njen kovček in jo spravila iz avta. Kako je prišla do doma, nimam pojma. Dobesedno sem jo pustila sredi ceste, jaz pa sem se obrnila in peljala nazaj na vikend. Babnica je pravi peklenšček,” še dodaja avtorica teme 

Strokovnjakinja za odnose, univerzitetno diplomirana socialna pedagoginja Melita Kuhar, odgovarja. 

Zakaj menite, da so tašče večji problem kot tasti? 

Tašče so lahko zelo tople, ljubeče in razumevajoče, če tudi same živijo v skladnem partnerskem zakonu in si niso sina naredile za čustvenega partnerja. V primeru, da ni bila narejena zdrava separacija sina od mame, ko bi to bilo nujno potrebno in odrasli sin mami ne da ustrezne razmejitve, kaj je njena “naloga” kot babica  – kar se poprej pomeni  in dogovori s svojo partnerko, torej snaho tašče, potem prihaja do močnih trenj med starejšo in mlajšo generacijo,” odgovarja strokovnjakinja. 

Strokovnjakinja Melita Kuhar pojasnjuje, da si babice, torej tašče vzamejo prekomerno pravico, da solijo pamet snahi, edino one vejo kako vzgajati in hraniti vnuke itd., zato vedno apeliram na sinove, da mami na ustrezen in spoštljiv način razložijo, zakaj želijo jesti zdravo, kako bosta s partnerko vzgajala otroke in kakšne vrednote jima želita dati. Pravi, da je res žalostno gledati, da sinovi pasivno in od strani gledajo na “boj za prevlado” med mamo in partnerko in ne posežejo vmes na način, da določijo področja, kjer s partnerko želita pomoč ali nasvet babice, ostalo pa je njuna starševska domena.

Na forumu so uporabniki pod objavo komentirali različno. Nekateri so bili ogorčeni nad snaho in dejstvom, da je taščo “pustila na cesti”. 

Nekateri so podprli avtorico in zapisali: 

Joj, to je prava nočna mora. Mladi in stari niso za skupaj, kdaj boste to dojeli. Pa sploh s starši iti kam na dopust?! Kako se pa imata rada tam pred njimi? Jaz si tega ne predstavljam. Dopust je za to, da uživaš s partnerjem in si dasta duška z vsemi nežnostmi in se posvetita drug drugemu. Potem je pa mama ali tašča za hrbtom 24 ur na dan. Ne, hvala,” je zapisala prva 

Bravo! Pravilno! Sicer malo ekstremno, ampak je pa videla, da tebe ne bo dresirala oz. ne boš plesala, kot ona igra. Midve s taščo sva bili v redu 2 mesca, nato je spoznala, da me ne more prinesti okrog prsta, kot svojega “sineka”. Čez noč se je prenehala pogovarjati z mano. Sedaj že več kot 2 leti ne zahajam v njej dom, saj je hinavka. Ne prenesem je. Če me sreča, jo pozdravim, ona pa še to ne. Ves čas sina ščuva proti meni. On se ne postavi zame, ker se ji ne bi rad zameril. Groza je s temi starimi ženskami,” je povedala druga 

To, da mladi in ta stari niso za skup, je stara resnica. Redkokje to deluje brez večjih odrekanj in prilagajanj. S taščo sem se dobro razumela, a smo živeli ločeno. Kdaj smo šli skupaj na enodnevni izlet. Tudi s sinovo partnerko se dobro razumem, a se skupnega dopusta ne bi šla, sploh pa ne v kakšnih apartmajih in kampih. Mogoče isti kraj, a različni hoteli, pa da bi se videli za krajši čas. Imamo različne ritme, navade in potrebe. S prejšnjo punco sta me nekajkrat vzela skupaj na enodnevno smučarijo. Peljali smo se skupaj, čez dan smo bili na različnih progah, zvečer smo šli skupaj na večerjo,” še dodaja tretji

Zakaj imajo ženske tako pogosto probleme s taščami? 

Kot vedno, so vsi odnosi prepleteni iz različnih vstopnih vzorcev, prepričanj in ego stanj vsakega od udeležencev. Babice si pogosto lastijo pravico, da one vse vejo in da “tamlade” nimajo pojma in če partner to dovoli mami, bo prihajalo do močnih  konfliktov, saj ženske v veliki meri operiramo s čustvi, prizadetostjo in težko razumemo drugo stran, če nas tašča neprestano manira, spodkopava naše vzgojne principe in solira izven prošenj mlajše generacije,” odgovarja sogovornica 

Žal pogosto poslušam težke zgodbe snah, kako grdo in zaničevalno ravna tašča z njo, ker naj bi ji ukradla sina in da seveda nikoli ne bo dovolj dobra zanj. Spet lahko govorimo o patologiji v odnosih, kajti karkoli bo naredila “tamlada”, nikoli ne bo dosegla zahtev tašče. Svetujem, da se najprej mlad par pogovori, kakšno skupno strategijo naj ubereta ter enovito zastopata interese svoje družinice in vzgoje njunih otrok,” dodaja 

Kuharjeva je še pripomnila, da se zaveda, da je marsikatera mlada snaha naučena drugačnega reda in načina življenja iz svoje primarne družine in ji hitro prekipi modrovanje starejše gospe. Svetuje, da se umirijo spori, ki tako ali tako ne vodijo v nič dobrega, da se žoga ustavi, da se zmorete primerno spoštljivo vsi skupaj pogovoriti, kaj je dovoljeno in kje je meja, kjer se tašča nima več pravice vmešavati ali pametovati.  

Se vam zdi primerno, da gre na družinski dopust tašča ali je napačno, da si ženske tega ne želijo? 

To je stvar dogovora partnerjev, kako doživljata babico oziroma taščo. Če so v konfliktnih odnosih, se bo to nadaljevalo na dopustu, če pa je tašča ljubeča in razumevajoča, je pa lahko verjetno v podporo in pomoč, da si “mlada dva” tudi malo odpočijeta od otrok, kar ni nič narobe. Niso vse tašče taki “zmaji“!” razloži strokovnjakinja 

Zakaj naj bi bila ona obup od babe, imela je vsega do vrha in ravnala je, kot ji je velevalo srce, čeprav bi tudi jaz rekla, da je bilo to snahino eno tako dejanje iz obupa in tudi ekstremno. Vendar vem kaj povzročajo na sina nezdravo povezane matere. In sin se ne zna upreti. Zdresiran je . Prej se upre svoji izvoljenki kot svoji mami. In to je groza. Kaj te matere delajo in kako vzgajajo svoje sinove, da se jim še na srednja leta ne morejo postaviti po robu. Potem pa trpijo vsi, snaha, sin in seveda še kakšna čudaška tašča. Res ne vem, kam to vodi, tega je malo morje, rešitev pa ni. 
Kakšen je torej dober zgled za lepo urejen odnos med sinom in njegovo izbranko ter mamo. Kaj mislite kako naj bi vse skupaj potekalo, da bi bilo v redu. Imam isti problem in se sprašujem, kje je rešitev? Se vam ne zdi, da so ti sinovi teh tašč tako zelo narobe vzgojeni, da se nočejo ali pa se zelo težko rešijo maminih spon
,” se sprašuje uporabnica foruma 

Mora biti res žena na prvem mestu ali je lahko mama?  

Sogovornica odgovarja, da tukaj ni črno-bele slike in ima vsakdo lastno mnenje ali izkušnje. Dejstvo je, da če sin spoštuje svojo mamo in jo ceni – ne pa je zgolj slepo uboga, temveč ima svojo kritično distanco, saj govorimo o odrasli moški osebi, bo spoštoval in upošteval tudi mnenje svoje partnerke. Živel bo in si oblikoval družino z ženo, kar pa ne pomeni, da mora zanemarjati stike z mamo. Pri spoštljivem odnosu moškega je dovolj prostora za obe pomembni ženski in menim, da bi se tudi marsikateri moški lahko zamislil nad svojim odnosom, ki ga je zgradil v primarni družini do staršev oziroma do mame in ga kot vzorec prenaša naprej na svojo ženo. Vedno je prostor za osebnostni razvoj in gradnjo bolj kvalitetnih odnosov.

Več o odnosih si lahko preberete v Melitini knjigi: Iskreno o družinskih odnosih (primus.si)

Style. Več novic

New Report

Close