Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Kako s pametnim varčevanjem do finančne varnosti – pogovor s strokovnjakom

Javna tribuna: Kako s pametnim varčevanjem do finančne varnosti – pogovor s strokovnjakom

Varčujete? Morda še ne, pa veste, da bi morali? Varčevanje je temelj za doseganje finančnih ciljev in prej, kot začnemo, hitreje bomo prišli do želenega zneska. A pozor, če vam denar zgolj ostaja na bančnem računu, še ne pomeni, da varčujete. Kako prihranke primerno oplemenititi?

Odgovor na to in na še mnoga druga vprašanja bo v sklopu Javne tribune z vami delil dr. David Vegelj, osebni finančni svetovalec iz Vzajemci Skupine. Pridružite se nam v živo v petek, 22. oktobra ob 14. uri. 

Morda je čas za začetek varčevanja prav v oktobru, saj je bil zadnji dan v mesecu leta 1924 razglašen za svetovni dan varčevanja, družbe za upravljanje premoženja pa tradicionalno do konca meseca ponujajo pristopne akcije.

V sodobnem svetu je varčevanje zgolj drugačna oblika potrošnje. Kljub temu pa se je treba zavedati, da vam privarčevana sredstva ne bodo mogla ustvarjati bogastva, če jih ne boste investirali. Varčevanje na banki je zgodovina, saj naš denar tam zaradi nizkih obrestnih mer in povišane inflacije izgublja svojo vrednost. Ob tem pa nas banke za višje privarčevane znesek še dodatno kaznujejo s tako imenovanimi ležarinami.

Ste vedeli, da varčevalci na bankah letno izgubimo več kot 200 milijonov evrov kupne moči? Preračunajte si svojo izgubo!

Kako torej izbrati primerno naložbo in kdaj začeti vlagati?

Kdaj je torej pravi čas za začetek mesečnega varčevanja? Če ste stari 25 let, je odgovor danes, če ste starejši, je odgovor enak, vendar bo vaš cilj z vsakim letom odlašanja veliko težje dosegljiv. Upoštevati namreč moramo obrestno obrestni račun, ki dolgoročno močno pomaga na poti do bogastva.

Če vas skrbi, da nimate časa in znanja za iskanje primernega naložbenega produkta, vam lahko pomaga ekipa svetovalcev pri Vzajemni Skupini. Osebni finančni svetovalec upošteva vaše želje in pripravi ustrezen finančni načrt, prilagojen vašemu profilu tveganja in ciljem. Vsa vprašanja s področja naložb, bančništva ali zavarovalništva lahko pošljete tudi na elektronski naslov [email protected].

Vprašanja lahko zastavite že danes.

Uredništvo Med.Over.Net

V Javni tribuni o varčevanju bomo odgovorili na naslednja vprašanja:

Zakaj danes ni smiselno varčevati na banki?

Kako določiti cilj varčevanja?

Kako oblikovati varčevalni načrt?

Kdaj prilagoditi svoj naložbeni portfelj?

Ali je smiselno z varčevanjem pričeti pri 55. letih?

Kako obrniti obrestno obrestni račun v svoj prid?

Na katere stroške moramo biti pozorni pri naložbah?

Kako se izogniti (pre)visokemu tveganju?

Dober dan,

stara sem 26 let, imam prvo pogodbeno delo, plača še kar ok. Sicer kaj dosti ne privarčujem, me pa zanima, kaj bi mi svetovali? Imate kakšne pakete varčevanja?

Živjo, veliko beremo o pomenu varčevanja, pa me samo na konkretnem primeru zanima. Kje je minumum oz, kaj bi npr pomenilo, če bi varčevali  50 evrov na mesec naslednjih 30 let? Je to sploh smiselno? To mi je sprejemljiv strošek, me pa zanima, koliko dela imam s tem? Priznam, sem malo lena in nepodučena glede teh stvari, in bi vodenje prepustila drugim …

Imam privarčevanih 10.000 evrov, ki jih zaradi nizkih obresti ne bi vezala na banki. Kakšen je smiseln produkt za vezavo 10 let? Pa se potem lahko spet odločim, kako plemenititi naprej 🙂

Pozdravljeni, bom kar konkretna. Imam privarčevanih dobrih 15.000 eur. Glede na trenutne razmere me zanima, kam se najbolj splača investirati privarčevana sredstva? Svetovali so mi naložbo v zlato. Prosim za vaše mnenje. Hvala! Bralka iz Celja

Pozdravljeni,

 

govora je o investicijah, a v kaj naj investiram, če komaj kaj privarčujem? O kakšnih zneskih moramo govoriti, da lahko rečemo, da varčujemo in lako investiramo?

Spoštovani

Sem čisto nepodučen o varčevanjih. Doma nismo kaj dosti govorili o tem. Star sem 28 in še študiram (ob delu), imam redno službo. Zdi se mi, kot da so obstajala le varčevanja na bankah… ampak vem, da je to le izguba. Kaj bi mi svetovali? Kam se vlaga? Je kakšen najnižji znesek za taka vlaganja? Hvala

Pozdravljeni,

še nisem slišal za vas, pa me samo zanima, koliko časa obstaja vaše podjetje oziroma spadate pod Vzajemno?

Se opravičujem za direktno vprašanje:)

Hvala

Dragi uporabniki,

 

začenjamo z današnjo javno tribuno in lepo pozdravljamo današnjega sogovornika, dr. Davida Veglja.

Uredništvo Med.Over.Net

Ponujate morda tudi varčevanja za otroke? Če ja, kje si lahko pogledam podrobnosti?

Kakšni pa so stroški takšnega osebnega finančnega svetovanja?

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 5289, 22.10.2021 ob 09:58

Dober dan,

stara sem 26 let, imam prvo pogodbeno delo, plača še kar ok. Sicer kaj dosti ne privarčujem, me pa zanima, kaj bi mi svetovali? Imate kakšne pakete varčevanja?

Pozdravljeni,

začnite s pravilno izbiro finančnega svetovalca, ki vam bo razložil osnove varčevanja in/ali investiranja. Pazite, da ima svetovalec vse licence in dovolj znanja. Nekaj nas je na trgu.

Verjetno boste začeli z mesečnim varčevanjem, kjer pazite, da varčujete v produktih, ki jih razumete. Varčujte razpršeno, pazite na stroške in davke in likvidnost. Če se z vašim varčevanjem ne želite preveč ukvarjati, so vzajemni skladi precej dobra izbira.

Za boljši odgovor bi potreboval več podatkov.

LpD

Če bi varčevala pri vas, kako je v primeru smrti? Če recimo pooblastim moža, gre to potem nanj ali se prenese v oporoko?

 

Pozdravljeni,

pozdravljam tole tematiko, saj se mi zdi da nas je večina nepodučenih o tem. Ko gre za varčevanje, rečemo banka…Moja vprašanja pa so vezana na zgoraj, torej kaj pomeni oblikovati varčevalni načrt?

in kdaj prilagoditi svoj naložbeni portfelj?. Kaj pravzaprav to je?

Odgovor na objavo uporabnika
hedvika634, 22.10.2021 ob 11:03

Živjo, veliko beremo o pomenu varčevanja, pa me samo na konkretnem primeru zanima. Kje je minumum oz, kaj bi npr pomenilo, če bi varčevali  50 evrov na mesec naslednjih 30 let? Je to sploh smiselno? To mi je sprejemljiv strošek, me pa zanima, koliko dela imam s tem? Priznam, sem malo lena in nepodučena glede teh stvari, in bi vodenje prepustila drugim …

Pomembno je, da začnete varčevati in da vidite kako se ob tem počutite. Po mojih izkušnjah vsi začnejo z nizkimi zneski, nato pa jih v naslednjih letih povečujejo in hitro dosežejo več, kot si pričakovali.

Pri 50 EUR mesečno ob predpostavki, da boste dosegli 5% letnega donosa in vztrajali 30 let, bi lahko privarčevali približno 41.600 EUR.

Lahko se poigrate s kalkulatorjem na naši strani: https://skladi.vzajemci.com/vzajemni-skladi/izracuni

LpD

Kaj pravzaprav je lahko naložba? Nepremičnina? Delnice? Star sem 24 in imam nekaj že našparano, nekaj sem dobil po smrti babice. Če pravite, da banka ni dobra izbira, kaj svetujete?

Odgovor na objavo uporabnika
viki230, 22.10.2021 ob 11:04

Imam privarčevanih 10.000 evrov, ki jih zaradi nizkih obresti ne bi vezala na banki. Kakšen je smiseln produkt za vezavo 10 let? Pa se potem lahko spet odločim, kako plemenititi naprej 🙂

Noben produkt pri katerem se zavežete 10 let vnaprej, ni smiseln. Za 10.000 EUR se da dobiti veliko različnih naložb, sam pa se držim pravila, da ne nosim vseh jajc v eni košari. Znesek razpršite na več naložb. Pazite na stroške, davke in likvidnost ter na to, da razumete v kaj investirate.

LpD

Kakšni pa so stroški takšnega osebnega finančnega svetovanja?

 

Odgovor na objavo uporabnika
bralka iz Celja, 22.10.2021 ob 12:25

Pozdravljeni, bom kar konkretna. Imam privarčevanih dobrih 15.000 eur. Glede na trenutne razmere me zanima, kam se najbolj splača investirati privarčevana sredstva? Svetovali so mi naložbo v zlato. Prosim za vaše mnenje. Hvala! Bralka iz Celja

Sredstva razpršite na več različnih naložb, z različnim profilom tveganja, potenciala donosnosti, stroški in davčno obravnavo. Plemenite kovine so lahko ena izmed naložb, nikakor pa naj ne predstavljajo edine ali največje naložbe. Oseba, ki vam je svetovala plemenite kovine, se verjetno boji (hiper) inflacije, ki je v tem času pogosto tema pogovorov, ampak to ne pomeni, da so plemenite kovine edina zaščita za inflacijo.

LpD

Pozdravljeni.

 

Tudi mene zanima, kaj menite o naložbi v zlato, glede na to, da nam grozijo z inflacijami v bližnji prihodnosti? Kam poleg tega bi bilo tudi smiselno naložiti prihranke? Vnaprej hvala za odgovor.

Odgovor na objavo uporabnika
kako naj, 22.10.2021 ob 12:53

Pozdravljeni,

 

govora je o investicijah, a v kaj naj investiram, če komaj kaj privarčujem? O kakšnih zneskih moramo govoriti, da lahko rečemo, da varčujemo in lako investiramo?

Začnite z malim. V vzajemne sklade lahko investirate že od 10 EUR mesečno. Pred investicijami pa si na banki naredite šestmesečno rezervo. Cilj rezerve ni, da vam dela donos, ampak da vam predstavlja varnostno blazino, če crkne tv ali avto oz. izgubite službo. Potem pa investirajte. Kot sem že rekel, začnite z majhnimi zneski.

LpD

Star sem 52 let in imam privarčevanih kar nekaj sredstev-na banki…. pravite, da s tem zgubljam.. Mi lahko razložite kaj več in kam se lahko obrnem? Hvala

Odgovor na objavo uporabnika
novinec790, 22.10.2021 ob 13:21

Spoštovani

Sem čisto nepodučen o varčevanjih. Doma nismo kaj dosti govorili o tem. Star sem 28 in še študiram (ob delu), imam redno službo. Zdi se mi, kot da so obstajala le varčevanja na bankah… ampak vem, da je to le izguba. Kaj bi mi svetovali? Kam se vlaga? Je kakšen najnižji znesek za taka vlaganja? Hvala

Na nekaj vaših vprašanj sem odgovoril že pri drugih vprašanjih, zato se bom tukaj osredotočil na temo finančne izobrazbe, ki jo imamo v tej prelepi deželi premalo. Svetujem vam, da si poiščete nekoga, ki vam bo znal odgovoriti na vsa vaša vprašanja. Naša internetna stran je polna nasvetov: http://www.vzajemci.com

Nekako opažam, da so vzajemni skladi najboljša vstopna točka za večino novopečenih vlagateljev. Ogromno se lahko tam naučite, dosežete lahko zanimive donose (in izgube), so zakonodajno dobro regulirani in iz tega vidika dokaj varni.

Po drugi strani je pa res, da ko primerjate vzajemne sklade ali delnice s kriptovalutami in nepremičninami v zadnjem letu, hitro postanejo premalo donosni in dolgočasni. Nasvet: če ne veste kaj delate, ne boste med srečnimi posamezniki, ki so obogateli z najbolj vročo naložbo ta hip, zato se jih izogibajte.

V financah ni zastonj kosila…

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
MiroH, 22.10.2021 ob 13:26

Pozdravljeni,

še nisem slišal za vas, pa me samo zanima, koliko časa obstaja vaše podjetje oziroma spadate pod Vzajemno?

Se opravičujem za direktno vprašanje:)

Hvala

Taka vprašanja so pomembna. Sem finančni svetovalec v družbi Vzajemci Skupina d.o.o., ki obstaja od leta 2001.Začeli smo kot spletni portal, ki se je kasneje usmeril v prodajo vzajemnih skladov, zavarovalniških produktov in alternativnih naložb.

Sam se v financah gibljem od leta 2009, najprej kot zavarovalniški zastopnik, zatem sem naredil izpit in pridobil licenco borznega posrednika, sedaj pa sem upravljavec alternativnega sklada, ki vlaga v zagonska podjetja in osebni finančni svetovalec.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 7499, 22.10.2021 ob 14:02

Ponujate morda tudi varčevanja za otroke? Če ja, kje si lahko pogledam podrobnosti?

Za otroke obstajajo namenska varčevanja, ki so v osnovi povsem enaka, kot če varčujete zase. Največkrat gre samo za marketinški trik, saj smo starši za svoje “sončke” pripravljeni kupiti vsako neumnost. Za otroke varčujte razpršeno, z dobrim potencialom, nizkimi stroški in primerno likvidnostjo. In varčujte na svoje ime, ker drugače se zna v določene odločitve vtikati CSD.

LpD

Tema je zaprta za komentiranje.

New Report

Close