Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kakšen "alergo strup" je vegeta…

Kakšen "alergo strup" je vegeta…

Danes sem bila povabljena na kosilo. Kmalu po kosilu me je pričelo v grlu bolet, pečt, grizt, zatekat…težko požiranje. Občutek, da imam zažgano, ranjeno grlo, spraskano.
Doma ne uporabljam vegete, danes pa nisem bila pozorna. :((

Kateri izdelek, hrana, vam povzroča alergo reakcijo in kako to zgleda?

Vegeto z lahkoto narediš doma, brez odvečne kemije!
Sam jo delam iz 11-ih vrst zelenjave in 6-ih vrst začimb, pa ni nobenih težav!

A lahko recept, prosim? Je hrana po okusu kot z običajno vegeto?

Gost prosim, če nam zaupaš recept za domačo “vegeto”?


Ni rečeno, da je bila ravno vegeta kriva. Škampi so zelo alergeni, pa jagode, sploh če so špricane…… ogromno hrane povzroča reakcije.

V Vegeti znajo biti problematični ojačevalci okusa. Običajno gre za kak glutaminat.


Ni rečeno, da je bila ravno vegeta kriva. Škampi so zelo alergeni, pa jagode, sploh če so špricane…… ogromno hrane povzroča reakcije.
[/quote]

Ja, so alergeni. Ampak nisem jedla ne jagod, ne škampov danes.

V pohanem zrezku je bilo, v juhi, v krompirju…ubitačna doza 😉
Nisem pa zaznala po okusu, ker bi takoj prenehala jesti, kot pa prenašat posledice. Bolečine v grlu, kašlelj, davljenje… dobro da imam antihistaminik doma.

Jaz pa niti enega obroka ne znam pripravit brez vegete. Pečem krompir, dam vegeto gor, kuham riž, dam vegeto not. vegeto na meso, pa vegeto v vsako kuhanje (kuhano zelje, sarme), skratka v vse. Sploh ne vem, kakšne druge začimbe bi dala, nobenih drugih ne uporabljam, samo vegeto.

Ja, so alergeni. Ampak nisem jedla ne jagod, ne škampov danes.

V pohanem zrezku je bilo, v juhi, v krompirju…ubitačna doza 😉
Nisem pa zaznala po okusu, ker bi takoj prenehala jesti, kot pa prenašat posledice. Bolečine v grlu, kašlelj, davljenje… dobro da imam antihistaminik doma.
[/quote]
Še dobro, da ga imaš DOMA. 😛


Torej so reklame delovale.

jaz jo delam po tem receptu že zelo dolgo. količino soli lahko tudi zmanjšate. Nam je všeč, a okus ni enak kupljeni varianti, je bolj blag.

https://www.kulinarika.net/recepti/18365/ozimnica/domaca-zacimbna-mesanica/


Tule manjka še kakšna začimba, npr luštrek.

Jaz sem delala nekaj podobnega, ampak sem zelenjavo naoljila, pekla v pečici, potem zmiksala in zamrznila v posodici za led. Ampak je bil okus čisto drugačen, za nekatere jedi super, za nekatere niti ne.

The fak? Kakšna kemija?

NaCl ? Kuhinjska sol mogoče, ki je itak konzervans.

Jaz pa ne razumem smisla vegete, pa tudi, če je ta domača. Menda se ja začimbe in dišavnice uporabijo glede na vrsto jedi, ne pa, da je na koncu vse istega okusa?


Pa saj jih imaš več vrst. Univerzalna mešanica začimb pač. V klasični je en kup soli in Kurkume plus neka posušena zelenjada.

Maš pa VEGETA mediteran… itd bla bla…

POANTA:
Ni potrebno kupit še 100 različnih začimb.

Ne kupim. Ker še vedno, če hočeš res dobro jest, rabiš vedet, kam kaj paše 🙂
In potem imaš 100 začimb + 5 mešanic, haha.


Domača »vegeta«
1kg čebule
1kg pora
1 kg zelene gomolj
1 kg podzemne kolerabe
½ kg paradižnik, bolj zrel
½ kg redeče paprike mesnate
½ kg paprike zelene mesnate
½ kg paprike rumene mesnate
1kg redeče korenje
1kg rumeno korenje
1kg peteršilj korenina
2 šopka peteršilj list
glavica česna velika ali velik šopek čemaža
materina dušica- timijan 2jedilni žlici
dobra misel – origano 2 jedilni žlici
rožmarin 2 jedilni žlici
bazilika 2 jedilni žlici
šetraj 2 jedilni žlici
tri vejice luštreka
na kilogram mase se doda 20dag soli
Pusti stati 24 ur in med tem časom večkrat premešaj
Tekočina, ki se nabere je dobra za dodatek juham, rižotam, obaram, tudi za začinjanje solate je dobra.
Priporočam hraniti v hladilniku.
Količine vsak lahko prilagaja potrebam in željam.
20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} soli popolnoma zadošča!!

Prvič slišim, da bi lahko kaj bilo od vegete.
A gostitelja pa ne upaš vprašati, kako je hrano pripravil.

Avtorica nalaga za brez veze

Naučite se ljudje uporabljat “naravni glutaminat”- torej živila, ki vsebujejo naravni glutaminat, ki nealergičnim ljudem nikakor ne povzroča nobenih reakcij, kot umetni MSG (dodan industrjski Vegeti & večino drugoh industeijskih živil kot ojačevalec okusov).

Največ naravnega glutaminata je v posušeni/rehidrirani obliki živila.

Živila z naravno vsebnostjo glutaminata so:

– paradižnik ( sušen) ; 246 mg na 100 gramov živila
– shitake gobe( sušene, prah); 180 mg na 100 gramov

– parmezan: 1200 mg (!!) na 100 gramov živila

-fermentirana soja 66mg na 100ml živila
– krompir; 102 mg na 100 gramov živila
– zeleni čaj 668 mg na 100 gramov
-tuna 188 mg na 100 gramov 8 uporabljajo se tuna flakes ali po italijansko “botarga” -Ima tudi Spar premium linija…)

Užitne klapavice: 208 mg na 100 gramov
Jakobova pokrovača: 159
Dagnje: 105mg na 100gramov
Ostrige: 137mg na 100 gramov ( tudi ostrigina omaka napirmer)

– govedina:107 mg na 100 gramov živila ( konecentrirane kocke in bujon tekočine, na katerih piše , da ne vsebujejo umetnih ojačevalcev okusa!)
– svinjina: 337 mg na 100 gramov živila

https://glutamate.org/nutrition/a-natural-part-of-our-food/

Potem pa laho uporabljate še kvasni in sojini pripravek ( za tiste, ki lahko uživate kvas in sojo):

https://www.prema.si/vitamr-kvasov-namaz.html.html
kot dodatek jedem….

Začimbe uporabljajo tisti, k ne znajo kuhat.

Vegeto sem kupil samo enkrat, in to je bilo na začetku samostojnega najema ca.3 leta nazaj. Uporabil sem jo le 2x, tako da je verjetno samo še za v smeti. Sicer sem ljubitelj začimb, a jih raje sam dam točno tiste, ki si jih zamislim. Od že pripravljenih mešanic kupim curry (maestro), iz lidla tex mex, pa kako masalo za pripravo indijskih okusov. Drugače pa operiram s ca.30 začimbami, ker tudi meni ni všeč enolično začinjanje vseh mogočih jedi.

Prekajen meso dl cajt gvera;)


Pa saj jih imaš več vrst. Univerzalna mešanica začimb pač. V klasični je en kup soli in Kurkume plus neka posušena zelenjada.

Maš pa VEGETA mediteran… itd bla bla…

POANTA:
Ni potrebno kupit še 100 različnih začimb.
[/quote]
v vegeti je 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (mononatrijev glutaminat, dinatrijev inozinat) in 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} navadne soli pa malo mletega suhega korenčka in ostalih dišavnic. problematičen sta glutaminat in inozinat ker sta ojačevalec okusa, strup za telo

in v vseh vegetah imaš to sranje…

domača vegeta pa je res sol in zelenjava.

zelo (fake) tema. Za sebe se brigi.

Da nisi slucajno po kosilu dala v usta kaksno pikantno klobaso.

New Report

Close