Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek A lahko kdo razloži telebanu

A lahko kdo razloži telebanu

Prvo, kako nima veze z debato če pa je bil vaš argument da izvajajo javni oziroma državno sprejeti učni načrt?

Drugo, torej le ni vse identično javnim šolam, ker primeri ki jih navajate so drugačni pristopi k učenju in ne predstavljam si da bi tako učili isti učitelji kot v javnih šolah, kot ste navedli v vašem prvem odgovoru.
[/quote]

Moj argument je bil, da zasebne šole morajo izvajati javno veljavni program OŠ. Pravilno izvajanje je treba kontrolirati tako v javni kot v zasebni šoli. Zato nima veze z debato. Pišete, kot da je samo v zasebni šoli možno nepravilno izvajanje. To, da se zasebna šola ne drži programa, ki bi se ga morala ne more biti argument proti državnemu sofinanciranju. Kako bi vi naredili, da imajo muslimani (ki ste jih pač izbrali za primer) zasebno šolo, ki je država ne financira in je zato tudi ne kontrolira? Potem pa jo financira Katar ali Savdska Arabija? Resno? A to bi bilo boljše?

Drugo – točno sem naštela, kaj je identično in nikjer nisem omenila pristopa. Pristope imamo tudi učitelji v javnih šolah zelo različne, veste? In povsem enake zahteve glede javno veljavne izobrazbe imamo v javni in zasebni šoli. Ni da v Montessori šoli lahko učijo samo učitelji z doktoratom, medtem ko je za navadne smrtnike v javni šoli dovolj VII stopnja.

Moj argument je bil, da zasebne šole morajo izvajati javno veljavni program OŠ. Pravilno izvajanje je treba kontrolirati tako v javni kot v zasebni šoli. Zato nima veze z debato. Pišete, kot da je samo v zasebni šoli možno nepravilno izvajanje. To, da se zasebna šola ne drži programa, ki bi se ga morala ne more biti argument proti državnemu sofinanciranju. Kako bi vi naredili, da imajo muslimani (ki ste jih pač izbrali za primer) zasebno šolo, ki je država ne financira in je zato tudi ne kontrolira? Potem pa jo financira Katar ali Savdska Arabija? Resno? A to bi bilo boljše?

Drugo – točno sem naštela, kaj je identično in nikjer nisem omenila pristopa. Pristope imamo tudi učitelji v javnih šolah zelo različne, veste? In povsem enake zahteve glede javno veljavne izobrazbe imamo v javni in zasebni šoli. Ni da v Montessori šoli lahko učijo samo učitelji z doktoratom, medtem ko je za navadne smrtnike v javni šoli dovolj VII stopnja.
[/quote]

Po tej logiki lahko država kontrolira samo tisto kar financira ali kako? Pa kaj je država suverena na svojem teritoriju ali je samo malha brez dna? In ne, tudi financiranje iz tujine bi bilo treba strogo nadzirati, za šole, verske skupnosti in NVO pa absolutno prepovedati.

Drugo grem pa še enkrat prebrat kaj ste napisali.

Doplačujejo, ja. Ampak tisto, kar je v javni in zasebni šoli enako že plačujejo prek davkov. Nobene logike ni, da bi plačevali 2x.

Zdravstveno zavarovanje plačujemo ja, v Sloveniji, ki je socialna država. Plačujemo ga tisti, ki ga bomo milijonkrat preplačali na račun tistih, ki ne bodo nikoli vplačali toliko kot porabijo (ali pa sploh nič). Zato tudi šolstvo deluje tako. To sploh ni samoumevno. Mislite, da ni veliko ljudi, ki bi jim bolj ustrezalo če bi plačali samo zase in svojo družino, drugi pa naj crknejo? Sploh pa takih, ki bi plačali zase in za svojo družino, za druge pa samo urgenco, zobje naj jim pa kar izpadejo? Saj je logično, če mene vprašate. Ne bi tega naredila, ampak logika zadaj mi je jasna.

Isto penzije. Plačaj si jo sam. Vedno več je tega godrnjanja po svetu.
[/quote]
Doplačilo za posebno metodo poučevanja – se strinjam.
Mi je pa zanimivo prebrati vaš del o plačevanju zavarovanja, kjer trdite, da plačujete več kot boste kdajkoli zahtevali od zavarovanja. Kolikor vem, imate tri otroke? Ljudje brez otrok plačujejo za vaše otroke, s tremi otroci tudi ZZZS stanete več kot bi brez njih … Prav je, da se Slovenci rojevajo, ampak ne bodite prehitri v izjavah. Sploh če upoštevamo, da je življenje nepredvidljivo in se za vas in vašo družino še ni končalo, da bi lahko delali računico, koliko ste vplačali in koliko porabili. Seveda pa vam in ostalim želim, da ne bi potrebovali dodatnih zdravljenj.
Je pa meni osebno bolj všeč privatno zdravstvo, pa se morda sliši še tako kruto.

Po tej logiki lahko država kontrolira samo tisto kar financira ali kako? Pa kaj je država suverena na svojem teritoriju ali je samo malha brez dna? In ne, tudi financiranje iz tujine bi bilo treba strogo nadzirati, za šole, verske skupnosti in NVO pa absolutno prepovedati.

Drugo grem pa še enkrat prebrat kaj ste napisali.
[/quote]

Sploh ne. Ampak kolikor sem vas razumela je to, da zasebne šole mogoče ne bi izvajale javno veljavnega programa, če se jih ne strogo nadzira argument proti državnem financiranju. Ne vidim logike tu. Kaj ima kontroliranje izvajanja veze s tem, kdo financira? Poskušam razumet, kaj ste želeli povedati, zato sem vas vprašala, če ste VI mnenja, da je najbolj pametno da se zasebnih šol ne financira, ker potem ni treba kontrolirati izvajanja.

Če to ni bilo mišljeno kot argument proti državnemu financiranju pa je, kot sem najprej rekla, irelevantno v tej debati.

V principu gre samo za problem imenovan ideologja.

Izvorni greh sega daleč nazaj v leto 1996, ko se je sprejel določen zakon. V tistem zakonu je bilo določeno, da se zasebne šole financirajo 85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
Vendar je v tistem času na območju RS delovala že ena zasebna šola. Waldorfska osnovna šola,. Ta je bila že do tedaj financirana 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} iz javnih sredstev in ji ta zakon ni mogel odvzeti že “pridobljenih” pravic, ker zakon ne sme biti retroaktiven. Tudi v naslednjih letih, ko je bila to še vedno edina zasebna osnovna šola, je le ta bila financirana 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} iz javnih sredstev.
Kasneje sta ustanovljeni še dve zasebni osnovni šoli. Obe katoliški. No potem se je pa malce po slovensko zakompliciralo. Namreč starši otrok iz teh dveh osnovnih šol so dali pobudo na ustavno sodišče, ker so v neenakopravnem položaju.
To je dejansko srž šroblema. Na neki zasebni šoli država financira 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, na drugih 85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465},

Ostalo javno ali zasebno šolstvo ter izumljanje tople vode je pa tukaj le zato, da ovčice blejajo. Malce levo… malce desno. :-))

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- There are only five things we need in life: - good friends, good job, good food, good sleep & good _UCK (whatever you thinking is right) Great minds discuss Ideas; Average minds discuss Events; Small minds discuss People.

Sploh ne. Ampak kolikor sem vas razumela je to, da zasebne šole mogoče ne bi izvajale javno veljavnega programa, če se jih ne strogo nadzira argument proti državnem financiranju. Ne vidim logike tu. Kaj ima kontroliranje izvajanja veze s tem, kdo financira? Poskušam razumet, kaj ste želeli povedati, zato sem vas vprašala, če ste VI mnenja, da je najbolj pametno da se zasebnih šol ne financira, ker potem ni treba kontrolirati izvajanja.

Če to ni bilo mišljeno kot argument proti državnemu financiranju pa je, kot sem najprej rekla, irelevantno v tej debati.
[/quote]

Popolnoma obratno. Ker pod pojmom zasebna šola si najprej predstavljam katoliško, muslimansko in podobne ideološko obarvane šole za katere upam da se in se bodo striktno kontolirale. Na Montessori in Waldorf se niti spomnil nisem, dokler jih niste omenili. Tako da, država ima da kontrolira to izvajanje veljavnih programov, pa če jih financira ali ne.

Še vedno ne razumem, zakaj se vam zdi to irelevantno za debato, še posebej ko gre za davkoplačevalski denar. Če se poskusim bolj grobo izraziti da boste razumeli, kako bi se vam zdelo če bi se z davkoplačevalskim denarjem financiralo indoktriniranje bodočih islamskih skrajnežev?

Popolnoma obratno. Ker pod pojmom zasebna šola si najprej predstavljam katoliško, muslimansko in podobne ideološko obarvane šole za katere upam da se in se bodo striktno kontolirale. Na Montessori in Waldorf se niti spomnil nisem, dokler jih niste omenili. Tako da, država ima da kontrolira to izvajanje veljavnih programov, pa če jih financira ali ne.

Še vedno ne razumem, zakaj se vam zdi to irelevantno za debato, še posebej ko gre za davkoplačevalski denar. Če se poskusim bolj grobo izraziti da boste razumeli, kako bi se vam zdelo če bi se z davkoplačevalskim denarjem financiralo indoktriniranje bodočih islamskih skrajnežev?
[/quote]

Nisva se prav razumela. Nadzor se mi zdi zelo pomemben. Ampak pomemben se mi zdi tako za zasebne, kot za javne šole. Pomembnost sploh ni odvisna od tega, kako so financirane. Pa to, da je davkoplačevalski denar porabljen smotrno niti ni poglavitni razlog, poglavitni razlog zame je, da ne bo katera šola (tudi če je sploh nisem nič financirala s svojimi davki) učila nestrpnosti, nasilja itd. S temi otroci bomo namreč sobivali, od njih je odvisno tudi naše življenje.

Irelevantno se mi zdi v debati o tem, ali naj država zasebne šole financira ali ne. Tudi če jih sploh ne financira, morajo biti nadzorovane. Torej to ni argument v prid državnem (so)financiranju ali proti njemu.

Bom še enkrat povzela: (so)financiranje zasebnih šol je vsaj tako logično kot bi bilo njihovo nefinanciranje, verjetno bolj. Ne smemo namreč pozabiti, da manj kot bo država financirala, bolj se bodo poglabljale razlike med otroci glede na socialni sloj. Če zasebne šole v celoti financira država, se lahko vanje vpišejo tudi revni. Če jih financira v veliki meri, nekaj pa je še šolnin, se nanje lahko vpišejo le bolje situirani, ki jim take nizke šolnine ne bodo predstavljale problema. Če jih država SPLOH ne financira in jih v celoti financirajo starši, potem se nanje lahko vpišejo le najbogatejši. Najbogatejši skup, najrevnejši skup, v prvi manjši razredi, samo otroci ambicioznih staršev, ki so navadno tudi sami bolje izobraženi in otrokom že od malega nudijo boljše možnosti, poleg tega pa po možnosti še boljša oprema, in boljši učitelji (ki jih privabi udobnejša služba, če že ne višje plače); res mislite, da lahko tista druga, javna šola temu konkurira? Totalna stratifikacija družbe.

In da poudarim – govorim samo o logiki, ne o tem, kaj se meni zdi prav.

Ja če so v celoti financirane od države potem pa to niso več zasebne šole torej nimajo kaj molit pred poukom ker Slovenija je sekularna država. Naj to počno v prostem času.

Me ne zanima politika, mirko in jajo, levi desni kristjani itd. Zanima me logika in argumenti po katerih se zasebno šolstvo in nevladne org financirajo iz davkoplačevalskega denarja.
[/quote]

Sprašuješ po logiki in argumentih? Nekdo bi rad z vsiljevanjem nečesa, kar država ne rabi (ker ima dovolj javnih šol za vse otroke), veliko izcuzal iz državnega proračuna.

Sprašuješ po logiki in argumentih? Nekdo bi rad z vsiljevanjem nečesa, kar država ne rabi (ker ima dovolj javnih šol za vse otroke), veliko izcuzal iz državnega proračuna.
[/quote]

Niste taki, povsem isti vi, ki se zgrinjate okrog prebeglih? Ne le, da izcuzate čim več, še politično izrabljate sistem, ki je že tako nategnjen, da vam ga bo vsak hip odneslo naravnost v fris, ko se vam bo strgal?
Samo izračunaj, koliko se vas redi na tem denarju, medtem se pa v državi veča število domačih revežev, ki so vam le na jeziku, pomagamo pa jim tisti, ki smo že sami tako ali tako na psu.
Povej raje, koliko preveč vas je teh vseh skupaj.

Niste taki, povsem isti vi, ki se zgrinjate okrog prebeglih? Ne le, da izcuzate čim več, še politično izrabljate sistem, ki je že tako nategnjen, da vam ga bo vsak hip odneslo naravnost v fris, ko se vam bo strgal?
Samo izračunaj, koliko se vas redi na tem denarju, medtem se pa v državi veča število domačih revežev, ki so vam le na jeziku, pomagamo pa jim tisti, ki smo že sami tako ali tako na psu.
Povej raje, koliko preveč vas je teh vseh skupaj.
[/quote]

Ti imaš resne težave. Naj ostanejo le tvoje in ne od celega MON-a. OK?

Ti imaš resne težave. Naj ostanejo le tvoje in ne od celega MON-a. OK?
[/quote]

O ne, prav dobra vprašanja ti je zastavil. Z zanimanjem pričakujem odgovore.

O ne, prav dobra vprašanja ti je zastavil. Z zanimanjem pričakujem odgovore.
[/quote]

Sem odgovorila. lahko ponovim, morda še z enim dodatnim poudarkom za tiste, ki radi manipulirate. Z ustanavljanjem zasebnih šol in izsiljevanjem po njihovem financiranju se izsiljuje nekaj, česar država ne potrebuje. To ni prišlo samo od sebe (kot se zgodi kaj drugega – kakšna nesreča ali kaj podobnega, na primer, in zahteva reakcijo in pomočdržave), ampak se namenoma (z namenom zlorabe javnega denarja za zasebne žepe) vsiljuje.

Nisva se prav razumela. Nadzor se mi zdi zelo pomemben. Ampak pomemben se mi zdi tako za zasebne, kot za javne šole. Pomembnost sploh ni odvisna od tega, kako so financirane. Pa to, da je davkoplačevalski denar porabljen smotrno niti ni poglavitni razlog, poglavitni razlog zame je, da ne bo katera šola (tudi če je sploh nisem nič financirala s svojimi davki) učila nestrpnosti, nasilja itd. S temi otroci bomo namreč sobivali, od njih je odvisno tudi naše življenje.

Irelevantno se mi zdi v debati o tem, ali naj država zasebne šole financira ali ne. Tudi če jih sploh ne financira, morajo biti nadzorovane. Torej to ni argument v prid državnem (so)financiranju ali proti njemu.

Bom še enkrat povzela: (so)financiranje zasebnih šol je vsaj tako logično kot bi bilo njihovo nefinanciranje, verjetno bolj. Ne smemo namreč pozabiti, da manj kot bo država financirala, bolj se bodo poglabljale razlike med otroci glede na socialni sloj. Če zasebne šole v celoti financira država, se lahko vanje vpišejo tudi revni. Če jih financira v veliki meri, nekaj pa je še šolnin, se nanje lahko vpišejo le bolje situirani, ki jim take nizke šolnine ne bodo predstavljale problema. Če jih država SPLOH ne financira in jih v celoti financirajo starši, potem se nanje lahko vpišejo le najbogatejši. Najbogatejši skup, najrevnejši skup, v prvi manjši razredi, samo otroci ambicioznih staršev, ki so navadno tudi sami bolje izobraženi in otrokom že od malega nudijo boljše možnosti, poleg tega pa po možnosti še boljša oprema, in boljši učitelji (ki jih privabi udobnejša služba, če že ne višje plače); res mislite, da lahko tista druga, javna šola temu konkurira? Totalna stratifikacija družbe.

In da poudarim – govorim samo o logiki, ne o tem, kaj se meni zdi prav.
[/quote]

A obstaja podatek, koliko revnih otrok se je že šolalo v npr. Waldorfski šoli, ki je v celoti financirana od države?

Sem odgovorila. lahko ponovim, morda še z enim dodatnim poudarkom za tiste, ki radi manipulirate. Z ustanavljanjem zasebnih šol in izsiljevanjem po njihovem financiranju se izsiljuje nekaj, česar država ne potrebuje. To ni prišlo samo od sebe (kot se zgodi kaj drugega – kakšna nesreča ali kaj podobnega, na primer, in zahteva reakcijo in pomočdržave), ampak se namenoma (z namenom zlorabe javnega denarja za zasebne žepe) vsiljuje.
[/quote]

To je o šolah. Nisi pa odgovorila na vprašanje ki se nanaša na NVO.

To je o šolah. Nisi pa odgovorila na vprašanje ki se nanaša na NVO.
[/quote]

Zato, ker si nekdo spet jemlje pravico do jebčkanja drugih v glavo. A se ti zdi, da se mu bom pustila?

Se strinjam s 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} financiranjem pouka v zasebnih solah, pod pogojem, da predelajo vso predpisano snov, imajo vse predpisane predmete v predpisanem obsegu, kot je to v javnih solah, da so se kje drugje kot pa v LJ in MB in da se nanje lahko vpise vsak in je za obvezne vsebine brezplacna zanj.
Tudi zasebnik zdravnik s koncesijo je brezplacen (oz.krit prek davkov in prispevkov).

A obstaja podatek, koliko revnih otrok se je že šolalo v npr. Waldorfski šoli, ki je v celoti financirana od države?
[/quote]

Ne obstaja, ker se taki podatki ne smejo zbirati. Ampak vem, kam merite. Se torej ne strinjate, da bi plačljive zasebne šole ustvarile stratifikacijo učencev po socialnem statusu?

Ne obstaja, ker se taki podatki ne smejo zbirati. Ampak vem, kam merite. Se torej ne strinjate, da bi plačljive zasebne šole ustvarile stratifikacijo učencev po socialnem statusu?
[/quote]

Se strinjam, ampak ne verjamem da bi tudi v celoti državno financirane zasebne šole kaj spremenile. Revna družina ne verjamem da sploh pomisli da bi otroka dala v neko fensi šolo. Razen če se gre za ideologijo, česar se pa bojim.

Zato, ker si nekdo spet jemlje pravico do jebčkanja drugih v glavo. A se ti zdi, da se mu bom pustila?
[/quote]

Saj mi je jasno da nočeš odgovoriti, tudi če bi te lepo vprašal, je že v redu.

Ne obstaja, ker se taki podatki ne smejo zbirati. Ampak vem, kam merite. Se torej ne strinjate, da bi plačljive zasebne šole ustvarile stratifikacijo učencev po socialnem statusu?
[/quote]

Še enkrat, če niso plačljive potem niso zasebne, torej nimajo kaj molit pred poukom ker je Slovenija sekularna država.

Se strinjam, ampak ne verjamem da bi tudi v celoti državno financirane zasebne šole kaj spremenile. Revna družina ne verjamem da sploh pomisli da bi otroka dala v neko fensi šolo. Razen če se gre za ideologijo, česar se pa bojim.
[/quote]

Res je, revna družina redko pomisli na kaj takega. Ampak moramo zato to možnost odstranit? Ni to preveč diktatorsko? Ne razumite me narobe, če bi bilo po moje, zasebnih šol ne bi bilo, ampak se mi zdi prav omogočit jih, glede na to, da jih kar precej ljudi želi imet. Prepovedi ne delujejo dobro. Diktatura vedno pade, pa tudi dolgoročno prinese več slabega kot dobrega, se mi zdi. In če zasebne šole že omogočimo, se mi zdi najbolj smiselno, da jih sofinancira država (da ne bi prihajalo do pretirane stratifikacije).

Zato, ker si nekdo spet jemlje pravico do jebčkanja drugih v glavo. A se ti zdi, da se mu bom pustila?
[/quote]

Danes se ne smeš, saj si zato dežurna.
Jutri boš pa že nove befele dobila, pa se morda že boš morala, odvisno od dnevne politike.
Enako bo pa s šolami, anede. Odvisno, katera od politikov si bo zaželela lastno šolo, poleg lastnega vrca, pa čeprav nima pojma o stroki in še pijanka povrhu.
Ali kot tista, ki je otroka kupila nekje v tujini, ko je pa bil pokvarjen, ga je pa dala v bolnišnico, sama pa z družino spizdila v tujino na dopust.
Ste tisto punčko tudi vi reševali, humanitarce mislim?
In kakšno kazen je doletelo to, zasebno lastnico vrtca, ravnateljico zaradi modne muhe?
Kolk piskrčka ste pristavili vi takrat, če sploh?
Sploh upate prdnit, ko se vam prdi?

Še enkrat, če niso plačljive potem niso zasebne, torej nimajo kaj molit pred poukom ker je Slovenija sekularna država.
[/quote]

Ni res in ni res. Če niso plačljive so še vedno lahko zasebne, če je administracija zasebna. Financiranje je le del “definicije” zasebne šole, predvsem se gre za to, ali z njimi upravlja država ali zasebnik/organizacija. Na Švedskem so npr. vse zasebne šole financirane s strani države, samo zato še niso javne.

Sekularna država pomeni samo, da država ne podpira nobene religije. V praksi bi to pomenilo, da lahko obstaja tako katoliška, kot muslimanska, budistična in satanistična zasebna osnovna šola. Seveda država financira vse 4 v isti meri, v tem primeru. V javni šoli, ki jo upravlja država, se seveda ne moli organizirano pred malico (učenec še vedno lahko moli, če mu paše, btw; celo cela gručica se jih lahko zbere in molijo skupaj). V zasebni šoli, ki jo samo (so)financira država pa se lahko moli po mili volji, ne da bi se sploh kaj ogrožalo sekularno naravo države.

Res je, revna družina redko pomisli na kaj takega. Ampak moramo zato to možnost odstranit? Ni to preveč diktatorsko? Ne razumite me narobe, če bi bilo po moje, zasebnih šol ne bi bilo, ampak se mi zdi prav omogočit jih, glede na to, da jih kar precej ljudi želi imet. Prepovedi ne delujejo dobro. Diktatura vedno pade, pa tudi dolgoročno prinese več slabega kot dobrega, se mi zdi. In če zasebne šole že omogočimo, se mi zdi najbolj smiselno, da jih sofinancira država (da ne bi prihajalo do pretirane stratifikacije).
[/quote]

Jaz predvsem ne razumem zakaj smo tako leseni in ne omogočimo različnih metod učenja znotraj sistema. Pred leti sem brala zato se ne spomnim prav dobro kje je to, Švedska ali Finska, kjer lahko učenci izbirajo med tremi metodami učenja znotraj javnega šolstva.

Glede recimo temu ‘ideoloških’ šol sem pa odločno proti da se to financira tudi iz mojega denarja.

New Report

Close