Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek A lahko kdo razloži telebanu

A lahko kdo razloži telebanu

?? Sem zadovoljna z nasim javnim solstvom in kot sem ze napisala – ce izvajajo enake vsebine, v enakem obsegu, pod enakimi pogoji, torej tudi brez izbire, kdo se bo vpisal in brez solnine za javni del, naj bodo tudi financirani enako.
[/quote]

Kaj pa z druge strani, bi pogledala? VSI otroci v Slo so se dolžni šolat. Torej je za vsakega otroka namenjenih toliko in toliko sredstev. Zakaj jih zasebno šolajoč otrok ne bi smel dobiti? Že itak jih pokuri manj, kot javno šolajoč.

Kaj pa z druge strani, bi pogledala? VSI otroci v Slo so se dolžni šolat. Torej je za vsakega otroka namenjenih toliko in toliko sredstev. Zakaj jih zasebno šolajoč otrok ne bi smel dobiti? Že itak jih pokuri manj, kot javno šolajoč.
[/quote]

In zakaj bi zasebne sole, POLEG denarja, ki ga dobijo za otroka, pobirale se solnino za javni program in omejevale, ali se ta otrok lahko ali pa ne more vpisati k njim?
Racunajo lahko samo solnino za dodatne vsebine, za javni del ne in nikogar nimajo pravice zavrniti.

In zakaj bi zasebne sole, POLEG denarja, ki ga dobijo za otroka, pobirale se solnino za javni program in omejevale, ali se ta otrok lahko ali pa ne more vpisati k njim?
Racunajo lahko samo solnino za dodatne vsebine, za javni del ne in nikogar nimajo pravice zavrniti.
[/quote]

nikogar nimajo pravice zavrniti

neverjetno.
tudi če je grd na sliki?:-(

nikogar nimajo pravice zavrniti

neverjetno.
tudi če je grd na sliki?:-(
[/quote]

V javnih ne, v zasebnih ja … in ja, ce malo pobrskas, vidis, da ponekod zahtevajo poleg biografije otroka in starsev tudi fotografije.

V javnih ne, v zasebnih ja … in ja, ce malo pobrskas, vidis, da ponekod zahtevajo poleg biografije otroka in starsev tudi fotografije.
[/quote]

Ja, na WŠ. Vzrok je pa čisto drugje, kot bi ga ti doumela.

Hja grozi ji da se ji bo ena pipca priprla. Kaj te torej v tej debati skrbi? Waldorf že ne, ker je že od začetka financiran od države in bo tudi v prihodnje.
[/quote]

Nič me ne skrbi. To je moj point. Moja veroizpoved nima tu nobene veze. Kljub njej se ne nameravam posluževat zasebnih katoliških šol, ne kot starš, ne kot delavka. Pa dejte zasoljene šolnine, sami sebi žagate vejo, na kateri sedite, katoliške cerkve ne boste s tem prav nič prizadeli.

Zanima pa me, kako si predstavljate, da država financira Waldorf in Montessori, ne pa šol, ki jih vodijo verske skupnosti. Tukaj pa *res* ni logike.

Nič me ne skrbi. To je moj point. Moja veroizpoved nima tu nobene veze. Kljub njej se ne nameravam posluževat zasebnih katoliških šol, ne kot starš, ne kot delavka. Pa dejte zasoljene šolnine, sami sebi žagate vejo, na kateri sedite, katoliške cerkve ne boste s tem prav nič prizadeli.

Zanima pa me, kako si predstavljate, da država financira Waldorf in Montessori, ne pa šol, ki jih vodijo verske skupnosti. Tukaj pa *res* ni logike.
[/quote]

Če omenjeni šoli in njima podobne šole s svojimi metodami učenja dajejo dobre rezultate naj se jih za vraga že končno ponudi v okvirju javnega šolstva. Zakaj ne? Verskih zasebnih šol pa ne podpiram.

Ali kdo na pamet ve povedati, kako se bo spremenila Ustava? Da ne brskam po spletu…

Ustava se ne bo spremenila, nič bat!

Če omenjeni šoli in njima podobne šole s svojimi metodami učenja dajejo dobre rezultate naj se jih za vraga že končno ponudi v okvirju javnega šolstva. Zakaj ne? Verskih zasebnih šol pa ne podpiram.
[/quote]

Waldorske ne poznam tako dobro, za Montessori pa se trenutno izobražujem (čeprav ne nameravam presedlat v Montessori šolo). Montessori deluje prav samo, če so otroci tudi doma tega navajeni, če torej tudi starši z njimi delajo po tej metodi. Zato lahko v javni šoli uporabimo določene prijeme Montessori pedagogike, ne moremo pa ponuditi pravega Montessori programa. Zato žal ne bo šlo, dokler ne bodo vsi starši za to.

Waldorske ne poznam tako dobro, za Montessori pa se trenutno izobražujem (čeprav ne nameravam presedlat v Montessori šolo). Montessori deluje prav samo, če so otroci tudi doma tega navajeni, če torej tudi starši z njimi delajo po tej metodi. Zato lahko v javni šoli uporabimo določene prijeme Montessori pedagogike, ne moremo pa ponuditi pravega Montessori programa. Zato žal ne bo šlo, dokler ne bodo vsi starši za to.
[/quote]

Kako je pa bila ustanovljena Montessori šola v Sloveniji, se je tudi čakalo da je dovolj staršev za to, ali po domače je bila prej kura ali jajce?

Kako je pa bila ustanovljena Montessori šola v Sloveniji, se je tudi čakalo da je dovolj staršev za to, ali po domače je bila prej kura ali jajce?
[/quote]

Starši, ki svoje otroke vpišejo v posebno Montessori šolo, so pripravljeni delati po Montessori metodi tudi doma. Niso vsi starši pripravljeni na to. Večina ni.

Aha, takole nekako naj bi bilo:
“s katerim bi sedanji 57. člen ustave, ki med drugim govori, da je izobraževanje v Sloveniji svobodno, da je osnovnošolsko izobraževanje obvezno in se financira iz javnih sredstev, spremenili tako, da bi tem določilom dodali še amandma, da se javne šole financira iz javnih sredstev, osnovnošolsko izobraževanje v zasebnih šolah pa da se lahko sofinancira iz javnih sredstev pod pogoji in na način, kot to določa zakon.”


Doplačilo za posebno metodo poučevanja – se strinjam.
Mi je pa zanimivo prebrati vaš del o plačevanju zavarovanja, kjer trdite, da plačujete več kot boste kdajkoli zahtevali od zavarovanja. Kolikor vem, imate tri otroke? Ljudje brez otrok plačujejo za vaše otroke, s tremi otroci tudi ZZZS stanete več kot bi brez njih … Prav je, da se Slovenci rojevajo, ampak ne bodite prehitri v izjavah. Sploh če upoštevamo, da je življenje nepredvidljivo in se za vas in vašo družino še ni končalo, da bi lahko delali računico, koliko ste vplačali in koliko porabili. Seveda pa vam in ostalim želim, da ne bi potrebovali dodatnih zdravljenj.
Je pa meni osebno bolj všeč privatno zdravstvo, pa se morda sliši še tako kruto.
[/quote]

Kaj točno pa ti tako všeč pri privatnem zdravstvu? To, da nimaš čakalnih vrst ali to, da tisti, ki nimajo denarja, lahko kar crknejo?

Starši, ki svoje otroke vpišejo v posebno Montessori šolo, so pripravljeni delati po Montessori metodi tudi doma. Niso vsi starši pripravljeni na to. Večina ni.
[/quote]

To sem razumel in nisem te tega spraševal.Torej se morajo tudi starši nekako usposobiti ali izobraziti za tak način šolanja? In kako veš koliko staršev bi bilo pripravljenih na to, jih je kdo sploh kdaj vprašal?

Se mi zdi da je v tej državi nič elastičnosti in preveč izgovorov.

In zakaj bi zasebne sole, POLEG denarja, ki ga dobijo za otroka, pobirale se solnino za javni program in omejevale, ali se ta otrok lahko ali pa ne more vpisati k njim?
Racunajo lahko samo solnino za dodatne vsebine, za javni del ne in nikogar nimajo pravice zavrniti.
[/quote]

Sicer ni čisto povezano s temo, ampak vseeno, mogoče kaj veš o tem: Škofijska gimnazija v LJ je zasebna srednja šola. So profesorji na tej gimnazji zasebni ali javni delavci? Kdo jih plačuje? Država ali RKC? So tudi oni v plačnih razredih ali so plačani na kakšen drug način?

Za zaposlene v zasebnih domovih za starostnike, ki imajo koncesijo, vem, da jim zakonodaja predpisuje sistematizacijo na enak nacin in po enakih kriterijih, kot javnim zavodom s tega podrocja in tako tudi place, dodatke, napredovanja … enako kot javnim usluzbencem.
Predvidevam, da enako velja tudi za zasebne sole, ki imajo koncesijo (ni pa nujno, nito nisem tega iskala).

SD SMC in levica hočejo zdaj to spremeniti, ker nočejo več , da se tam poučuje o kristjanih ampak bolj o komunizmu to sem napisal posplošeno ampak dejansko je tako. Država hoče otroke umakniti od cerkvenih načćel in jih učiti v levo usmerjeno politiko kot je multiukultura, LGBT scena…

To sem razumel in nisem te tega spraševal.Torej se morajo tudi starši nekako usposobiti ali izobraziti za tak način šolanja? In kako veš koliko staršev bi bilo pripravljenih na to, jih je kdo sploh kdaj vprašal?

Se mi zdi da je v tej državi nič elastičnosti in preveč izgovorov.
[/quote]

Aha, OK, sem narobe razumela. Starše vodijo učitelji te šole – Montessori šole imajo vedno izobraževanja za starše. Saj ni zahtevno, samo drugače je in večina staršev rada vidi, da jih “sistem” pusti na miru 🙂 Poleg tega Montessori temelji predvsem na zgodnjem učenju (starostna skupina 3-6), tako da je v času, ko otrok vstopi v OŠ že “prepozno” – ne prepozno v smislu, da ne bo nič odnesel, ampak ne more se potem izvajati prava Montessori metoda v skupini otrok, ki so načina dela vajeni od prej. Starši, ki vpisujejo v Montessori šole so navadno z metodo seznanjeni že pred vpisom in jo tudi prakticirajo vsaj doma, če otrok že ni hodil v Montessori vrtec.

kjer učijo da je zemlja ravna in da jo je ustvatil bog ter da sta bila adam in eva prva človeka

To me postavlja v shizofren položaj. Cerkve in prav tako katerekoli religije v šolah nočem, prav tako nočem multikulti lgbt itd. Kaj pa zdaj.

Aha, OK, sem narobe razumela. Starše vodijo učitelji te šole – Montessori šole imajo vedno izobraževanja za starše. Saj ni zahtevno, samo drugače je in večina staršev rada vidi, da jih “sistem” pusti na miru 🙂 Poleg tega Montessori temelji predvsem na zgodnjem učenju (starostna skupina 3-6), tako da je v času, ko otrok vstopi v OŠ že “prepozno” – ne prepozno v smislu, da ne bo nič odnesel, ampak ne more se potem izvajati prava Montessori metoda v skupini otrok, ki so načina dela vajeni od prej. Starši, ki vpisujejo v Montessori šole so navadno z metodo seznanjeni že pred vpisom in jo tudi prakticirajo vsaj doma, če otrok že ni hodil v Montessori vrtec.
[/quote]
pri nas so se vzgojiteljice izobraževale Montessori metodo in v državnem vrtcu z otroki samoiniciativno dnevno delale po tem sistemu. nam je bilo zelo ok, cena pa zaradi tega ni bila nič drugačna.
naš vrtec ni bil edini tak in to se je dogajalo pred 10timi leti.

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯


pri nas so se vzgojiteljice izobraževale Montessori metodo in v državnem vrtcu z otroki samoiniciativno dnevno delale po tem sistemu. nam je bilo zelo ok, cena pa zaradi tega ni bila nič drugačna.
naš vrtec ni bil edini tak in to se je dogajalo pred 10timi leti.
[/quote]

V vrtcu, ja. To ni isto kot šola. Da je bilo OK pa ne dvomim, js svoje otroke vzgajam in izobražujem po Montessori metodi, čeprav hodita v običajen vrtec in bosta šla v običajno šolo 🙂

V vrtcu, ja. To ni isto kot šola. Da je bilo OK pa ne dvomim, js svoje otroke vzgajam in izobražujem po Montessori metodi, čeprav hodita v običajen vrtec in bosta šla v običajno šolo 🙂
[/quote]
ja, jaz sem samo želela povedat, da za vpis v Montessori šolo ni nujno potrebno obiskovat tega vrtca, se metode lahko naučijo tudi drugje.

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Takih šol res nočemo in jih v Slo tudi NI.
Sicer pa sem sama imela eno hčer dve leti v Montesori vrtcu in ne morem razumeti zakaj bi to lahko bila dobra metoda vzgoje. Otroci delajo z materiali na eden in edini način, če hoče delati kaj drugače, ga poučijo, da se s tistim pa tako ne igra, ampak drugače. Igrač v klasičnem smislu ni, vse je ena sama didaktika. Nobene ustvarjalnosti, prav zatirajo jo.
Otrokom ne pomagajo recimo obrisat ritke, češ da jih naj kar peče, bodo za drugič vedeli. Ne pomagajo jim jesti (manj kot 3 letnim), češ da ko bodo dosti lačni bodo že. In so eni otroci tedne dolgo v vrtcu lačni. Nimam sicer lastne izkušnje, ker moja hči je jedla, ampak prijateljičina pa ni. In so šli iz vrtca ven.
Vzgojiteljice hladne in frigidne, nobene topline. Nobenega crkljanja. Otroci s prosto praktični ne igrajo.
Gre pa za enega Lj M vrcev. Meni je žal, da je hči tako pozno “spregovorila” o tem kaj se dogaja. Bi šli ven že prej. Pa kar nekaj jih poznam, ki so šli tudi ven. Iz različnih M vrcev v Lj.
Ni vse zlato, kar se za to prodaja…

New Report

Close