Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali je to potrebno?

Ali je to potrebno?

Gre za dijakinjo srednje šole, ki je maturo na srednji ekonomski opravila odlično (zlata maturantka – prvič)

Ker je želela študirati, je morala nato še 1 leto obiskovati gimnazijski maturitetni tečaj. To maturo je spet odlično opravila (že v drugo zlata maturantka)

Zdaj gre šele lahko študirati jezike (npr italijanski jezik, dijakinja pa tako ali tako izhaja iz dvojezičnega območja, (Primorska) kjer se gulimo italijanščino že od osnovne šole naprej…..)

Kje je tu logika? in zakaj je to potrebno ?

Ma , a mi poveš , zakaj se ni vpisala na fakulteto v Italiji ?!
Moja hči je končala 2.letnik prevajalstva ( Universa d´Udine , faks v Gorici :)) smer tolmačenje , italijanski , slovenski , angleški jezik.
Zdaj pa mora obvezno narediti en semester v tujini …. in ona je kot tako izbrala Ljubljano , hehe ….
… pa še štipendijo dobiva … kot pridna študentka … v evrih seveda !

Premislite malo !
lpn

… Universita degli studi di Udine , smer “Traduttori ed interpreti”.

Tako , zdaj je pa prav .

Zakaj pa je šla na srednjo ekonomsko, če je želela študirat jezike? Saj je že takrat, ko se je vpisala na srednjo šolo, morala vedeti, da s poklicno maturo ne moreš na vse fakultete.

Drugače se pa strinjam – najbolj pošten sistem je bil v času sprejemnih izpitov.

Pri 14 letih še ni vedela, kaj bo študirala. (in če bo želela študirati, zato je pridobila poklic)

Osnovni POKLIC zdaj ima (ekonomski tehnik)
Študij Italijanščine pa je za bodočnost, da ji bodo odprta vrata, če bo delala na našem primorskem področju ali v Italiji ali kje drugje v Evropi. Posebno, ker italijanščino odlično obvlada že brez študija. Gre le za papir.

ni prav, ampak tako pač je. in ni edina, ki je morala to opravit 😀

marinas napisal:

> Pri 14 letih še ni vedela, kaj bo študirala. (in če bo želela
> študirati, zato je pridobila poklic)
>
> Osnovni POKLIC zdaj ima (ekonomski tehnik)
> Študij Italijanščine pa je za bodočnost, da ji bodo odprta
> vrata, če bo delala na našem primorskem področju ali v Italiji
> ali kje drugje v Evropi. Posebno, ker italijanščino odlično
> obvlada že brez študija. Gre le za papir.

saj pa ne rabi it študirat italjanščine za to, da bo imela potrdilo, da jo zna.
Dosti je, če naredi kak izpit na kakšni delavski univerzi in pridobi certifikat.
Zaradi papirja samega ji pač ni treba na faks it.

… zato, ker je bistvena razlika med poklicno in splošno maturo. In kje se skriva ta razlika???? V tem, da pri poklicni izbiraš ali boš pisal tuj jezik, ali matematiko. Pri splošni pa te izbire nimaš, pišeš oboje po defaultu.

Ojej … samo ne primorka na študij italijanščine v Ljubljano … Prosim te. Bo izgubila vse veselje do tega jezika in da ne govorimo, da ji bo gor trda predla. Jaz sem ena od tistih, ki so me gor dobesedno zj*** samo zato, ker sem bila primorka. Da ne govorim o vseh ostalih mojih sošolcih (takratnih) … Tisti, ki so resnično najbolj obvladali italijanščino so študij opustili že sredi leta. Ostali pa postopoma v roku dveh treh let …

Če želi karkoli delat v tej smeri, naj se resnično raje odloči za študij v Italiji.

No ja, “obvladanje” kateregakoli jezika je zelo relativen pojem.
Če hočeš v stroki delat z jezikom, sploh prevajat, moraš kar dobro poznat samo strukturo jezika, ki ti jo pa da študij.
Za poučevanje enako, če ne poznaš slovnice dobro, je tudi razlagat ne moreš dobro.

Torej nikakor ne gre le za “papir”, brez skrbi. To so prazne marnje in brez skrbi, da ti leta študija kar precej dajo.

Ok, jaz nisem Primorka, ampak me imajo pa kar radi profesorji. Res pa je, da sem pridna, skoz sproti delam in na predavanja hodim. Jaz sem recimo pri odvisnikih uživala, jih bom vzela tudi za diplomo, je pa absolutno premalo konverzacije in širjenja zaklada.

Res pa je, da Primorci zelo težko sprejmejo tak študij, ampak tisti, ki so z mano jim gre lažje kot nam, celinskim. Samo, da narediš prvi letnik in si na konju. Potem je vse bolj stvar posluha in ne učenja na pamet.

če italijanščino odlično obvlada, še ne pomeni, da gre na faks samo zaradi papirja. študij jezika je vse kaj več kot samo to, da znaš jezik tekoče govoriti!!!!!

Se zelo strinjam. Meni je študij dal veliko kar se tiče strukture in slovnice, medtem ko sem za širjenje zaklada bolj prepuščena sama sebi.

Na španščini je to bolje organizirano.

Ja, to je pa ta brihtna logika staršev, da mora otrok imeti poklic. Jebote, če je zlata maturantka, je bila menda že v osnovni šoli pridna in ste najbrž vedeli, da je dovolj brihtna tudi za študij. A je iz principa niste dali na gimnazijo? No, zaradi tega vašega principa bo zdaj popušila eno leto. Ampak glavno, da ima poklic, ne? Pa magari če ne bo nikoli delala v njem.

Tak je pač sistem. ko se je vpisovala v srednjo ekonomsko, je tako vedela, kam se bo lahko vpisala naprej in kam ne. Zdaj ni kaj komplicirati.

New Report

Close