Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek ali katera-i ve

ali katera-i ve

Dober večer

Ali mogoče kdo ve,če ima trgovina SPAR SLOVENIJA urejeno tako, da če si naprimer več kot pa tri mesece v bolniški,da ti pripada nekakšna denarna pomoč,kajti vem da imajo to urejeno v nekaterih podjetjih,ne vem pa če imajo to v SPARU,kajti ta denarna pomoč ti pripada tudi po zakonu.
se zahvaljujem za odgovore
lep večer želim

Po katerem zakonu, prvič slišim da “pripada”. Pri nas moramo vse zaslužit, samo od sebe nam nič ne pripada.

ne vem,kako je v trgovinah,tast vem da je dobil po treh mesecih neprekinjene bolniške okoli 120.000,to je bilo pred dvema letoma,ne vem pa kako je to v trgovinah, on dela v kovinarski industriji

Odvisno od vaše pogodbe. Pri nas to res pripada pomoč delavcu po treh mesecih bolniške.

Moj mož je tudi dobil pred dvema letoma nekaj čez 100 tisoč. Zaposlen je v javni upravi.

LP

Tudi jaz sem lansko leto zaradi daljše bolniške dobila to denarno pomoč – javna uprava.

v sparu sem delala in so bile druge sodelavke tako dolgo na bolniški in niso dobile nič. odvisno je v katerem delaš, ker ni povsod isto. en direktor in pod njem je še full drugih ki upravljajo vsak špar posebaj in je odvisno od njih.
lp

alsatisa
a tako da moram vprašati v mojem šparu v tistem ki sem zaposlena in potem moja šefica vpraša naprej ali rajši sama kličem na kadrovsko.
ker naša šefica je še kr zagulena tako da me je kr strah vprašat,samo ko pa po zakonu ti pa pripada
lp

Načeloma naj ne bi bilo odvisno od direktorja oz vodje – če je v kolektivni pogodbi zapisano, MORAJO izplačati.
Iztožljivo v roku 5 let!

Pa še zakonska podlaga:

K O L E K T I V N A P O G O D B A dejavnosti trgovine Slovenije

80. člen

Drugi osebni prejemki

1. Regres za letni dopust
(1) Delavcu pripada v enem koledarskem letu največ en regres za letni dopust.
(2) V primeru prehoda od enega k drugemu delodajalcu vsak od delodajalcev izplača delavcu sorazmerni del regresa.
(3) V primeru nelikvidnosti delodajalca se lahko regres za letni dopust izplača v več obrokih, vendar najkasneje do 1. novembra tekočega koledarskega leta.
(4) V primeru izplačila dela regresa v nedenarni obliki je delodajalec dolžan ta del regresa zagotoviti v obliki, ki jo delavec potrebuje za zadovoljevanje vsakodnevnih življenjskih potreb, le-ta pa mora biti po vrednosti enakovredna denarni obliki.
(5) Višina regresa za izplačilo in višina regresa v nedenarni obliki se določi v tarifni prilogi.

2. Jubilejna nagrada za delo pri zadnjem delodajalcu
(1) Delavcu pripada jubilejna nagrada za posamezni delovni jubilej za 10, 20 in 30 let delovne dobe pri zadnjem delodajalcu in se mu izplača v roku enega meseca po izpolnitvi pogojev za pridobitev pravice do jubilejne nagrade.
(2) Zneski jubilejnih nagrad se določijo v tarifni prilogi.
(3) Jubilejna nagrada se izplača v denarju.

3. Solidarnostna pomoč
(1) Solidarnostna pomoč se lahko izplača:
– v primeru smrti delavca ali njegovega ožjega družinskega člana, ki ga je delavec preživljal,
– v primeru težje invalidnosti ali daljše bolezni delavca ter elementarne nesreče ali požara, ki prizadene delavca,
– in drugih primerih, o katerih odloča delodajalec.
(2) Višina solidarnostnih pomoči se lahko izplača do zgornje višine zneska, ki ni obremenjen z davki in prispevki za socialno varnost.
(3) Predlog za dodelitev solidarnostne pomoči lahko poda sindikalni zaupnik ali katerikoli drugi delavec. O upravičenosti predloga in višini odobrene pomoči odloči delodajalec na podlagi okoliščin posameznega primera.
(4) Ožji družinski člani so zakonec, izvenzakonski partner, otroci ter posvojenci, ki jih je po zakonu dolžan preživljati.

4. Odpravnine
(1) V primeru upokojitve pripada delavcu odpravnina v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja.
(2) Višina odpravnine v primeru, ko delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti, lahko presega 10-kratnik osnove, določene v zakonu, ki ureja delovna razmerja, in sicer do 20-kratnika osnove, določene v zakonu, ki ureja delovna razmerja.
(3) Odpravnina mora biti izplačana najkasneje 45 dni po prenehanju delovnega razmerja.

5. Božičnica
Božičnica se lahko dogovori s podjetniško kolektivno pogodbo ali splošnim aktom delodajalca.

TARIFNA PRILOGA H KOLEKTIVNI POGODBI DEJAVNOSTI TRGOVINE SLOVENIJE

III. DRUGI PREJEMKI

5. člen

1. Regres za letni dopust
(1) Minimalni regres za letni dopust za leto 2007 znaša 625,94 EUR
(150.000,00 SIT), od tega mora delodajalec izplačati v denarju najmanj 333,83
EUR (80.000,00 SIT).
(2) Delodajalec in sindikat pri delodajalcu se lahko dogovorita o drugačni
višini regresa v primeru, da ima delodajalec izkazano izgubo v preteklem
letu, izvaja sanacijski program in bi izplačilo regresa v dogovorjeni višini
ogrozilo obstoj delodajalca ali izgubo zaposlitve delavcev. Delodajalec in
sindikat pri delodajalcu skleneta dogovor v pisni obliki.

2. Jubilejna nagrada za delo pri zadnjem delodajalcu
(1) Višina jubilejnih nagrad se izplača v zgornji višini zneska, ki ni
obremenjen z davki in prispevki za socialno varnost in znaša:

– za 10 let delovne dobe 459,02 EUR (110.000,00 SIT),
– za 20 let delovne dobe 688,53 EUR (165.000,00 SIT),
– za 30 let delovne dobe 918,04 EUR (220.000,00 SIT).

3. Solidarnostna pomoč
(1) Znesek solidarnostne pomoči v primeru smrti delavca, ki pripada
njegovim ožjim družinskim članom, se lahko izplača do višine in pod pogoji,
da se ti zneski ne vštevajo v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja in
osnovo prispevkov za socialno varnost.
(2) Znesek solidarnostne pomoči v primeru smrti ožjega družinskega člana
delavca se lahko izplača do višine in pod pogoji, da se ti zneski ne vštevajo
v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja in osnovo prispevkov za
socialno varnost.

ampak tukaj je napisano, da se solidarnostna pomoča LAHKO izplača, ne pa, da se MORA

Nisem brala te kol.pogodbe, sem samo prilepila podatke, a če piše, da se lahko izplača, je prosta izbira delodajalca, če jo da .. žal.

V nekaterih kol.pogodbah piše, da delavcu pripada, a šele po roku npr.3 mesece, 90 dni, 6 mesecev, daljši odsotnosti … ponekod pa ni omenjena in posledično je ni.

Splošna kolektiva pogodba za gospodarstvo je ne predpisuje.

LP!

Žal ti je že barca napisala kako je z tem , in tako je, pozanimaj se pri šefici ali pa na upravi, pokliči in vprašaj s kom lahko govoriš o tem, mogoče se najde kdo ki ti bo razložil.
lp

New Report

Close