Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali katera ženska sploh se polno dojk?

Ali katera ženska sploh se polno dojk?

Še nekaj sem hotela povedati. Kaj je lažjega, kot zavret vodo, nasut prašek in poknt flašo v usta, pa naj bo to oči, mami, babi, dedi al pa varuška? Seveda, kdo bi se matral s pristavljanjem, pa vnete bradavice, zamašeni vodi, zbujanje ponoči, nezmožnost it nekam ven za več ur sam, ko imaš novorojenčka v hiši?
Po eni strani verjamem, da ima veliko žensk težave v začetku, ampak sem tudi prepričana, da jih dosti kar hitro opusti in vzame lažjo pot. Potem so seveda zafrustrirane, pa bi se jim morale doječe mame malodane opravičit, ker so uspešno dojile.

Hehe, ameriška študija, seveda. Nima smisla, same zagovornice AM tukaj, dojenje propagirajo le mediji in zdravstvene brošure, ostale mamice pa vse imajo mleka za vzrorec in brez AM bi njihovi dojenčki vsi pomrli od lakote.[/quote]

Če ti otrok strada, težko nisi zagovornik AM. A ti preostane kaj drugega? Ne pametuj, mojega otroka so umetno hranili skozi sondo zaradi podhranjenosti ampak glavno, da imaš ti svoj prav. Stradal je pa zaradi babšet, kot si ti, ki prepričujete mamice na vsakem vogalu, da lahko vsaka doji.[/quote]

Ne žali, babše :).

Ne razumem vas, da se je treba kregati tako okoli dojenja, pač, tiste ki lahko dojite, dojite, ker je sigurno fajn za dojenčke, sploh na začetku, ko imajo še nerazvit imunski sistem, tiste, ki pa vam ne gre, pa pač hranite z AM. Toliko slabe vesti in pametovanja, za brezveze! Ni vse v dojenju.

Sem iz zgodnjih 70-ih in mama me ni dojila, ker sploh ni imela mleka. Imela je težak porod, obe sva bili na intenzivni in še tisto malo, kar bi lahko bilo, se ni vzpostavilo, tako da me sploh ni dojila.
Moja babica je rojevala med vojno in po njej, gor je spravila 6 otrok, pri vseh šestih je imela težave z dojenjem, pa so nekako vsi preživeli.
Jaz sem imela velike težave z dojenjem, vztrajala prve 4 mesece, peti mesec sem si še črpala, potem pa obupala in to je to.

Nekaj od tega je tudi genetika, očitno imamo pri nas v družini že gensko težave s proizvajanjem mleka.

No, druga skrajnost je pa ta, da se dojijo 3 letni otroci. Zanimivost, da je 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} teh 3 letnikov fantkov!

“…se dojijo 3 letni otroci”

To je navadna bučka. Seveda normalno jejo, le občasno ali zvečer se pocrkljajo pri mamici, kar pa je daleč od polnega dojenja. In če si prebereta kaj o tem na podforumu dojenje, bo jasno, da gre za cartanje, ne hranjenje.

Človek je sesalec in genetsko je zasnovan tako. Tiste, ki v zgodovini niso mogle dojiti, so dobile dojilje. Niso pa hranili otrok s kravjim mlekom. Človek ni teliček, pa verjetno ima ženska prsi za namen da doji, ne da peca.

zakaj se potem tudi 5-letnik ali konec koncev 7-letnik ne bi pocrkljal pri mamici tako, da se ji prisesa na dojko. Ti povem. Ker obstajajo drugačni načini crkljanja, veliko bolj primerni za toliko stare otroke, in isto velja za 2- in 3-letnike. Človek je res sesalec, vendar pa vse mladiče samice po določenem času odženejo od dojk, in to je takrat, ko mladič je že gosto hrano. Človek je edino bitje, ki gre v take skrajnosti in to poimenuje “nazaj k naravi” in celo masovno propagira.

Marsikateri psiholog bi znal pokomentirati tole v smislu, da takšno crklanje ni ravno dobro za 3 letnikovo psiho, ker gre za nezdravo navezanost na mamo.

zakaj se potem tudi 5-letnik ali konec koncev 7-letnik ne bi pocrkljal pri mamici tako, da se ji prisesa na dojko. Ti povem. Ker obstajajo drugačni načini crkljanja, veliko bolj primerni za toliko stare otroke, in isto velja za 2- in 3-letnike. Človek je res sesalec, vendar pa vse mladiče samice po določenem času odženejo od dojk, in to je takrat, ko mladič je že gosto hrano. Človek je edino bitje, ki gre v take skrajnosti in to poimenuje “nazaj k naravi” in celo masovno propagira.[/quote]

Vsaka samica iz vrste sesalcev odžene svoje mladiče od dojke, ko so se sposobni polno prehranjevati z drugo hrano. Človeška samica pa doji 3-letnega otroka zaradi cerkljanja!
Samo zvečer?
Ja, veš da, malo morgen! Na obisku, otroci se med sabo zaigrajo, mali pa vsake toliko prilaufa k mami in se prisesa na jošek!
Se sploh zavedate, kako bljutavo in gnusno je videti 3-letnika na maminem jošku? Jaz tu ne vidim C od crkljanja!

In ja, res je zanimivo, da so ti dolgo-dojenci ponavadi otroci moškega spola, malokatera punčka je med njimi.

Marsikateri psiholog bi znal pokomentirati tole v smislu, da takšno crklanje ni ravno dobro za 3 letnikovo psiho, ker gre za nezdravo navezanost na mamo.[/quote]

Kako pa vpliva na otrokovo psiho, da je otrok sesal plastično dudo in flašo vrsto let? Kar poglejte koliko triletnikov teka z dudo naokoli. To je pa super za videt in zelo IN.

Marsikateri psiholog bi znal pokomentirati tole v smislu, da takšno crklanje ni ravno dobro za 3 letnikovo psiho, ker gre za nezdravo navezanost na mamo.[/quote]

Kako pa vpliva na otrokovo psiho, da je otrok sesal plastično dudo in flašo vrsto let? Kar poglejte koliko triletnikov teka z dudo naokoli. To je pa super za videt in zelo IN.[/quote]

Tu pa ni nobene primerjave, čeprav 3-letnik ne potrebuje tudi dude in flaške.
Ampak videti 3-etnika z dudo je smešno, videti ga prisesanega na mamo je pa malo … sori, ampak meni to vleče na pedofilijo.

Kako vpliva na psiho plastična duda in umetno mleko? Ni odgovora…
Materino mleko in prsi pa mejijo na pedofilijo…

Nimam več besed.

Točno tako, sama nisem dojila nobene morda z dodajanjem 3 tedne, pa sta obe zdravi, do OŠ nista imeli kartona pri zdravniku, obe visoko doštudirani, inteligentni, obe dojili svoje otroke do 6 oz 8 meseca. Če dojenje steče, potem steče če ne pa tudi nikogar ne bo konec, otrok zraste le malo dražje je. Torej razmišljejte o drugačnih zarotah, mislim, da eni preveč razmišljate in iščete vzroke za ????

Marsikateri psiholog bi znal pokomentirati tole v smislu, da takšno crklanje ni ravno dobro za 3 letnikovo psiho, ker gre za nezdravo navezanost na mamo.[/quote]

Kako pa vpliva na otrokovo psiho, da je otrok sesal plastično dudo in flašo vrsto let? Kar poglejte koliko triletnikov teka z dudo naokoli. To je pa super za videt in zelo IN.[/quote]

Nobena skrajnost ni dobra, ne ena in ne druga.


Ocitno to povzroca nekaterim hude travme:-) Hej, kaj pa poreces na tole:
http://researchnews.osu.edu/archive/sibbreast.htm

Pa se kaksna malo bolj resna studija obstaja, ki je malo bolj objektivna, kot pa te, ki jih tako radi propagirajo danes. Torej kaj bo s clovestvom? Bomo videli, eno dojenje je pa res tako nepomembno, da se s tem nima smisla pretirano obremenjevati.[/quote]

Hehe, ameriška študija, seveda. Nima smisla, same zagovornice AM tukaj, dojenje propagirajo le mediji in zdravstvene brošure, ostale mamice pa vse imajo mleka za vzrorec in brez AM bi njihovi dojenčki vsi pomrli od lakote.[/quote]
Preden tako vehementno zavracas vse, kar se ne sklada s tvojo predstavo, te samo opominjam, da so tudi te studije, ki tako “dokazujejo” hude prednosti dojenja, vecinoma ameriske, financirane s strani proizvajalcev AM. Aja, tudi LLL se je zacelo kje? Prosim, ne smesi se dalje, pa raje preberi se kaj drugega, ne samo tisto s strani LLL, ki je vse prej kot oobjektivna.
Za zakljucek pa tole: lahko zganjas se tak cirkus, v zivljenju posameznika, kaj sele clovestva je to ena cisto banalna zadeva. Cez cas to marsikdo le spozna. No, nekateri pac nikoli. Njihov problem, a ne?:-) Res pa nekatere postanejo prav obsedene s tem dojenjem. Nikoli ne sprasujem mamic, ce dojijo, ker me ne briga. In ravno tako bi morala storiti tudi avtorica – to enostavno ni njena stvar! Clovestvo bo prezivelo tudi brez tega. Brez skrbi.:-)

Še en vidik : pretirano forsiranje dojenja tudi ni dobro za psiho otrok, saj so mamice zafrustrirane, kadar imajo težave z dojenjem, so živčne, imajo slabo vest in ker že itak ne spijo in jih dajajo hormoni, to še bolj prenašajo na otroka,kar je zelo slabo za dojenčkov duševni razvoj oziroma razvoj možganov.

Obstaja študija -ne znam na pamet povedat kje, ampak če se potrudiš, najdeš – ki govori o dojenju v Parizu med drugo svetovno vojno. Pariz je bil ravno tako obdan z žico, kot Ljubljana. In ker se ni dalo hoditi na podeželje h kmetom po mleko, se je dojenje dvignilo za okoli 1.5x. Toliko o tem, da se ne da. se da, če se le hoče. Zelo redke so tiste, ki se jim mleko ne začne delat, ker nimajo mlečnih žlez. Pa prosim tiste, ki že tretja generacija ne dojite – vsaj lažite svojim hčeram, kako dobre dojilje ste bile in kako je to pri vas, v vaši družini zares simpl. Boste videle, da bodo vse vaše hčere kar naenkrat lahko dojile, ker je “to v družini”.
Triletniki, ki se dojijo? moj sin se je dojil najmanj od mojih treh otrok. Tri punce so se pa krepko čez 3 leta.
Drugače pa vsi primati dojijo okoli 4 leta.

To, da se je dojenje povečalo, še ne pomeni, da so vse zmogle dojiti.

Primate in ljude ne moreš primerjati, je psiha človeka nekaj čisto drugega kot psiha šimpanza ali gorile, prav tako biologija socialnih stikov.


In zato, ker opice to pocnejo, si ti tudi? Hm, me zanima, kaj vse se pocnes tako, kot opice? Otrok, ki se ne bi znal/zmogel dojiti, bi tudi zavrgla? To namrec primati tudi pocnejo( vsaj nekateri, seveda). Ali mogoce primerjas samo tisto, kar tebi ustreza?

Za nevzpostavljeno dojenje je tolikokrat kriv otrok, kot je kriva mamica. Če se rodi z zlatenico ali je bolj lene sorte, se mu ne da vleči in posledično mleko ne nastaja. Ker otrok seveda mora jest (panika, medicinskega osebja ker teža ne narašča), se mu normalno da umetno mleko s širokim cucljem in z dojenjem je tak otrok opravil. Kombinacija zlateničnega otroka in mame, kjer mleko ravno ne brizga skoraj zmeraj pomeni, da se tak otrok ne bo dojil. Ker ko je enkrat na flaši, ga živ bog ne prepriča več, da se bo matral na dojki. Potrebuje pa zlateničen otrok veliko tekočine, zato noben ne čaka na materino mleko, samo da pije.
Kombinacij, zakaj dojenje ne steče, je veliko in vse so naravne. Zato svet že od nekdaj pozna dojilje.


Ocitno to povzroca nekaterim hude travme:-) Hej, kaj pa poreces na tole:
http://researchnews.osu.edu/archive/sibbreast.htm

Pa se kaksna malo bolj resna studija obstaja, ki je malo bolj objektivna, kot pa te, ki jih tako radi propagirajo danes. Torej kaj bo s clovestvom? Bomo videli, eno dojenje je pa res tako nepomembno, da se s tem nima smisla pretirano obremenjevati.[/quote]

Hehe, ameriška študija, seveda. Nima smisla, same zagovornice AM tukaj, dojenje propagirajo le mediji in zdravstvene brošure, ostale mamice pa vse imajo mleka za vzrorec in brez AM bi njihovi dojenčki vsi pomrli od lakote.[/quote]
Ti pa si perla, res.Si bila dojena, a? 🙂 Daj, POSKUSI prebrati povzetek studije, pa potem komentiraj! Da ti malo pomagam – ne govori, da dojenje ni dobro, pac pa samo o tem, da nima taksnega ucinka, kot se mu ga pripisuje! Primerja otroke iste druzine, ki so bili dojeni oz. niso, pa rezultati kazejo, da med sorojenci ni razlike ne v inteligenci ne debelosti! Se bos zdaj mogoce le potrudila in prebrala?

Jaz imam drugačen občutek – da večinoma mamice dojijo, vsaj te v mojem krogu poznanstev, zato je težko to posploševati.

Po mojem mnenju je dojenje kar umetnost 🙂 Dojila sem dva otroka, oba nedonošena, po CR, prvega sem pristavila zaradi zdravstvenih težav šele 5.dan po porodu. Občutki oz. izkušnje pri dojenju obeh so bili čisto različni. Pri prvem niti pod razno nisem imela občutka, da imam mleko, iztisniti si ga nisem mogla NIČ (par kapljic), pa vseeno je dete lepo napredovalo v teži… Pri drugem sem tudi začela iz ničle, potem pa mi je mleko kar špricalo, da sem bila vsa mokra…

Moje mnenje; dojenje ne gre pri vseh enako in je težko biti pameten. Nekatere imajo težave čisto fiziološkega izvora, druge psihičnega. Pri nekaterih bi se dalo vse to rešiti, če bi le dobile pravi nasvet. Sem tudi že naletela na “Samo še zjutraj in zvečer dojim, ker nimam dovolj mleka” -ja seveda ne, če pa gre tu za povpraševanje in ponudbo! Če ne pristavljaš, se ne bo tvorilo oz. se bo vedno manj…
Sicer pa, ljudje smo si različni, nekatere se torej bolj potrudijo, nekatere manj, pri nekaterih pa enostavno ne gre! So what…otroci bodo preživeli!


Ja, še dobro, ker sicer pišeš takšne, da glava peče. Lahko ti pa odgovorim na vprašanje. Plastična duda in ” umetno” mleko ( je samo predelano kravje, mimogrede) nimata nikakršnega vpliva na psiho otroka. Ravno tako je z dojenjem. Pri večini nima nikakršnega vpliva – je pač samo hranjenje( joj, groza, a?), ima pa lahko vpliv v primeru, ko mati ni sposobna otroka odstaviti. Ker mama ni sposobna otroku postaviti meje( ne samo pri dojenju, pač pa potem tudi pri ostalih stvareh) – to pa ima vpliv na otrokovo psiho. Ravno tako čustveno labilna mama, ki otroka ( npr. triletnika, s čimer se hvali ena zgoraj) ne zna drugače pocartati, kot tako, da mu da joško.

Namen mojega vprašanja se je izneveril. Dejansko ne sprašujem mam, če dojijo, običajno same povejo, da ne ali pa da jim zmanjkuje. Niti me ne zanima kako dolgo katera doma za 4 stenami doji otroka, česar ne bi smelo zanimati tudi tistih tukaj, ki dajejo opazke o nagnusnosti dojenja 3 letnega otroka ali primerjav s pedofili (kako lahko sploh kaj takega kdo pomisli??!!)
Zanimalo me je, kakšen je dolgoročen učinek na človeško vrsto, če dojenje v osnovi ni več primarni način prehranjevanja človeških potomcev. Zelo malo odgovorov je argumentiranih, večinoma so se oglasile zafrustrirane mame, ki niso uspele dojiti in začele z ofenzivo. In seveda klasičnimi žaljivkami, ker pač ne vejo kako bi se branile. Saj ni potrebe po obrambi, v resnici me ne zanima zakaj ravno TI nisi dojila. Vprašanje je bolj široko.


Ja, še dobro, ker sicer pišeš takšne, da glava peče. Lahko ti pa odgovorim na vprašanje. Plastična duda in ” umetno” mleko ( je samo predelano kravje, mimogrede) nimata nikakršnega vpliva na psiho otroka. Ravno tako je z dojenjem. Pri večini nima nikakršnega vpliva – je pač samo hranjenje( joj, groza, a?), ima pa lahko vpliv v primeru, ko mati ni sposobna otroka odstaviti. Ker mama ni sposobna otroku postaviti meje( ne samo pri dojenju, pač pa potem tudi pri ostalih stvareh) – to pa ima vpliv na otrokovo psiho. Ravno tako čustveno labilna mama, ki otroka ( npr. triletnika, s čimer se hvali ena zgoraj) ne zna drugače pocartati, kot tako, da mu da joško.[/quote]

Po mojem tebe peče glava iz drugih razlogov. Postavljanje mej pa ni lih ravno argument, ki bi me prepričal.

Joj, saj smo ti napisali – nima dolgorocnega ucinka. To ni zadovoljiv odgovor? Ni taksen, kot bi zelela? Jah, pac tako je. Ze sedaj nima nekega hudega vpliva ( kot dokazuje tudi tista studija zgoraj), verjetno bo tako tudi kasneje. 🙂

New Report

Close