Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Babice, dedki, sorodniki – vprašajte starše, preden kupite darilo za otroke

Babice, dedki, sorodniki – vprašajte starše, preden kupite darilo za otroke

Ah sami svetniki. Stara sem čez 50 let, pa sem bila razočarana, če sem dobila trapasto darilo. Večinoma je stric prinesel kar nekaj, samo da je, oziroma žena mu ni dovolila kupovati za nas, ker nas ni mogla videti. Drugi bratranci in sestrične so vedno dobili razkošna darila, ker je bil zelo bogat.
Nismo pa nikoli dobivali ne vem kakšno razkošje. Za miklavža pomaranče in čokolade, za novo leto pa kako oblačilo, ki smo ga tako ali tako potrebovali. Za rojstni dan se ne spomnim, kaj so mi starši kupili, verjetno isto kako oblačilo, ki sem ga rabila. Sem bila pa vedno vesela knjige.

Malo se je pa treba vseeno brzdati in otroka spodbuditi, da je vesel tudi neprimerne igrače. Moja tašča je prvakinja v tem, pa so bili otroci vedno veseli, ker so jo imeli radi. Nisem pa nikoli pokazala svoje osuplosti nad njeno izbiro (enkrat neka nagravžna smrdeča plastična zadeva iz kitajske trgovine, velika in neuporabna, kot neka omarica za nakit ali kaj – darilo za majhnega otroka? – no, je bila omara za oblačila od Barbie, čeprav je smrdela ko tojfel in plastika je bila tako nekvalitetna, da so se predalčki hitro polomili).

Joj, kako to razumem. Pri nas je enako, samo da gre za mojo mamo. Kupuje največje neumnosti, namesto da bi kupila tisto, kar ji predlagam. Očitno noče biti komandirana, ampak je škoda, ker nima prav velike penzije, da zapravlja za nekaj, kar otroka ne potrebujeta. Enako velja za igrače kot za oblačila – vedno totalno neuporabno, recimo za novorojenčke je kupovala neke majčke, ki jih je treba oblačiti čez glavo, pa jopico s tričetrt rokavi in take.

Pa nikakor ni res, kot ena zgoraj piše, da starši ne vemo, kaj kupiti otrokom. Naša recimo obožuje barvanje, zato so pobarvanke vedno super darilo. Za rojstne dneve vsem povem, da naj ji prinesejo eno pobarvanko, pa bo srečna. Ampak seveda dobi vse kaj drugo, sploh drage barbike in babyborne, s čimer se sploh ne igra.

zakaj pa se potem trije ne daste skup in kupite le eno igračo?
Meni je kristalno jasno, da imajo otroci vsega polno rit in bistveno preveč, samo kaj ko je tekmovanje za otroške učke in pet minut slave tako privlačno.
[/quote]

Saj si napisala – otroške učke. Nihče od naštetih (babice, tete) se noče odreči temu, da pa pri njih pa ni nič. Za taka večja darila so rojstni dnevi. Za praznike, pa se nihče noče odreči veselju v otroških očeh. Tekmovanja pa ni, saj so igrače cenovno primerljive.


Pri tvojih letih še vedno spomini na enega strica in teto! Madona, pa saj niste odrasli v vseh teh letih! In tašče? Ki je enkrat po nesreči kupila nekaj, na kar so jo tvoja sonca nahecala. Odrasti že enkrat.

čak mau ti diktiraš za svoje po vojaško, drugi pa ne smejo?
če je njim treba dat 60 evrov, da se otrok igra in je vesel, potem spoštuj njihovo željo, ne pa da jih fopaš z neko kitajsko plastiko, ki obleži v omari.
[/quote]
Kdo je zdaj škrtica? Ta, ki svojemu otroku sam ne kupi tako drage igrače, ampak poskuša nekomu drugemu naprtiti nakup?
Tvoj otrok je in ti mu kupi, ne pa klošarit naokrog, da mu kupujejo sorodniki.

Kaj napraviti v primerih, ko sorodstvo (tašča, teta) po darilu vpraša kar direktno otroka (pubertetnik) ali se mu celo stalno obljublja to darilo (ni ne drago ne nemogoče), kar se pa nikoli ne realizira? Vedno znova isti štost iz leta v leto.


pa dobro no, kaj si zdaj njo napadla???
tašča je vrgla ven kr nekaj denarja za darilo, ki je usekalo čisto mimo. ne bi bilo bolje, če bi tisti denar bolj smotrno porabila???

avtorica, vprašaj jo, če ima račune, da menjaš. oziroma, naj to mož uredi.

PS
kaj pri vas ste že darila delili? ni to malo zgodaj?
[/quote]

Se strinjam s tabo.
Babica naj gre za svoj denar v toplice, mulcu pa naj starši kupijo darilo.
Račun? Daj ga seri.
Babica je vse to nakupila z veseljem za vnuka.Če ne pride prav, daš naprej.Tako, da babica ne ve.

pubertetnik je dovolj star, da sam pogrunta, da eni obljubljajo, potem pa je bolj malo iz tega.
Najbrž se on kaj veliko ne sekira zaradi tega, saj ima itak polno rit vsega.
Ti pa si dobila s tem tvojih pet minut slave, do smrti boš lahko na ta račun opravljala taščo in svakinjo.

Če je želja res velika, bi mu jaz to sama kupila.

Motiš se, nima polne riti vsega.

Sprašujem čisto resno: 10 in polletnik zaradi tovrstnih situacij praznih obljub (pa ne starševskih) skozi vsa rana otroška leta razmišlja o sebi, da on očitno ni dovolj dober.
Kaj konkretno lahko storiš, če si v vlogi starša, ko tvoje mnenje postaja manj pomembno – puberteta namreč že trka na vrata, in da niso to le bodreče starševske besede: veš, ljudje so taki in taki in eni zgolj in samo obljubljajo.
( V pojasnilo: Otrok je navajen skromnosti.)

ti pojdi na psihoterapijo, ker si resno motena.
hočeš reči, da mnenje staršev ni več pomembno, ampak se najstniki bolj opirajo na mnenje tet in starih staršev? nedodelana provokacija, očitno nimaš otrok.


Nemogoče in drage želje otrok naj izpolnjujejo starši in ne dedki in babice, če je tvoj otrok nezadovoljen z darilom starih staršev je to tvoja krivda, ker si ga tako vzgojila, dovolj dobro je samo, če je drago in to kot berem velja za starše in otroke, darilo za 10€, ki ga dobi od tastarih je neprimerno tako za mamico kot otroka in po tvoje bi morali tebe vprašati, kaj si razvajenček želi, vauuu kakšen škandal se je pri tebi zgodil, kupila sta človek ne jezi se in tega že imate, škandal do neba, kupila sta tisto kar sta mislila da je primerno in ti kot mamica bi morala biti vsaj hvaležna ne pa da svojo nehvaležnost v množini celo poudarjaš, dobili stE, nič nistE dobili, dobil je otrok v zmožnostih svojih starih staršev.
Jezna si, ker si snob s polno ritjo.


Nemogoče in drage želje otrok naj izpolnjujejo starši in ne dedki in babice, če je tvoj otrok nezadovoljen z darilom starih staršev je to tvoja krivda, ker si ga tako vzgojila, dovolj dobro je samo, če je drago in to kot berem velja za starše in otroke, darilo za 10€, ki ga dobi od tastarih je neprimerno tako za mamico kot otroka in po tvoje bi morali tebe vprašati, kaj si razvajenček želi, vauuu kakšen škandal se je pri tebi zgodil, kupila sta človek ne jezi se in tega že imate, škandal do neba, kupila sta tisto kar sta mislila da je primerno in ti kot mamica bi morala biti vsaj hvaležna ne pa da svojo nehvaležnost v množini celo poudarjaš, dobili stE, nič nistE dobili, dobil je otrok v zmožnostih svojih starih staršev.
Jezna si, ker si snob s polno ritjo.
[/quote]
Tako je to! Se strinjam.


Nemogoče in drage želje otrok naj izpolnjujejo starši in ne dedki in babice, če je tvoj otrok nezadovoljen z darilom starih staršev je to tvoja krivda, ker si ga tako vzgojila, dovolj dobro je samo, če je drago in to kot berem velja za starše in otroke, darilo za 10€, ki ga dobi od tastarih je neprimerno tako za mamico kot otroka in po tvoje bi morali tebe vprašati, kaj si razvajenček želi, vauuu kakšen škandal se je pri tebi zgodil, kupila sta človek ne jezi se in tega že imate, škandal do neba, kupila sta tisto kar sta mislila da je primerno in ti kot mamica bi morala biti vsaj hvaležna ne pa da svojo nehvaležnost v množini celo poudarjaš, dobili stE, nič nistE dobili, dobil je otrok v zmožnostih svojih starih staršev.
Jezna si, ker si snob s polno ritjo.
[/quote]

…misli!
Bravo za tole zapisano!


Tako je to! Se strinjam.
[/quote]

Moj podpis!

Še enkrat, ker se očitno ne razumeva: nikjer ne trdim, da je mnenje sorodstva bolj pomembno od staršev. Še enkrat, da boš razumel.

Kako opolnomočiti otroka, skoraj pubertetnika, da ne bo praznih obljub in svojih neizpolnjenih želja, ki so sicer skromne, povezoval z lastno vrednostjo? Je namreč v obdobju, ko ga tvoje (starševsko) mnenje/bodrenje/objemi ne potolaži več/oziroma ne prepriča več, on si je vcepil v glavo: da ni dovolj dober, zato ravnajo tako z njim.


Nemogoče in drage želje otrok naj izpolnjujejo starši in ne dedki in babice, če je tvoj otrok nezadovoljen z darilom starih staršev je to tvoja krivda, ker si ga tako vzgojila, dovolj dobro je samo, če je drago in to kot berem velja za starše in otroke, darilo za 10€, ki ga dobi od tastarih je neprimerno tako za mamico kot otroka in po tvoje bi morali tebe vprašati, kaj si razvajenček želi, vauuu kakšen škandal se je pri tebi zgodil, kupila sta človek ne jezi se in tega že imate, škandal do neba, kupila sta tisto kar sta mislila da je primerno in ti kot mamica bi morala biti vsaj hvaležna ne pa da svojo nehvaležnost v množini celo poudarjaš, dobili stE, nič nistE dobili, dobil je otrok v zmožnostih svojih starih staršev.
Jezna si, ker si snob s polno ritjo.
[/quote]

Ja, sem jezna, ker zapravlja za brezveze. A je tako težko vprašat??? Ne razumem tega, res ne. Če vam je v interesu razveselit otroka, vprašajte, upoštevajte priporočila staršev. Ni treba, da je darilo drago, v resnici so velikokrat predlogi strašev celo cenovno veliko bolj ugodni, kot tisto, kar kupijo babice. Pa naj zapravljajo svoj denar, ampak vnuki velikokrat nimajo nič od tega. Nisem nehvaležna, samo škoda se mi zdi, ker na koncu otrok ni vesel, babica vidi razočaranje in je tudi sama razočarana, starši smo jezni, ker imamo še eno stvar več, ki jo je treba nesti na Karitas. Mah, brezveze. Saj razumem, da kdaj z darilom zgrešiš, ampak pri otrocih se res lahko vpraša starše in bo takih kiksov manj.


Nemogoče in drage želje otrok naj izpolnjujejo starši in ne dedki in babice, če je tvoj otrok nezadovoljen z darilom starih staršev je to tvoja krivda, ker si ga tako vzgojila, dovolj dobro je samo, če je drago in to kot berem velja za starše in otroke, darilo za 10€, ki ga dobi od tastarih je neprimerno tako za mamico kot otroka in po tvoje bi morali tebe vprašati, kaj si razvajenček želi, vauuu kakšen škandal se je pri tebi zgodil, kupila sta človek ne jezi se in tega že imate, škandal do neba, kupila sta tisto kar sta mislila da je primerno in ti kot mamica bi morala biti vsaj hvaležna ne pa da svojo nehvaležnost v množini celo poudarjaš, dobili stE, nič nistE dobili, dobil je otrok v zmožnostih svojih starih staršev.
Jezna si, ker si snob s polno ritjo.
[/quote]
👍

Ja, res škoda, da nekateri stari starši nočejo vprašat oz. nočejo poslušat. Moja hčerka (4 leta) je zelo skromna, ful se razveseli že kinderjajčka.
Tašča ji je pa letos tretjič za rojstni dan prinesla klaviature in bonboniero (in to s kavnim polnilom)?! Kaj naj s tremi skoraj enakimi “igračami”. Letos je mala komentirala, a spet sintesajzer, imam zdaj 3, bomo morali večjo hišo kupit in za bonboniero, da to pa ona ne je, ker kava ni za otroke in potem se je ženski videlo, da je užaljena. Pa porkamadona, kupi ji en kinderjajček, pa bomo vsi veseli. Pa ji to mož pove, a ženska nič. Eh.

Ja, sem jezna, ker zapravlja za brezveze. A je tako težko vprašat??? Ne razumem tega, res ne. Če vam je v interesu razveselit otroka, vprašajte, upoštevajte priporočila staršev. Ni treba, da je darilo drago, v resnici so velikokrat predlogi strašev celo cenovno veliko bolj ugodni, kot tisto, kar kupijo babice. Pa naj zapravljajo svoj denar, ampak vnuki velikokrat nimajo nič od tega. Nisem nehvaležna, samo škoda se mi zdi, ker na koncu otrok ni vesel, babica vidi razočaranje in je tudi sama razočarana, starši smo jezni, ker imamo še eno stvar več, ki jo je treba nesti na Karitas. Mah, brezveze. Saj razumem, da kdaj z darilom zgrešiš, ampak pri otrocih se res lahko vpraša starše in bo takih kiksov manj.
[/quote]
Bemti, pa ti ne bi poklicala tašče, pa ji povedala? Recimo, da to storiš ti in da ni treba njen spraševati! Recimo, da tebi zato ne bi krona z glave padla, ali pač! Ker gre zato in ne za darilo. In ja, nehvaležna svojat ste, ti in tvoja sonca. Ker se babi veseli, kaj je kupila!
Sicer pa, če tole ni provokacija za nabiranje klikov, naj me takoj vrag!
Ali pa nagnusna mlada kvazi novinarska pripravnica, ki bo tole objavila v enem od rumenih trač cajtengov in se pod to tudi podpisala, pa še dobila honorar. To bo!


Bemti, pa ti ne bi poklicala tašče, pa ji povedala? Recimo, da to storiš ti in da ni treba njen spraševati! Recimo, da tebi zato ne bi krona z glave padla, ali pač! Ker gre zato in ne za darilo. In ja, nehvaležna svojat ste, ti in tvoja sonca. Ker se babi veseli, kaj je kupila!
Sicer pa, če tole ni provokacija za nabiranje klikov, naj me takoj vrag!
Ali pa nagnusna mlada kvazi novinarska pripravnica, ki bo tole objavila v enem od rumenih trač cajtengov in se pod to tudi podpisala, pa še dobila honorar. To bo!
[/quote]

Pa saj sem ji že stokrat povedala – vsako leto je isto, pri vsakem rojstnem dnevu, Miklavžu, vedno, ko se kaj podarja! Zato sem pa tako jezna, ker ji vedno prej malo namignem, mož jo sprašuje, kaj misli podariti, predlagava kaj, potem pa vedno nekaj po svoje in po možnosti še čisto mimo, kot una babica zgoraj, ki tri elta zapored podarja sintizajer in kavne bonbone. Samo pravim, da bi bilo takih kiksov manj, če bi se prej vprašalo starše in jih tudi upoštevalo – ne bo tudi babicam krona z glave padla, če bodo naredile tako, otroci bodo pa daril res veseli ali pa bodo vsaj uporabna. Ker ne rabimo še ene roza kiklice in še ene igre človek en jezi se, no!

Moji stari starši niso imeli pokojnine. Ukvarjali so se s kmetijstvom, obdelovali so zemljo, pokojnine ni bilo, denarja ni bilo. Komaj za davke.
Umrli so mi relativno zgodaj, le stara mama po mamini strani je živela do mojega 24. leta. Malo pred smrtjo je dobila neko priznavalnino, ki pa je znašala morda kakšnih 50 eurov v današnjem denarju. Mislim, da mi je za moj 20. rojstni dan podarila brisačo, lepo veliko brisačo, tako, za na morje. Danes sem stara 62 let in to brisačo še vedno imam. Je že razcefrana, en del smo že odtrgali, vendar še danes ne grem nikamor brez te brisače! Ne na morje, ne v toplice! Ta stara, sprana brisača mi je ostala kot spomin na mojo drago staro mamo, ki si je dobesedno odtrgala od ust, da mi je kupila to brisačo.
To so bili časi, to je bilo življenje, ko smo še znali ceniti stvari in biti hvaležni.
Se pa bojim, da bodo današnji otroci odrasli v sebične, zahtevne, večno nezadovoljne ljudi, ki jim ne bo nikoli nič prav.
Preveliko pozornost se namenja rojstnim dnevom in raznim obdarovanjem.
Otroci bi morali biti zadovoljni že s podarjenim zvezkom, peresnico, čokolado, barvicami, kakšnim oblačilom ali sadjem. Kdor z malim ni zadovoljen, velikega ni vreden.
Povejte svojim taščam in materam, naj vašim razvajenim otrokom kupijo kakšno malenkost in naj raje hranijo denar zase, ker ga bodo potrebovali, ko bodo morali iti v dom.

Pa saj točno to jim govorimo, one pa kljub skromnim penzijam zapravljajo, ker mislijo, da se morajo z darilom izkazati. Pa še kupijo nekaj, kar otrok sploh ne rabi ali ga ne razveseli. Čokolada ali barvice so super darilo, ki ga je vesel vsak otrok. Se čisto strinjam: če ne veste kaj podariti, podarite stvari, ki si jih naštela – torej malenkosti. Če bi pa radi podarili kaj večjega, pa to storite po posvetu s starši. Ravno zato, kar praviš: današnji otroci imajo vsega preveč, zato je pa zanje treba kupovati toliko bolj premišljeno. In raje manj kot več!

Ti kar bodi jezna.Sama nase.Ker se čutiš ogroženo in ker tašče ne maraš.
Tašče so za razvajanje, če še ne veš.
Ti pa, če si pametna in praktična (kar očitno nisi, zato pa stokaš in jamraš, pa očitno imaš vsega preveč in dovolj) – pospravi zapakirane igrače in jih daj naprej za obiske in rojstne dneve.
Jaz res ne vem, ali je to tako težko narediti.

Pa še to : jezna si na taščo.
Si ti popolna?
Nimaš neumnih napak?
Imaš, samo toliko si še nedodelana, da jih ne vidiš!
[/quote]

In kakšno razvajanje – kar je po tvojem njena naloga, bo potem lahko tašča nudila otroku, če bo še zapakirano darilo moral oddati naprej? To je šele nevljudno, ne pa to, da ji svetuješ, kaj naj otroku kupi, da bo vesel. Da ne govorimo kako bo otrok ob tem razočaran in tašča užaljena, če to kdaj izve. Kaj točno je narobe s tem, če se kdorkoli posvetuje s starši preden kupi darilo? Meni je pri obdarovanju nekoga smiselno to, da ga z darilom razveselim, ne pa da z darilom pokažem, da sem bog i batina.

New Report

Close