Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Bančnice in finančnice – pomoč, prosim

Bančnice in finančnice – pomoč, prosim

Ojla!

Če se ne motim, je bila ta tema že obravnavana, vendar je ne najdem. Zatorej ponovno sprašujem: se bolj izplača kredit vezan na devizno klavzulo ali na tolarsko vrednost?? S tem izplača mislim na poviševanje mesečne anuitete na dolgi rok? Nama so v treh letih anuiteto znižali 2x, tisti, ki imajo pa kredit vezan na euro, imajo pa za kar nekaj tisočakov višji mesečni obrok kot v času najema kredita.
Ker se odločava za kredit, katerega mesečni obrok niti ne bo tako majhen, nama pač ni vseeno, za koliko nama bodo zviševali mesečni obrok v obdobju odplačevanja.
Priznam – sem bolj kot ne “zmedena” na tem področju!

Za odgovore in nasvete se iskreno zahvaljujem!

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

Odkar smo v EU in je določeno fiksno menjalno razmerje za Euro, ni bistvene razlike.

Lahko sklepam, da banke torej v tem trenutku nižajo depozitne in kreditne obrestne mere zavoljo direktive zmanjševanja inflacije ali kako??

Hvala za trud!

LP

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

Odvisno je od višine kredita, ki ga najemaš, saj če boš vezana na tolarsko vrednost, si zmožna najeti dosti višji kredit, res pa, da se ti bo anuiteta vsako leto zvišala. Če vzameš devizno klavzulo, bo anuiteta konstantna in višina kredita, ki ga lahko zaprosiš dosti nižja. Odvisno, kaj ti bolj odgovarja. Bančniki, bi ti predlagali devizno.

Hmm, na starem tolarskem kreditu se mi anuiteta konstantno niža, ne viša. Hvala za odgovor!

LP

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

Ker si imela kredit sklenjen po neki obrestni meri, ta pa se niža, se niža tudi obrestni del anuitete…

Nisem bančnica, imam pa stare kredite :-)))

_______________________________________ Nick ne odraža dejanskega stanja posledic :)))

Jaz upam, da se bo še kaj nižala… ;o)))

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

Ponavadi jih nižajo dvakrat na leto, maja in novembra, vsaj pri NLB je tako :-))

_______________________________________ Nick ne odraža dejanskega stanja posledic :)))

Lola, zadeva je rpecej komplicirana. Imaš 4 možnosti. Prvi dve sta tolarski.

1. Da pri kreditu upoštevaš predvideno inflacijo ze sedaj. Takrat boš imela višjo anuiteto na začetku, kasneje bo pa relativno manj rasla kot pri drugi varianti. Razlog je v tem, da se ti revalorizacija, ki jo obračunavajo (SIBOR) plačuje mesečno.

2. Da pri kreditu te inflacije ne upoštevaš. Takrat je začetna anuiteta precej nizka, ampak relativno hitro raste v času.

3. Kredit v EVRIH ali tolarski protivrednosti EVROV. Glede na predvideno 15{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} območje, kjer naj bi se tečaj EVRA protiTolarju gbal, je razlika med obema kreditoma na daljši rok zanemarljiva, enkrat bo cenejši tolarski, enkrat evrski kredit. Predvidevam, da bo zaradi trenutno (in srednjeročno) višje inflacije na tolarjih (ocenjujem, da je tolarska inflacija najmanj 2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} višja od EVR-ske, bo tudi kredit v Evrih vsaj srednjeročno za najmanj 2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} cenejši kot tolarska.

4. Kredit v drugih valutah. Osebno bi zagotovo bežal od kreditov v USD, ki je po moje podcenjen zanajmanj 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, torej ti bo za najmanj 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zrasla obveznost že samo zaradi tečajnih razlik. Podobno, samo da za 5-10 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} velja tudi za funte, Švicarske franke in podobno.

Jaz bi, če predvidevam, da iščeš kredit vsaj na srednji rok, od 5 let naprej, najel kredit v EVR-ih.

Pri NKBM niso tako pridni…. ;o (

LP

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

Oj, Skupinski najlepša hvala. Nekako takšne info sem želela!

LP

Lola -------------------------------------------------------------------------- Ne more biti učitelj, kdor ne zna biti učenec /B. G. Morales/

So pa verjetno v čem drugem bolj :-)))

_______________________________________ Nick ne odraža dejanskega stanja posledic :)))

Ej mama treh posledic pa ti si???…………..
Me je skoraj kap, ko sem videla tale nick zdajle :::):)))))))))
Me s stola meče od smeha ho ho ho!

New Report

Close