Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Bi vam bilo vseeno, če bi izvedeli, da vaš otrok večino kosila v šoli vrže proč?

Bi vam bilo vseeno, če bi izvedeli, da vaš otrok večino kosila v šoli vrže proč?

Odjavila bi, takoj! Sem pa ena redkih mam, ki bi to naredila, večkrat preverjeno. Večina staršev je mnenje, da če plačajo, je s tem vsega konec. Ker imamo ob šoli še par kioskov, ki so dobro obiskani, je meni jasno, da so otroci loaded with money. Čigava zasluga je to?

Ko berem zgornje odgovore, imam občutek, da ste vsi več ali manj popolni ali pa predvsem to zahtevate / pričakujete od svojih otrok.
Jaz osebno sem zelo proti negospodarnemu ravnanju s hrano in predvsem ne prenašam dobro afnanja s hrano in nespoštljivega odnosa do hrane. S svojim zgledom poskušam to prenest otrokoma, a uspeh ni glih tak kot bi si želela.
A kljub temu od svojih otrok pričakujem predvsem to, da tisto kar vzameta za kosilo v šoli (ali doma) bolj kot ne pojesta. Nadzorovat jih sicer v šoli ne morem, a kot se pogovarjamo vem, da določenih stvari (predvsem zelenjave) nikdar ne vzameta; vzameta pač ostalo kar jesta. Na srečo so pri nas v kuhinji toliko normalni, da otroci dobijo na krožnik le tiste stvari, ki jih jejo in jih bodo torej praviloma pojedli. Če si kakšne stvari zaželita dodatno, gresta po repete in praviloma dobita. Seveda, če ni stvar odmerjena po številu otrok, ki imajo naročeno kosilo. Enako pri dopoldanski malici. Za popoldansko malico sem ugotovila, da jo otrok malo poje, pa smo ga odjavili in je, ko pride domov. Če pa kdaj kaj ostane in bi jedel pa vpraša učiteljico, če sme vzeti. Kar je pa redko oz. komaj kdaj, ker zdaj prihaja prej domov. Da bi ga pa odjavili od kosila pa ne razmišljam. Koneckoncev ni nikogar, ki bi mu doma lahko skuhal kosilo ob eni normalni uri, je pa še premajhen, da bi to počel sam.

Točno tako sem naredila jaz.

Končno ena s tdravo pametjo in balansom. Jaz mojega sem odjavila, ker delam doma in imam možnost, da jim skuham kosilo dovolj zgodaj. V šoli je bilo kosilo prezgodaj in ni bil dovolj lačen, da bi veliko pojedel. Tako je pojedle pač tisto, kar ima rad. Me pa nekaj zanima… a vi čisto vse jeste? Jaz recimo ne in najhujše mi je bilo siljenje s hrano v vrtcu. Na bruhanje mi je šlo, ženska mi je pa kar v usta porivala polno žlico.
Normalbo je, da otroci ne marajo vsega, drugo pa je, da jim starši dajejo potuho in s sabo denar za na avtomat.

Zakaj, meni se zdi, da nekateri vsak dan napišete več prispevkov kot jaz, potem sem pa jaz tečen?

Aja, ne vsi z istim imenom, pa se tega ne vidi.

Drugače pa sem proti metanju hrane stran. Ne vem, kje si zasledila, da sem za? Samo omenil sem, da so nekoga ven vrgli zaradi tega, ker je baje toliko lačnih.

Primož[/quote]

Primož, ni stvar v tem, koliko kdo napiše, temveč kaj napiše.

In tistile baje je tisto, kar me je zmotilo……..

http://ljubiustvarjajkuhaj.wordpress.com/2013/02/16/zavrzemo-kar-40-pridelane-hrane/[/url]

Še isti dan otroka odjavim od kosila. Hrane se ne meče proč. Tisti, ki ste mišljenja če plačamo hrano lahko tudi mečemo stran, raje še enkrat premislite ali ne bi raje otroka odjavili od kosila in vaš višek denarja namenili tistim ki ga potrebujejo, ali vsaj porabili za vam koristno zadevo.

http://skrinjicasrece.wordpress.com/

Otroci v šolo prinašajo vzorce izza domače mize.
Znanka je odjavila hčerko od kosila, ker tamala v šoli ni jedla nič drugega, kot špagete in juho. Ko sem jo vprašala, kaj jedo doma, je povedala, da jedo za kosilo, ko pride domov, doma tople sendviče, kakšne crispyje z mlekom, makarone s kupljenim ragujem, kakšno naročeno pizzo ali pa navaden kruh s salamo.Logično, da njena hčerka ni znala jesti nič drugega.

Jaz pa vem, da moja hčerka ne je. Ne je, ker je po najstniško izbirčna. In ne, ne bom je izpisala iz kosila, če bo lačna bo jedla drugače naj se pa kar afna. Ostanki hrane gredo večinama za hrano živalim tkao da se reciklirajo, kar ni tako slabo. Doma nimamo ravno kakšne scrap hrane, mi pa hčerka dokazuje, da je hrana v šoli nekakovostna, kar je verjetno res, saj za zelenjavo, sadje, oreške in ostalo zdravo hrano (ko jo moram jesti zaradi svojih zdravstvenih težav) zapravimo kar veliko denarja. kuhamo doma ne, šečle zvečer prirpavim večerjo. Industrijsko predelane hrane doma praktično nimamo, tako da se mora po pouku, če je laćna zadovoljiti z žemljico, sadjem ali koščkom črne čokolade… No na srečo tudi vseh vrst scrap hrane nima rada…

Točno tako sem naredila jaz.[/quote]

Otrok brez kosila ne more v popoldanskovarstvo, kar pomeni tudi, da ne more na aktivnosti, ker jih pobirajo in vracajo v razred.

Jedilnik ni nek presezek, po mojem mnenju je na nekaterih tockah zelo orto bio, zelenjavni, zdrav, pa drugi strani pa je v njem kup tezkih zadev, ki jih vecina otrok ne poje. Je pa vsaj v nizjih razredih dogovor, da vzamejo tisto, kar pojedo, da se hrane is kroznikov ne daje v pomije. In te odpadki potem ne gredo na smeri, ampak se jih odda v predelavo.

In ja, pri nas vozijo hrano in druge sole. Na kroznik pride ze postana. Porcija in placilo je enako za vseh 9 razredov. Dogovor je, da vsi, ki so lacni, lahko pridejo na kosilo po 13:30, ko so vsi otroci z naroceni, kosilom ze pojedli.

Zelo malo odgovorov je zaslediti, ki navajajo SPOŠTOVANJE do HRANE. S tem učimo otroka osnovnega spoštovanja do življenja in živali in na koncu do ljudi. Da je hrana v šoli zanič in da zato ne je. Ni res ni samo zato, ampak ker se danes ustreže vsaki otrokovi želji. Jesti le najdražje eurokreme, najdražje piškote, pa seveda ne dvakrat zaporedoma enake, še pri najboljših sokovih ne sme biti dvakrat isti okus. Kdo je kriv, seveda starši.
Svojim otrokom morajo uresničiti vse želje ne le božičkove, da njihov otrok ne bo trpel in počel oziroma jedel nekaj, česar si ne želi, ker se s tem bojda lahko poškoduje njegov nedotakljiv čustveni svet.
Da bi mogoče, kdo pokazal še kaj spoštovanja, do dela kuharic, ki pripravljajo ta kosila.
Današnja vzgoja proizvaja lene, sebične egoiste, ki na koncu nimajo spoštovanja ne le do hrane in dela ampak tudi ne do lastnih staršev, ki so jim tak odnos omogočali.

No ja, moj otrok je pač “siten”, kar se okusov tiče … in roko na srce, v šoli resnično niso bila dobra kosila (še v mojih časih ne). Zato pač nima kosila v šoli, ampak gre takoj po pouku domov, si sam postreže s kakšno “malico” iz hladilnika. Popoldan pa skupaj pojemo kosilo. In zanimivo je, da ima resnično rad mineštre, ričet, golaž… ipd. ampak tisto iz šolske kuhinje mu pa ne gre.

Menza in otrok poje, kar mu paše.

Potem pa straši dobijo račun na koncu meseca za vse pohančke, čokolade in koka kole, ki jih otročički pojedo.

Pa bo.

Kolegica, mama treh otrok je imela enak primer, v šoli niso jedli kosilo. Doma pa je kuhala in so jedli, ker se jim je prilagajala.

Nato pa se je odločila, da doma neha kuhat kosilo, ker jedla kosilo v času službe (gostilna je bila nedaleč stran). Kuha komplet kosolo le ob vikendih in počitnicah.

Po tistem so otroci vsakič pojedli kosilo v šoli.

Današnji otroci so preveč izbirčni, a to je predvsem krivda staršev. Včasih je bilo “jej, ali pa boš lačen, ti mulc nehvaležni”, danes pa ”joj, a ti ni všeč, daj ti bom skuhala nekaj posebej, pa izvoli tu imaš denar pa pojdi v pekarno po kaj za jest”. Vendar čstarši čisto preveč mislite, da je šolska hrana dobra. Pravzaprav je to vse nekaj zmrznjenega in raztajanega, smrdeča menza…no me prav zanima koliko izmed vas bi z veseljem pojedlo en celoten obrok v šolski jedilnici. Pa dober tek!

Mislim, kakšni problemi. Moj ima kosilo v šoli, posledično nima kosila doma. Doma lahko vzame kakšno jabolko za malico, ostalo pa lahko zvečer, ob 18h, 19h, ko je čas za večerjo. In če kosila v šoli ne poje, bo takrat že presneto lačen. Če ima kosilo v šoli mu pač doma ne daš ane? A ni logično?

Ce je solska prehrana tako obupna, je ni treba kupovat. Naj jo nosijo od doma. Jaz bi vam zaracunala polno ceno, pa bi videli, kako bi se zmrdovali in metali stran.

Imamo tudi devetošolko; sploh ni izbirčna – ne je le pečenic, burekov, če so v šoli za malico ali kosilo.. Je zelje, rdečo peso, juhe na žlico – vse, nad čimer se načeloma drugi otroci zmrdujejo….

me je pa opozorila na tole, kar jo je zelo zmotilo: pravi, da je že tako neokusno, ker te plehbate posode dostikrat “smrdijo po mokrem” psu – torej šalice, posode za juho in glavno jed.

Zadnjič je videla, kako je zaposlena v kuhinji iz umivalnika te posode za hrano samo splaknila pod tekočo vodo in jih brisala s cunjo. niso šle v pomivalec.

ker je botra eni deklici iz prvega razreda so sedele skupaj pri kosilu – in je videla, kako je imela na tej plehnati šalici,v kateri je dobila za pit, še znotraj rumeni mastni (slabo pomiti rob) od juhe.

Pravi, da ima dostikrat hrana zelo neokusen in nedefiniran okus ( oač tudi golaže, omake, karkoli na žlico kuhamo doma in je okus popolnoma drugačen, kot hrana v šoli – hrano pripeljejo od drugod, v kanistrih, potem razdelijo).

Hč je rekla, da bo pozorna še v bodoče, da bo videla, kako se pomiva in bo potem povedala razredničarki in vodji šolske prehrane – če bo treba, bo tudi poslikala. Je bilo že nekaj težav z zaposlenimi, včasih delajo kar po svoje, ja.

Tukaj ne gre za zafrkavanje zaposlenih s strani otrok, nikakor- gre za nemaren odnos zaposlenih in razdeljevalcev hrane do hrane in do otrok, ker res je, da so nekateri otroci izbrični – sploh tamali, nižja triada, ko jim tako ali tako preveč naložijo na krožnike, ker tudi ne zmorejo pojest, ker imajo malico napirmer ob 09:30, na kosilo pa jih peljejo že ob 11:45……. In potem včasih tudi že bolj zmanjka za tavečje in šparajo, od tamalih pa stran mečejo uro in pol prej.

Pa to, da se rabljene posode ne pomije v pomivalnem stroju na kratek probram, samo splakne in “obriše s krpo” in da nazaj na kup posode za novo razdeljevanje – to je skregano z vsemi pravili HACCP deljenja hrane v javnih ustanovah! potem se pa ni za čudit, če je izbruh viroz takćnih in drugačnih v parih dneh na šoli tudi iz tega naslova.
Je pa še nekaj – kot otrok ne smeš reči nič tem razdeljevalcem, že da bi jih takoj opozorili ( se pa to zgodi, ko ni prisotne nobene učiteljice, ko jih ne vidijo in gledajo) – ker se spravijo potem na otroka, ali se “maščujejo” drugače – bodisi z manjšimi porcijami, z manj kosi mesa v golažu v eni porciji naprimer, pol zajemlake prologe, namesto cele, ipd….. Nihče pa seveda od otrok ni kriv, da so tam v službi.

Naša kot že omenjeno drugače je vsejedec, ni noben požeruhinja ali prekomerno hranjena, ne pušča hrane, razen če je res neokusno in vsa hrana smrdi dobesedno po morkem psu zaradi tiste kovinske posode, ker so neogrete in se tudi hrana v njih takoj ohladi v stanju v vrsti. Naši se še toliko bolj zamalo zdi, ker ve, da plačamo polno ( nesubvencionirano) ceno in tavelik obrok ( zadnja triada) in da jih zaposleni takole lahko okrog prinašajo, z obnašanjem in dejenjem enako velikih porcij, kot jij dobijo tamlajši do 5. razreda… Bo pa sama uredila v šoli, mene ne potrebuje. Bo tudi fotogradivo dovolj za dokaz. Se znajde in se bo sama postavila za pravično obravnavo. Če se bo odločila, da se odjavi od obrokov, ima seveda doma vso podporo. Ker ima tudi utemeljen razlog – in če se bo izkazalo , da plava med morskimi psi, bo odnehala takoj in raje odstopila od šolske prehrane.

Imamo tudi devetošolko; sploh ni izbirčna – ne je le pečenic, burekov, če so v šoli za malico ali kosilo.. Je zelje, rdečo peso, juhe na žlico – vse, nad čimer se načeloma drugi otroci zmrdujejo….

me je pa opozorila na tole, kar jo je zelo zmotilo: pravi, da je že tako neokusno, ker te plehbate posode dostikrat “smrdijo po mokrem” psu – torej šalice, posode za juho in glavno jed.

Zadnjič je videla, kako je zaposlena v kuhinji iz umivalnika te posode za hrano samo splaknila pod tekočo vodo in jih brisala s cunjo. niso šle v pomivalec.

ker je botra eni deklici iz prvega razreda so sedele skupaj pri kosilu – in je videla, kako je imela na tej plehnati šalici,v kateri je dobila za pit, še znotraj rumeni mastni (slabo pomiti rob) od juhe.

Pravi, da ima dostikrat hrana zelo neokusen in nedefiniran okus ( oač tudi golaže, omake, karkoli na žlico kuhamo doma in je okus popolnoma drugačen, kot hrana v šoli – hrano pripeljejo od drugod, v kanistrih, potem razdelijo).

Hč je rekla, da bo pozorna še v bodoče, da bo videla, kako se pomiva in bo potem povedala razredničarki in vodji šolske prehrane – če bo treba, bo tudi poslikala. Je bilo že nekaj težav z zaposlenimi, včasih delajo kar po svoje, ja.

Tukaj ne gre za zafrkavanje zaposlenih s strani otrok, nikakor- gre za nemaren odnos zaposlenih in razdeljevalcev hrane do hrane in do otrok, ker res je, da so nekateri otroci izbrični – sploh tamali, nižja triada, ko jim tako ali tako preveč naložijo na krožnike, ker tudi ne zmorejo pojest, ker imajo malico napirmer ob 09:30, na kosilo pa jih peljejo že ob 11:45……. In potem včasih tudi že bolj zmanjka za tavečje in šparajo, od tamalih pa stran mečejo uro in pol prej.

Pa to, da se rabljene posode ne pomije v pomivalnem stroju na kratek probram, samo splakne in “obriše s krpo” in da nazaj na kup posode za novo razdeljevanje – to je skregano z vsemi pravili HACCP deljenja hrane v javnih ustanovah! potem se pa ni za čudit, če je izbruh viroz takćnih in drugačnih v parih dneh na šoli tudi iz tega naslova.
Je pa še nekaj – kot otrok ne smeš reči nič tem razdeljevalcem, že da bi jih takoj opozorili ( se pa to zgodi, ko ni prisotne nobene učiteljice, ko jih ne vidijo in gledajo) – ker se spravijo potem na otroka, ali se “maščujejo” drugače – bodisi z manjšimi porcijami, z manj kosi mesa v golažu v eni porciji naprimer, pol zajemlake prologe, namesto cele, ipd….. Nihče pa seveda od otrok ni kriv, da so tam v službi.

Naša kot že omenjeno drugače je vsejedec, ni noben požeruhinja ali prekomerno hranjena, ne pušča hrane, razen če je res neokusno in vsa hrana smrdi dobesedno po morkem psu zaradi tiste kovinske posode, ker so neogrete in se tudi hrana v njih takoj ohladi v stanju v vrsti. Naši se še toliko bolj zamalo zdi, ker ve, da plačamo polno ( nesubvencionirano) ceno in tavelik obrok ( zadnja triada) in da jih zaposleni takole lahko okrog prinašajo, z obnašanjem in dejenjem enako velikih porcij, kot jij dobijo tamlajši do 5. razreda… Bo pa sama uredila v šoli, mene ne potrebuje. Bo tudi fotogradivo dovolj za dokaz. Se znajde in se bo sama postavila za pravično obravnavo. Če se bo odločila, da se odjavi od obrokov, ima seveda doma vso podporo. Ker ima tudi utemeljen razlog – in če se bo izkazalo , da plava med morskimi psi, bo odnehala takoj in raje odstopila od šolske prehrane.
[/quote]

V Sloveniji nihce ne placa polne, nesubvencionirane cene za svoje otroke. Splosna subvencija znasa 2/3 trzne vrednosti. In to subvencijo dobijo vsi otroci, ki se solajo. Socialno sibki pa dobijo se dodatno delno ali polno subvencijo.

V Sloveniji nihce ne placa polne, nesubvencionirane cene za svoje otroke. Splosna subvencija znasa 2/3 trzne vrednosti. In to subvencijo dobijo vsi otroci, ki se solajo. Socialno sibki pa dobijo se dodatno delno ali polno subvencijo.
[/quote]

Torej popravljam da te ne bo zmotilo: naš račun je za vsak mesec najvišji možni, koliko plačajo starši za vse obroke v tekočem mesecu.

Sicer pa je tole bedarija. otroci v ćoli bi morali imeti poenoteno plailo- tako socialno šibki, kot tisti, ki niso iz socialno šibkih družin. Je nepošteno. Ker tudi razddeljevalci hrane vedo in so prav nesramni do otrok, ki niso iz socialno šibkih družin.

Po izkušnjah naših otrok, je večina otrok iz socialno šibkih družin ravno tistih, ki puščajo največ na krožniku-ker so navajeni, da imajo, dobijo, brez problema in puščajo brez obutka slabe vesti na krožniku – niti pri razdeljevanju ne reče, prosim al alhko dobim manj – se zagrebejo ponavadi za krožnik z največjo vsebino……….. Ker imajo tako ali tako že poplačano s strani države , ne gre iz žepa staršev in jim “dol visi”, ali ostane na krožniku, ali ne za njihovim otrokom, ali zmanjka morda za tistega , ali pa dobi manjšo porcijo zato, ker je njegov dobil preveč in pustil in zbrclkal na krožniku, pa kljub temu starši plačamo 2/3 cene teh obrokov….. Pa bi otrok pojedel, če bi dobil pravično razdeljen obrok….

Saj ni čudno, če jih pa silijo z nekimi bio juhami (bio grašek) in bolj kot ne veganskimi kosili.

Primer
– pretlačena fižolova juha z zelenjavo
– juha s kolerabico in korenjem
– dušena ajdova kaša s šampinjoni
– ješprenova juha, s fižolom in zelenjavo
– brokolijeva juha

Halooooo????!!!!

Če je nekaj otrok prežvekovalcev med njimi ne pomeni, da drugi ne smejo jesti kakšnega zrezka.

Otrok pove, kaj bo jedel, in samo tisto dobi na krožnik. Torej povsem možno, da dobi samo makarone brez omake, če je ne mara. Ali samo solato, če noče mesa in polente. Itd.

Je pa res, da hrana ni ok oz. je preveč industrijske vmes. Premnogokrat so industrijski cmoki, industrijske polpete itd. Kuharice samo končajo in servirajo, ne kuhajo več celih obrokov same.
Tudi malice delajo le še izjemoma – dobijo pice, krofe, rogljičke, bureke, pašteto…skratka, kuharice so postale servirna služba in niso več kuharice.
Počasi postajamo Američani.

Aja, pa še to. Zelo moderno je biti eko. In naša šola ni nič drugačna. Zato pa dobijo otroci hruške kot kamen… ali jabolka majhna, trda, nesočna. Saj ni čudno, da ne jedo… jedo namreč tudi oči in brbončice. Zavest, kaj je zdravo, pri otrocih bolj malo pripomore k teku…

Saj ni čudno, če jih pa silijo z nekimi bio juhami (bio grašek) in bolj kot ne veganskimi kosili.

Primer
– pretlačena fižolova juha z zelenjavo
– juha s kolerabico in korenjem
– dušena ajdova kaša s šampinjoni
– ješprenova juha, s fižolom in zelenjavo
– brokolijeva juha

Halooooo????!!!!

Če je nekaj otrok prežvekovalcev med njimi ne pomeni, da drugi ne smejo jesti kakšnega zrezka.
[/quote]
A tole je za kosilo, nič drugega? Katera šola pa je tole? Napiši no, da preverimo jedilnik! Pa današnjega napiši! Halooo!

Pri nas poveš kaj boš, če je recimo golaž in polenta, in otrok ne je golaža, dobi zraven mleko. Ali pa recimo moj ne sme rib, dobi zelenjavni polpet in prilogo..

Eni otroci so sestradani in jim je šolska malica edini obrok v dnevu. In vedno več je takih ki so v socialni stiski. Norca se pa delajo tisti, ki imajo puno rit vsega.

Odkar je od septembra nasproti šole kar pocenski fast food z burekom, štručkami in sendviči v šoli vržejo 20-35kg ostankov dnevno v smeti (bil sestanek). Ostankov je toliko ker so otroci s subvencijami naročeni a hodijo samo po sok in sladico, “pravo hrano” pa dobijo čez cesto. Ni zanimanja več za kosila ne popoldansko malico.

New Report

Close