Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek bližnji je neozdravljivo bolan

bližnji je neozdravljivo bolan

Odgovor na objavo uporabnika
bolezen679, 04.07.2022 ob 08:57

Bližnja oseba je zbolela ima raka, ki je neozdravljiv.

To si mi prvič dogaja in imam kar napade tesnobe, sem v depresiji. Mislim, da bo zbolel še kdo drug, jaz ali kdo od bližnjih….

 

Take misli se verjetno vsakemu dogajajo, ko se prvic sreca s smrtjo bliznje osebe zaradi bolezni. Meni so se prvic pri 9 letih, ko je umrl oce. V glavo sem si  vbila, da bom tudi jaz umrla zaradi raka do 16tega leta. O tem se nisem z nikomer pogovarjala, niti z mamo, ki je imela prevec dela z ocetom, saj ga je vzela iz bolnice domov, da je lahko skrbela zanj. Po njegovi smrti je imela prevec dela sama s svojimi tezavami, da bi opazila otrokove. Vsak dan sem si merila zapestje, da bi videla, koliko sem ze shujsala. In prisel je 16. rojstni dan, in jaz ziva. Takrat sem se odlocila, da je vse te strahove treba pokopati.

Ti si verjetno odrasla oseba z zivljenjskimi  izkusnjami in imas ljudi, s katerimi se lahko pogovarjas in sprostis napetost.  Ne utapljaj se v crnogledih mislih, in v tem kaj hudega se se lahko zgodi. Posveti se bolnemu. Naj bo ta cas posvecen njemu, ne tvojim strahovom. Vzpodbujaj ga, pogovarjaj se z njim o pozitivnih stvareh. Jokaj, ko te ne vidi. Ne obremenjuj ga s svojimi strahovi. Daj mu upanje.

si tesnobna zaradi bližnje osebe, ki je zbolela ali zaradi strahu da ne zboliš še ti ali kdo drug?

kar lahko narediš iz ljubezni do te osebe je da daš oporo osebi ki je zbolela. Si zmožna tega?

Odgovor na objavo uporabnika
čimveč pogovarjanja če je to možno, 04.07.2022 ob 11:55

Odgovor na objavo uporabnika
čimveč pogovarjanja če je to možno, 04.07.2022 ob 11:53

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 1694, 04.07.2022 ob 11:36

“Ne, če ni bolečine, ni najhuje njemu, bolečine se pa da lajšat in jih stroka lajša -tega se zavedajte; človeku “ki odhaja in je neozdravljivo bolan”,  se  v možganih procesirajo v tem obdobju spomini samo lepih stvari”

Kako neprimerne in debile stvari ti kracaš. A ti si onkološke bolnike videla samo v holivudskih filmih? Prej se večini po glavi odvijajo nočne more kot pa neki lepi spomini in rožice. In prav je, da se svojci tega zavedajo in jim stojijo ob strani. Nehaj klobasat neumnosti.

Ti klobasaš – imam izkušnje z onkološkim bolnikom, ja, na onkološkem oddelku v zadnjem stadiju , tudi v UKC LJ. Z bistrimi možgani sicer do zadnjega, ker je bil to edini neprizadeti organ, drugače pa na vzdrževani paliativni protibolečniski ( morfij), na onkološkem oddelku.

Niso pa vsa rakava stanja enaka – in ja, najtežje je zosebo, ki ima kljub neozdravljivi diagnozi  sekundarnim hudim rqzjedajočo obliko raka telesa navznoter v zadnjem stadiju še bistre  in edini organ neprizadeti možgane – da je še dan pred smrtjo pogovorljiva.. So – back off.

in po mojih izkušnjah so se tej osebi samo lepe stvari  in misli tudi dan pred smrtjo vrtele po možganih. Ker sva se še pogovarjala. Ker ponavadi dan pred smrtjo, nekaj ur pred smrtjo pride tudi do nenadnega izboljšanja, to je tipično. Potem pa oseba  ugasne.

Preberi si malo kak tuj strokovni članek- človek ki odhaja – samo lepe misli se mu vrtijo po možganih zadnjih nekaj ur, dni.

Ne nakladaj ker to ni res, to ti lahko pove vsak, ki je obiskoval bolnike na onkološkem institutu, ne rabiš biti brihten da vidiš da ljudje odhajajo na različne načine, nekateri na “easy” – to so ti o katerih ti pišeš, nekateri pa precej boleče, tu je smrtni delirij, ki nastopi v zadnjih dneh ali urah življenja.

 

Odgovor na objavo uporabnika
kaj blebetaš, 04.07.2022 ob 20:24

Ne nakladaj ker to ni res, to ti lahko pove vsak, ki je obiskoval bolnike na onkološkem institutu, ne rabiš biti brihten da vidiš da ljudje odhajajo na različne načine, nekateri na “easy” – to so ti o katerih ti pišeš, nekateri pa precej boleče, tu je smrtni delirij, ki nastopi v zadnjih dneh ali urah življenja.

 

nakladaš samo ti -če nisi bila zraven, ne veš  -jaz imam tako izkušnjo, kot zapisano. So shut the front door in odlepi se dol z mojih postov.Šcccc.

 .Prisotna sem bila 8x, od tega 6x zaradi raka, trije so umrli v domači postelji. Nihče od umirajočih ni imel lepih misli v dnevih pred smrtjo ali malo pred njo. 6 se jih je zavedalo, da odhajajo. Ti so delovali zelo utrujeno, izmučeno, žalostno, nekako sprijaznjeni z usodo, a niso hoteli umreti. Eden je bil dobesedno obupan, vsakič milo prosil, naj še ne gremo domov. Potem je sam šel po vodo, bil prešibek, padel, dali so ga v posteljo, šel je v komo in nekaj ur kasneje je umrl. Eden je upal, da se mu bo izboljšalo naslednjo pomlad. úmrl je čez nekaj dni. Nekateri so dihali z muko, hropli, na koncu 2, 3 hropeči vdihi in je bilo konec. Ena je začela 2 dni pred smrtjo blesti, se v deliriju ob steni vzpenjala na postelji in stegovala roko proti luči na stropu in vpila na luč, kolikor je imela moči. Nato so jo dali na morfij in  je spala do smrti. Še en je bil zadnje dni na morfiju, a na manjši dozi, tako da smo se lahko z njim pogovarjali po 15 minut med injekcijami, ko se je vsega zavedal, in bil je obupno žalosten in razočaran, da mu niso mogli rešiti življenja. Eden je imel srečo in je umrl med spanjem. Kaksnih 5 ur prej je rekel, da ga praska v grlu – domnevali smo, da se je rak razširil v grlo. Vendar v nasprtoju s splošnim prepričanjem noben od njih ni imel nevzdržnih bolečin. Vem za enega, ki je vsak dan vpil od bolečin, a ne vem, kako je umrl.

Odgovor na objavo uporabnika
ni za občutljive, 04.07.2022 ob 23:06

 .Prisotna sem bila 8x, od tega 6x zaradi raka, trije so umrli v domači postelji. Nihče od umirajočih ni imel lepih misli v dnevih pred smrtjo ali malo pred njo. 6 se jih je zavedalo, da odhajajo. Ti so delovali zelo utrujeno, izmučeno, žalostno, nekako sprijaznjeni z usodo, a niso hoteli umreti. Eden je bil dobesedno obupan, vsakič milo prosil, naj še ne gremo domov. Potem je sam šel po vodo, bil prešibek, padel, dali so ga v posteljo, šel je v komo in nekaj ur kasneje je umrl. Eden je upal, da se mu bo izboljšalo naslednjo pomlad. úmrl je čez nekaj dni. Nekateri so dihali z muko, hropli, na koncu 2, 3 hropeči vdihi in je bilo konec. Ena je začela 2 dni pred smrtjo blesti, se v deliriju ob steni vzpenjala na postelji in stegovala roko proti luči na stropu in vpila na luč, kolikor je imela moči. Nato so jo dali na morfij in  je spala do smrti. Še en je bil zadnje dni na morfiju, a na manjši dozi, tako da smo se lahko z njim pogovarjali po 15 minut med injekcijami, ko se je vsega zavedal, in bil je obupno žalosten in razočaran, da mu niso mogli rešiti življenja. Eden je imel srečo in je umrl med spanjem. Kaksnih 5 ur prej je rekel, da ga praska v grlu – domnevali smo, da se je rak razširil v grlo. Vendar v nasprtoju s splošnim prepričanjem noben od njih ni imel nevzdržnih bolečin. Vem za enega, ki je vsak dan vpil od bolečin, a ne vem, kako je umrl.

ja, točno tako je in točno to s(m)o doživeli tisti, ki imamo več kot samo eno izkušnjo za sabo, žal. vse ostalo je projekcija filmskih zgodb ali pa neznanska sreča posameznih primerov, ki so imeli “srečo”.

z avtorico sočustvujem. veliko moči bo potrebovala, pripraviti se je treba tudi na manj filmske scenarije, da lahko zdržiš. mogoče bi se obrnila na Društvo onkoloških bolnikov Slo, da ji priporočijo pomoč kot svojcu oz. bližnjemu.

 

 

No, to je bolj realen zapis. Se podpišem.

 

Tisto klobasanje, par postov nazaj, o mirni smrti in srečnih trenutkih in spominih pa sploh ne bom komentirala. Kot bi to zapisoval nekdo, ki je rasel gor ob maratonih romantičnih filmov.

 

Komentar je bil za ” ni za občutljive.”

Odgovor na objavo uporabnika
Res, 04.07.2022 ob 16:38

 

Odgovor na objavo uporabnika
čimveč pogovarjanja če je to možno, 04.07.2022 ob 10:47

Odgovor na objavo uporabnika
bubica735, 04.07.2022 ob 08:59

Ja to so težke zadeve. Stojte človeku ob strani, najhuje je namreč njemu.

Ne, če ni bolečine, ni najhuje njemu, bolečine se pa da lajšat in jih stroka lajša -tega se zavedajte; človeku “ki odhaja in je neozdravljivo bolan”,  se  v možganih procesirajo v tem obdobju spomini samo lepih stvari. Avtorica, tudi ti ravnaj tako – kot da ni – če je oseba moćgansko prisebna, pogovorljiva – pogovarjajte se čimveč obujajte lepe spomine, to je največ, kar lahko odhajajočemu človeku narediš. Vem, ker sem tako situacijo imela z očetom. in mi ni žal nobene minute, ko sva se tako 4 mesece pogovarjala – vsak dan; bil je nepokreten ( poleg pomoči pa še pogovor); vsakih z nasmeškom na obrazu, nobenih solz, jokanja pred njim- se pač zjočeš na začetkiu drugje, potem pa za čas, dokler je še živa osebam – sanmo z lepim, nasmešek, stisk roke, toplina, pogovor, objemi.

 

Avtorica , ja taka stanja so za svojce najhujša -ker čakaš, ker veš, da “bo”, ne veš pa, kdaj “bo” prišel  trenutek slovesa. AMpak ne smeš tega pokazati, ne žaluj pred njim že sedaj – za to boš imela čas kasneje.

 

Kontroliraj pa svojo psiho, ja -počni k,ar, kar te je prej osrečevalo – kak šport, hobi,  ali pa pojdi v hosto in se “zderi izkriči”; objemaj drevesa, karkoli pač že počneš – sanmo ne pokaži te svoje tesnobe in stiske pred to osebo in pred drugimi.

Za kozlat…

 

JOj

Motis se…oce je lajsal tebi bolecino ko sta se pogovarjala…..nisi ti njemu pomagala z pogovorom…on je tebi…

    Zato prosim ne pisi o stvareh…o katerih nimas  pojma…kaj ti ves…kaj je obcutil oce in kaj se mu je dogajalo v glavi…

Samo to bom rekla: Mitja Jereb. Pogooglajte, preglejte youtube. Se pride na vrsto takoj, ne se ustrašit čakalne dobe, ker vedno najdejo lukne… Ko se pogovarjaš z 8mesecev “mrtvim” človekom, ki so ga zdravniki že dolgo nazaj “pokopali”, vidiš da ni nič nemogoče.

Poskusi alternativno energijsko zdravljenje poleg običajnega, nekateri se pozdravijo

Vsak rak je ozdravljiv….naj se strada, nato začne jest hrano, ki je zdrava brez in vsako jutro limono z vodo ter žličko sode in THC pa je resen, če ni že predaleč se da rešit.

Vem kako ti je. Moje mnenje je da dovoli občutkom, da se prelivajo v tebi. Torej od jeze, žalosti do sprejemanja. Težko je, ni besed, ki bi neozdravljivo bolnega pomirile, enostavno ni jih. In tudi zate ni besed, ki bi te pomirile. Vse kar lahko narediš za svojo dušo je, da si dovoliš čutiti občutke. Joči, kriči če ti je po volji. Jaz sem jokala pod tušem, premlevala o smrti in o poteku kako dalje v življenju brez te osebe. Enostavno je težko, sem se pa opominjala z eno izjavo.. , da imam možnost se s to osebo posloviti, vedno sem si rekla ne bo nenadna smrt kakor je recimo srčni infarkt. Temveč da imam čas, čas da se s človekom poslovim. Zato ti polagam na srce, da ta čas izkoristiš, ker nekateri nimajo takšne sreče.

🙏🍀

Napaka ob tem je, ker mislimo nase. Kaj nam njihova bolezen povzroča, kako se počutimo, kaj se bo zgodilo ko umrejo… itd. Nikoli pa ne pomislimo, kako se oni počutijo. Smo jim lahko v oporo? Kakšen občutek mora biti, ko izveš, da imaš samo še nekaj časa za življenje? Bo bolelo? Tako da predlagam, da svojo sebičnost postavite na stran, in ste v oporo. Pomagate razrešiti stvari pred smrtjo, povprašate, kaj si želijo in tako dalje. Z svojo bolečino boste lahko živela ko bo vsega konec. A veste, da umirajoči ljudje ravno zato, ne upajo prosit za pomoč, ker se mi slabo počutimo? Ker se mi bojimo? Ne upajo povedat, da jih boli.

Oce je umrl zaradi raka.

Bil je v depresiji, zadnji dan je vedel da bo umrl in ni spregovoril vec niti besede. Bil je pri cisti zavesti, rekel je da noce vec zivet, da naj ga pokopljemo. Umrl je v hudem nemiru in agoniji. Morala bi ostajat evtanazija.

Saj na koncu ti dajo morfij, a morali bi ga dati ze veliko prej. Ni nobene potrebe da se vec ur pred smrtjo dusis.

 

Kaki lepi spomini in lepe slike.

 

Oce se je jokal ker je vedel da bo umrl. Bil je v depresiji 2 leti.

Nepotrebno je bilo da je umrl v takih mukah.

Vse dobro vsem v taki situaciji, res.

Pošiljam vam objem.

Bodite močni zase in za umirajočega.

Preživite skupaj čimveč takih in drugačnih trenutkov. Opazujte naravo, ko sta skupaj. Poskusite si čimveč vtisniti v spomin.

To potem ostane, samo spomini.

Ostane pa tudi travma za vas  …

Poiščite si pomoč, če jo potrebujete.

Moj oče, ko je umiral za rakom, res  nikoli ni obupal oz. tega ni pokazal. To mi daje moč za naprej. Trebaje biti v sebi močan.

 

New Report

Close