Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Čisto je ven padla, ko sem ji namignila, da se ji morda začenja menopavza

Čisto je ven padla, ko sem ji namignila, da se ji morda začenja menopavza

Prijateljica je stara 42 let. Zadnje čase konstantno tarna, da jo zelo obliva, kar drži, saj hitro zašvica. Nato sem namignila, da se morda začenja menopavza. Meni se je tudi začelo s takimi simptomi, res pa malo kasneje (malo pred Abrahamom). Ona je čisto ven padla, češ da je to nemogoče, da je še premlada, da ima redne menstruacije, skratka nemogoče, je vztrajala. Tako se je vznemirila, da je takoj zašvicala. Ker sem videla, kako jo je to vznemirilo, sem ji rekla, da ni nujno, lahko da je tudi ščitnica ali kaj drugega ter da naj gre k zdravniku. Ona pa pravi, da zaradi švicanja pa že ne bo hodila k zdravniku. Nato sva raje spremenile temo.

Kolikor jo poznam, se najverjetneje boji, da gre res za meno. Zagotovo je tudi sama posumila na to, zato pa noče k zdravniku, ki bi to najverjetneje potrdil.

Sprašujem pa se, zakaj je mena tak problem. Ni več rosno mlada za nosečnost. Marsikatera se pri njenih letih že bori z meno. Res pa je, da te generacije rade to skrivajo oz. zanikajo. Ne bom zanikala, da nisem ravno skakala od veselja, ko so se začeli simptomi menopavze, ampak sem se psihično na to že pripravila. K sreči sem jo odnesla brez hujših simptomov. Nekatere pa res nastradajo.

 

Ko je že govora o tem, me zanima, kakšne znake ste druge imele ob menopavzi. Imam jih 51 in zdi se mi, da se je najavila. V zadnje pol leta se je menstruaciji začelo fuzlati in je začela biti na dva meseca ali mesec in pol, iz mene pa je lilo kot pri krvodajalski. Pred nekaj dnevi pa je bilo tako malo menstruacije kot še nikoli, bolj samo kot rjavi madeži kot zaresna krvavitev. Dosedaj sem ob menstruacijah imela “le” glavobol, tokrat je bila vrtoglavica precejšnja, le da nisem vedela, ali je to zaradi tega ali le zaradi stresa. Pa kot neko ščemenje po telesu, suha koža, šumenje v glavi…

Ali so to znaki, ki se pojavljajo le enkrat mesečno ali kar vsakodnevno?

Aja, in še velika razdražljivost, sem prav v sebi čutila živčnost in je posledično letelo na družinske člane.

 

Odgovor na objavo uporabnika
Mena267, 12.04.2023 ob 10:17

Prijateljica je stara 42 let. Zadnje čase konstantno tarna, da jo zelo obliva, kar drži, saj hitro zašvica. Nato sem namignila, da se morda začenja menopavza. Meni se je tudi začelo s takimi simptomi, res pa malo kasneje (malo pred Abrahamom). Ona je čisto ven padla, češ da je to nemogoče, da je še premlada, da ima redne menstruacije, skratka nemogoče, je vztrajala. Tako se je vznemirila, da je takoj zašvicala. Ker sem videla, kako jo je to vznemirilo, sem ji rekla, da ni nujno, lahko da je tudi ščitnica ali kaj drugega ter da naj gre k zdravniku. Ona pa pravi, da zaradi švicanja pa že ne bo hodila k zdravniku. Nato sva raje spremenile temo.

Kolikor jo poznam, se najverjetneje boji, da gre res za meno. Zagotovo je tudi sama posumila na to, zato pa noče k zdravniku, ki bi to najverjetneje potrdil.

Sprašujem pa se, zakaj je mena tak problem. Ni več rosno mlada za nosečnost. Marsikatera se pri njenih letih že bori z meno. Res pa je, da te generacije rade to skrivajo oz. zanikajo. Ne bom zanikala, da nisem ravno skakala od veselja, ko so se začeli simptomi menopavze, ampak sem se psihično na to že pripravila. K sreči sem jo odnesla brez hujših simptomov. Nekatere pa res nastradajo.

 

Jah glej, tudi tipom po 45 morala dol pade, ko jim poveš, da ni več tolk trd kot je je pri 20 letnikih.

Sicer pa je za 42 res premlada za meno.

 

Stara 53.

Dobro leto, leto in pol nazaj so se začele neredne menstruacije, kdaj kak teden prehitro, kdaj kak dan prepozno (vedno sem imela redne), nič posebej drugačne.

Potem je kak mesec ni bilo, pa par menstruacij spet, zdaj je ni bilo že pol leta.

Vsake toliko časa mi postane vroče, pa nisem ravno prepričana, da naj bi bili to vročinski oblivi.

Drugih sprememb pri meni ni.

Meni se je začela pri 42 isto, pri 48 izgubila dokončno menstruacijo.

Pri 46 letih se je v mojem telesu začela zmeda. Menstruacije nisem imela po 70 dni, ko je prišla, mi je dobesedno kot slap tekla  ven in to celih 27 dni (neprekinjeno). Zdaj imam vse pomešano. Menstruacijo imam na 30 do  77 dni. Močne, šibke, prsa me bolijo, utrujena sem, spomin mi šepa, redim se ….

Tudi na čustvenem področju sem v vrtincu. Najraje sem sama v miru in tišini.

Mož in hči sta mi postala nekako odveč.

Najraje sama hodim na izlete in potovanja, v meni je nemir.

Zdaj teče 2 leto in moram reči, da imam vsega dovolj.

Klimakterij. Žal. Obdobje predmenopavze je lahko tudi 10let pred meno. Vem iz prve roke. Če bi takrat vedela kaj me je doletelo, bi marsikaj drugače naredila, zaradi zdravja samega.

Oblivi še niso najhuje. Meni je celotno življenje spremenilo nihanje razpoloženja, od razdražljivosti, do joka ma… tolk neugodno da.. Zdaj vem in lahko kontroliram.

Prijateljico povabi na tortico in sprehod in ji prijazno povej kaj več o klimakteriju. Na nevsiljiv način. Več kot to pa ne moreš, če sama ne želi.

Opažam, da imamo vse začetne znake ravno okoli 40-42 leta, ki pa jih zamenjujemo s preobremenjenostjo v službi in odraščajočimi otroki. Največkrat pa gre za spremembo hormonskega stanja.

Nisi ravno najbolj empatična oseba, da mladi ženski pri 42 letih začneš groziti z menopavzo. Bi bilo tebi prav, da bi ti ob enem brezveznem problemu takoj začeli, da je gotovo rak.

Nisi ti ravno neka prijateljica.

Odgovor na objavo uporabnika
msolivija, 12.04.2023 ob 11:23

Klimakterij. Žal. Obdobje predmenopavze je lahko tudi 10let pred meno. Vem iz prve roke. Če bi takrat vedela kaj me je doletelo, bi marsikaj drugače naredila, zaradi zdravja samega.

Oblivi še niso najhuje. Meni je celotno življenje spremenilo nihanje razpoloženja, od razdražljivosti, do joka ma… tolk neugodno da.. Zdaj vem in lahko kontroliram.

Prijateljico povabi na tortico in sprehod in ji prijazno povej kaj več o klimakteriju. Na nevsiljiv način. Več kot to pa ne moreš, če sama ne želi.

Opažam, da imamo vse začetne znake ravno okoli 40-42 leta, ki pa jih zamenjujemo s preobremenjenostjo v službi in odraščajočimi otroki. Največkrat pa gre za spremembo hormonskega stanja.

a misliš, da so vsi drugi tako butasti kot ti, da jim moraš solit pamet? sploh pa avtorše, ki gre nek zaseben pogovor objavljat na forum? Ljudje rabijo predvsem, da se jih posluša, da imajo občutek, da je nekomu mar za njih. Ne pa da jih takoj napadeš z diagnozami in seveda rešitvami.

“Za msolivija”

Kaj pa bi drugače naredila? Lahko zaupaš, prosim?

Hvala

Jaz sem jo pa komaj čakala in je prišla zelo pozno (zame), tam krepko po 50-em letu. Nobene zmede, samo menstre ni bilo več, pa nekaj dobrega tudi. Pokvaril se mi je termostat in me ne zebe več, vroče mi pa tako nikoli ni bilo. Prej sem imela noge se poketi mrzle, o zimskih pa sploh ne bi. Nobenega nihanja razpoloženja, nič oblivov, nič rejenja, še kakšno kilco sem zgubila. Tako da, meni super🤣.

Odgovor na objavo uporabnika
plačni razred, 12.04.2023 ob 11:32

a misliš, da so vsi drugi tako butasti kot ti, da jim moraš solit pamet? sploh pa avtorše, ki gre nek zaseben pogovor objavljat na forum? Ljudje rabijo predvsem, da se jih posluša, da imajo občutek, da je nekomu mar za njih. Ne pa da jih takoj napadeš z diagnozami in seveda rešitvami.

Čutim razdraženost? 😉

Saj jo je poslušala. In ji skuša pomagati. Sploh če je sama dala čez podobno. Nič ji noče.

Odgovor na objavo uporabnika
Za Msolivija, 12.04.2023 ob 11:44

“Za msolivija”

Kaj pa bi drugače naredila? Lahko zaupaš, prosim?

Hvala

Najprej bi službi dala jasen “stop” glede količine in časa dela. Plačate me za 8 ur teh in teh nalog in to je to. Po 16.uri me za službo več ni. Pa kar znam postaviti meje, a ravno v temu obdobju smo imeli “sranje” v službi in so nas izkoristili na max. Ne bi smela dopustiti, da se mi služba tako vmešava v družinski čas in mi pobere energijo, ki bi jo morala vlagati v družino.

Doma bi se več pogovarjala o tem kaj se mi je začelo dogajati, da razumejo zakaj nihanje razpoloženja.

Več časa bi namenila sebi, prehrani (cele družine), telovadbi in druženju tako z družino kot s prijateljicami.

Poslušati bi morala svojo intuicijo, ki mi je v življenju dobro služila. Če jaz nisem ok, tudi moja okolica ni, ker reagira name. Če sem jaz ok, je tudi moja okolica ok:)

pa zakaj misliš, da prijateljica rabi nekoga, da ji pamet soli glede menopavze?

dala ji je na znanje, da njenega mnenja pri svojih zdravstvenih težavah ne ceni. torej, naj pusti pri miru in se ne vtikuje več vanjo. tortice pa pametovanje pa soljenje pameti.. seveda. pa kdo vas je kaj prosil za kaj takega?

 

mogoče je v predklimakteriju. mogoče ni. njena stvar. svet se ne bo podrl, če kje vaše velecenjeno mnenje ne bo upoštevano in spoštovano. sploh tam, kjer vas nič ne srbi….

Nimam nobenih tezav z preklimakterijem, se pohecam se kdaj, da klinc, sem pac zenska pri 50ih v predklimakteriju in s pms-om, ni mi lahko :))

 

Oblivov nimam, no, mogoce jih imam, a jih ne zaznam, ker mene vedno zebe in ce mi je toplo, mi je v bistbu prijetno.

M zaenkrat se kao redna, a ze kar nekaj let zna prit tudi na 18 dni.

Psihicno sem ok, v bistvu zadnja leta tudi nimam nek pms, zelo blag, se najbolj ga ibcutim v bolecih prsih in krizu.

Najvec tezav imam z zadrzevanjem vode, na kar vplivajo hormonske spremembe, ki se dogajajo in naj delam karkoli, se tega ne znebim 🙁

 

Imam prijateljice, ki so pri 42 izgubile M, imam tudi prijateljice, ki jih je pri 40 zacelo oblivat, a imajo zdaj pri 50 se vedno M. Pac vse sorte je in nimas kaj.

Ne razumem pa, zakaj bi mi bila mena tabu, zakaj bi jo skrivala ali se je sramovala?

Jaz sem bila mene neznansko vesela, ker je bilo z njo konec hudih bolecin, bruhanja, omedlevic, drisk in vsega drugega med menstruacijo. Cakati sem morala do 52. leta. Nikoli nisem imela  vrocinskih valov. Zame je bila mena odresitev. Samo prepozno je prisla.

Odgovor na objavo uporabnika
Gre v obe smeri, 12.04.2023 ob 10:44

 

Jah glej, tudi tipom po 45 morala dol pade, ko jim poveš, da ni več tolk trd kot je je pri 20 letnikih.

Sicer pa je za 42 res premlada za meno.

 

Kje pa to piše? Tudi pri teh letih so nekatere že v menopavzi. Prvi znaki se lahko pojavijo tudi 10 let preden do menopavze sploh pride, tako da je čisto možno, da je tale prijateljica na začetku tega obdobja.

Koliko časa po izgubi menstruaciji so se pri vas začeli oblivi? Nimam je že dve leti, a še nimam nalivov. Letos bom 51.

Hilary Swank je rodila pri 48. Dvojčka.

 

Zato ne prehitevajte …..raje imejte še kakšnega dojenčka, saj nas je premalo….

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 2280, 12.04.2023 ob 22:33

Koliko časa po izgubi menstruaciji so se pri vas začeli oblivi? Nimam je že dve leti, a še nimam nalivov. Letos bom 51.

 

Moja sodelavka je sla skozi meno brez vseh tezav, nic od nic, menstruacijo izgubila pri 50, zdaj pri 60 se je pa nekaj cudno pocutila in so ji ugotovili oblive in zapoznelo meno.

Verjetno je res vse odvisno od zenske do zenske.

Ne vem zakaj tak odziv na pogovoru o menopavzi? Ni čudno, da nekatere tako regairajo, kot da je pa to nekaj…tabu.

Normalno stanje ženske. In moškega, da ne bo pomote.

In vsak pogovor še niso nasveti oz je lahko vsak pogovor, tudi o vsakdanjih stvareh, že nasvet. Kaj pa vas moti, se odločite same.

Joj, kaj se razburja. Zame je menopavza nekaj najboljšega, kar se mi je zgodilo, na začetku je bilo res nekaj švicanja ampak to je to. Sedaj res uživam. Nobene skrbi kdaj se bo kaj ulilo, nobenih bolečin vsak mesec in podobnega.

Odgovor na objavo uporabnika
msolivija, 14.04.2023 ob 12:46

Ne vem zakaj tak odziv na pogovoru o menopavzi? Ni čudno, da nekatere tako regairajo, kot da je pa to nekaj…tabu.

Normalno stanje ženske. In moškega, da ne bo pomote.

In vsak pogovor še niso nasveti oz je lahko vsak pogovor, tudi o vsakdanjih stvareh, že nasvet. Kaj pa vas moti, se odločite same.

ms olivija, če ti nekdo da zelo jasno vedet, da se o določeni temi na tak način ne želi pogovarjat, je edino, kaj ti preostane, da njegove želje spoštuješ in ne siliš naprej z novimi nasveti pa pametovanji pa torticami. ne rabiš biti v vsakem trenutku superiorno najpametnejša v družbi.

Ej pa kakega zdravnika vprašat ???? pr 42 ji pač letijo valunge? Enim prej, enim pozneje. Ko so dobile menzo so se hvalile kako zrele babe so, ene pa so ble tiho, ker jo niso mele. Sedaj pa tiste še nimajo valung, so lepše in izgledajo mlajše…tak je pač život. Tiste ki so bile že v 6 razredu joškate majo danes ene obešene dojke, tistim ki pa so pozneje zrasle, majo pa še pri 50 take ko 20 letnice

New Report

Close