Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Dedovanje po teti

Dedovanje po teti


ne mešat dedovanja in ločevanja. deduje se celotno premoženje, ustvarjeno in podedovano.

je pa včasih iz dedne mase potrebno izločit del premoženja ki sta ga zakonca ustvarjala skupaj in ga pripisat direktno vdovcu/vdovi
recimo umre janez, lastnik hiše ki jo je zgradil z ženo mojco in lastnik stanovanha ki ga je podedoval po babici. ima še dva sina

žena lahko najprej zahteva da se pol hiše izliči iz dediščine in pripiše njej. preostalo polovico hiše in stanovanje se enakomerno razdeli med ženo in oba otroka, vsak dobi eno tretjino.

tu je dedovanje odvisno od tega, kdo prej umre in ali sta oba zapisana kot lastnika stanovanja

če umre teta prva, se njena polovica stanovanja deduje:
pol mož, polovico njeni sorodniki po starših ali celo starih starših.

če umre prej stric, se njegova polovica stanovana v enakomernih delih razdeli med teto in stričeve otroke. vec kot je otrok, manj dobi teta.
[/quote]

Torej, če partner od tete prej umre,dobijo njegovi otroci manj. Če pa teta umre prej, pa dobijo njegovi otroci več kot tetini sorodniki.


ti imaš težave s sledenjem debati?
pravim da imajo opcijo, da se ne odpovejo dedovanju po teti, postanejo lastnik dela stanovanja in po stričevi smrti od njegovih dedičev zahtevajo izplačilo, ali oni izplačajo stričeve dediče ali pa se takrat stanovanje enostavno proda in si dediči razdelijo kupnino.
ves čas namreč trdim, sa se je neumno odpovedat dediščini.
[/quote]

Se opravičujem, sem očitno napačno prebrala tvoj zapis in razumela, da naj šele po stričevi smrti tetini sorodniki zahtevajo svoj delež po teti namesto sedaj po njeni smrti.

Zakoniti dediči so partner/partnerica pokojnega ter otroci. Do takih situacij in posledično dednih sporov pri nas prihaja zelo pogosto, saj velik del premoženja na koncu lahko pristane v lasti oseb, ki s samimi ustvarjalci premoženja nimajo/niso imeli popolnoma nič.

Pozabi na moža in daj na tehtnico njegove otroke in vaše otroke. Je fer, da bodo dedovali vse njegovi otroci? Jih poznaš? So skrbeli za teto, so prihajali na obisk k njej?
[/quote]

ni nobenih otrok!

a sem napisala stric in njegova žena
ali
teta in njen mož?

mislim, neumestno!

Torej, če partner od tete prej umre,dobijo njegovi otroci manj. Če pa teta umre prej, pa dobijo njegovi otroci več kot tetini sorodniki.
[/quote]

Kot so ti že napisali : Če umre prej partner, se dediščina deli na teto in njegove otroke od prej. Če pa prej umre teta, dobijo vso dediščino partner in njegovi otroci. Razen če: ima teta še žive starše; ima teta brate ali sestre, ki se niso sposobni sami preživljati. (http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO317)

Šinfaš zakon, ob tem pa niti ne veš, da točno ta isti zakon vsebuje institut, ki se mu reče OPOROKA in ki reši vse vaše težave, ki se vam kao pojavljajo.

Zakon je spisan tako, kot je, je že star, in je tudi racio za njim. Vedno je pa najprej oporočno dedovanje, če oporoka obstaja. Če bi torej teta želela, da po njeni smrti deduje izključno njen mož, bi morala samo na en list lastnoročno napisati oporoko (to je najlaže, so še druge vrste oporok), s katero bi vse po svoji smrti prepustila možu. Seveda bi lahko njen mož storil enako.

Je pa rešitev, da v stanovanju ostane mož, vi ste pa lastniki, še mnogo več. Lahko se npr. dedovanju ne odpoveste, vendar mu vpišete osebno služnost. To npr. bi lahko tudi teta napisala v oporoko. Ker kot so ti že razložili, bo zdaj zaradi prejšnje smrti tvoje tete po moževi smrti to stanovanje dedovala zgolj njegova stran, vi pa ne več.

Zakon je morda star, ni pa nujno zastarel, in vsebuje vse institute, ki so potrebni za dedovanje takšno, kot si je želel pokojnik. Edini problem Slovencev je, da ali mislijo, da nikoli ne bodo umrli, ali pa se slepijo, da bodo že lepo ostali vse uredili po njihovi smrti. Zato je oporok dokaj malo, ogromno pa žal sporov zaradi dediščin.

Sploh je to kritično, če imate npr. otroke, pa ne poskrbite, kdo bo zanje skrbel, v primeru da pride do res najhujšega. To je sicer druga zgodba kot dedovanje premoženja, a vseeno je dobro imeti te stvari prej premišljene in tudi zapisane. Zdaj za nazaj tega ne morete spremeniti, ker je teta še vedno živa, lahko pa vsi bralci te teme malo pri sebi pomislite, kaj si želite, da se po vaši smrti zgodi.

Kot so ti že napisali : Če umre prej partner, se dediščina deli na teto in njegove otroke od prej. Če pa prej umre teta, dobijo vso dediščino partner in njegovi otroci. Razen če: ima teta še žive starše; ima teta brate ali sestre, ki se niso sposobni sami preživljati. (http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO317)
[/quote]

glej, ne razlagaj zakona, če ga ne razumeš. ti mešaš zakonito dedovanje z nujnimi dediči.
V PRIMERU DA NI OPOROKE IN NASTOPI ZAKONITO DEDOVANJE:
v njenem primeru če teta umre prej, se njen del premoženja razdeli – polovico dobi partner, drugo polovico pa njeni starši ali ostali potomci njenih staršev. torej bratje ali sestre, nečaki ali nečakinje. TO JE DEDOVANJE V DRUGEM DEDNEM REDU če niti nečakov ne bi bilo več, bi se poiskali vsi potomci njenih starih staršev.TO JE DEDOVANJE V TRETJEM DEDNEM REDU

V PRIMERU DA JE OPOROKA,
pa lahko teta zapusti svoje premoženje komur koli, nujni dediči pa so živi starši, ali bratje in sestre, če se niso sposobni preživljat.

popravljam tole
V PRIMERU DA JE OPOROKA,
pa lahko teta zapusti svoje premoženje komur koli, nujni dediči pa so MOŽ, živi starši, ali bratje in sestre, če se (BRATJE IN SESTRE) niso sposobni preživljat.

Kaj paničariš, in kaj sem jaz drugega napisal? Jasno je, da velja za primer, da ni oporoke. Le zakaj ste eni vsi penasti, ko pride do tem o dedovanju?

Res je idealno, če je kakih 10 nečakov in nečakinj, razkropljenih po vsem svetu, lastnikov stanovanja, ki ga je nenazadnje treba tudi vzdrževati, obnavljati in zanj plačevati davke. Niso vsi tako pogoltni kot nekateri v tej temi in jih ne grize, če nekoč v nedoločni prihodnosti ne bodo dedovali tistih 5 tisočakov, za vzdrževanje so pa po možnosti v 20 letih morali dati več …

Ne vemo, zakaj ni oporoke, mogoče je teto prehitela smrt ali pa je bila prepričana, da bo tako ali tako vse od moža. Ali pa se je bala takega odziva, kot ga je pričakovati od nekaterih sodelujočih – zakaj bi pa njegova žlahta vse podedovala, mi pa nič?

Če želite kaj imet, poskrbite sami za to, ne da kot mrhovinarji čakate, kje bo kdo umrl, da se boste lahko zagrebli za dediščino.

Kaj paničariš, in kaj sem jaz drugega napisal? Jasno je, da velja za primer, da ni oporoke. Le zakaj ste eni vsi penasti, ko pride do tem o dedovanju?
[/quote]

kaj si ti napisal:

Kot so ti že napisali : Če umre prej partner, se dediščina deli na teto in njegove otroke od prej. Če pa prej umre teta, dobijo vso dediščino partner in njegovi otroci.

to ni res.

če umre teta prej, deduje pol partner, pol nečaki (pod pogojem, da staršev in bratov/sester ni več)

Imejta otroka, pa vsi ti problemi o dedovanju bratov, sester, odpadejo.

Res je idealno, če je kakih 10 nečakov in nečakinj, razkropljenih po vsem svetu, lastnikov stanovanja, ki ga je nenazadnje treba tudi vzdrževati, obnavljati in zanj plačevati davke. Niso vsi tako pogoltni kot nekateri v tej temi in jih ne grize, če nekoč v nedoločni prihodnosti ne bodo dedovali tistih 5 tisočakov, za vzdrževanje so pa po možnosti v 20 letih morali dati več …

Ne vemo, zakaj ni oporoke, mogoče je teto prehitela smrt ali pa je bila prepričana, da bo tako ali tako vse od moža. Ali pa se je bala takega odziva, kot ga je pričakovati od nekaterih sodelujočih – zakaj bi pa njegova žlahta vse podedovala, mi pa nič?

Če želite kaj imet, poskrbite sami za to, ne da kot mrhovinarji čakate, kje bo kdo umrl, da se boste lahko zagrebli za dediščino.
[/quote]
Ne, ni idealno, ampak tukaj v tej temi nič ni idealno. Avtorica začne temo s šinfanjem čez zakon, ki ga sploh ne pozna, izhaja izključno iz ENE lastne situacije in zdaj je z zakonom vse narobe.

Dodatno pa ne pozna instituta oporoke, kot ga ne pozna že marsikdo na tem forumu, ker je tem o dedovanju ogromno. Teta bi lahko z oporoko prepustila nekaj možu, nekaj pa enemu nečaku, če bi to želela, ne rabi vsej razširjeni žlahti po svetu. Saj ravno zaradi odsotnosti oporok se to dogaja, da je nato 134 lastnikov iz 8 držav enega majhnega travnika, ki ni vreden nič! Ne razumem, zakaj se spravljaš na moj post in v njem vidiš, da želim jaz nekaj dedovati – če te zanima, ni skoraj NIČ! in ustvarjam tekom življenja. Jaz hočem le povedati ljudem, da naj uredijo te zadeve z oporoko, namesto da to prepuščajo potomcem, ki se bodo morda zaradi enega travnika tudi na smrt skregali.

Jaz ne mislim umreti še kakšnih 50 let, pa imam oporoko že dolgo spisano. Pa ne govorimo tukaj o graščinah, ampak oporoka ravno zato, da se za mano ne bi rabili ukvarjati še s tem, po možnosti pa bili presenečeni, ker zakona ne poznajo.


Ne, ni idealno, ampak tukaj v tej temi nič ni idealno. Avtorica začne temo s šinfanjem čez zakon, ki ga sploh ne pozna, izhaja izključno iz ENE lastne situacije in zdaj je z zakonom vse narobe.

Dodatno pa ne pozna instituta oporoke, kot ga ne pozna že marsikdo na tem forumu, ker je tem o dedovanju ogromno. Teta bi lahko z oporoko prepustila nekaj možu, nekaj pa enemu nečaku, če bi to želela, ne rabi vsej razširjeni žlahti po svetu. Saj ravno zaradi odsotnosti oporok se to dogaja, da je nato 134 lastnikov iz 8 držav enega majhnega travnika, ki ni vreden nič! Ne razumem, zakaj se spravljaš na moj post in v njem vidiš, da želim jaz nekaj dedovati – če te zanima, ni skoraj NIČ! in ustvarjam tekom življenja. Jaz hočem le povedati ljudem, da naj uredijo te zadeve z oporoko, namesto da to prepuščajo potomcem, ki se bodo morda zaradi enega travnika tudi na smrt skregali.

Jaz ne mislim umreti še kakšnih 50 let, pa imam oporoko že dolgo spisano. Pa ne govorimo tukaj o graščinah, ampak oporoka ravno zato, da se za mano ne bi rabili ukvarjati še s tem, po možnosti pa bili presenečeni, ker zakona ne poznajo.
[/quote]
Keč zakona je v nujnih deležih. Teta lahko z oporoko vse zapusti tudi sosedovi vrbi žalujki, a če se oglasi vseh 134 upravičencev do nujnega deleža, bodo še vedno lahko dosegli svoje in raztegnili postopke. Razumljivo je, da želi zakon zaščititi dediče, vendar to ni smiselno za vsako ceno.

Dedek in babica sta dala pol grunta očetu pol teti. Teta je imela samo nekega moškega zapitega agresivnega lenuha za katerega pojma nihče nima zakaj ga je sploh gledala. Sedaj bo on lepo dobil vse po njej, po njem pa njegov že zdavnaj odtujen sin, ki moje tete sploh prav poznal ni, vnuki dedka in babice pa lepo praskaju skupaj 30.000 vsak za parcelo.


Keč zakona je v nujnih deležih. Teta lahko z oporoko vse zapusti tudi sosedovi vrbi žalujki, a če se oglasi vseh 134 upravičencev do nujnega deleža, bodo še vedno lahko dosegli svoje in raztegnili postopke. Razumljivo je, da želi zakon zaščititi dediče, vendar to ni smiselno za vsako ceno.
[/quote]

pri dedovanju v tretjem dednem redu ni nujnih deležev.

do nujnega deleža so upravičeni
otroci in vsi potomci otrok v ravni liniji naprej
mož
starši

pogojno pa še bratje in sestre. teh pa vseh skupaj toliko tudi ne more bit

ni treba da je tako.
če teta ni napisala oporoke in ni imela otrok, po njej vseeno polovico podedujete vi – to je vsi nečaki. razen, če mu je teta že zdavnaj vse prepisala


Ne, ni idealno, ampak tukaj v tej temi nič ni idealno. Avtorica začne temo s šinfanjem čez zakon, ki ga sploh ne pozna, izhaja izključno iz ENE lastne situacije in zdaj je z zakonom vse narobe.

Dodatno pa ne pozna instituta oporoke, kot ga ne pozna že marsikdo na tem forumu, ker je tem o dedovanju ogromno. Teta bi lahko z oporoko prepustila nekaj možu, nekaj pa enemu nečaku, če bi to želela, ne rabi vsej razširjeni žlahti po svetu. Saj ravno zaradi odsotnosti oporok se to dogaja, da je nato 134 lastnikov iz 8 držav enega majhnega travnika, ki ni vreden nič! Ne razumem, zakaj se spravljaš na moj post in v njem vidiš, da želim jaz nekaj dedovati – če te zanima, ni skoraj NIČ! in ustvarjam tekom življenja. Jaz hočem le povedati ljudem, da naj uredijo te zadeve z oporoko, namesto da to prepuščajo potomcem, ki se bodo morda zaradi enega travnika tudi na smrt skregali.

Jaz ne mislim umreti še kakšnih 50 let, pa imam oporoko že dolgo spisano. Pa ne govorimo tukaj o graščinah, ampak oporoka ravno zato, da se za mano ne bi rabili ukvarjati še s tem, po možnosti pa bili presenečeni, ker zakona ne poznajo.
[/quote]

želim ti res dolgo življenje!

ne šinfam zakona, haloooo, le nefer se mi zdi, da dedujejo drugi, ne pa mož … če pa teta za oporoko ni vedela (jaz tudi ne), nismo glih neke budale, pač še nismo imeli takega primera in se sploh o dedovanju nismo nikoli pogovarjali niti informirali

lahko pa se umakneš iz teme, če ti je 🙂

želim ti res dolgo življenje!

ne šinfam zakona, haloooo, le nefer se mi zdi, da dedujejo drugi, ne pa mož … če pa teta za oporoko ni vedela (jaz tudi ne), nismo glih neke budale, pač še nismo imeli takega primera in se sploh o dedovanju nismo nikoli pogovarjali niti informirali

lahko pa se umakneš iz teme, če ti je 🙂
[/quote]
saj pa mož deduje. samo ne vsega.
glej, če nimaš otrok, je pač treba malo razmislit, kam s premoženjem. ali pa pustit vse skup, pa naj se po tvoji smrti stepejo.

želim ti res dolgo življenje!

ne šinfam zakona, haloooo, le nefer se mi zdi, da dedujejo drugi, ne pa mož … če pa teta za oporoko ni vedela (jaz tudi ne), nismo glih neke budale, pač še nismo imeli takega primera in se sploh o dedovanju nismo nikoli pogovarjali niti informirali

lahko pa se umakneš iz teme, če ti je 🙂
[/quote]
Če ti niso všeč odgovori, ne odpiraj tem, sploh takšnih, o katerih očitno nimaš nič pojma.

Jaz se trudim pojasniti, kaj in kako bi bila rešitev. Ti pa s svojo temo vaše situacije nikakor ne moreš več rešiti, lahko se pa podučiš za naprej, da boš vedela, kaj in kako. Nefer je marsikaj v tem lajfu, ta določba zakona je lahko kvečjemu fer, ravno iz razlogov, ki so jih že drugi omenjali.

Mimogrede, če si pogledala kak film v življenju, si za oporoko že morala slišati. Ampak brez skrbi, grem iz teme, pa ti naj drugi nestrokovnjaki pojasnjujejo dedno pravo, sploh dobri so tisti o nujnih deležih bratrancev v četrtem kolenu;)

Meni je vzelo morda eno uro časa, da sem poklicala na sodišče, izvede,,a kaj naj naredim, napisala izjavo o odpovedi dedovanju in jo odnesla v nabiralnik. Ne vem, o kakšnem blaznem tekanju tu govoriš. Sploh ni treba tekati.

vsi niti tekati ne moremo, nekateri sorodniki so na vozičkih 🙁

štos je v tem, da nas je ogromno v večih državah in je zdaj treba to vse skupaj zbrati, da pomagamo tetinemu možu, da se vse čimprej konča

hvala vsem!

Še ena takšna teta umrla ni imela otrok po smrti je vse na pisano na njenega moža in ta stric umre in nima nobenga sor
dnika oporoke pa tudi ni pustil.???

New Report

Close