Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek dohodnina – ni mi jasno

dohodnina – ni mi jasno

Danes sem dobila izračun za dohodnino ….. Plačati jim moram 8 eur in mi ni nič jasno.
V lanskem letu sem bila zaposlena 7 mesecev.

Ne znajdem se, kako splohpreverim, če je izračun pravilen?

Prosim za pomoč, hvala.

Delodajalec vam je poslal obračun plače, kjer je skupaj sešteto bruto plača, prispevki ter akontacija dohodnine.

V google vpišite informativni izračun dohodnine 2011, v obrazec vnesite te podatke in vam izračuna, koliko dohodnine morate doplačati ali dobite nazaj.

Če ste imeli kakšne ostale dohodke (pogodbe, prodaja nepremičnin, obresti vezanih vlog, prihodki s.p.) jih tudi morate vnesti.

Najprej preveri, ce so podatki o placi pravilno. Ce imas upostevane olajsave, predvsem pa, katere. Ce so ti med letom upostevali posebno olajsavo, pa do nje na letni racni nisi bila upravicena, te je udaeil poracun.

Si v mesecih po zaposlitvi dobila denar z zavoda? Tudi ta se uposteva.

Hvala za odg. obema.

Sem vnesla kar zneske. iz izračuna v spletni obrazec in tam piše, da bi morala dobiti vrnejno 370 eur. ??????

Žal izpiska od delodajalca nimam, ker mi ga ni poslal (nisem več zaposlena)

Najbrž se moram pritožiti na iračun? Samo res mi ni jasno, kako je lahko informativni (z istimi zneski kot na listu, ki sem ga fdobila!) izračunal, da bi morali vrniti mi 370, na listu pa imam poožnico in 8 eur za plačati?

Ali si ti upostevala katero od olajsav, ki je na izpisu ni?

Delodajalec ti mora, tudi ce med letom prekines delo tam, do komca januarja poslat pregled prihodkov. Lahko pa sestejes placilne liste. A pozor, gre za izplacane v letu 2011

Topsy hvala še 1x. Sem ugotovila, kje je napaka – pri meni. Nisem upoštevala, da me je mož navedel kot vzdrževanega člana, ko sem izgubila službo.

Podatke o plači dobiš tudi taki, da greš seštevat zneske s plačilnih list.
Vsekakor pa pokliči na pristojni davčni urad in vprašaj, verjetno se boš z njim morala oglasiti kar tam. Naredi to tako, predno pošlješ pritožbo. Na davčnem uradu imajo zabeležene vse tvoje prihodke in primerjajte podatke.

Milonca, hvala še 1x.

Pozabila sem upoštevati, da me je mož navedel kot vzdrževanega člana, potem ko sem izgubila službo. Če to upoštevam, se zneski ujemajo.

Hm, zdaj pa preračunaj še, koliko dobi mož vrnjeno oz. koliko nižja je njegova celotna dohodnina na račun tvojih dveh mesecev vzdrževanja … Mogoče se ti pa bolj splača dati ugovor in da nisi vzdrževani član, temveč raje izkoristiš celotno olajšavo.

Raje izkoristi celotno splošno olajšavo pri svojih dohodkih, ki je višja od posebne olajšave pri moževih dohodkih! Razen, če mož tako veliko zasluži, da pade v 41{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} obdavčitev in mu olajšava pomeni nižjo dohodnino v delu, ki je tako visoko obdavčen.

Najnižja splošna olajšava je vsaj 3.143,57 €, lahko pa je tudi 4.205,74 € (če si zaslužila manj kot 11.965,20 €) ali celo 6.205,68 € (če si zaslužila manj kot 10.342,80 €).
Če pa uveljavlja mož posebno olajšavo zate, je ta olajšava le 2.319,50 €.
* Navedeni zneski so letni. Če te mož uveljavlja 3 mesece, mu upoštevajo 3/12 od 2.319,50 €, tebi pa 9/12 od splošne (od 3.143,57 € ali od 4.205,74 € ali od 6.205,68 €).

Vnesi v testni izračun obe varianti, pa boš videla, kaj se vama bolj splača.

Raje izkoristi celotno splošno olajšavo pri svojih dohodkih, ki je višja od posebne olajšave pri moževih dohodkih! Razen, če mož tako veliko zasluži, da pade v 41{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} obdavčitev in mu olajšava pomeni nižjo dohodnino v delu, ki je tako visoko obdavčen.

Najnižja splošna olajšava je vsaj 3.143,57 €, lahko pa je tudi 4.205,74 € (če si zaslužila manj kot 11.965,20 €) ali celo 6.205,68 € (če si zaslužila manj kot 10.342,80 €).
Če pa uveljavlja mož posebno olajšavo zate, je ta olajšava le 2.319,50 €.
* Navedeni zneski so letni. Če te mož uveljavlja 3 mesece, mu upoštevajo 3/12 od 2.319,50 €, tebi pa 9/12 od splošne (od 3.143,57 € ali od 4.205,74 € ali od 6.205,68 €).

Vnesi v testni izračun obe varianti, pa boš videla, kaj se vama bolj splača.[/quote]

Zdaj šele vidim, kako nerazumljiv je moj odgovor. Upam, da bo videla tvoje sporočilo in šla naredit še ta preračun. Glede na znesek razlike bi skoraj rekla, da se bolj splača njej porabit celotno splošno olajšavo.

New Report

Close