Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek dohodnina – nujno

dohodnina – nujno

Imam en problem. Ne vem kako naj se odločim. Z bivšim partnerjem sva do sedaj v dohodnini oba uveljavljala oba otroka za 12 mesecev in nam ju je DURS razdelil 50/50. Sedaj pa bi rad “on” uveljavljal olajšavo za oba, ker jaz nisem več davčni zavezanec. Zanima me kaj bi pri tem jaz pridobila oz. izgubila.
Za vnaprej hvala za odgovore.

Ti ne izgubiš nič, ker bo sicer olajšava za pol leta šla v nič oziroma državi. Če uveljavlja on in se dogovorita, da on po olajšave nakaže za otroka, sta pa ona na boljšem.

kako to, nisi davčni zavezanec?
lani celo leto nisi dobila plače?

če je tako, potem naj on uveljavlja olajšavo, če pa ni tako, pa seveda lahko ti izgubiš del dohodnine, ki bi ti bila mogoče vrnjena, ali celo doplačaš, če si imela med letom otroke prijavljene pri plači kot olajšavo.

Nisem davčni zavezanec, ker sem doma zaradi 4.otrok in sem zavarovana preko sociale.
Mi je bolj pomembna vzgoja otrok doma.:)
Zanima me, če lalko moj sedanji partner uveljavi olajšavo za pastorka namesto njunega pravega očeta:
Hvala vsim.:)))))))))

mogoče nekaterim ni jasno: če imate otroke prijavljene vnaprej (med letom), vam delodajalec čisto nič drugače ne obračunava plače, kot bi jo sicer (če jih ne bi imeli prijavljenih)!!
vzdrževani družinski člani so le evidentirani med obračunskim letom in s tem, ko delodajalec konec leta vse skupaj posreduje DURSu, le-ta razpolaga s točnimi podatki in vam pri informativnem izračunu ni potrebno vlagati ugovora (popravljati)

mogoče nekaterim ni jasno: če imate otroke prijavljene vnaprej (med letom), vam delodajalec čisto nič drugače ne obračunava plače, kot bi jo sicer (če jih ne bi imeli prijavljenih)!!
vzdrževani družinski člani so le evidentirani med obračunskim letom in s tem, ko delodajalec konec leta vse skupaj posreduje DURSu, le-ta razpolaga s točnimi podatki in vam pri informativnem izračunu ni potrebno vlagati ugovora (popravljati)[/quote]

ne piši bedarij

če imaš med letom prijavljene otroke pri olajšavi, ti delodajalec izplačuje višjo neto plačo.

če jih potem pri dohodnini prijavi partner, ne pa ti, moraš tisto razliko, ki si jo dobil na račun medletne olajšave, seveda doplačati.

očim pa ne more uveljavljati olajšave za tvojega otroka, ki ga imaš z drugim moškim.
olajšavo lahko uveljavljaš za lastnega otroka ali posvojenca, ne pa za otroka tvojega partnerja, saj moraš pri oddaji dohodnine tudi opredeliti sorodstveno razmerje.

Sam imam čez leto prijavljenega sina pa nimam niti za cent višje neto plače.

To je res, imaš pa zato višji znesek vsak mesec na računu zaradi nižje akontacije dohodnine.

Na to vprašanje ti bodo natančno odgovorili na tvoji izpostavi durs. Tvoj sedanji partner je zavezan vzdrževat ne le tebe, temveč tudi tvoje otroke od prej, ker živite v skupnem gospodinjstvu – tako pravi zakon. Po mojem je upravičen do olajšave za tvoje otroke. A raje preveri na davčnem uradu.

Prvotno vprašanje si zastavila pa tako, da si od mene dobila čisto napačen odgovor. Tale nov partner je namreč ključen podatek.

Ah no. To pa ne bo držalo.Zakaj: Zato, ker se davek računa tako:
bruto plača- prispevki-olajšave za držinske člane- splošna olajšava.
Od dobljenega zneeka se računa , koliko je potrebno mesečno plačati akontacijo dohodnine.
Za enega otroka znaša mesečna olajšava cca 188 evrov mesečno.To se pravi za enega otroka moraš imeti najmanj 30 evrov višjo plačo mesečno. LP.

Ah no. To pa ne bo držalo.Zakaj: Zato, ker se davek računa tako:
bruto plača- prispevki-olajšave za držinske člane- splošna olajšava.
Od dobljenega zneeka se računa , koliko je potrebno mesečno plačati akontacijo dohodnine.
Za enega otroka znaša mesečna olajšava cca 188 evrov mesečno.To se pravi za enega otroka moraš imeti najmanj 30 evrov višjo plačo mesečno. LP.[/quote]

Tako je v normalnih podjetjih. V malo manj normalnih pa imajo dogovorjeno neto plačo in pomeni uveljavljanje olajšave le manjši strošek za delodajalca, ker pač upošteva nižji bruto. Če je situacija taka, se seveda delavcu ne splača prijaviti otroka med letom.

mogoče nekaterim ni jasno: če imate otroke prijavljene vnaprej (med letom), vam delodajalec čisto nič drugače ne obračunava plače, kot bi jo sicer (če jih ne bi imeli prijavljenih)!!
vzdrževani družinski člani so le evidentirani med obračunskim letom in s tem, ko delodajalec konec leta vse skupaj posreduje DURSu, le-ta razpolaga s točnimi podatki in vam pri informativnem izračunu ni potrebno vlagati ugovora (popravljati)[/quote]

Joj, kake klamfe, ne zavajaj! Daj, piši raje o brisačah, če nimaš pojma.

“Za vzdrževanega družinskega člana se lahko šteje lasten otrok, posvojenec, pastorek oz. otrok zunajzakonskega partnerja. (8. odst.115. člena ZDoh-2)”

Torej vaš novi partner lahko uveljavlja olajšavo za vaše otroke s prejšnjim partnerjem. Vendar morate vedeti, da njun pravi oče lahko uveljavlja olajšavo v primeru, da tudi on vzdržuje otroke (na podlagi sodne odločbe, sporazuma ali dogovora o preživljanju plačuje preživnino). V primeru, da bi oba uveljavljala olajšavo, bo verjetno Durs razdelil olajšavo (npr. 50:50).

Možnosti je tu kar nekaj, vendar je odvisno od razmerij med vami, možnosti dogovora…

Najlepša hvala vsem,ki ste se razpisali na moje vprašanje.
Takoj jutri pa grem še na DURS, da se dokončno prepričam in ne bom več v dvomih.

Tanja74 – vem, da možnosti so…. a ni pravega razmerja…..
Hvala:))))))))))

Če ti v službi pravilno obračunavajo plačo, razlika pač mora biti. Pojdi na portal računovodja.com, na izračun plače, vnesi podatke za bruto plačo in stroške (prevoz, prehrana) in koliko otrok imaš v olajšavi ter si izračunaj neto. Ponovi vajo brez otroka v olajšavi in boš videl razliko. Razen, če ti otroka kljub prijavi v mesečnem obračunu plače ne upoštevajo, potem dobiš povrnjeno dohodnino iz te osnove. Olajšava vsekakor je oz. ti pripada – mesečno ali ob obračunu dohodnine.

New Report

Close