Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek dojenje ponoči in še ena zmota po mojem mnenju

dojenje ponoči in še ena zmota po mojem mnenju

“Ti se kar tolaži, da ti je zmanjkalo mleka. Jaz ti nisem nasedla.”

Tole itak pove vse o tebi in tvoji primitivnosti. Na take bedarije itak nima smisla odgovarjati. Samo nekaj bi še zabeležila. Pred desetletjem naj bi bilo dolgo dojenje v razvitem svetu domena izobraženih in razgledanih žensk, ki so se zavedale, kaj pomeni dojenje za otroka. Danes so se zadeve očitno spremenile in je dolgo doječih izobraženih in inteligentnih mamic veliko manj kot nerazgledanih kur, ki v svoji omejenosti in poveličevanju edinega pravilnega dolgotrajnega dojenja, ne vidijo dlje kot do lastnega plota. Čeprav so prepričane, da držijo boga za jajca, pardon, Marijo za joške.

Pa lep pozdrav, doječa. Med 37. in 50. podojem v enem dnevu pa le ti sama preberi kakšno knjigo ali članek. Tak, kjer gre za splošno razgledanost, za empatijo do drugih, za razumevanje drugačnih in podobno. Bi ti zelo koristilo.

Nastja ti si tudi ena ne doječa predvidevam. Na primitivne poste odgovorjam primitivno. Sicer pa nisem jaz ne razumevajoča do drugih. Drugi stigmatizirate mamice, ki dojijo. Zmožnosti empatije pa nimaš tudi ti (dvomim, da sploh veš kaj izraz empatija pomeni), če ne ne bi sedaj take neumnosti kvasila in bi si lepo od začetka prebrala kdo je začel z nestrpnostjo.
Pa amen rajši držim Boga (z veliko) za jajca kot eno tako Marijo kot si ti, ki imaš verjetno svoje joške samo za opletanje pred dedci.
Koliko je pa kdo inteligenten je pa drugo vprašanje, ki bi se ga dalo na dolgo in široko razpredat pa nimam časa, ker grem malo brat stroko kateri ene že dolgo ne zaupate več, ker same vse veste.
l.p.

Doječa, zdaj pa res že pretiravaš.

Sem dojila prvega otroka do 18. meseca, ko se je sam odstavil, drugega do 17. meseca, ampak s tem, kar ti pišeš pa se res ne morem strinjati. Kako lahko napišeš mamici, ki se je trudila dojiti, pa ji ni zneslo, naj se kar tolaži, da ji je zmanjkalo mleka. Se strinjam z nastjo, res nimaš nobene empatije oz. očitno preveč verjameš določeni “stroki”. Resnično ti ne želim, da bi se tebi zgodilo, da bi ti mleko pri otrokovi starosti tri mesece zmanjkalo. Ker, draga moja, to se dogaja, pa če se mamice nevem kako trudijo. Nekaterim mleko dobesedno zmanjka. Ampak očitno se mora ravno tebi zgoditi, da bi verjela. Do takrat pa le verjemi LLL in drugim pobudnikom dojenja, ki so očitno prepričani, da je “premalo mleka” le v glavah mater.

Se ne strinjam z gonjo proti tistim, ki dojijo otroke pri dveh letih, ampak to ne pomeni, da se strinjam s tistimi, ki izvajajo nasprotno gonjo proti vsem, ki niso dojile ali so dojile kratek čas baje samo zato, ker se jim ni dalo potruditi. Očitno ne razumeš, da počneš isto kot prve, samo na drugem bregu si.

kljub temu da je začetna tema drugačna, bi rada še nekaj dodala v zvezi z dojenjem …

seveda so ženske, ki po porodu otročka pristavijo k dojkam in otrok brez težav potegne in se doji mesece brez vsakega problema!

večina izkušenj pa na žalost ni tako zelo enostavnih … in dejansko za uspešno dojenje je potrebno potrpljenje tako mame kot otročka.

zmanjkati mleka je res en relativen pojem … sigurno je procent žensk, ki jim mleka v določenem momentu zaradi različnih razlogov zmanjka … vendar pa to še zdaleč ni tako velik procent kot se prikazuje tu …

dejstvo je, da v obdobjih otrokovega preskoka v rasti otroci karnaprej rabijo dojko-hrano, ker pač takrat so bolj lačni in hrano bolj potrebujejo. (ta ista obdobja se ponavljajo skozi vse otroštvo … ko otroci praktično po mesec ali dva ne jejo kaj dosti … potem pa se dva meseca ne morejo najesti … obdobja pač).

ta obdobja v preskoku rasti so okrog šestega tedna ter 3,6 in 9-tega meseca. In če pozorno prebirate teme, kdaj mamice ugotavljajo, da jim je zmanjkalo mleka … se meseci ujemajo s temi preskoki v rasti.

zgoraj ena mamica omenja da je imela od dojenja poškodovane in ranjene bradavice … to je posledica napačnega pristavljanja (seveda lahko tudi kaj povsem drugega …ampak največkrat so ranjene bradavice posledica tega) … otrok mora pravilno prijeti bradavico da se sploh lahko doji … sama vem kaj pomeni da otrok ne zna sesati, ker mojadva oba nista znala in smo se pač učili … seveda z veliko potrpljenja.

in še kako preverjati ali mleko imate ali ne? Veliko je načinov (opisanih na forumu dojenje), definitivno pa ni pokazatelj mleka koliko ga pač lahko načrpate. Jaz svojega mleka nisem nikdar mogla načrpati več kot pol deci … pa sem oba otroka 5 mesecev polno dojila in sta normalno napredovala.

res ni smisla tole kreganje in obtoževanje …. vsak naj dela po svoje kakor mu paše.

Edino kar mene moti je to … da se v zaključkih, ki jih potegnejo nekatere, ki jim ni uspelo dojiti, najdejo tiste mamice v težavah z dojenjem, ki bi ob pravih informacijah in želji pa vseeno lahko še dolgo in uspešno dojile svoje otročke.

No, jaz se nisem našla v zaključkih nekaterih, ki jim ni uspelo dojiti. Kljub ranjenim bradavicam, ki niso bile posledica napačnega pristavljanja, pač pa pristavljanja kar naprej, torej stalnega drgnjenja, močenja in seveda mojih že tako občutljivih bradavic. Trmoglavo sem vztrajala pri dojenju, čeprav se otrok ni redil zadosti in čeprav je bil siten in jokav ter čeprav mi je vsa okolica (z možem, patronažno sestro, svetovalko za dojenje in pediatrinjo vred) na začetku 4. meseca že priporočila dodajanje.

V pisanju doječe in ostalih istomislečih ne gre za to, da bi se jim zdelo, da sicer obstajajo ženske, ki jim mleka zmanjka, ampak jih je malo. Gre za to, da so prepričane, da takih žensk ni in da je “manjko mleka” le v njihovih glavah. Da bi namreč lahko vsaka ženska dolgo in uspešno dojila, če bi se le potrudila. Razumeš? Vsaka!! No, jaz nisem med njimi in prosim ne uvrščaj me med tiste, ki bi lahko ob primernem trudu uspešno dojile več mesecev. Kaj pomeni srečen, sit in zadovoljen otrok, sem ugotovila šele ko je moj otrok začel piti mlečno formulo. In ko se je končno začel rediti.

Zato tudi jaz pravim: dokler se ne zgodi vam, lahko širite take in podobne fame o materah, ki bi vse lahko dojile, če bi se le potrudile.

No, jaz pa v nasprotju s teboj obžalujem, da se pojavljajo mamice, kot sem bila jaz, ki v razširjenosti fame, da vsaka lahko doji, če le hoče, pozabi, da gre za popolno neresnico, in kar je najhuje, v grozni ihti, da bi le lahko dojila, pozabi na lastnega otroka in na njegovo dobrobit. In če dobro razmislim, mi je sedaj žal samo tega, da nisem znala pravočasno odnehati in se poslužiti mlečne mešanice že veliko prej.

glej, vsaka zase točno ve kako je potekalo (ali ni potekalo) dojenje in zakaj se je končalo.

tukaj na forumu lahko piše kdorkoli karkoli … ampak globoko v sebi vsaka ve kako je dejansko bilo.

kolikor je mamic in otročkov, toliko je različnih zgodb o dojenju … nekaterim rata, drugim na žalost ne. Tako je.

in jaz verjamem da je težko sprejeti dejstvo, da kljub želji otročka ne moreš dojiti … ampak pojdite mimo tega … če ni šlo pač ni šlo (mogoče bo pa pri naslednjem šlo … če kdaj bo naslednji).

tole >>> in kar je najhuje, v grozni ihti, da bi le lahko dojila, pozabi na lastnega otroka in na njegovo dobrobit

Meni ga je zmanjkalo po desetem dnevu in itak, da mi je potem bradavice skoraj požrl, ko ni nič priteklo ven. Torej ni šlo za poskok v rasti. Tudi ni šlo za prehudo sekiranje, ker mi niti na kraj pameti ni padlo, da jaz ne bom imela mleka, če je tako lepo brez problema steklo že v bolnišnici. Tiste, ki pravite, da mleka ne more zmanjkati, zakaj ne verjamete tehtnicam in količini popitega dodatka? Zakaj se vedno znova in znova pojavljajo kot odgovori, da načrpano mleko ni merilo in da gre za poskok v rasti? Zakaj to delate? A ne vidite, kaj govorite?

No, spet polaganje besed v usta. V grozni ihti sem bila zadnji – 4. mesec, ko dojenje ni in ni steklo kot bi moralo in zaradi moje velike želje, da bi lahko dojila. Prve mesece ni bilo nobene ihte in brez skrbi, da sem bila čisto sproščena in popolnoma prepričana, da mi bo uspelo. Ampak vedno uspete najti nek razlog, ki tiči v naših glavah, ali ne? Očitno nas poznate bolje kot sebe.

Tudi s svetovalko sem bila v stalnem kontaktu in če nisi uspela prebrati: celo ona mi je na koncu svetovala, da dam otroku dodatek.

Ma saj nima smisla.Ve boste tako vedno prepričane v to, kar tukaj razglabljate. Žal mi je samo, da vas mlade mamice poslušajo in imajo potem slabo vest, če dojenje ne steče, pa čeprav so naredile vse, kar je bilo v njihovi moči.

Oh, pa saj mi ni treba nasedat. Res ne potrebujem potrdila, ker nimam s tem problemov.

New Report

Close