Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Domačega vrta se ne izplača imeti

Domačega vrta se ne izplača imeti

Zemlja, prst je terapevtsko sredstvo. Ozdravlja vse tesnobe, stiske, fobije, aktovira kreativnost, jo vzpodbuja v vseh smislih kreativnosti, vrača voljo do življenja, pomirja.

Na vrtu ni potrebe po čem strupenem, imamo koprive, sodo, boraks in zeolit, ter domači kompost.


Finančno se domači vrtiček ne izplača, zadovoljstvo pa pokrije vse stroške!

Imaš prav. Na ga čez sadje in zelenjavo osiromašenih vitaminov, polni pesticidov in kemičnih sredstev za ohranjanje svežine. Plešeš pa lahko itak za PC- jem. :)))

Tako je. Zemlja vse vun potegne :).


Če bi mi to pred 15 leti rekla, bi se ti smejala, zdaj se pa strinjam s tabo. Ko sem v službi najbolj pod stresom, grem doma za pol ure na vrt in sem kot prerojena.

Sem imela vrt, in ko sem si kaj zaželela(zelenjavo) ravno takrat tistega ni blo in sem morala v trgovino ponjo. Ali pa je bilo nekatere rastline preveč in smo se jo naveličali žret.
Tudi, to da je zelenjava iz domačega vrta tako dobrega okusa se ne strinjam. Prav veliko razlike ni oz. jo sploh ni.
[/quote]

Potem moraš posaditi tisto kar radi jeste. Pa v toplih gredah imaš zelenjavo zelo zgodaj in še pozno v jesen. Če okusa med domačo in kupljeno hrano ne ločiš, potem je pa res boljše, da hrano kupujete. Domača paradižnikova solata iz domačih paradižnikov se še primerjati ne more s kupljenimi. Še moja hrčka in želva ločijo domače od kupljenega.

podpišem, 100 procentno.

pod kaj?

Odvisno, kako se lotiš. Seveda ne razumem tistih, ki kupijo sadiko, ki je dražja kot pridelek, ki ga celo sezono dobijo od nje.

Če šteješ čas, je vsekakor minus v vsakem primeru. Če časa ne šteješ, si finančno lahko v plusu.


Če bi mi to pred 15 leti rekla, bi se ti smejala, zdaj se pa strinjam s tabo. Ko sem v službi najbolj pod stresom, grem doma za pol ure na vrt in sem kot prerojena.
[/quote]

Vem.
Ko smo z otroki v vrtcu in šoli napravili gredice, sejali in sadili vse mogoče peške, pečke, seme, pacali z rokami, oblikovali, risali, slikali, peli, rajali, pripovedovali, je bil to bum, z veliko začetnico.
Toliko navdušenja, medsebojnega sodelovanja in ustvarjalnosti, da nismo imeli časa za noben dolgčas.
Zraven so prišli še hotelčki za žuželke, skrb za ptice itd.

Na svojem pa sem v stiku z vsemi, še najbolj pa s seboj in s svojo umirjenostjo.
Ponovno polno zaživela, zaljubila se tudi v kuhinjo in kuhanje.

Čeprav sem iz stroke in vedela, poznala to o terapevtskem sredstvu, si tudi sama nisem predstavljala, da bom s tem tudi sebe sterapirala.
Tudi, če ga je le meter krat meter, v loncih na balkonu ali kakorkoli, vreden je več, kot vanj vložimo.

Jaz ga nimam zato, ker imamo v bližini eno kemično tovarno (Helios).

Glede na to, kako pogosto smrdi v ozračju, prav čutiš hlape, ni šans, da jem vrtnine s svojega vrta, kar se vsede na njih iz zraka in tudi v zemljo.Kupujem iz preverjenih drugih virov. ( ozimnica in ostale vrtnine).

Ja. Me zanima, kdo dobi odškodnino in kam gredo vse odškodnine od raznih heliosov, deponij itn.?

Ljudje, krajani, nič…

To je pa tako naivno optimistično zanesenjaško napisano, da te prav moram vprašat: kaj jemlješ, jaz bi tudi!
[/quote]

Če živiš v samem centru prestolnice, v betonu in nikoli nisi, ti revše, bilo na podeželju, ti je neduhovito vprašanje oproščeno. Najbrž so krave vijolične in gori piše Milka, kajne? :)))
[/quote]

Če si se mi prej zdela simpatična, se mi zdaj ne zdiš več, tako da v bistvu ne želim jemat tega, kar jemlješ ti, ker nesramnost mi pa ni všeč.

Ce zivis v onesnazenem okolju, ce uporabljas strup za polze, skropiva in gnojila, ni zelenjava z domacega vrta nic bolj bio-eko kot tista iz trgovine. Ce preracunas stroske orodja in opreme glede na njihovo zivljenjsko dobo, ce kupujes sadike, pa taka in drugacna sredstva… se tudi financno ne splaca. Oz kot je ze omenjeno, se bolj splaca gojiti sadje in jagodicevje.
Ostane pac tisti pozitivni obcutek, da sam nekaj pridelas in da jes “domace”.

če pogledaš samo ceno česna, stročjega fižola, paprike in paradižnika, jajčevcev, bučk, jagod, malin… potem ugotoviš, da je strošek vrta zanemarljiv. da o kvaliteti solate in kumar, vse do krompirja, čebule itd sploh ne načenjamo teme. če pa imaš ožuljene pazduhe, verjamem, da ti je še žlica pretežka….
lp


Meni pa ni, muka mi je delo na vrtu. Se pa trudim in z veseljem poberem ter pojem svezo zelenjavo, ki je kvalitetna.


Meni pa ni, muka mi je delo na vrtu. Se pa trudim in z veseljem poberem ter pojem svezo zelenjavo, ki je kvalitetna.
[/quote]

Prevelikega imaš. Vrt, namreč.
Dva zabojčka sta zate dovolj.

Živiš v onesnaženem okolju? WTF?
Strup za polže? Gnojila?
Ti povem nekaj, dobro si preberi to temo:
https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=151&t=11081340

Odkar sem preseljena v tujino, sem prisiljena kupovati uvoženo zelenjavo. Ni primerjave z zelenjavo, ki jo gojimo doma. Ne uporabljamo škropiv, pognojimo s hlevskim gnojem, nato pa dodajamo kompostnik.

Kaj vse v življenju se ne splača, pa vseeno imamo ali imate? Razmislite kaj in zakaj to imate….pa boste dobili odgovor zakaj imajo nekateri vrt.

sem šla malo računat…in vložek v vrt je cca 25 evrov za prve flance… krompir za sajenje imam svoj, enako fižol, solato, bučke, kumare…
ni problem pustiti solato ali dve, da gresta v cvet in potem pobrati, spihati in to je to.
lopato, grablje, motiko, krampič in samokolnico imam preko 15 let,
pa kakšni insekticidi! voda v katerih so se namakale koprive. deluje kot gnojilo in in odganja škodljivce.
proti ušem in gosenicam na zelju pa pepel drv.
travo in plevel podkopljem v jarek sproti, ko prekopavam…evo natur gnojilo…
polži in hrošči pa v veliki meri postanejo plen tekačic- rac…

pa me zanima koliko pa je strošek nakupa zelenjave 4 članske družine na letni ravni? torej če kuhate doma?’

Zelenjava z domačega vrta je neprimerno bolj okusna od tiste preforsirane in prešpricane iz “Špara” ipd.

Živiš v onesnaženem okolju? WTF?
Strup za polže? Gnojila?
Ti povem nekaj, dobro si preberi to temo:
https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=151&t=11081340
[/quote]
Ne razumem. Govorim o onesnazenem okolju npr v blizini cest, pa med velikimi vinogradi in podobno. Pa o strupu za polze, ki se spira v zemljo in gre preko korenin v “fino domaco” rastlino. Kaj ima to veze z gnojevko na njivah, razen ce imas tik ob njivi posajeno solato ali spinaco.

Kr upraši Vrhničane pa tm k jim je zgorel cel odpad plastike, kemikalij……

Je pa res da eni znajo. Imajo svoja semena, pa zemljo na ravnini ob hiši…. tam se splača.
Če pa vse kupiš, se driblaš s štihanjem, gnojenjem, kupovanjem semen,…… pol pa še en slab vreme – računice NI! Pa da se še voziš na njivco?
Edin užitek je, da misliš, da si pojedel nekaj svojega. Pa še to ti gre 3/4 solate v cvet, neki zgnije, napade uš,-…….. mal migaš.

Kakšno primitivno razmišljanje. Za vrt v osnovi rabiš veselje in že zaradi tega se ga “splača” imeti, da ustvarjaš in delaš v njem z veseljem. Pridelek je samo dodaten bonus. Da ne omenjam tega, da vsaj veš, kaj ješ in kako je pridelano.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

New Report

Close