Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek DRAGA HRANA…

DRAGA HRANA…

Meni pa tole preračunavanje s hrano, ki jo imaš doma oziroma zastonj, ni všeč. Ker je zavajajoče in ne moreš primerjati z nekom, ki mora žal vse kupiti. Sploh pa ne z restavracijo, ki mora pokriti tudi stroške dela, energije in ostalega in še delati z dobičkom…

Torej: naredim goveji rostbif s krompirjem v pečici, prej še čemaževa juha, zraven bio solata (pozimi radič), za sladico pa jabolčno pito z bio jabolki… Stroški: rostbif mi je dala mama, torej nič, enako s solato in jabolki, čemaž sem nabrala sama, nič, krompir tudi dobim od mame, spet nič. Strošek sestavin je torej enak ceni kilograma moke (tudi jajca priskrbi mama). Začimbe imam tudi doma v loncih…
Torej je strošek surovin za vrhunsko kosilo nekje med 1-2 evroma???!!!

Najboljše pa je, da tako računajo tudi v, recimo, Slovenskih novicah, ko predstavljajo kosila za štiri, ki stanejo manj kot 10 evrov, pri tem pa je po možnosti najdražja sestavina “z domačega vrta” ali pa “naberem sam”.

dvomim res da si razumela o čem pišemo … jaz sem recimo ta teden 2x jedla samo kislo zelje s fižolom, potenstano z malo več vode, v katero sem pri kosilu namakala še prepečenec 🙂 obožujem to.
en dan sem jedla sladko zelje na čebuli s korenjem + prepečenec … ja, to je moje kosilo, mi je super in ne menjam za noben šnicl.

brez težav si kupim mleto meso za 8€ in Fondo brancina za 14€, ampak jaz pojem mesa za vzorec, ker smo malo bolj ozaveščeni, pa še ni nam nevem kako dobro.

krofov pa res ne znam delat, tistega enega ki ga ob pustu pojem pa … tudi če ga ne bi, mi je vseeno zanje. med letom se na krofe še spomnim ne.

Če gremo iz družino ven jest, me to kosilo pride cca 70 eur. Če naredim kosilo doma, me ne pride več kot 10 eur za podoben meni kot v gostilni.
Da pa računate čas kuhanja in ga spreminjate v denar pa je totalna bedarija. Čas imam, denarja ne.
Tudi vrt se splača imeti iz ene vrečke semen, ki stane 0.99 centa plus malo gnojila, ki te ne pride več kot eur, dobiš cca 100 glav solate žal ne vem kok je to kg. Ali iz 5 kg semenskega krompirja za katetega plačaš 7 eur plus gnojilo 1 eur, pridela 40 kg mladega krompirja, ki je v trgovini vsaj prve mesece zelo drag mislim, da cca 2 eur za kg. Vrečka fižola me stane 1.8 eur pa mal gnojila vendar iz njega pridelam cca 10 kg vsi pa vemo, da je kg svežega fižola na tržnici cca 7 eur. Ne seštevam pa ur, ki jih oddelam na vrtu, saj to smatram kot prijetno rekreacijo ter druženje iz sovrtičkarji.

Osnovni post naj bi bil dokaz, da je hrana poceni?? 7x 30= 200 evrov, s tem, da je veliko hrane domače. Pa je to šele en obrok!! Domača hrana je cenejša, ni pa zastonj, daleč od tega.
Mislim, da bo pravilni sklep, da je hrana draga, kakorkoli pogledaš.


ba pa tui tud barca resnio – jaz sem opazila, ampak nisem nič pisala, ker je jasno, kaj je mislila avtorica…
a res zdej boste v vsaki temi težil al kako… naj vam primož ofne svoj forum slovnični, pa se tam prepucavajte kdo je bolj pameten…
evo polno mojih napak, da si lahko daš ti al pa kdor kol drug duška.[/quote]

Omejenka!

Izhajaš pa iz predpostavke, da je tvoj čas zastonj. Moj recimo ni.

ti res maš svoj vrt?
naj prosim tu nekdo, ki je dejansko kdaj že sadil napiše, kako mu je iz vrečke semen uspelo pridelat 100 glav solate? če odmislimo berivko ali motovilec, pa še tu ni takega pridelka … to me res zanima!

in kje se dobi gnojilo za za 1€?
letos sem iz desetih prekel, to je cca. 100 semen fižola pridelala cca. 3 kg fižola … pač ni bila letina, tko da še vedno morm fižol kupovat, ga pač pojemo veliko.

Jaz bom pa samo tole rekla:
Tisti, ki meni, da se bolj zdravo prehranjuje, ker je zrezke iz čičerikine moke (iz Turčije, Indije, ipd) kot pa slovenski krompir ali pa zelje, se moti.

če lahko napišem … dvomim da res kdo misli to, kar si ti povzela iz napisanega.

govorimo o mletem mesu za 2€ in o zmernosti in uravnoteženosti prehrane.

Izhajaš pa iz predpostavke, da je tvoj čas zastonj. Moj recimo ni.[/quote]

Zelo relativno. Poznam eno, ki enako razmišlja. Pospravlja ji gospodinja, otroke vzgaja tašča, kuha tašča, nakupuje mož, … Ona pa dela in plača vse, kar lahko kdor drug naredi. Na koncu je njeno življenje samo služba in nič drugega.
Zaslužim kar precej n moja ura ima zelo visoko postavko, ampak ne želim svoj čas vrednotiti samo v denarju. Priznam, sem včasih. Potem mi je pa življenje pokazalo, da čas ni denar, ampak veliko več in da se z denarjem tega ne da kupit.

ti res maš svoj vrt?
naj prosim tu nekdo, ki je dejansko kdaj že sadil napiše, kako mu je iz vrečke semen uspelo pridelat 100 glav solate? če odmislimo berivko ali motovilec, pa še tu ni takega pridelka … to me res zanima!

in kje se dobi gnojilo za za 1€?
letos sem iz desetih prekel, to je cca. 100 semen fižola pridelala cca. 3 kg fižola … pač ni bila letina, tko da še vedno morm fižol kupovat, ga pač pojemo veliko.[/quote]

Sto glav pride v sanjah, pa še to je lani zaradi vročine vse divjalo in šlo hitro v cvet.
Semena so čista loterija. Imam najeto njivo, jaz v glavnem vzgajam iz sadik. Ja, zelo draga varianta pravzaprav in če prištejem ves trud in vse, bi bilo verjetno ceneje kupovati. Ampak čez domač pridelek (brez pretiranega gnojenja, ker če preveč gnojiš, je bolje kupovati kupljeno zelenjavo) ga ni.
Soseda je lani poskusila s semeni in je bilo vse skupaj bolj jadno. Korenje sploh ni zraslo, je imela samo mini korenčke, čebula prav tako ni bila niti za pobrat. Solato sem jaz nosila drugim, ker bi sicer šla v cvet. Na srečo jo je mogoče dosajevat, pa potem je počasi že radič in tako dalje. Glavnate solate pa ni šans, da si lahko narediš zalogo, vsaj moje nekajletne izkušnje so take. Tako da jo imam samo en mesec (in še to, kot rečeno, jo šenkam, preden gre v cvet). Če je ugodno poletje, je pa obilje kumar in bučk, paradižnika za solato in za omake … to se mi zdi, da se še najbolje obnese od vsega.

Redko kupim kako sadiko, v bistvu kupim sadike samo tistega, kar ne najdem v semenih. Vse ostalo iz semen in meni vse raste. Ok, res je, da ne vzklije vsako seme, ampak v vrečki semen solate jih je čez glavo dovolj in še preveč takih, ki vzklijejo. Vrečko semen imam za 2x ali 2 leti, pač odvisno od zelenjave. Paprike, paradajz, kumare, grah in podobno, to pa sama vzamem semena.

Ne vem, zakaj primerjaš čičeriko in krompir. Morala bi primerjat čičeriko in meso, ker je čičerika beljakovinsko živilo.
Mene mantra, da je slovensko avtomatično odlično, ne gane. In da je tisto, kar je iz Turčije, Kitajske, Južne Amerike avtomatično zanič, tudi ne kupim.
In ja, gotovo je mnogo bolj zdravo pojesti polpet iz čičerike kot zrezek iz povprečnega, s hormoni in antibiotiki prepojenega mesa, pridobljenega na način, nevrednega človeka in živali.

Meni osebno se kuha iz domačih pridelkov splača. Prvič, ker obožujem vrtnarjenje in je moj hobi številka 1. Nekateri plačajo članarino za fitnes ali kupijo kolo, knjige, material za modelarstvo, jaz pač rada vrtnarim. Semen, sadik ne kupujem, že od babičinega uka naprej to pridelma kar sama, vinogradniške breskve vzgojim iz koščice v lončku na približno 4 leta. Semen in čeulčka, pa tudi rož in sadik ribeza, malin imam preveč in to fajn zamenjam. Doma sem, zemljo imam, vodnjak tudi, kompost tudi, konjski gnoj tudi,…Večino orodja je v lasti že leta. Radič, repo, peso imam še v kleti nekaj na vrtu pokrito, motovilec v iz palet narejenm rastlinjaku. vsako leto doam še kaj “čudnega” na vrt – letos so bili arašidi
Če bi morala po službi ob 17. uri še štihat, kupovat sadike in umetna gnojila! pa več računice ne vidim.
Še zmerom, pa navijam za doma kuhane obroke, vsaj npr. olja za cvrtje ne uporabljaš 200x, čeprav bolj malo cvrem. in obroka brez solate zame ni, razen če je enolončnica (sem sicer nepravilno prištevam tudi kislo zelje in podobne zadeve).

Presenečajo me odgovori. Skoraj vsak dan je kakšen post o revščini, pomanjkanju denarja, lakoti, tu pa pišete o mesu po 8-10 evrov, oradah, kvaliteti……….
Zdi se mi, da bi radi potolkli avtorico, ki zagovarja kuhanje , ki ni drago če zavihaš rokave. Tudi jaz tako menim in vem, da je cena mesa različna pa vendar me ne boste prepričali, da je ceneje slabše saj verjamem, da bi bilo bio to kar zredim sama in sama pridelam.
Sprejemljivo pa vam je jesti v lokalih kjer uporabljajo najcenejše sestavine samo da vam ni treba kuhati. Mar ve kuhate z zelenjavo, sadjem najboljšim mesom, pravim kombinacijam ali kuhate da družino nahranite in pridete skozi čez mesec brez dolgov in lakote.
Dobro da smo mi zrasli, pozimi brez sadja razen domačih jabolk, brez zelenjave, razen kakšnega zelja in vloženih stvari, ki jih je mama skrbno pripravljala poleti……
Ne pametujte, poglejte resnici v oči.

še ena, ki nikakor ne želi razumeti 🙂

raje manj, pa tisto kvalitetno, bo šlo?
jaz recimo raje naredim bolonez omako iz 200g kvalitetnega mletega mesa, kot pa iz kile po 2€. Kila mletega za 2€? je v tem notri sploh kaj mesa? in kakšno?

o vsem ostalem ne bi, sem že itak preveč napisala, lahko pa si prebereš moje odgovore, morda boš razumela.

ti res maš svoj vrt?
naj prosim tu nekdo, ki je dejansko kdaj že sadil napiše, kako mu je iz vrečke semen uspelo pridelat 100 glav solate? če odmislimo berivko ali motovilec, pa še tu ni takega pridelka … to me res zanima!

in kje se dobi gnojilo za za 1€?
letos sem iz desetih prekel, to je cca. 100 semen fižola pridelala cca. 3 kg fižola … pač ni bila letina, tko da še vedno morm fižol kupovat, ga pač pojemo veliko.[/quote]

V vrečki je cca 150 semen solate Genetille. Ok vse ne vsklijejo 100 pa gotovo. Seveda je ne sejem vse na enkrat temveč iz zamikom.
Gnojilo bioorganik 7. 5 kg stane cca 7 eur, v akciji kak eur manj in zadostuje za 100 kvadratov vrta. Tako, da tisti eur sem jaz računala za pognojit prostor kjer bo rastla solata.
Fižol pa ti priporočam, da sadiš nizkega ker je hitrjši in večji pridelek. Od visokih pa samo kako zgodnjo sorto (barjanec), ki naredi hitro oz pred sušo.
Ne svojega časa, ki ga pirabim za vrt ne računam, kot ne računam čas ki ga porabim za svoje hobije. Mojega prostega časa mi nihče ne plačuje tako kot vam ne.

Ne vem, zakaj primerjaš čičeriko in krompir. Morala bi primerjat čičeriko in meso, ker je čičerika beljakovinsko živilo.
Mene mantra, da je slovensko avtomatično odlično, ne gane. In da je tisto, kar je iz Turčije, Kitajske, Južne Amerike avtomatično zanič, tudi ne kupim.
In ja, gotovo je mnogo bolj zdravo pojesti polpet iz čičerike kot zrezek iz povprečnega, s hormoni in antibiotiki prepojenega mesa, pridobljenega na način, nevrednega človeka in živali.[/quote]

Ja, ker imaš seveda nad čičerko, pripeljano iz Kitajske, Indije ali Turčije, popoln pregled nad pesticidi, onesnaženostjo zemlje, katero kemično tovarno jim je tam pred 20 leti vrglo v luft in tako naprej.

Blagor ubogim na duhu, po tem, da so slepo zaverovani v svoj prav, po vseh drugih pa pljuvajo, jih boste spoznali.

Tudi meni se zdi, nekateri tule pretiravajo. Avtorica je pač izpostavila primer današnjega jedilnika, ki je sestavljen iz poceni hrane. Mleto meso je pač poceni, krompir tudi. Res je, da v jedilniku manjka zelenjava, poleg krompirja bo napekla še kruh (očitno ga jedo s krompirjem, tako kot moj stric), za posladek pa še krofe, pa vseeno mislim, da je zato ne moremo obsojati – če denarja ni, ga pač ni in solate in razna zelenjava pač odpadejo. Zelja in repe pa tudi ne moreš jesti vsak dan, sicer pa, kdo pravi, da ne bo jutri skuhala jote, katero bodo natepavali naslednje 3 dni? 🙂 Eni pišete, da jeste repo/zelje skoraj vsak dan – predvidevam da gre za ljudi v penziji, ki ste zadovoljni z enim in istim okusom…. Otroci imajo radi raznoliko hrano in tega ne bi hoteli jesti.
Če ni denarja, razne ribe, kvalitetno meso in zelenjava pač odpadejo. Obsojanje ljudi, ki ne morejo dnevno jesti zdravo, je neumno.

Kje je kdo pisal o kg mesa za 2€?
Pa še včeraj ste se kurčili o lačnih otrocih, bla bla bla, zdaj pa trobite o tem, kakšna zanič hrana so čufti in pire krompir.

ti res maš svoj vrt?
naj prosim tu nekdo, ki je dejansko kdaj že sadil napiše, kako mu je iz vrečke semen uspelo pridelat 100 glav solate? če odmislimo berivko ali motovilec, pa še tu ni takega pridelka … to me res zanima!

in kje se dobi gnojilo za za 1€?
letos sem iz desetih prekel, to je cca. 100 semen fižola pridelala cca. 3 kg fižola … pač ni bila letina, tko da še vedno morm fižol kupovat, ga pač pojemo veliko.[/quote]

V vrečki je cca 150 semen solate Genetille. Ok vse ne vsklijejo 100 pa gotovo. Seveda je ne sejem vse na enkrat temveč iz zamikom.
Gnojilo bioorganik 7. 5 kg stane cca 7 eur, v akciji kak eur manj in zadostuje za 100 kvadratov vrta. Tako, da tisti eur sem jaz računala za pognojit prostor kjer bo rastla solata.
Fižol pa ti priporočam, da sadiš nizkega ker je hitrjši in večji pridelek. Od visokih pa samo kako zgodnjo sorto (barjanec), ki naredi hitro oz pred sušo.
Ne svojega časa, ki ga pirabim za vrt ne računam, kot ne računam čas ki ga porabim za svoje hobije. Mojega prostega časa mi nihče ne plačuje tako kot vam ne.[/quote]

nizek fižol seveda sadim, ampak zgoraj sem imela v mislih fižol v zrnju, vedno sadim sivčka, je pač najboljši 🙂

če se še tako trudim, iz vrečke semen 100 glav ne zraste nikdar, tudi 50 ne … in to sem želela povedat. vsekakor pa je ceneje in tudi bolje teh nekaj glav iz vrta, kot tista iz trgovine.

Kje je kdo pisal o kg mesa za 2€?
Pa še včeraj ste se kurčili o lačnih otrocih, bla bla bla, zdaj pa trobite o tem, kakšna zanič hrana so čufti in pire krompir.[/quote]

moja napaka!
avtorica piše o mletem mesu za čufte za 5 oseb 2€
predvidevam da je to vsaj pol kile če ne več … še vedno veliko prepoceni za kvalitetno meso

sej bi napisala da mi je vseeno kaj kdo je, ampak na koncu smo vsi uporabniki zdravstvene blagajne.

nikjer nisem napisala da so čufte in pire zanič hrana, jaz imam to prav rada, 2x na sezono s kvalitetnim mesom.

Še posebej, če je denarja malo, je treba z njim gospodarno ravnati. In se še toliko bolj potruditi, da se kuha iz poceni, a vseeno kakovostnih sestavin. Pire krompir in čufti so čisto OK. Sicer ne vem, za koliko mesa gre, ampak če govorimo o čuftih za 5 oseb, predvidevam, da ga potrebuješ vsaj 500 g. Pa recimo, da ga je dobila v akciji in je recimo, da čisto OK. V to se res ne bi spuščala.

Najbolj me zmoti to, da je v bistvu največ denarja porabila za krofe, res da 2 € ni veliko, ampak če je denar problem, je vseeno mnogo bolj zdravo, da za ta 2 € kupiš kilogram zelja in rdeče pese, pa imaš kakovostno solato za vsaj dvakrat, če ne za trikrat.

Kje je kdo pisal o kg mesa za 2€?
Pa še včeraj ste se kurčili o lačnih otrocih, bla bla bla, zdaj pa trobite o tem, kakšna zanič hrana so čufti in pire krompir.[/quote]

moja napaka!
avtorica piše o mletem mesu za čufte za 5 oseb 2€
predvidevam da je to vsaj pol kile če ne več … še vedno veliko prepoceni za kvalitetno meso

sej bi napisala da mi je vseeno kaj kdo je, ampak na koncu smo vsi uporabniki zdravstvene blagajne.

nikjer nisem napisala da so čufte in pire zanič hrana, jaz imam to prav rada, 2x na sezono s kvalitetnim mesom.[/quote]

Če gre za pol kg mesa v akciji (recimo vsaj 30 ali pa celo 50 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) znižanje, je to čisto OK in sprejemljiva cena.


Kdo ti plača elektriko/drva/plin? Toplo vodo imaš zastonj?
Sol, voda, kvas nikakor ne more biti dober kruh! Najmanj kar moraš dodato je kak dl olja ali druge maščobe. Sicer pa je iz kilograma moke okoli 1,3 kg kruha.
Moka za 0,5€ ni ravno presežek. Solidne moke se začnejo pri 0,7€, dobre pa pod 1€ v mlinu ne dobiš.
Pa še čemu bi se dalo oporekati.

New Report

Close