Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Drage šole v naravi, športni dnevi – še vedno tako

Drage šole v naravi, športni dnevi – še vedno tako

Preteklost naj bo le to… danes imamo dovolj denarja za vse, v komunizmu pa je bilo pač tako…

! in verjetno je to kar večinsko mnenje. Ni mi jasno zakaj tako posiljujejo s temi izleti/ekskurzijami in šolami v naravi. To bi morale biti vzporedne opcije recimo v času počitnic.

Se več kot strinjam.
Če je javna, obvezna šola, naj bo po nekih normalnih cenah. Drage dopuste pa naj prakticirajo v času počitnic.
Pri nas je ta način samo ločeval revne in bogate. In revnejši smo bili potem na tapeti kot luzerji. Jaz sem imela vsaj to srečo, da sem bila odličnjakinja in so me rabili za razno pomoč. Tisti, ki so bili pa iz revnih famlij in imeli slabe ocene so pa sploh bili na tapeti.
Pa stvar je preprosto v tem, da se da dejavnosti organizirati poceni. Zgoraj ena omenja, da so spali v telovadnici na blazinah in so se prav fajn imeli.
Ne zdi se mi primerno, da se že v OŠ tako ločuje revne in bogate.

Preteklost, pretekli čas bi nas lahko kaj novega naučil (govorim izključno o šoli in obveznostih, nič političnega), primerjava je vedno dobrodošla, res je , če smo se včasih vozili s fički, se danes ne več. Bi pa šola lahko iz dobrih starih praks kaj povzela in samo malo modernizirala (pa bi še vedno bilo lahko poceni in dostopno vsem). Ja eno šole znajo, eno pa nočejo.
V enih šolah so še učitelji s srcem in modrostjo, žal pa je teh “dinozavrov” malo oz. že izumirajo.

! in verjetno je to kar večinsko mnenje. Ni mi jasno zakaj tako posiljujejo s temi izleti/ekskurzijami in šolami v naravi. To bi morale biti vzporedne opcije recimo v času počitnic.
[/quote]

Ne vem kako je z večinskim mnenjem. PO mojem imaš prav, da je to res večinsko mnenje. Se mi pa zdi, da večina ljudi ne upa povedat, da nimajo denarja za izlet za otroka. Vsaj pri nas je bilo tako. Mami je bilo težko, ampak si ni upal oporekat na kakem roditeljskem sestanku, da to pa ni ok. Tisti, ki jim ni bilo ok, so bili verjetno v večini, ampak izpostaviti se niso upali.

! in verjetno je to kar večinsko mnenje. Ni mi jasno zakaj tako posiljujejo s temi izleti/ekskurzijami in šolami v naravi. To bi morale biti vzporedne opcije recimo v času počitnic.
[/quote]

Ne vem kako je z večinskim mnenjem. PO mojem imaš prav, da je to res večinsko mnenje. Se mi pa zdi, da večina ljudi ne upa povedat, da nimajo denarja za izlet za otroka. Vsaj pri nas je bilo tako. Mami je bilo težko, ampak si ni upal oporekat na kakem roditeljskem sestanku, da to pa ni ok. Tisti, ki jim ni bilo ok, so bili verjetno v večini, ampak izpostaviti se niso upali.
[/quote]

Tukaj bi samo pripomnila, ko so moji otroci imeli valeto, je šola organizirala drago zadevo in to v hotelu, sploh ni bilo možnosti oporekati, ker so se tako odločili, nam ni bil problem denar, pa mi je bilo brez veze dati toliko denarja ven. Moja valeta je bila v šolski telovadnici brez staršev , imeli smo glasbo iz zvočnika, nekaj malega za pojest in nekaj za popit, ob 23. uri se je vse končalo in smo šli domov. Zdaj pa iz tega naredijo tako, kot smo mi imeli maturantski ples, NORO!

Ne vem kako je z večinskim mnenjem. PO mojem imaš prav, da je to res večinsko mnenje. Se mi pa zdi, da večina ljudi ne upa povedat, da nimajo denarja za izlet za otroka. Vsaj pri nas je bilo tako. Mami je bilo težko, ampak si ni upal oporekat na kakem roditeljskem sestanku, da to pa ni ok. Tisti, ki jim ni bilo ok, so bili verjetno v večini, ampak izpostaviti se niso upali.
[/quote]

Tukaj bi samo pripomnila, ko so moji otroci imeli valeto, je šola organizirala drago zadevo in to v hotelu, sploh ni bilo možnosti oporekati, ker so se tako odločili, nam ni bil problem denar, pa mi je bilo brez veze dati toliko denarja ven. Moja valeta je bila v šolski telovadnici brez staršev , imeli smo glasbo iz zvočnika, nekaj malega za pojest in nekaj za popit, ob 23. uri se je vse končalo in smo šli domov. Zdaj pa iz tega naredijo tako, kot smo mi imeli maturantski ples, NORO!
[/quote]

Ja, na valete in maturantske plese se pa niti spomnila nisem. Pa tudi pogosto razmišljam kako to speljejo? Gledam kake fotke, poslušam… si milim, da marsikdo ne more na valeto/maturantski, ker je vse nekaj fino, drago.

Valeto in maturantski smo pa imeli ok. Valeta je bila v telovadnici, s starši,ampak nič ekstra fino. Nobenih vstopnin. Tudi oblačila niso bila neka ekstra. Smo se lepo oblekli, ampak ne v neke večerne obleke, brez make-upa (večina), brez dragih frizur.
Pri maturantskem pa smo najeli dvorano, ampak ne neko ekstra drago. Smo pa sami organizirali srečelov pa še neke zadeve tako, da smo dobili toliko denarja kot so bile vstopnine. Še nekaj več. Tako, da strošek je bila obleka. Dvorana, vstopnina, hrana – to smo pa pokrili s srečelovom. Sicer smo morali založiti, ampak dobili smo pa vrnjeno.
Tako, da če smo imeli bedne šole v naravi, drage športne dneve, je pa vsaj pri teh zadevah bilo kar ok. Pa takrat se punce nismo afnale z dragimi oblekami, frizeri in tako naprej. No, ene so se že. Ampak so bile bolj izjeme. Smo imeli primerek, ki ji nobena obleka kupljena v Sloveniji ni bila ok, ker je morala biti iz tujine pa čevlji po meri … ampak to je bila izjema.

Čeprav so tudi v mojih maturatnskih časih (konec 90ih) eni plačevali astronomske cifre za maturantski. Se spomnim vrstnikov, cene se ponekod šle v nebo, ker so imeli zelo drage dvorane in ansamble.

Na moji osnovni šoli smo imeli šolsko zadrugo, stacionirana je bila ob jedilnici. Med glavnim odmorom smo v njej delali 4 učenke. Prodajale smo šolski material od svinčnikov, do zvezkov. Pred koncem šolskega leta, se je preko šolske zadruge, naredilo naročilo za učbenike in zvezke, katere si prevzel in odnesel domov.
Danes bi to samo spremenila tako, da bi vsi učenci lahko za mali denar pridobili vse učbenike preko šolskega sklada.

Na moji osnovni šoli smo imeli šolsko zadrugo, stacionirana je bila ob jedilnici. Med glavnim odmorom smo v njej delali 4 učenke. Prodajale smo šolski material od svinčnikov, do zvezkov. Pred koncem šolskega leta, se je preko šolske zadruge, naredilo naročilo za učbenike in zvezke, katere si prevzel in odnesel domov.
Danes bi to samo spremenila tako, da bi vsi učenci lahko za mali denar pridobili vse učbenike preko šolskega sklada.
[/quote]
Zakaj pa bi naj učenci kupovali učbenike, če si jih lahko izposodijo v šoli?

zakaj ne?? moja dva sta nekje od drugega razreda občasno prespala pri sošolcu, pri sosedu, pri moji sestrični, bratu..itak pa pri starih starših..v čem je problem po tvoje.da ga bodo izrabili, natepli, ne vem..česa se bojiš?


Vi kot družina ne smučate, ker vam je predrago? Če bi se recimo čemu drugemu odrekli, bi lahko tvoja hči tudi smučala, ne vrhunsko ampak takole 1 teden zimskega smučanja bi pa zmogli. Ampak ker ste starši zapufani do vrh glave, ker imate flet televizor pa novo hišo, potem pač nastradajo otroci.
Preglej izdatke in ugotovi, čemu se lahko odpoveste. Ničemur, praviš. Ja potem pa iščita dodatni zaslužek.
Osnovna šola je dostopna vsem, če bo privatna šola potem bo tvoja imela še veliko manj in bo še bolj revna, pa še manj izobražena.
Ko ste delali otroke tudi niste države vprašali koliko jih lahko imate in če sploh.
Sedaj bi pa v moj žep za svoje otroke segali. No go, dam dovolj!


Vi kot družina ne smučate, ker vam je predrago? Če bi se recimo čemu drugemu odrekli, bi lahko tvoja hči tudi smučala, ne vrhunsko ampak takole 1 teden zimskega smučanja bi pa zmogli. Ampak ker ste starši zapufani do vrh glave, ker imate flet televizor pa novo hišo, potem pač nastradajo otroci.
Preglej izdatke in ugotovi, čemu se lahko odpoveste. Ničemur, praviš. Ja potem pa iščita dodatni zaslužek.
Osnovna šola je dostopna vsem, če bo privatna šola potem bo tvoja imela še veliko manj in bo še bolj revna, pa še manj izobražena.
Ko ste delali otroke tudi niste države vprašali koliko jih lahko imate in če sploh.
Sedaj bi pa v moj žep za svoje otroke segali. No go, dam dovolj!
[/quote]

Imaš probleme? Jaz jih imam s takšnimi kot si ti, ki bi radi svoje otroke porinili na tisoč in eno dejavnost in tabor, samo da bi imeli mir. Ne da pa se vam dopovedati, da je osnovna šola eno, smučanje v Avstriji pa nekaj drugega. Če bi radi, da vaši otroci obiskujejo vse to, ni nobenih ovir. Samo ne tlačite tega v OŠ. To je vaša stvar, vi organizirajte, šolam pa pustite, da izvajajo aktivnosti v šoli in bližnji okolici.
Ne, nimamo problemov z denarjem, vseeno pa menim, da spadajo vse te aktivnosti v izvenšolske dejavnosti. Če želimo smučat, gremo smučat sami oz otroka v tečaj. Zato ne bomo silili ostalih, da plačujejo nekaj, kar jim sploh ni niti blizu.

pri nas v šoli je ena družina, ki so največji, ampak res bogataši in ne smučajo, otrk ni šel na zimsko šolo v naravi..tako da ne odrečejo se smučanju samo reveži in ni zdaj taka katastrofa, če vaša hči ne bi smučala.
po drugi strani pa, slej ko prej bi prišla do tega, da bi tudi ona rada izkusila smučanje, oziroma da ji je všče..če je že tako navdušena, naj se raje zdaj nekaj nauči, kot pa pri 30, ko je večja možnost, da si kaj polomiš.

Na naši osnovni šoli takih dragih zadev nismo imeli. Športni dan – smo večinoma imeli pred šolo, smučanja niso organizirali, sankanje pa enkrat na hribu nad vasjo, kjer je šola. Nič dragega. Sanke smo dobili v šoli. Šola v naravi – plavanje v četrtem razredu – ne spomnim se, koliko je bilo treba plačati, vem pa, da smo se je udeležili vsi iz naše generacije – tudi najrevnejši (le za enega sem vedel, da je zares reven, vsi drugi so bili povprečno premožnih staršev). Je pa to ena izmed dolenjskih osnovnih šol. V srednji šoli smo imeli več opcij, ampak ni bilo nobenega zasmehovanja, če je šel kdo na cenejšo varianto.

pri nas v šoli je ena družina, ki so največji, ampak res bogataši in ne smučajo, otrk ni šel na zimsko šolo v naravi..tako da ne odrečejo se smučanju samo reveži in ni zdaj taka katastrofa, če vaša hči ne bi smučala.
po drugi strani pa, slej ko prej bi prišla do tega, da bi tudi ona rada izkusila smučanje, oziroma da ji je všče..če je že tako navdušena, naj se raje zdaj nekaj nauči, kot pa pri 30, ko je večja možnost, da si kaj polomiš.
[/quote]

In kako si to predstavljaš, da otrok smuča, če cela družina ne? Tudi če gre na letovanje, ni to vse skupaj nič. Mi smo naši sicer financirali, se je imela fino, nekega haska z vidika smučanja pa res ni bilo.

pri nas v šoli je ena družina, ki so največji, ampak res bogataši in ne smučajo, otrk ni šel na zimsko šolo v naravi..tako da ne odrečejo se smučanju samo reveži in ni zdaj taka katastrofa, če vaša hči ne bi smučala.
po drugi strani pa, slej ko prej bi prišla do tega, da bi tudi ona rada izkusila smučanje, oziroma da ji je všče..če je že tako navdušena, naj se raje zdaj nekaj nauči, kot pa pri 30, ko je večja možnost, da si kaj polomiš.
[/quote]Tudi jaz ne smučam in nisem smučal, pa nisem iz revne družine. Doma smo imeli vse, vsako leto hodili na morje (razen v času, ko je bila vojna na Hrvaškem smo šli drugam).


Vi kot družina ne smučate, ker vam je predrago? Če bi se recimo čemu drugemu odrekli, bi lahko tvoja hči tudi smučala, ne vrhunsko ampak takole 1 teden zimskega smučanja bi pa zmogli. Ampak ker ste starši zapufani do vrh glave, ker imate flet televizor pa novo hišo, potem pač nastradajo otroci.
Preglej izdatke in ugotovi, čemu se lahko odpoveste. Ničemur, praviš. Ja potem pa iščita dodatni zaslužek.
Osnovna šola je dostopna vsem, če bo privatna šola potem bo tvoja imela še veliko manj in bo še bolj revna, pa še manj izobražena.
Ko ste delali otroke tudi niste države vprašali koliko jih lahko imate in če sploh.
Sedaj bi pa v moj žep za svoje otroke segali. No go, dam dovolj!
[/quote]

Imaš probleme? Jaz jih imam s takšnimi kot si ti, ki bi radi svoje otroke porinili na tisoč in eno dejavnost in tabor, samo da bi imeli mir. Ne da pa se vam dopovedati, da je osnovna šola eno, smučanje v Avstriji pa nekaj drugega. Če bi radi, da vaši otroci obiskujejo vse to, ni nobenih ovir. Samo ne tlačite tega v OŠ. To je vaša stvar, vi organizirajte, šolam pa pustite, da izvajajo aktivnosti v šoli in bližnji okolici.
Ne, nimamo problemov z denarjem, vseeno pa menim, da spadajo vse te aktivnosti v izvenšolske dejavnosti. Če želimo smučat, gremo smučat sami oz otroka v tečaj. Zato ne bomo silili ostalih, da plačujejo nekaj, kar jim sploh ni niti blizu.
[/quote]

! tudi midva meniva popolnoma enako !

Imaš probleme? Jaz jih imam s takšnimi kot si ti, ki bi radi svoje otroke porinili na tisoč in eno dejavnost in tabor, samo da bi imeli mir. Ne da pa se vam dopovedati..
Če bi radi, da vaši otroci obiskujejo vse to, ni nobenih ovir. Samo ne tlačite tega v OŠ. To je vaša stvar, vi organizirajte, šolam pa pustite, da izvajajo aktivnosti v šoli in bližnji okolici.
Ne, nimamo problemov z denarjem.

pri nas v šoli je ena družina, ki so največji, ampak res bogataši in ne smučajo, otrk ni šel na zimsko šolo v naravi..tako da ne odrečejo se smučanju samo reveži in ni zdaj taka katastrofa, če vaša hči ne bi smučala.
po drugi strani pa, slej ko prej bi prišla do tega, da bi tudi ona rada izkusila smučanje, oziroma da ji je všče..če je že tako navdušena, naj se raje zdaj nekaj nauči, kot pa pri 30, ko je večja možnost, da si kaj polomiš.
[/quote]

In kako si to predstavljaš, da otrok smuča, če cela družina ne? Tudi če gre na letovanje, ni to vse skupaj nič. Mi smo naši sicer financirali, se je imela fino, nekega haska z vidika smučanja pa res ni bilo.
[/quote]

čisto lepo….lahko greš s kom drugim, z babico, teto, prijateljico..moj brat in družina ne smučajo, mi pa, in večkrat vzamemo tudi nečakinjo zraven, naučila se je v vrtcu, pa potem je hodila v tečaje v šoli….sigurno smuča 5-10x na sezono, kar je čisto dovolj za vzdrževanje “forme” oz. znanja.

Na naši šoli se šola v naravi izvaja v vseh razredih, torej od prvega do devetega razreda. Je pa povsem prosta odločitev ali se je bo tvoj otrok udeležil ali ne. Moja dva sta se do zdaj vseh, če kdaj finančno stanje tega ne bo dopuščalo, se jih pač ne bosta.

V naši občini se plavat in smučat lahko VSI naučijo zastonj, saj imajo v prvem in drugem razredu po en teden plavanja na domačem bazenu, v petem razredu pa akcijo naučimo se smučati časti občina – vključno z izposojo smučarske opreme. No, verjetno občina časti tudi plavanje, to ne vem točno.

Skratka, nekaj osnov dobijo zastonj (vključno z učenjem rolanja, kolesarjenjem ipd.), vse ostalo je odločitev nas staršev.

Predlagam pa, da tisti, ki se jim zdi krivično, da morajo otroci v šolo, če ne gredo v šolo v naravi, pač tisti teden koristijo dopust.

pri nas v šoli je ena družina, ki so največji, ampak res bogataši in ne smučajo, otrk ni šel na zimsko šolo v naravi..tako da ne odrečejo se smučanju samo reveži in ni zdaj taka katastrofa, če vaša hči ne bi smučala.
po drugi strani pa, slej ko prej bi prišla do tega, da bi tudi ona rada izkusila smučanje, oziroma da ji je všče..če je že tako navdušena, naj se raje zdaj nekaj nauči, kot pa pri 30, ko je večja možnost, da si kaj polomiš.
[/quote]

so neke vrste čustvena manipulacija. Reveži res mislijo, da bodo njihovi otroci strašno prikrajšani, stigmatizirani in ne vem kaj če ne gredo na te bedarije in si reveži sposojajo, plačujejo obročno in od ust trgajo da le dajo otroka na tovrstne zadeve. Šele tisti, ki nima mat.težav ima zares tudi svobodo, da se odloči ali bo otroka dal ali ne. Revežem pa izbijajo kompleksi in hočejo le dokazati da oni, njihova družina ali otrok “to zmore”. Bedarija. Šole v naravi, ekskurzije ipd naj bodo na prostovoljni bazi med počitnicami pa bodo imeli ti ubogi delovni starši tudi istočasno krito varstvo med počitnicami, tisti, ki jim ni do tega in imajo drugačne možnosti pa bodo otroka obržali doma ali šli kam skupaj.


Vi kot družina ne smučate, ker vam je predrago? Če bi se recimo čemu drugemu odrekli, bi lahko tvoja hči tudi smučala, ne vrhunsko ampak takole 1 teden zimskega smučanja bi pa zmogli. Ampak ker ste starši zapufani do vrh glave, ker imate flet televizor pa novo hišo, potem pač nastradajo otroci.
Preglej izdatke in ugotovi, čemu se lahko odpoveste. Ničemur, praviš. Ja potem pa iščita dodatni zaslužek.
Osnovna šola je dostopna vsem, če bo privatna šola potem bo tvoja imela še veliko manj in bo še bolj revna, pa še manj izobražena.
Ko ste delali otroke tudi niste države vprašali koliko jih lahko imate in če sploh.
Sedaj bi pa v moj žep za svoje otroke segali. No go, dam dovolj!
[/quote]

Veš kaj?
Moja mama ni imela nobenih preseratorskih zadev kot jih naštevaš. Pošteno je hodila v službo, pošteno garala. Plač pa dostikrat sploh niso dobili, ker so jih bogataši okradli.

Nisrm brala vsega ker je preveč bom.pa dodala moje razmišljanje kako je pri nas.
Na prvem sestanku učiteljica poda predlog kam imajo namen iti tako za športne dneve, kulturne, tehnične….in potem je na nas starših ali to sprejmemo ali ne.
Časi so drugačni in otroci vse bolj zahtevni. Zato jim ponuditi za smučanje eno Kranjsko goro je malo utopično, če so sprobali že Itakijo, Avstrijo, Francijo.
So pa vedno obroki ter razne pomoči in noben otrok ne ostane doma če tega sam ne želi. V razredu je 30 otrok in od tega morda 2 družini ne zmoreta szroška. Ponavadi se pa gleda na večino.

Na naši osnovni šoli takih dragih zadev nismo imeli. Športni dan – smo večinoma imeli pred šolo, smučanja niso organizirali, sankanje pa enkrat na hribu nad vasjo, kjer je šola. Nič dragega. Sanke smo dobili v šoli. Šola v naravi – plavanje v četrtem razredu – ne spomnim se, koliko je bilo treba plačati, vem pa, da smo se je udeležili vsi iz naše generacije – tudi najrevnejši (le za enega sem vedel, da je zares reven, vsi drugi so bili povprečno premožnih staršev). Je pa to ena izmed dolenjskih osnovnih šol. V srednji šoli smo imeli več opcij, ampak ni bilo nobenega zasmehovanja, če je šel kdo na cenejšo varianto.
[/quote]

Fajn ste to imeli.
Mi smo očitno imeli med sabo primerke kot je tale zgoraj: kapitalizem pa to.

Otroci so zahtevni?? Vihajo nos nad Kranjsko goro?? Pa koga ste to vzgajali oz bolje rečeno NEvzgajali. Mene bi bilo sram. Otrok nima kaj zahtevat, otrok lahko le hvaležno sprejme kar mu je omogočeno oz podarjeno. To je normalen duh. Ampak pri vas ste očitno zašli v materializem, nespoštovanje (staršev, okolice) itd. Temu se reče popolen vzgojni fail. Ampak niso otroci načeloma krivi ker vzgoja, predvsem pa VREDNOTE izhajajo iz Doma. Te so zelo dobro ogledalo o vas samih. Otroci so zahtevni je en zelo zelo beden izgovor in prelaganje krivde na..kaj? Usodo?!

New Report

Close