Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek EU direktiva prinaša krajši starševski dopust

EU direktiva prinaša krajši starševski dopust

kot mama sem proti! to naj napišejo kot varijanta, nazadnje 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dedov tega ne bo koristilo: ker jim ni za bit doma z dojenčki, ker jih bodo v službo pogrešali- konec koncev si priznajte, manjko 3 m nadomestit je čisto nekaj drugega kot 1 leto! kjer boš dobil delavca, ki bo kar prišel in prevzel projekte od neke druge osebe? potem pa bodo ateke domov klicarili. saj ne mroeš biti na dveh koncih.

kako bosta starša delila porodniško naj bo domena partnerjev, ne pa države.


Ker jim ni za bit doma z dojenčki je tvoj argument? Pa ker jih bodo v službi pogrešali? In to naj bi bil oče??? Takšnega bi bilo treba sterilizirat, ne pa da bo štepal otroke, z njimi se pa ne bo ukvarjal, ker mu ni do tega. Mame pa tudi.
Priznaj raje, da mu ti niti ne daš teh treh mesecev. Da hočeš biti sama doma z otroki in ne v službi. Ker ti si pa nedvnomno hudo pogrešljiva v službi. Samo nimaš toliko poguma, da bi to priznala. Veš, že sedaj lahko komot ostaneš doma in se greš gospodinjo, saj ti ni treba it v službo. Otroci pa potem tudi ne bodo zasedali mest v vrtcih, ki jih pa potrebujejo tisti zaposlenih staršev.

Običajno kje? Pri nas sedaj, a ne? Včasih pa se je ta simbioza komot prekinila prej. Pa v marsikateri državi se tudi danes. Pa nimajo otroci nič večjih travm od naših. To je samo en trenutno prikladen izgovor.
[/quote]

A misliš, da je 1-letna dolžina porodniške bila določena na lepe oči? Če greš malo prebirati zgodovino pridobivanja te pravice staršev, je enoletni dopust zelo dobro argumentiran s strani stroke.

Če je to obdobje tako nestresno za otroke, kako to, da tam, kjer imajo krajše dopuste, veliko mam vsaj za nekaj mesecev ali celo let delno, praviloma pa celo v celoti zapusti trg dela?
[/quote]
Hm, tudi enoletni ali pa daljši dopust lahko komot argumentira taista stroka. Recimo tako, da se otrok naveže tudi na očeta, ne samo na mamo. Da ima tako otrok dve osebi, ki jima zaupa. Pa zato precej lažje prenese tisti prehod, ki pa je po zaključku porodniške za večino otrok neizbežen. Ali pa bi mogoče počakali še par let doma? Recimo Nemci radi zagovarjajo tri leta, kakšni drugi pa še več….Mogoče je tudi šola prestresna, pa bi še z njo malo počakali? Bi bila mamica doma še tam nekje do srednje šole? Faksa? 🙂
Veliko, pravzaprav večina je samo v glavi… 🙂

daj cvetka utihni, ker si patetično smešna.

ko se spremeni zakon, se spremeni, ne uvede začasno…torej, bi morali za vrnitev nazaj, spet spreminjati zakon. kar pa ni tako enostavno. saj vidiš že v tem primeru uvedbe obveznega dopusta za očete, kakšni problemi bodo z spremembo zakona….predvsem ti in podobne boste proti.
[/quote]

Ti pa nisi smešen.
Samo konstantno in dosledno v vsakem postu žaljiv.
Ni absolutne resnice. Tudi če bi bila, nisi samo ti aboniran nanjo.
Kar kontriraš, tudi če samo zaradi lepšega, iz nekih svojih principov in niti ne opaziš, da pomotoma napišeš isto, kot jaz, tudi tega ne, da se dostikrat strinjam s tabo. Iz neke svoje moško-šovinistične histerije, ki ti ne pristaja.
Dej no se mal kontrolirat.
[/quote]

Pravzaprav je res, da smo prišli do tega, da en mehanik zagovarja feminizem, medtem ko ga ti, “feminisTka” teptaš na celi črti. Tukaj si res izpadla kot hud seksist.

Ti pač predvidevaš tako, jaz pa predvidevam, da ne bi bilo tako.

So se pa že oglasile dojilje, evo, so že obtožbe, da se ženskam ne da dojit, če menijo, da večji dojenček, ki že zdavnaj uživa gosto hrano in nekateri mogoče celo že hodijo, devet ur na dan zdrži brez dojke.
[/quote]

Kar poglej katere ste najbolj glasne, da dojenje pa že ni tako nujno. Tiste, ki potrebujete potrditev, da vseeno niste tako zasrale, kot čutite. Pa tiste, ki ste slabo izbrale partnerja in bi se vsem moškim rade skrivaj maščevale – tako, preko zakonov. Nej še on malo trpi – haha. Dojenček pri 8 mesecih verjetno brez težav zdrži 9 ur brez doke, če je ni, ampak zakaj bi, če pa je koristno, da se doji?
Zakaj bi vse ostale družine trpele zaradi par šavr?
[/quote]
A hočeš povedat, da ti trpiš z otrokom doma? Ali kaj točno bi rada s tem šavrstvom povedala? :-))))

Ti pa nisi smešen.
Samo konstantno in dosledno v vsakem postu žaljiv.
Ni absolutne resnice. Tudi če bi bila, nisi samo ti aboniran nanjo.
Kar kontriraš, tudi če samo zaradi lepšega, iz nekih svojih principov in niti ne opaziš, da pomotoma napišeš isto, kot jaz, tudi tega ne, da se dostikrat strinjam s tabo. Iz neke svoje moško-šovinistične histerije, ki ti ne pristaja.
Dej no se mal kontrolirat.
[/quote]

Pravzaprav je res, da smo prišli do tega, da en mehanik zagovarja feminizem, medtem ko ga ti, “feminisTka” teptaš na celi črti. Tukaj si res izpadla kot hud seksist.
[/quote]

Ja ok.
Če se ne strinjam s skrajšanjem porodniške, teptam feminizem. Em….kako že?
Pa še seksizem?
Pa v dobi gugla, ko res ni težko malo pogledati, kaj kakšna beseda pomeni?

Pravzaprav je res, da smo prišli do tega, da en mehanik zagovarja feminizem, medtem ko ga ti, “feminisTka” teptaš na celi črti. Tukaj si res izpadla kot hud seksist.
[/quote]

Ja ok.
Če se ne strinjam s skrajšanjem porodniške, teptam feminizem. Em….kako že?
Pa še seksizem?
Pa v dobi gugla, ko res ni težko malo pogledati, kaj kakšna beseda pomeni?
[/quote]
Pravzaprav bi si ti morala malo bolje pogledati definicije. Verjetno bi bilo dobro, če bi si potem tudi spremenila nick v primernejšega.

Pravzaprav je res, da smo prišli do tega, da en mehanik zagovarja feminizem, medtem ko ga ti, “feminisTka” teptaš na celi črti. Tukaj si res izpadla kot hud seksist.
[/quote]

Ja ok.
Če se ne strinjam s skrajšanjem porodniške, teptam feminizem. Em….kako že?
Pa še seksizem?
Pa v dobi gugla, ko res ni težko malo pogledati, kaj kakšna beseda pomeni?
[/quote]
joj….kaj je narobe s tabo? porodniška se ne krajša…še vedno traja 3 mesece. dopust za nego in varstvo otroka se ne krajša, še vedno bi trajal 9 mesecev….bi se pa bolj pravično porazdelil med oba starša. torej se nič ne krajša….zdaj bom uporabil pa pri meni osovraženo frazo…bo šlo?

Ja ok.
Če se ne strinjam s skrajšanjem porodniške, teptam feminizem. Em….kako že?
Pa še seksizem?
Pa v dobi gugla, ko res ni težko malo pogledati, kaj kakšna beseda pomeni?
[/quote]
Pravzaprav bi si ti morala malo bolje pogledati definicije. Verjetno bi bilo dobro, če bi si potem tudi spremenila nick v primernejšega.
[/quote]

Na mojo veliko srečo mi dol visi, kaj ti smatraš za primeren nick.

Slab predlog, ga ne podpiram.

Eno leto porodniške imamo zato, da ima dojenček v prvem letu lahko ob sebi enega od staršev. Podpiram, da se starša sama dogovorita, kdo od njiju bo v tem času doma, oz. kako si bosta ta čas razdelila porodniško. To je stvar njunega dogovora, ne države – ali še huje, Bruslja.

Poleg tega predlog omogoča, da bi imeli nekateri otroci starša doma samo prvih 8 mesecev, samo zato, ker starš, ki bi želel biti doma z otrokom, očitno ni pravega spola. Torej gre v resnici za spolno diskriminacijo, ta kratko pri vsem skupaj bodo pa potegnili dojenčki.

Sploh pa: na kakšni osnovi temelji ideja, da morata v prvem letu otroka obvezno nekaj časa biti na porodniški oba od staršev? Ima otrok od tega kakšne očitne koristi? Ali je dejansko za otroka vseeno, če je z njim v prvem letu samo njegova mati?

Smoter porodniške je dobrobit otroka, ne njena izraba za neke politične in ideološke boje. Če EU želi uvajati take spremembe, naj najprej podajo strokovno podlago, ki jasno kaže, da bi bila takšna ureditev za otroke znatno boljša od obstoječe. Ter, da zagotovo ne bo slabša.
Močno dvomim, da so sploh naredili takšno raziskavo. Če so jo, pa predvidevam, da rezultati ne dajejo podlage za ta predlog, prej nasprotno.

Strinjam se z vsemi, ki ste napisali, da je za tem predlogom nek ekonomski interes in prikrito uvajanje zmanjševanja dolžne porodniške. Zraven se vpleta pa še neke ideje o feminizmu in enakopravnosti, namesto da bi na vse skupaj gledali izključno z vidika dobrobiti otrok.

To je vse evropska politika, ki strmi k temu, da bi se avtohtoni evropski prebivalci manj odločali za otroke, ker dejansko večina njih dela, medtem ko tisti, ki predstavljajo “novo kulturno pridobitev” ždijo na socialnih podporah in še se bolj plodijo oz. razmnožujejo. Na tak način bodo še prej dosegli popolno islamizacijo Evrope in šeriatsko pravo. To je vse politika Angele Merkel in ostalih.

Danes nimajo vse mame služb, očetje jih imajo. In kaj bo zdaj oče doma in brezposelna mama? Če že ima mama službo bo po 9 urah odsotnosti na delu presahnilo mleko in bo že pri 8 mesecih konec dojenja.

s kakim razlogom se potem povsod posiljuje z raznimi ženskami kvotami??? naj se to prepusti posamezniku……omogočeno je vsem, ni potrebna prisila……ampak tam vam pa ne paše, ker so kvote v dobro plačanih delovnih mestih…..dvoličnost evropskega feminizma.

v konkretnem primeru pa se ne gre samo za otroka, temveč tudi za pravice žensk, da se omogoči enakopravnejši položaj na trgu dela itd..

Ja ok.
Če se ne strinjam s skrajšanjem porodniške, teptam feminizem. Em….kako že?
Pa še seksizem?
Pa v dobi gugla, ko res ni težko malo pogledati, kaj kakšna beseda pomeni?
[/quote]
joj….kaj je narobe s tabo? porodniška se ne krajša…še vedno traja 3 mesece. dopust za nego in varstvo otroka se ne krajša, še vedno bi trajal 9 mesecev….bi se pa bolj pravično porazdelil med oba starša. torej se nič ne krajša….zdaj bom uporabil pa pri meni osovraženo frazo…bo šlo?
[/quote]

“EU direktive, da naj se 120 dni starševskega dopusta prenese na očeta, če ga ne bo koristil, pa propade. Materi pa se starševski dopust sorazmerno skrajša “

No jaz sem komentirala tale stavek, iz katerega je menda razvidno, da se skrajša.
No. če sem narobe razumela (pa mislim da ne) potem je seveda vse ok.

To, da je otrok doma z obema staršema je skrb za dobrobit otroka. Najbolje bi bilo, da bi bila sočasno, ampak že to, da sta z njim vsak en del, je vsekakor dobrobit za otroka, mamo in očeta. Zagotovo lahko tudi ti sama najdeš študije in strokovne argumente, ki govorijo v prid sistemu na Švedskem. Če ne drugega, je takšno deljenje skrbi za otroka še celo finančno nagrajeno.


Kaj ko bi še te, ki pa imajo službe, kar doma ostale? Saj veš, da ne bi imel takšnih težav?
Bedno….

Imaš na žalost popolnoma prav. Te, ki se tukaj imenujejo feministke, so res dvolične. Sama se imam za feministko, zato sem tudi prepričana, da je treba omogočiti enake pravice in dolžnosti tudi očetom otrok. Ne pa da se gre vse samo enosmerno. Argument, da očetje ne bodo znali ali hoteli poskrbeti za svoje otroke, je pa, milo rečeno pod pasom. Kako lahko nekdo, ki se razglaša za feminista, dela takšno krivico enemu spolu? To ni feminizem, to ni f od feminizma, to je samo grdi seksizem. Revanšistični seksizem. Grdo, še toliko bolj, ker s tem mečejo slabo luč na vse.
Predlog direktive je, tako kot je bil že pred leti tisti naš, po mojem prepričanju dober. Res je treba nekatere prisiliti v srečo s svojimi otroki, druge pa odtrgati od njih – v prvi vrsti v dobrobit otrok, potem pa še vseh ostalih. Seveda niso zadeve vedno idealne. Še vedno se bodo pojavljale težave, ampak v svoji biti pa je to dobra pot. Dober začetek.

Imaš na žalost popolnoma prav. Te, ki se tukaj imenujejo feministke, so res dvolične. Sama se imam za feministko, zato sem tudi prepričana, da je treba omogočiti enake pravice in dolžnosti tudi očetom otrok. Ne pa da se gre vse samo enosmerno. Argument, da očetje ne bodo znali ali hoteli poskrbeti za svoje otroke, je pa, milo rečeno pod pasom. Kako lahko nekdo, ki se razglaša za feminista, dela takšno krivico enemu spolu? To ni feminizem, to ni f od feminizma, to je samo grdi seksizem. Revanšistični seksizem. Grdo, še toliko bolj, ker s tem mečejo slabo luč na vse.
Predlog direktive je, tako kot je bil že pred leti tisti naš, po mojem prepričanju dober. Res je treba nekatere prisiliti v srečo s svojimi otroki, druge pa odtrgati od njih – v prvi vrsti v dobrobit otrok, potem pa še vseh ostalih. Seveda niso zadeve vedno idealne. Še vedno se bodo pojavljale težave, ampak v svoji biti pa je to dobra pot. Dober začetek.
[/quote]

Ali po današnji slovenski zakonodaji očetje ne morejo enakovredno koristiti starševskega dopusta?


Bravo. To je najboljši odgovor! Res je tako!

Imaš na žalost popolnoma prav. Te, ki se tukaj imenujejo feministke, so res dvolične. Sama se imam za feministko, zato sem tudi prepričana, da je treba omogočiti enake pravice in dolžnosti tudi očetom otrok. Ne pa da se gre vse samo enosmerno. Argument, da očetje ne bodo znali ali hoteli poskrbeti za svoje otroke, je pa, milo rečeno pod pasom. Kako lahko nekdo, ki se razglaša za feminista, dela takšno krivico enemu spolu? To ni feminizem, to ni f od feminizma, to je samo grdi seksizem. Revanšistični seksizem. Grdo, še toliko bolj, ker s tem mečejo slabo luč na vse.
Predlog direktive je, tako kot je bil že pred leti tisti naš, po mojem prepričanju dober. Res je treba nekatere prisiliti v srečo s svojimi otroki, druge pa odtrgati od njih – v prvi vrsti v dobrobit otrok, potem pa še vseh ostalih. Seveda niso zadeve vedno idealne. Še vedno se bodo pojavljale težave, ampak v svoji biti pa je to dobra pot. Dober začetek.
[/quote]

Ali po današnji slovenski zakonodaji očetje ne morejo enakovredno koristiti starševskega dopusta?
[/quote]
Ne, ne morejo. Preveri na CSD kako je, če se starša ne moreta zmeniti, kako potem odločijo, pa ti bo jasno. Če bi oče hotel, pa se mama ne bi strinjala, ga ne bo mogel koristiti. Obratno gre brez vprašanj.


Bravo. To je najboljši odgovor! Res je tako!
[/quote]
Jp, tipično, kimaš tistemu kar ti je všeč, obveljalo pa tako ne bo. V tri dni ta sprememba ni predlagana. Tisa ne razume, da je to nujen majhen korak za prizemljitev puhloglavih mater, ki se imajo za več vredne v starševstvu. In ja, posledično bližanju izenačitve enakopravnosti obeh staršev v relai, ne le na papirju, je tudi korist otroka.

Ali po današnji slovenski zakonodaji očetje ne morejo enakovredno koristiti starševskega dopusta?
[/quote]
Ne, ne morejo. Preveri na CSD kako je, če se starša ne moreta zmeniti, kako potem odločijo, pa ti bo jasno. Če bi oče hotel, pa se mama ne bi strinjala, ga ne bo mogel koristiti. Obratno gre brez vprašanj.
[/quote]

Jaz sprašujem po zakonskih omejitvah, ne o slabi izbiri partnerja.

Starševski dopust
29. člen (pravica do starševskega dopusta)
(1) Vsak od staršev ima pravico do starševskega dopusta v trajanju 130 dni, pri čemer lahko mati na očeta prenese 100 dni starševskega dopusta, 30 dni pa je neprenosljivih. Oče lahko prenese na mater 130 dni starševskega dopusta. Eden od staršev ga izrabi neposredno po izteku materinskega dopusta.

33. člen (dogovor o izrabi starševskega dopusta)
(1) Starša se pisno dogovorita o izrabi starševskega dopusta najpozneje 30 dni pred potekom materinskega dopusta. Dogovor predložita centru skupaj z zahtevo za uveljavljanje pravice in z njim seznanita svoja delodajalca.

Kolikor razumem zakonske navedbe, mora oče pisno dovoliti materi, da koristi njegov del starševskega dopusta.

Se v celoti strinjam s tvojim mnenjem, Tisa_R.
Z eno pripombo: enakopravnost je že v redu, vendar ne povsod in za vsako ceno.
Ne podpiram predloga. Starši se lahko v SLO sami dogovorijo, kdo bo po 3 mesecih porodniškega dopusta skrbel za otroka, kar je prav. Večina mamic ostane z dojenčkom, ne da bi se zaradi tega počutile prikrajšane. Tiste ta glasne pa negodujejo. Pa se zmenite z očeti vaših otrok in zamenjajte vloge, nikar pa tega ne propagirajte kot edino sprejemljivo rešitev.
Tista pa, ki bi šla rada 14 dni po porodu v službo, pa ne more: ali je tvoj partner sposoben dojiti vajinega otroka ali bosta najela dojiljo? Samo ne potem jokat, če te otrok ne bo maral.

menda ne drži, da se lahko starši v sloveniji sami dogovorijo za koriščenje dopusta. menda delodajalci moškim ne dovolijo koristiti starševskega dopusta. To sem videla na monu prebrano vsaj 1000 krat.


Ne, ne morejo. Preveri na CSD kako je, če se starša ne moreta zmeniti, kako potem odločijo, pa ti bo jasno. Če bi oče hotel, pa se mama ne bi strinjala, ga ne bo mogel koristiti. Obratno gre brez vprašanj.
[/quote]

Jaz sprašujem po zakonskih omejitvah, ne o slabi izbiri partnerja.

Starševski dopust
29. člen (pravica do starševskega dopusta)
(1) Vsak od staršev ima pravico do starševskega dopusta v trajanju 130 dni, pri čemer lahko mati na očeta prenese 100 dni starševskega dopusta, 30 dni pa je neprenosljivih. Oče lahko prenese na mater 130 dni starševskega dopusta. Eden od staršev ga izrabi neposredno po izteku materinskega dopusta.

33. člen (dogovor o izrabi starševskega dopusta)
(1) Starša se pisno dogovorita o izrabi starševskega dopusta najpozneje 30 dni pred potekom materinskega dopusta. Dogovor predložita centru skupaj z zahtevo za uveljavljanje pravice in z njim seznanita svoja delodajalca.

Kolikor razumem zakonske navedbe, mora oče pisno dovoliti materi, da koristi njegov del starševskega dopusta.
[/quote]
In če ji ne? Kako misliš, da je s tem v praksi? Recimo tako, da je samoumevno, da vsega koristi mati, razen če oče izjemoma ne privoli drugače. Nič posebej ne sprašujejo za dovoljenje. Lahko sama preveriš v praksi. Jaz sem, ko sva hotela deliti del dopusta. Je tista ženska na CSD bila kar malo izgubljena. Sva ji midva razlagala kaj in kako, namesto da bi bilo obratno.

New Report

Close