Najdi forum

Gobe

Pozdravljeni,

Samo eno vprašanje: kaj pomeni, da je goba pogojno užitna?

Lep dan!

Mislim da samo v določenem obdobju rasti ali velikosti. Recimo izmišljen primer: goba, ki je še zelo micena je užitna, ko ful zraste ni več.
Correct me if I’m wrong.

Odvisno tudi od načina priprave, sicer ne vem kako, ampak je. Sicer pa, k rastejo?

Velikost gobe nima veze pri tem, edino to, da so stare itak neužitne. Nekatere je treba prevreti in vodo odliti. Če bi vprašala za določeno gobo, bi ti vedela točno odgovoriti.

Gobo, ki je pogojno užitna, moramo pripraviti na točno določen način. Primer:
– žemljevka: užitne so le mlade gobe. Pred uporabo pa moramo odstraniti še cevke in kožico.
– nekatere gobe moramo pred uporabo prekuhati in tako uničimo morebitne strupe (npr. poprhnjena livka, zimska panjevka)
– pri nekaterih gobah so užitni samo klobuki …

Pa še link na zanimivo stran o gobah:

gobe najdete pod mesecem julijem.

Ta čas pa res rastejo, jih komaj uspevamo sproti pospravljat …
Lp, Doroty

V katerem koncu pa rastejo? Na Dolenjskem je bul beda.

Na Štajerskem jih je toliko kot že dolgo ne …
Včeraj popoldan je šel mož sam v gozd in jih nabral skoraj celo košaro (kakšnih 3-4 kg). Nekaj (manjše) smo vložili, nekaj dali v skrinjo, malce pa kar pojedli… Jutri pa spet vsi na gobarjenje.

Kaj se nič ne bojite inšpekcije? :-)) ma, uživajte maksimalno, vem kakšni so užitki, ko ga (jih) zagledaš, se mi kar adrenalin dvigne. Bom šla pa še jaz malce prečekirat, če bo kaj.

Jest poznam sam jurcka pa lisicko pa marelo. In marel sem nasla ene par, ostalo pa prej pohodim kot najdem:(((((

Tanja

Ja, eni res “ne znate” gledat pravilno. Jih ne najdete, ne pa ne. Ampak, jaz pravim, hvala bogu za take, za nas več ostane:-)) Sicer pa jih jaz, če jih naberem višek, itak vedno razdam.

Lucy, zaenkrat še inšpektorja (na srečo) nismo srečali. Pri nas bi res imel kaj za pokasirat… 🙂
Mi imamo tudi par kolegov, ki pravjo, da gob enostavno ne najdejo … jaz pa pravim, da morajo naprej v gozd … ker doma pred TV-jem jih pa res težko najdemo …

Drugače pa jih mi tudi kar nekaj razdelimo: nekaj kar sproti, nekaj jih podarimo vložene (vložim tudi cele jurčke) in je to super darilce, skupaj z drugo ozimnico, npr. za Božič.

Vsem, ki se navdušujete nad gobarjenjem, polagam na srce, da upoštevate pravila za nabiranje gob:

-prepovedan nabiranje zaščitenih gob
-prepovedano je namerno uničevanje gob in podgobja
-posameznik lahko nabere v nenem dnevu le 2 kg gob
-nabrane gobe grobo očistiti že v gozdu
-prenašanje gob v enbalaži, ki omogoča širjenje spor
-predvsem pa ne pozabiti na gozdni bonton 🙂

Lep pozdravček in oblio užitkov v gozdu!

S.P: Gozd je poln skrivnosti 🙂

hmmmm….računalniški škrat je bil na delu…..polno napak :))))

vseeno, glavno da je razumljivo :))))

Pozdravček še enkrat!

New Report

Close