Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Informativni izračun dohodnine 2012

Informativni izračun dohodnine 2012

Žal ni jasno zapisano, ali se v primeru uveljavljanja le razlike olajšave za posameznega člana vpisujejo tudi meseci. Razumeti sicer je, da se prva tabela izpolni (v celoti), kar se lahko razume tudi te mesece. V vsakem primeru pa je treba izpolniti spodnjo tabelo, iz katere je razvidno, da uveljavljate le razliko.

Načeloma DURS ne bi smel narobe interpretirati te vloge, če bi se pa to slučajno zgodilo, lahko še vedno podate ugovor na informativni izračun potem.

Z možem si pa le izračunajta, kako se vama bolj splača uveljavljati.

Tudi vam lepo nedeljo! 🙂

Popolnoma točnega odgovora sedaj ne morem podati, ampak z analogijo s podobnimi primeri bi se upošteval cel mesec (npr rojstvo otroka sredi meseca, brezposelnost sredi meseca ipd). Navsezadnje pa je mož prvo pokojnino prejel šele kasneje…

Ženanevedna:

Preden napišeš, da boš uveljavljala le razliko, ki je on ne more, si vseeno naredita izračun.
Bolj se namreč splača, če oba uveljavljata oba otroka, kpt npr. eden enega, drugi drugega ( ker potem imata oba le olajšavo za prvega otroka, ne pa za prvega in drugega).
In mogoče boš dobila več vrnjenega, če si oba otroka razdelita po mesecih tako, da on dobi vse povrnjeno, olajšava za nekaj mesecev pri tebi pa ti povrne več, kot če bi uveljavljala le razliko njegove olajšave.

Upam, da je tole razumljivo, v glavnem, naredita testne izračun za različne načine uveljavljanja obeh otrok hkrati.

Iz banke sem dobil izpisek za “obresti na denarne depozite”, piše pa za rubriko 5300
Ampak na informativnem izračunu te rubrike ni!?!
Kdo ve, kako je s tem?

Če so obresti nižje od 1.000 €, niso obdavčene z dohodnino.

in če so višje, koliko je davka?
medtem sem že našel obrazec, ki ga je treba oddati …

Odvisno, kam v lestvico padeš z ostalimi dohodki. Dohodninska lestvica ima 3 razrede (3 različne stopnje obdavčitve) – glej tukaj: Lestvica 2012[/url]
Neto letna davčna osnova so vsi dohodki, zmanjšani za prispevke, morebitne normirne stroške in za vse olajšave, ki jih uveljavljaš. Z dobljenim zneskom poiščeš v lestvici, v katero stopnjo obdavčitve spadaš.

Hvala za odgovor in nasvet.

Izračun sva naredila, vse možne variante, se pa nama najbolj splača, da olajšavo uveljavljava tako, kot sem napisala, saj v tem primeru oba dobiva celotno dohodnino nazaj (pač glede na nizke dohodke).

Kot sem napisala že zgoraj, sva izračune naredila. To je jasno, da se bolj splača, da oba uveljavljava oba otroka (in ne en enega, drugi drugega). Tudi razdelitev po mesecih ni tako ugodna, kot ta varianta, da mož uveljavlja oba otroka v celoti, jaz pa razliko, ki je on ni mogel izkoristiti. Pri delitvi mesecev namreč pride do tega, da določen znesek ostane neizkoriščen; pri takšnem načinu pa v celoti izkoristiva vse, do zadnjega centa.

Še vedno pa me mu vprašanje, kako je z vpisom teh mesecev, ali se jih vpiše ali ne.

Bom pa v skrajnem primeru upoševala nasvet, ki ga je dala annelaure, in če se slučajno potem zgodi, da otroke delijo, pa podava ugovor.

Hvala za odgovore.

Odvisno, kam v lestvico padeš z ostalimi dohodki. Dohodninska lestvica ima 3 razrede (3 različne stopnje obdavčitve) – glej tukaj: Lestvica 2012[/url]
Neto letna davčna osnova so vsi dohodki, zmanjšani za prispevke, morebitne normirne stroške in za vse olajšave, ki jih uveljavljaš. Z dobljenim zneskom poiščeš v lestvici, v katero stopnjo obdavčitve spadaš.[/quote]

Zgornji odgovor je napačen, najbrž se je spregledalo, da gre za obresti – dohodek iz kapitala, ki je obdavčen cedularno.

Kot torej že rečeno, so obresti obdavčene posebej in so izvzete iz letne dohodnine. Stopnja je 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (od letos dalje 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}). Davek se odmeri na razliko, če je obresti npr 1100 EUR, se obdavči 100 EUR. Seveda govorimo o obrestih na depozite.

Odvisno, kam v lestvico padeš z ostalimi dohodki. Dohodninska lestvica ima 3 razrede (3 različne stopnje obdavčitve) – glej tukaj: Lestvica 2012[/url]
Neto letna davčna osnova so vsi dohodki, zmanjšani za prispevke, morebitne normirne stroške in za vse olajšave, ki jih uveljavljaš. Z dobljenim zneskom poiščeš v lestvici, v katero stopnjo obdavčitve spadaš.[/quote]
Za test sem vnesel 1000 eur pod “ostale dohodke”, pa se pri izračunu pozna 400eur! je možno, da poberejo 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ?!?!!!

Ne, kot že napisano en post više, obresti sploh ne gredo v letno osnovo za dohodnino. Sem tudi že prvič to napisala:)

ups, pa res, nisem opazil, hvala!
je pa treba oddati tale obrazec, kajne?

Ja, tale bo pravi:)

Pozdravljeni.
Me zanima če se da recimo na Dursu s pomočjo zaposlenih tam narediti informativni izračun, želela bi namreč preveriti svoj rezultat?
Lp.

Rezultat lahko preveriš tako, da ročno izračunaš:) Če najdeš tam kakšnega res res prijaznega uslužbenca, pa ti bodo mogoče pri tem pomagali tudi oni.

Lahko tukaj napišeš prihodke in ti pomagamo.

Drugače pa je izračun tam kar pravilen in če nimaš nekih čudnih primerov, mora biti vse OK:)

Odvisno, kam v lestvico padeš z ostalimi dohodki. Dohodninska lestvica ima 3 razrede (3 različne stopnje obdavčitve) – glej tukaj: Lestvica 2012[/url]
Neto letna davčna osnova so vsi dohodki, zmanjšani za prispevke, morebitne normirne stroške in za vse olajšave, ki jih uveljavljaš. Z dobljenim zneskom poiščeš v lestvici, v katero stopnjo obdavčitve spadaš.[/quote]
Za test sem vnesel 1000 eur pod “ostale dohodke”, pa se pri izračunu pozna 400eur! je možno, da poberejo 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ?!?!!![/quote]
ja seveda.
najvišja davčna stopnja je 41{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ne vem, niste še videli davčne lestvice, ali kako?

Najvišja dohodninska stopnja za dohodke, ki gredo v letno osnovo za dohodnino, je res 41 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Vendar je zadrega govoril o obrestih, ki pa so obdavčene drugače, posebej, in zanje to ne velja.

Pozdravljeni,

Mene pa nekaj zanima. Brezposelna sem od 1.7.2012 (od takrat sem tudi prijavljena na zavodu za zaposlovanje). Od 1.7.2012 do 30.9.2012 sem prejemala nadomestilo za brezposelnost. Od kdaj me potem lahko partner uveljavlja kot vzdrževanega družinskega člana? Prosim za pomoč.

Lp.


za tiste mesece, v katerih nisi imela nobenega dohodka. če si oktobra še prejela nadomestilo za september, potem te lahko uveljavlja v novembru in decembru.

Pozdravljeni!

Imam vprašanje, in sicer, otrok čez leto z možem nimava prijavljenih, in ju uveljavljava na koncu leta. zdaj me pa zanima, če je sin( študent), zaslužil 4025,50 €, potem ga ne morem uveljavljati kot VDČ, ker kakor sem zasledila,citiram ” Otrok od 18. do 26. leta starosti, če neprekinjeno ali s prekinitvijo do enega leta in nadaljuje šolanje na srednji, višji ali visoki stopnji in ni zaposlen ter ne opravljanja dejavnosti
in nima lastnih sredstev za preživljanje ali so ti manjši od od 2.382,13 eura.”
Se motim ?

In še, kaj pomeni, da uveljavljaš razliko do celotne višine posebne olajšave za VDČ? Ne se mi smejat, sem pač preprosta delavska duša.
Hvala za odgovor.
Lp,

Daisy

🙂 Daisy, prav lepo ste si že pogledali zadeve, prav nič se vam ni za smejati:)

Študenta lahko uveljavljate kot VDČ, ker se za lastna sredstva za preživljanje ne štejejo prihodki iz študentskega dela. Predvidevam, da je vaš sin delal preko študenta in prejel denar na podlagi študentske napotnice.

Uveljavljanje razlike do olajšave pomeni, da če nekdo ne more uveljaviti celotne olajšave za VDČ, ker so njegovi dohodki tako nizki, razliko do celotne olajšave uveljavlja drugi. Da se cela olajšava “porabi”, ker je samo eden ne more, ker so njegovi dohodki tako nizki.

Upam, da je približno razumljivo:)


Narobe!
Seveda se delo preko študentske napotnice šteje za lastna sredstva.
V tem primeru je najbolje, da študent odda svojo napoved, ker mu v tem primeru pripada se dodatna olajšava

Za vzdrževanega družinskega člana zavezanca se šteje tudi otrok do 26. leta starosti, če:
– neprekinjeno ali s prekinitvijo do enega leta nadaljuje šolanje na srednji, višji ali visoki stopnji,
– ni zaposlen,
– ne opravlja dejavnosti, in
– nima lastnih dohodkov za preživljanje ali so ti manjši od višine posebne olajšave za vzdrževanega družinskega člana, določene v 3. točki prvega odstavka 114. člena tega zakona.

Za lastne dohodke iz prejšnjega stavka se štejejo vsi dohodki po tem zakonu, razen družinske pokojnine, dohodka za opravljeno začasno ali občasno delo na podlagi napotnice pooblaščene organizacije ali Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, ki opravlja dejavnost posredovanja dela dijakom in študentom, v skladu s predpisi s področja zaposlovanja, štipendije in dohodki otroka, oproščeni plačila dohodnine po 22. in 29. členu tega zakona.

Več pa:
http://www.durs.gov.si/si/davki_predpisi_in_pojasnila/dohodnina_pojasnila/brosura_dohodnina/#c17607

Res je, da študentu v primeru, če ni VDČ, pripada višja olajšava, vendar ni nujno, da se tej družini to splača (sploh ker olajšavi presegata njegove dohodke).

Pozdravljeni.

Do julija sem bila študentka, nato sem se zaposlila. Starši me med letom niso uveljavljali pri olajšavi. Tudi na vlogi, ki jo bomo oddajali ta teden me ne bodo uveljavljali.
Ali moram še kaj dodatno narediti? Želim namreč, da me starši nikakor ne uveljavljajo v olajšavo, saj smo po informativnem izračunu prišli do računice, da se nam bolj izplača takšen način dohodninske napovedi.
Sklepam, da mi dejansko ni potrebno oddajati nikakršnega obrazca oz. česarkoli, vendar raje preverim?

Hvala in lep pozdrav,

Liona

New Report

Close