Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Letos si zagotovite dodatno davčno olajšavo

Javna tribuna: Letos si zagotovite dodatno davčno olajšavo

Ali veste, da lahko z varčevanjem v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja pridobite posebno davčno olajšavo?

30. marca ob 13. uri se nam pridružite na javni tribuni, na kateri vam bodo na vaša vprašanja o davčni olajšavi odgovarjali strokovnjaki iz Modre zavarovalnice. Poleg tega se bomo dotaknili tudi novosti s področja dodatnega pokojninskega zavarovanja.

Varčevanje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja vam zagotavlja posebno davčno olajšavo. Vplačila v posameznem letu vam znižajo osnovo za odmero dohodnine in država vam del dohodnine vrne ali pa se vam zniža morebitno doplačilo dohodnine. Davčno olajšavo vam zagotavljajo vplačila do višine 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar predstavlja 5,844 % vaše bruto plače. Izračunajte, koliko lahko prihranite pri dohodnini.

Ste vedeli, da državne spodbude za zaposlovanje mladih posegajo tudi na področje dodatnega pokojninskega zavarovanja?

Zaposlovanje mladih do vključno 25. leta starosti in vključitvijo v sklad dodatnega pokojninskega zavarovanja, lahko delodajalcu prinese dodatno mesečno subvencijo. Več o tem si lahko preberete na http://www.modra.si.

Pridružite se nam v četrtek, 30. marca 2023, ob 13. uri na forumu Starševski čvek, kjer boste izvedeli več o varčevanju za dodatno pokojnino. Vedno pa smo vam na voljo tudi na [email protected] ali 080 2345.

Jaz imam pokojnino zelo veliko in mi ostane jo ne porabim vse. Tako da ne hvala

Nam firma nekaj plačuje. Ali imam jaz tudi lahko davčno olajšavo?

 

 

Odgovor na objavo uporabnika
Med.Over.Net, 28.03.2023 ob 11:29

Ali veste, da lahko z varčevanjem v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja pridobite posebno davčno olajšavo?

30. marca ob 13. uri se nam pridružite na javni tribuni, na kateri vam bodo na vaša vprašanja o davčni olajšavi odgovarjali strokovnjaki iz Modre zavarovalnice. Poleg tega se bomo dotaknili tudi novosti s področja dodatnega pokojninskega zavarovanja.

Varčevanje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja vam zagotavlja posebno davčno olajšavo. Vplačila v posameznem letu vam znižajo osnovo za odmero dohodnine in država vam del dohodnine vrne ali pa se vam zniža morebitno doplačilo dohodnine. Davčno olajšavo vam zagotavljajo vplačila do višine 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar predstavlja 5,844 % vaše bruto plače. Izračunajte, koliko lahko prihranite pri dohodnini.

Ste vedeli, da državne spodbude za zaposlovanje mladih posegajo tudi na področje dodatnega pokojninskega zavarovanja?

Zaposlovanje mladih do vključno 25. leta starosti in vključitvijo v sklad dodatnega pokojninskega zavarovanja, lahko delodajalcu prinese dodatno mesečno subvencijo. Več o tem si lahko preberete na http://www.modra.si.

Pridružite se nam v četrtek, 30. marca 2023, ob 13. uri na forumu Starševski čvek, kjer boste izvedeli več o varčevanju za dodatno pokojnino. Vedno pa smo vam na voljo tudi na [email protected] ali 080 2345.

Stara sem pod 30 in sem samozaposlena. Ne varčujem, a razmišljam, da bi začela. Kako naj se tega lotim? Imate kakšen nasvet?

 

Pozdravljeni, mene pa zanima, ali je to zavarovanje le za starejše ali kako?

Jaz sem predstavnik mlajše generacije, nisem še zaposlen sem pa zadnje čase (tudi v študijske namene) precej prebral o izplačevanju pokojnin pri nas. Ali se mladi odločajo za to vrsto varčevanja?  

Hvala, lp

Hej, zanima me glede višine davčne olajšave za mlade in kako bi to lahko izkoristil pri iskanju redne zaposlitve?

Hvala

Zanima me kako je z davcno olajsavo in bonusi na delovnem mestu. Obcasno prejmem bonus za uspesnost (neto znesek), ki pa je potem se dodatno obdavcen ceprav gre za neto nagrado.

In kakšni stroški so to? Zagotovo vam moramo nekaj dati, da nekaj na koncu dobimo. Je to neka mesečna premija ali?

Od kdaj naprej pa se šteje olajšava. Gre to na celo leto ali po mosecih?

Dober dan vsem udeležencem javne tribune in strokovnjakom iz Modre zavarovalnice!

Odgovorili bodo na že prejeta vprašanja in na vse, kar vas bo še zanimalo. Dobrodošli, da vprašate.

kako visoko olajšavo lahko dobim? bruto plača cca 40k letno

Pozdravljeni.

Vesela sem, da se je že pred uradnim začetkom tribune nabralo nekaj vprašanj. Odgovorila bom na vsa vprašanja in sicer po vrsti. Pa začnimo …

 

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 6314, 29.03.2023 ob 23:38

Jaz imam pokojnino zelo veliko in mi ostane jo ne porabim vse. Tako da ne hvala

Odlično, tak zapis je vedno lepo prebrati. Žal je situacija v Sloveniji taka, da ste ena/eden redkih, ki prejema tako visoko pokojnino. Glede na demografske napovedi bomo morali bodoči upokojenci tudi sami poskrbeti za svoje dodatne prihodke po upokojitvi. In ena izmed rešitev je tudi dodatno pokojninsko zavarovanje, ki varčevalcu v času varčevanja zagotavlja davčno olajšavo (vplačani zneski do višine 5,844 % bruto plače posameznika znižujejo osnovo za odmero dohodnine, zato posamznik plača manj dohodnine oz. lahko dobi povrnjen denar). Izračun olajšave je na voljo tukaj: https://modra.si/informativni-izracuni/izracun-davcne-olajsave/

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
anonimno32334, 30.03.2023 ob 10:18

Nam firma nekaj plačuje. Ali imam jaz tudi lahko davčno olajšavo?

 

 

Za vplačila, ki jih izvede podjetje, ima davčno olajšavo podjetje. Vi lahko davčno olajšavo uveljavljate za le za znesek, ki ga vplačate sami.

Je pa tudi davčna olajšava omejena navzgor, in sicer na znesek, ki predstavlja 5,844 % vaše bruto plače in pri kolektivnem zavarovanju (premije vplačuje vaš delodajalec) ima delodajalec prednost pri uveljavljanju olajšave. Pogosto delodajalci zaposlenim ne plačujejo “polne” premije (torej premije, v višini maksimalne davčne olajšave), zato vi kot posameznik z lastnimi vplačili lahko uveljavljate razliko do maksimalne olajšave.

Če ste zaposleni v javnem sektorju, pa lahko davčno olajšavo izkoristite v celoti, ne glede na višino plačane premije vašega delodajalca.

Svoj informativni izračun olajšave lahko naredite tudi sami, in sicer tukaj: https://modra.si/informativni-izracuni/izracun-davcne-olajsave/

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Jaz si plačujem že zadnjih 10 let, predvsem zaradi davčne olajšave. Bodo letos kakšne spremembe v tem delu?

Odgovor na objavo uporabnika
Neja450, 30.03.2023 ob 11:06

Stara sem pod 30 in sem samozaposlena. Ne varčujem, a razmišljam, da bi začela. Kako naj se tega lotim? Imate kakšen nasvet?

 

Vsekakor je najbolje začeti varčevati v mlajših letih, čeprav z nižjimi zneski ter varčevati do upokojitve. Tako bodo tudi prihranki takrat višji ter posledično vaše možnosti izplačila dodatne pokojnine/rente.

Dodatno pokojninsko zavarovanje je prostovoljno varčevanje, ki ga sklenete hitro na naši spletni strani oz. s pomočjo pristopne izjave. Nudi vam možnost rednih ali občasnih plačil v višini, ki si jo določite sami. Prav tako lahko varčevanje kadarkoli prekinete oz. date v status mirovanja. Poleg tega vam varčevanje nudi tudi posebno davčno olajšavo (prihranek pri dohodnini) ter možnost izbire podsklada, v skladu z vašo starostjo oz. naklonjenosti k tveganju.

Za podrobnejše informacije oz. osebni pogovor lahko pokličete na 080 23 45 ali pišete na [email protected]. Naši svetovalci so vam na voljo, da vam izdelajo nekaj osebnih informativnih izračunov, na podlagi katerih se boste lažje sprejeli odločitev o varčevanju, ki najboljše za vas.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Nejc465, 30.03.2023 ob 11:42

Pozdravljeni, mene pa zanima, ali je to zavarovanje le za starejše ali kako?

Jaz sem predstavnik mlajše generacije, nisem še zaposlen sem pa zadnje čase (tudi v študijske namene) precej prebral o izplačevanju pokojnin pri nas. Ali se mladi odločajo za to vrsto varčevanja?  

Hvala, lp

Namen varčevanja je pridobitev rednega dodatnega dohodka po upokojitvi, saj osnovna pokojnina, ki jo izplačuje ZPIZ pogosto ne zadošča več za ohranitev življenjskega stila, kakršnega smo vajni pred upokojitvijo. S starostjo žal pogosto pride tudi do drugih težav (npr. z zdravjem), zato je pomembno, da imamo v mislih tudi to.

Čeprav bi bilo najbolj idealno, da bi za obdobje po upokojitvi začeli varčevati že ob prvi zaposlitvi, je realnost precej drugačna. Opažamo, da o tovrstnem varčevanju ljudje najpogosteje začnemo razmišljati v starosti okoli 45-50 let, ko smo že odplačali večji del kredita, so otroci zrasli … a smo hkrati tudi že zamudili priložnost, da bi z nizkimi mesečnimi zneski na dolgi rok lahko privarčevali dovolj. Kasneje kot začnemo varčevati, višje mesečne zneske bi morali vplačevati zato, da bi privarčevali dovolj.

Odgovor na vaše vprašanje je torej naslednji: Dodatno pokojninsko zavarovanje nikakor ni namenjeno le starejšim. Ravno obratno: Idealno bi bilo začeti varčevati v mladosti, da si po upokojitvi zagotovimo dovoljšen dodaten dohodek. Opažamo, da se v zadnjih letih vse več mladih začenja zanimati za tovrstno varčevanje.

Nekaj izračunov o tem, kaj vam prinese varčevanje ob upokojitvi, lahko že danes naredite na tej strani:

Izračun dodatne pokojnine

Ker ste mladi in boste verjetno v kratkem iskali zaposlitev, naj omenim še eno pomembno stvar. Državne spodbude za zaposlovanje mladih letos posegajo tudi na področje dodatnega pokojninskega zavarovanja. Zaposlovanje mladih do vključno 25. leta starosti, lahko delodajalcu prinese posebno mesečno subvencijo v višini 300 do 490 EUR. Z vključitvijo zaposlenega v sklad dodatnega pokojninskega zavarovanja pa si delodajalec subvencijo poviša še za 70 EUR. Morda vam lahko tudi ta informacija ob razgovorih za zaposlitev pomaga. Več o subvencijah si lahko preberete tukaj: https://modra.si/novice/drzavne-spodbude-za-zaposlovanje-mladih/

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 4162, 30.03.2023 ob 12:19

Zanima me kako je z davcno olajsavo in bonusi na delovnem mestu. Obcasno prejmem bonus za uspesnost (neto znesek), ki pa je potem se dodatno obdavcen ceprav gre za neto nagrado.

Z varčevanjem v dodatnem pokojninskem zavarovanju ste upravičeni do posebne davčne olajšave. Vplačila v posameznem letu vam znižajo osnovo za odmero dohodnine in država vam del dohodnine vrne ali pa se vam zniža morebitno doplačilo dohodnine.

Davčno olajšavo vam zagotavljajo vplačila do višine 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar predstavlja 5,844 % vaše bruto plače. Za tiste z višjimi plačami, je znesek olajšave omejen na največ 2.903,66 evrov letno (pričakujemo lahko, da se bo višina tega zneska nekoliko povišala, kar je praviloma uradno objavljeno v prvi polovici leta). Če so od izplačanega bonusa odvedeni prispevki za obvezno pokojninsko zavarovanje, potem višina vaše maksimalne davčne olajšave upošteva tudi izplačani bonus.

Če ste zaposleni v gospodarstvu, ima pravico do uveljavljanja davčne olajšave najprej delodajalec (kolektivno vplačane premije), vi pa uveljavite preostali del (individualno vplačane premije), v primeru če je vaše podjetje vključeno v dodatno pokojninsko zavarovanje. V primeru, ko varčujete samo sami, lahko davčno olajšavo izkoristite v celoti.

Če ste zaposleni v javnem sektorju, pa lahko posebno davčno olajšavo izkoristite v celoti, ne glede na višino plačane premije vašega delodajalca.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Če sklenem polico na vaši strani – a je to že kar dokončno, ali se lahko še s kom pogovorim, če sem izbrala ok paket. Ker ne razlikujem med prilagojenim in polnim … pa da se ne bi kaj zapletla po neumnosti.

Pozdravljen

Na vaši spletni strani sem zasledil, da ponujate tudi pravno zaščito? Velja tudi za urejanje dediščine?

Kakšen je minimalen znesek, da se to sploh splača. Razmišljam, da bi to naredila za hčerko, ki ima zdaj 23 let. Je to sploh možno, glede na to, da je polnoletna, pa da bo nekaj imela, ko bo šla v penzijo, če sploh bodo penzije takrat.

Odgovor na objavo uporabnika
Kako, 30.03.2023 ob 12:48

In kakšni stroški so to? Zagotovo vam moramo nekaj dati, da nekaj na koncu dobimo. Je to neka mesečna premija ali?

Ko se odločite, da začnete varčevati v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja, Podpišete pristopno izjavo in odpremo vam “varčevalni” račun pokojninskega sklada. Na tem računu se zbirajo vaši prihranki, ki rastejo skupaj z donosi.

Varčujete lahko mesečno, četrtletno, polletno, letno ali pa se odločite za dodatna enkratna vplačila v pokojninski sklad. Varčevanje je prilagodljivo. Sami določite, kako boste varčevali. Višino vplačil lahko kadarkoli spremenite. Brez stroškov lahko varčevanje začasno prekinete in ponovno začnete, ko vam finance to omogočajo.

Ko se upokojite, vam prihranke začnemo izplačevati v obliki pokojninske rente, ki najbolj ustreza vašim načrtom. Po upokojitvi vam pošljemo informativne izračune možnih načinov izplačevanja, vi pa se odločite za enega izmed njih. Vse rente izplačujemo do konca življenja.

Za upravljanje sredstev si izvajalec dodatnega pokojninskega zavarovanja zaračuna upravljavsko provizijo in vstopne stroške, ki so v primeru kolektivnega zavarovanja (ko premije plačuje delodajalec) odvisni tudi od dogovora z delodajalcem. Za individualno varčevanje pa, skladno s Pravili pokojninskega sklada, vstopni stroški ne presegajo 3 %. Letna provizija za upravljanje sklada znaša največ 1 % povprečne letne čiste vrednosti sredstev sklada.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
S3, 30.03.2023 ob 12:50

Od kdaj naprej pa se šteje olajšava. Gre to na celo leto ali po mosecih?

Davčna olajšava velja za koledarsko leto, in sicer ne glede na to, v katerem mesecu začnete vplačevati. Tudi če v mesecu decembru vplačate celoten letni znesek (torej znesek, ki vam zagotavlja izkoristek maksimalne olajšave), vam bo olajšava v celoti priznana. V praksi pa je lažje, če vplačila razdelite na mesečne zneske.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Vidim, da sem eno vprašanje po pomoti izpustila.

Odgovor na objavo uporabnika
Matevž844, 30.03.2023 ob 12:14

Hej, zanima me glede višine davčne olajšave za mlade in kako bi to lahko izkoristil pri iskanju redne zaposlitve?

Hvala

Davčno olajšavo lahko pridobi vsak, ki je redno zaposlen oz. pod naslednjimi pogoji:

– Če ste zaposleni v gospodarstvu, ima pravico do uveljavljanja davčne olajšave najprej delodajalec (kolektivno vplačane premije), vi pa uveljavite preostali del (individualno vplačane premije). V primeru, ko varčujete sami, lahko davčno olajšavo izkoristite v celoti.

– Če ste zaposleni v javnem sektorju, pa lahko posebno davčno olajšavo izkoristite v celoti, ne glede na višino plačane premije vašega delodajalca.

Davčna olajšava, ki jo zagotavlja dodatno pokojninsko zavarovanje je torej enaka za vse starostne skupine. Znesek vplačila, ki še zagotavlja olajšavo predstavlja 5,844 % vaše bruto plače, a na letni ravni ne več kot 2.903,66 €. Če premije plačuje delodajalec, se davčna olajšava prizna podjetju.

Pri iskanju zaposlitve lahko vprašate delodajalca ali so zaposleni vključeni v dodatno pokojninsko zavarovanje oz. ga opozorite na to, da lahko delodajalec, ki zaposli osebo pod 25 let starosti, prejme poleg subvencije še dodatnih 70€ na mesec, če zaposlenemu vplačuje premije dodatnega pokojninskega zavarovanja. Državne spodbude za zaposlovanje mladih namreč posegajo tudi na področje dodatnega pokojninskega zavarovanja. Več o subvencijah si lahko preberete tukaj: https://modra.si/novice/drzavne-spodbude-za-zaposlovanje-mladih/

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Jeletoskaj, 30.03.2023 ob 13:20

Jaz si plačujem že zadnjih 10 let, predvsem zaradi davčne olajšave. Bodo letos kakšne spremembe v tem delu?

Za enkrat vam davčno olajšavo zagotavljajo vplačila do višine 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar predstavlja 5,844 % vaše bruto plače oz. je znesek olajšave omejen na največ 2.903,66 evrov letno (pričakujemo lahko, da se bo višina tega zneska nekoliko povišala, kar je praviloma uradno objavljeno v prvi polovici leta). S strani zakonodajalca letos še nismo prejeli nobenih sprememb, v kolikor se bo letos višina najvišje davčne olajšave spremenila, bomo o tem obveščali na naši spletni strani in ostalih kanalih Modre zavarovalnice.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close