Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Razbijamo mite o vzajemnih skladih

Javna tribuna: Razbijamo mite o vzajemnih skladih

Odgovor na objavo uporabnika
SaNjA201, 16.12.2021 ob 10:16

Pozdravljeni g. Vegelj, recimo da pridem k vam in res čisto nič ne vem o vlaganjih, kaj bi mi svetovali…na voljo imam “višek” denarja, ki bi ga rada pametno investirala…gre za cca 15 ooo eur.. Hvala, Sanja

 

 

Pozdravljeni,

predvsem bi se z vami pogovoril kaj mislite, da se bo dogajalo z vašimi sredstvi. Izvedeti bi hotel vašo življenjsko situacijo, nagnjenost k tveganju, poznavanje delovanja delnic in skladov itd.

Po pogovoru pa bi lahko ocenil ali ste primerna vlagateljica za določen sklad ali ne. To ne pomeni, da ne morete vlagati v sklade za katere recimo ocenim, da niste primerni, ampak to potem delate na lastno pest. Če pa ocenim, da ste primerni, to ne pomeni, da vam karkoli garantiram ali da jaz oz. družba za upravljanje nosi odgovornost v primeru izgube.

Donosi so vedno vaši in tudi izgube so vedno vaše.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
Felix322, 16.12.2021 ob 10:17

A se lahko zgodi, da sklad propade in kdo potem jamči za to kar smo vložili?

Pozdravljeni,

v teoriji lahko vsak vzajemni sklad propade, če propadejo vse delnice znotraj tega sklada. Pa še v tem primeru bi imel sklad neko minimalno vrednost, ker bi bil upravičen do dela stečajne mase posamezne družbe. Teoretično.

Praktično pa vzajemni skladi ne propadejo. So tako nadzorovani, da se to ne dogaja. Opozarjam pa, da tukaj govorimo o vzajemnih skladih. Drugi tipi skladov imajo drugačno regulativo in zato drugačen profil tveganja.

Vzajemni skladi so najvarnejša možnost investiranja za začetnike. Ponovno opozarjam, da beseda najvarnejša ne pomeni v kontekstu donosa ali izgube, ampak v kontekstu zakonodajnih okvirjev, možnosti da nekdo pobere sredstva iz sklada, možnosti da zamoči banka skrbnica itd.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
Adnan649, 16.12.2021 ob 10:20

Koliko pa stane tako vodenje tega vlaganja v sklade?

Pozdravljeni,

tržnik vam ne sme za pogovor in oceno ali ste primerni za vlaganje s sklade ničesar zaračunati. V katere sklade boste vlagali pa je potem odvisno od vas. Lahko jih izbirate sami, lahko pa se za nasvet obrnete na investicijskega svetovalca (to običajno ni ista oseba kot tržnik), ki ima za to ustrezne licence in znanja.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
polnavrečka, 16.12.2021 ob 10:31

Zdravo, koliko denarja moram imeti za začetni vložek?

Pozdravljeni,

začnete lahko že z nekaj evri. Bi moral prav pogledati, ampak mislim, da je minimalni vložek običajno vrednost ene točke sklada. Mesečno pa imajo družbe za upravljanje predpisane neke minimalne zneske ranga 20 EUR.

LpD

Kako je z izplačilom denarja, je kakšen pogodbeni rok?

Odgovor na objavo uporabnika
Botsch, 16.12.2021 ob 10:34

Zdravo, živim v tujini in trenutno nisem rezident Slovenije, kako je v tem primeru z vlaganjem in obdavčitvijo?

Pozdravljeni,

tudi, če niste davčni rezident Slovenije, lahko vlagate v slovenske vzajemne sklade. Obdavčitev je potem odvisna od davčne politike države v kateri ste davčni rezident.

LpD

Zdravo, priznam, da nič kaj dosti ne vem o vlaganju, me pa zanima koliko je tukaj tveganja? Če recimo vložim 5.000€ je možno, da vse izgubim ali imam kakšno zagotovilo za svoj vložek? Zdi se mi, da je ta način mogoče bolj primeren za tiste, ki so dovolj premožni in si lahko privoščijo izgubo, ali se morda motim? Kaj bi svetovali meni, ki si ne morem privoščiti, da karkoli od vloženega denarja izgubim, ker ga bom v prihodnosti nujno potreboval? Hvala

Sej vzajemni skladi so kul, ampak a se lahko primerjajo z delnicami, obveznicami in kriptovalutami?

Odgovor na objavo uporabnika
Gigi55, 16.12.2021 ob 10:37

A lahko v vzajemnih skladih varčujejo tudi mladoletniki? Kako to zgleda, kakšni so vaši predlogi?

Pozdravljeni,

da, lahko varčujejo tudi mladoletniki. Običajno pristopno izjavo podpiše zakoniti zastopnik, potem pa ko niste več mladoletni, lahko vse urejate vi.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
vodenjesklada, 16.12.2021 ob 10:38

Kako vem, kdaj je pravi čas za nek vložek? To vodite vi, jaz sam…?

Pozdravljeni,

ne veste. Nihče ne ve, kdaj je pravi trenutek. Vse so samo neka predvidevanja, ki so bolj ali manj natančna. Najlažje je začeti z mesečnimi vplačili, potem pa ko v nekaj letih dobite malce občutka za dogajanje na trgu, dodajate v sklade še enkratna vplačila – običajno po hudih in nenadnih padcih, ko so vsi prestrašeni.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
kakovprimeru, 16.12.2021 ob 10:39

Spoštovani, kaj pa v primeru smrti, kdo je upravičen do sklada, je tako kt pri zavarovanjih, da je to del dedovanja?

 

Pozdravljeni,

da, točke vzajemnega sklada so del dediščine. Družbe za upravljanje na podlagi pravnomočne sodne odločbe prepišejo točke na dediča, ki mora prej odpreti pristopno izjavo. Odpiranje pristopne izjave je brezplačno.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
vaša številka, 16.12.2021 ob 10:40

Mene zanima vlaganje v sklade, imate kakšno številko, mejl, kamor lahko pokličem?

Pozdravljeni,

[email protected], 040 359 505

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
SamYong, 16.12.2021 ob 11:00

Kako je z izplačilom denarja, je kakšen pogodbeni rok?

Pozdravljeni,

družbe za upravljanje morajo sredstva izplačati v 7 dneh od naročila za prodajo.

LpD

Pozdravljeni

Kako naj se odločim v kateri sklad naj vložim, ko  jih je toliko na razpolago?

Lp Miran

 

A mi lahko napišete kakšne stroške imam z investiranjem v sklade (a so enkratni, mesečni,…) in kako je z obdavčitvijo, ob izstopu.

Peter

 

Kakšna je razlika me vlaganjem v vzajemni sklad in ETF-jih o katerih se zdaj precej govori…

Hvala za odgovor

 

 

Odgovor na objavo uporabnika
mezanima255, 16.12.2021 ob 11:01

Zdravo, priznam, da nič kaj dosti ne vem o vlaganju, me pa zanima koliko je tukaj tveganja? Če recimo vložim 5.000€ je možno, da vse izgubim ali imam kakšno zagotovilo za svoj vložek? Zdi se mi, da je ta način mogoče bolj primeren za tiste, ki so dovolj premožni in si lahko privoščijo izgubo, ali se morda motim? Kaj bi svetovali meni, ki si ne morem privoščiti, da karkoli od vloženega denarja izgubim, ker ga bom v prihodnosti nujno potreboval? Hvala

Pozdravljeni,

sicer bi se moral temeljiteje pogovoriti z vami, ampak glede na opisano niste primeren za vlaganje v vzajemne sklade. Denar na banki je verjetno edini način za vas.

Mislim, da bi vam pogovor z nekom, ki vam lahko razloži vse okrog vzajemnih skladov, dobro del.

LpD

A  se lahko med investiranjam tudi premislim in zamenjam sklad ali moram za nov sklad plačevati posebej?

Hvala in lep pozdrav

 

A mi lahko napišete kakšne stroške imam z investiranjem v sklade (a so enkratni, mesečni,…) in kako je z obdavčitvijo, ob izstopu.

 

Peter

Odgovor na objavo uporabnika
ZanimaMe…, 16.12.2021 ob 11:01

Sej vzajemni skladi so kul, ampak a se lahko primerjajo z delnicami, obveznicami in kriptovalutami?

Pozdravljeni,

vzajemni skladi so sestavljeni iz posameznih delnic in/ali obveznic. Primerni so za nekoga, ki se hoče zavestno izpostaviti določenemu tveganju, hkrati pa nima časa in znanja, da bi sam kupoval posamezne delnice in/ali obveznice.

Kriptovalute v tem trenutku še niso del portfelja vzajemnih skladov, ker so preprosto preveč tvegane in neregulirane. Osebno investiram tudi v kripto, ampak z zavedanjem, da so tam tveganja povsem drugačna kot tukaj.

Verjemite, čeprav se meni osebno zdi čudno, se večina prebivalcev noče ukvarjati z denarjem, bi pa vseeno radi imeli nekaj “šans” da nekaj zaslužijo. Vzajemni skladi so a way to go then.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
MMMiran, 16.12.2021 ob 11:10

Pozdravljeni

Kako naj se odločim v kateri sklad naj vložim, ko  jih je toliko na razpolago?

Lp Miran

 

Pozdravljeni,

tržnik vam lahko pove, ali so določeni skladi primerni za vaš profil vlagatelja. Kateri sklad izbrati pa boste morali vprašati sebe. V resnici se recimo delniški skladi razvitih trgov posameznih družb za upravljanje niti ne razlikujejo tako zelo.

Investicijski svetovalec pa vam lahko priporoča specifičen sklad. Poudarjam ponovno, tržnik in investicijski svetovalec sta dve različni osebi.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 4195, 16.12.2021 ob 11:10

A mi lahko napišete kakšne stroške imam z investiranjem v sklade (a so enkratni, mesečni,…) in kako je z obdavčitvijo, ob izstopu.

Peter

 

Pozdravljeni Peter,

poglejte preostale odgovore, mislim, da sem vse že zajel.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
8954KM, 16.12.2021 ob 11:12

A  se lahko med investiranjam tudi premislim in zamenjam sklad ali moram za nov sklad plačevati posebej?

Hvala in lep pozdrav

 

Pozdravljeni,

znotraj posamezne družbe lahko med skladi prosto prestopate brez stroškov in davčnih dogodkov. Med posameznimi družbami za upravljanje pa vedno pride do stroškov in davčnega dogodka.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
ETF, 16.12.2021 ob 11:11

Kakšna je razlika me vlaganjem v vzajemni sklad in ETF-jih o katerih se zdaj precej govori…

Hvala za odgovor

 

 

Pozdravljeni,

vzajemni skladi in ETF skladi se razlikujejo v tem, da pri vzajemnih skladih ne potrebujete trgovalnega računa in da je vrednost sklada objavljena na koncu dneva. Pri ETF skladih pa potrebujete trgovalni račun in z “delnicami” ETF skladov lahko trgujete na borzi. Bistvena razlika je tudi v stroških, kjer so ETF skladi bistveno cenejši. Je pa tako, da se ETF skladi slišijo kot idealna izbira, in pogosto tudi so, ampak mali vlagatelji se nočejo ukvarjati z odpiranjem borznega trgovalnega računa in samostojnim kupovanjem ETF skladov, zato so tukaj vzajemni skladi. Osebno uporabljam oba pristopa – za mesečna varčevanja vzajemne sklade, za enkratne zneske pa kombinacijo vzajemnih sklado, ETF skladov in posameznih delnic. Zadnji stavek ni naložbeno priporočilo.

LpD

Kako dolgo moram vlagati, da se splača?

Tema je zaprta za komentiranje.

New Report

Close