Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Vas zanima več o možnosti koriščenja davčne olajšave?

Javna tribuna: Vas zanima več o možnosti koriščenja davčne olajšave?

Pozdravljeni,

ravno sem se zaposlila v javnem sektorju in me zanima malo več zanima o tem, kaj nam točno to zavarovanje ponuja oz. kot vem ga plačuje delodajalec.

 

Dober dan, do kdaj si lahko znižam dohodnino za to leto? Do zadnjega v mesecu?

Odgovor na objavo uporabnika
Mojca Trkman, 15.12.2021 ob 10:19

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 6662, 14.12.2021 ob 09:59

Se ne bi vi raje lotili tega foruma in ga naredili užitnega za uporabnika 21. stoletja, kot pa da vsiljujete še eno reklamo za zavarovalnico – pod pretvezo vaše skrbi za naše davke?

Pozdravljeni.

Javna tribuna v osnovi ni namenjena oglaševanju. Tukaj smo zato, da odgovorimo na vsa vaša vprašanja, ki jih imate v povezavi z dodatnim pokojninskim zavarovanjem, davčno olajšavo in Modro zavarovalnico.

Pri Modri zavarovalnici poleg podjetij, ki delujejo v gospodarstvu, namreč varčuje celoten javni sektor, zato je dnevnih telefonskih in pisnih vprašanj na temo pravic iz varčevalne police zelo veliko. Skozi javno tribuno lahko večim strankam odgovarjamo hkrati.

Vabljeni, da nam tudi vi postavite vprašanje, morda izpostavite dilemo, s katero se srečujete.

Lep dan vam želim.

V osnovi ni namenjeno oglaševanju, pravite – vseeno pa to JE oglaševanje.

Saj ne kritiziram vas – vi boste svoje plačali temu portalu, zato ste si opravi roke. Brez oglaševanja ne gre.

Gre za ta portal, ki ne skrbi za svoje uporabnike in nam je vsilil novo različico foruma, ki je tehnično tako zaostala, da nam gre na bruhanje.

Vam pa vse dobro – delate pač svoje delo, kakor mi vsi.

 

Moja mama se naslednje leto upokoji, ali lahko dobi izplačan denar? Zaposlena je na osnovni soli.

Odgovor na objavo uporabnika
JanjaJa, 15.12.2021 ob 10:21

Mene pa zanima koliko bi dejansko lahko prišparala na ta način.

Pozdravljeni.

Dodatno pokojninsko zavarovanje ima dve prednosti. Z vplačili mesečnih premij varčujete za to, da boste po upokojitvi imeli zagotovljen redni dodatni mesečni prihodek (poleg osnovne pokojnine). Hkrati pa si z lastnimi vplačili v pokojninski sklad znižujete davčno olajšavo. Koliko lahko prihranite je odvisno od vaših dohodkov v tekočem letu. Vplačilo individualnih premij vam zagotavlja davčno olajšavo, ki je navzgor omejena do višine 5,844 % vaše bruto plače. Najvišje možno vplačilo, ki vam še zagotavlja olajšavo predstavlja znesek v višini 5,844 % vaše bruto plače oz. letno največ 2.819 €. Oba izračuna sta na voljo na spletni strani Modre zavarovalnice.

Vaš izračun in prihranek pri dohodnini lahko preverite tukaj:

informativni izračun davčne olajšave

Informativni izračun višine dodatne pokojnine pa je na voljo tukaj:

informativni izračun dodatne pokojnine

V decembru poteka posebna akcija, zato lahko premijo (tudi za celo leto 2021) plačate brez vstopnih stroškov.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
TisaM, 15.12.2021 ob 10:07

Morda ni ravno za to temo, pa vseeno upam, da boste odgovorili.. Če pri vas vplačujem rento in se zgodi, da ne morem več plačevati- se lahko to prekine in potem nadaljujem? Kaj se zgodi s privarčevanimi sredstvi?

Pozdravljeni.

Varčevanje v pokojninskem skladu je zelo prilagodljivo. Svoje varčevanje lahko na enostaven način in brezplačno spremljate, urejate in prilagajate, tudi v  spletni storitvi e.Modra.si.

Brez dodatnih stroškov lahko poljubno spreminjate višino ali način individualnega vplačila. Z vplačevanjem lahko kadarkoli začasno prekinete in nadaljujete, ko spet zmorete varčevati. Vsi prihranki so vaša last in vas čakajo na vašem varčevalnem računu. Individualne prihranke je možno izplačati tudi v enkratnem znesku vendar so pri tem močno obdavčeni. S prihranki pa v primeru najhujšega poskrbite tudi za finančno varnost vaših najbližjih.

ZA več pojasnil lahko pokličete tudi na brezplačno številko 080 23 45 ali nam, v primeru konkretnega osebnega vprašanja pišete na [email protected].

Lep dan vam želim.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Dober dan. Ali lahko na vasem portalu spremnim osebne podatke? Hvala za odgovor. Lp Tanja

Živijo.

Jaz sem pa letos začel varčevati pri vas. Ali moram FURSu jaz karkoli poročati ob koncu leta, da mi bodo upoštevali vplačila kot olajšavo?

 

Odgovor na objavo uporabnika
firstthingfirst, 15.12.2021 ob 09:54

Spoštovani!

Podjetje v katerem dela nam plačuje za pokojninsko, ali so te premije obremenjen z davki?

Hvala

Pozdravljeni.

Vplačane premije dodatnega pokojninskega zavarovanja niso obremenjene z davki niti se od njih ne plačuje prispevkov.

Vplačnik pa ima za vplačane premije zagotovljeno davčno olajšavo. Vplačilo individualnih premij vam zagotavlja davčno olajšavo, ki je navzgor omejena do višine 5,844 % bruto plače posameznika. Najvišje možno vplačilo, ki vam še zagotavlja olajšavo predstavlja torej znesek v višini 5,844 % vaše bruto plače oz. letno največ 2.819 €.

V primeru kolektivno sklenjenega zavarovanja, ima prednost pri uveljavljanju davčne olajšave podjetje, posameznik pa lahko koristi olajšavo, če vplača razliko do maksimalne premije. Če delodajalec plačuje za zaposlene polno premijo (5,844 % plače zaposlenega), potem zaposleni ne more uveljavljati davčne olajšave.

Zaposleni v javnem sektorju pa imajo to prednost, da lahko kljub vplačani premiji delodajalca, tudi sami koristijo polno davčno olajšavo, če se odločijo da bodo varčevali tudi sami.

Ob upokojitvi začnete prejemati mesečne rente, ki so obdavčene, a je obdavčitev minimalna. Obdavčena je polovica zneska pokojninske rente. Pri izplačilu rent nad 160 €, se od polovice rente odvede akontacija dohodnine v višini 25 %. V naslednjem letu nato FURS opravi poračun zato je morebitno doplačilo oz. vračilo odvisno od vaših ostalih dohodkov po upokojitvi. V povprečju pa se, zaradi nižjih dohodkov po upokojitvi in posebnih davčnih olajšav, ki so jih deležni upokojeni, obdavčitev rente giblje med 5 in 8 %.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
TaMara, 15.12.2021 ob 10:33

Pozdravljeni,

ravno sem se zaposlila v javnem sektorju in me zanima malo več zanima o tem, kaj nam točno to zavarovanje ponuja oz. kot vem ga plačuje delodajalec.

 

Pozdravljeni.

Ko ste se zaposlili v javnem sektorju, je delodajalec za vas pri Modri odprl varčevalni pokojninski račun v Krovnem pokojninskem skladu javnih uslužbencev. Na tem računu se zbirajo in plemenitijo (obrestujejo) prihranki za vašo prihodnost. Delodajalec mesečno nakazuje premijo za vas in jo bo nakazoval dokler boste zaposleni v javnem sektorju. Privarčevana sredstva boste nato koristili v eni izmed oblik pokojninskih rent, in sicer po upokojitvi. Pokojninska renta bo predstavljala dodaten dohodek, ki ga boste poleg osnovne pokojnine prejemali na svoj bančni račun.

Krovni pokojninski sklad javnih uslužbencev sestavljajo trije podskladi; dinamični, preudarni in zajamčeni. Podskladi imajo različne naložbene politike, ki se prilagajajo vaši starosti. Privzeto smo vas ob vključitvi razporedili v podsklad, ki je najprimernejši za vašo starost in vam hkrati na dom poslali dokumente in obrazce, preko katerih lahko zamenjate podsklad in določite upravičence za primer smrti. V času varčevanja bodo mesečna vplačila in prihranki avtomatično prehajali med podskladi, če sami ne boste določili drugače. Sprememba podsklada je lahko (z upoštevanjem vaše starosti) tudi vaša odločitev, ki jo lahko 1x letno spremenite.

V tem trenutku lahko svoje varčevanje spremljate in urejate preko spletne storitve e.Modra.si, ki vam omogoča:

– Hiter dostop do stanja vaših prihrankov.

– Nazoren prikaz vseh vplačil po obdobjih in vplačnikih.

– Pregled nad hitrimi informacijami, novostmi in dokumenti.

 

Hkrati lahko preko e.Modra.si enostavno urejate svoje podatke:

– določite ali zamenjate upravičence za primer smrti,

– zamenjajte podsklad v katerem varčujete,

– začnete individualno varčevati in prihranite pri dohodnini.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Mojca Trkman, 15.12.2021 ob 10:08

Odgovor na objavo uporabnika
pravi nasvet, 15.12.2021 ob 08:29

To je primerno le za mlade oziroma z manj kot 15-20 let delovne dobe.

Pozdravljeni.

Idealno bi bilo, če bi o dohodkih po upokojitvi začeti razmišljati že v mladosti, takoj ob prvi zaposlitvi, saj lahko na dolgi rok z nižjimi mesečnimi zneski privarčujemo dovolj, da si zagotovimo ustrezno vsoto prihrankov za obdobje po upokojitvi. A ker v življenju ni vse idealno, se je tudi v primeru varčevana dobro držati slovenskega izreka: “Nikoli ni prepozno.”

Ker se mladi na začetku svoje samostojne življenjske poti ubadajo z drugimi, prav tako pomembnimi temami, kot je prva zaposlitev, ureditev stanovanja, otroci in njihove (tudi finančne) potrebe, … v Sloveniji velika večina varčevalcev z dodatnim varčevanjem začne šele po 45 letu starosti. Takrat sicer z nekoliko višjimi mesečnimi zneski še vedno lahko privarčujemo vsoto, ki nam bo po upokojitvi pomagala ohranjati življenjski slog, kakršnega smo živeli pred upokojitvijo. Poleg varčevanja za pokojnino si z vplačili premij v sklad dodatnega pokojninskega zavarovanja že danes lahko zagotovimo tudi davčno olajšavo.

Za boljšo predstavo kaj bi varčevalnje lahko pomenilo za vas, si lahko izdelate nekaj informativnih izračunov:

Izračun davčne olajšave,

Informativni izračun višine dodatne pokojnine.

Lep dan želim,

Mojca

 

Jaz sicer varčujem, ampak že od začetka ter se mi bo v 30 letih kar nekaj nabralo. Sodelavci, ki so varčevali po 10 let pa sedaj prejemajo 16 Eur dodatne pokojnine.

 

To vsekakor pomeni, da včasih je za nekatere stvari prepozno, zato zaradi lastnih koristi ne dajajte takih nasvetov.

 

 

Odgovor na objavo uporabnika
mojamama, 15.12.2021 ob 10:41

Moja mama se naslednje leto upokoji, ali lahko dobi izplačan denar? Zaposlena je na osnovni soli.

Pozdravljeni.

Po trenutno veljavni zakonodaji lahko član pokojninskega sklada javnih uslužbencev poda zahtevek za izplačilo v enkratnem znesku:

– če je upokojen in

– ima hkrati na računu manj kot 5.120 EUR privarčevanih sredstev, vplačanih s strani delodajalca.

Če ima član ob upokojitvi na računu več kot 5.120 EUR privarčevanih sredstev, vplačanih s strani delodajalca, je ob upokojitvi upravičen do izplačila v obliki pokojninske rente. Pri Modri zavarovalnici lahko ob upokojitvi izbirate med več različnimi oblikami izplačil pokojninskih rent, med katerimi so tudi take s pospešenim načinom izplačevanja, pri katerih v prvih letih izplačevanja (1-20 let) upokojeni varčevalec dobi izplačan večji del privarčevanih sredstev.

Dvig privarčevanih sredstev v enkratnem znesku je sicer izredno neugoden, saj se ob izplačilu obračuna in plača 25 % akontacije dohodnine. Nato pa dokončni obračun dohodnine opravi še Finančna uprava RS in pri tem upošteva tudi že vplačano akontacijo dohodnine za vse prejemke v letu izplačila.

Izplačilo privarčevanih sredstev v obliki dodatne pokojnine je z davčnega vidika ugodnejše, saj je obdavčena le polovica zneska dodatne pokojnine. Pri dodatnih pokojninah, nižjih od 160 evrov, akontacije dohodnine ne obračunamo. Pri izplačilu, višjem od 160 evrov, se akontacija dohodnine obračuna po stopnji 25 %, vendar le od polovice izplačanega zneska dodatne pokojnine.

Svetujem vam, da se vaša mama tik pred upokojitvijo oglasi pri nas (lahko osebno na Dunajski 119 v Ljubljani, po telefonu na številki 080 23 45 ali e-pošti na naslov [email protected]). Na podlagi pogovora z njo bomo naredili nekaj informativnih izračunov in ji pomagali do odločitve za zanjo najprimernejšo obliko izplačila.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
TanjaizKranja, 15.12.2021 ob 10:50

Dober dan. Ali lahko na vasem portalu spremnim osebne podatke? Hvala za odgovor. Lp Tanja

Pozdravljeni.

Trenutno lahko preko spletne storitve e.Modra.si urejate osebne podatke, a ne vseh. Lahko spremenite svoj elektronski naslov za obveščanje, telefonsko številko, začasni ali stalni naslov. Če želite spremeniti ime ali priimek mora to, v primeru kolektivno sklenjenega zavarovanja urediti odgovorna oseba za dodatno pokojninsko zavarovanjem pri vašem delodajalcu. Če varčujete sami, pa bomo poleg sporočila o spremembi vašega imena oz. priimka potrebovali tudi vpogled v vaš osebni dokument.

e.Modra.si vam omogoča:

– Hiter dostop do stanja vaših prihrankov.

– Nazoren prikaz vseh vplačil po obdobjih in vplačnikih.

– Pregled nad hitrimi informacijami, novostmi in dokumenti.

Hkrati lahko preko e.Modra.si enostavno urejate naslednje podatke:

– določite ali zamenjate upravičence za primer smrti,

– zamenjajte podsklad v katerem varčujete,

– začnete individualno varčevati in prihranite pri dohodnini

– urejate svoje kontaktne podatke.

Lep pozdrav.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
dursdavki, 15.12.2021 ob 10:02

Lani sem morala nekaj doplačati, ko sem dobila informativni izračun od dursa. Če prav razumem, mi ne bi bilo treba doplačati, če bi dala nekaj denarja v pokojninski sklad k vam?

Pozdravljeni.

Varčevanje v dodatnem pokojninskem zavarovanju spodbuja tudi država. Za individualna vplačila dobite posebno davčno olajšavo. Pri tem morate biti pozorni na to, ali vaš delodajalec že vplačuje v dodatno pokojninsko zavarovanje ali ne. Če delodajalec davčne olajšave ni izkoristil v celoti, jo lahko izkoristite vi. Z lastnimi vplačili si povišate prihranke in hkrati znižate dohodnino. Pri izračunu upoštevajte tudi vplačila delodajalca, ki ima prednost pri davčni olajšavi.

Če pa ste zaposleni v javnem sektorju oz. vam vaš delodajalec ne vplačuje premije za dodatno pokojnino, lahko davčno olajšavo izkoristite v celoti. Davčno olajšavo in nižjo dohodnino vam zagotavljajo vplačila do višine 5,844 odstotka vaše bruto plače, vendar letno ne več kot 2.819 evrov.

Vaš izračun in prihranek pri dohodnini lahko preverite tukaj.

Decembra vam ob vplačilu dodatne premije oz. novi vključitvi v pokojninski sklad ne bomo obračunali vstopnih stroškov, kar pomeni, da je zdaj varčevanje cenejše kot kadarkoli v letu. Premije lahko ob novi vključitvi v decembru vplačate tudi za vse pretekle mesece v 2021.

Srečno.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 5387, 15.12.2021 ob 10:22

Ali moram o davčni olajšavi kaj obvestiti furs?

Pozdravljeni.

Posebno dodatno obveščanje FURS-a ni potrebno. Modra zavarovalnica vsako leti pošlje podatke o vaših vplačilih za dodatno pokojnino na FURS. Ob prejemu informativnega izračuna dohodnine, ki vam ga bo FURS poslal v prihodnjem letu, pa kljub temu preverite, ali so bile vplačane premije upoštevane oz. je upoštevan pravilen znesek.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Gh76543, 15.12.2021 ob 10:36

Dober dan, do kdaj si lahko znižam dohodnino za to leto? Do zadnjega v mesecu?

Pozdravljeni.

Da bi si znižali dohodnino za leto 2021, morajo premije dodatnega pokojninskega zavarovanja na račun pri Modri prispeti do zadnjega delovnega dne v decembru.

Če ste se že odločili za tovrstno varčevanje, vam svetujemo, da z nakazilom ne odlašate do zadnjega dne, saj je tudi od vaše banke odvisno, kdaj bo šlo nakazilo naprej in se je v preteklosti zato že zgodilo, da kakšna premija na račun ni prispela pravočasno.

Premije seveda kljub temu prejmemo in poknjižimo, a žal v takem primeru uveljavljanje olajšave za leto 2021 ne bi bilo možno. Bi pa v takem primeru  olajšavo uveljavljali za leto 2022.

Lep dan želim.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
potrdilodigi, 15.12.2021 ob 10:32

Ali  za vstop v emodro rabim nujno digitalno potrdilo?

Pozdravljeni.

Za vstop v e.Modra.si ne potrebujete digitalnega potrdila, je pa registracija s pomočjo dig. potrdila najhitrejša.

Če digitalnega potrdila nimate, lahko registracijo opravite z identifikacijsko kodo, ki smo vam jo poslali na dom ob vključitvi v sklad. Če je nimate pri roki, pa lahko v samem postopku registracije zahtevate ponovno pošiljanje kode.

Vse nadaljnje vstope v  e.Modra.si pa boste opravili s pomočjo uporabniškega imena oz. davčne številke ter gesla, ki si ga boste ob registraciji določili sami.

Lep pozdrav.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
pravi nasvet, 15.12.2021 ob 11:10

 

Jaz sicer varčujem, ampak že od začetka ter se mi bo v 30 letih kar nekaj nabralo. Sodelavci, ki so varčevali po 10 let pa sedaj prejemajo 16 Eur dodatne pokojnine.

 

To vsekakor pomeni, da včasih je za nekatere stvari prepozno, zato zaradi lastnih koristi ne dajajte takih nasvetov.

 

 

Pozdravljeni.

Da sodelavci dobivajo po 16 € dodatne pokojnine ne more držati, saj je višina minimalnega izplačila določena s strani zakonskih predpisov in znaša minimalno 30 €. Verjetno gre v tem primeru za neko drugo vrsto zavarovanja, pri kateri dobivajo izplačila v omenjeni višini.

Za več informacij smo vam na voljo tudi na 080 23 45.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 2013, 15.12.2021 ob 09:59

Kakšen je prihranek pri dohodnini, če varčujem pri vas?

Pozdravljeni.

Višina vašega prihranka je odvisen od vaših dohodkov v tekočem letu ter višine vplačil v pokojninski sklad.

Za lažjo predstavo si lahko naredite svoj informativni izračun, ki je na voljo tukaj. Lahko pa nas pokličete tudi na 080 23 45 ali nam pišete na [email protected].

Lep dan želim.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 2556, 15.12.2021 ob 10:27

Zadnjič sem od vas dobila eno pošto, da lahko tudi od doma preverjam svoje prihranke. Kako to naredim?

Pozdravljeni.

Vsi varčevalci pri Modri imate brezplačen spletni dostop do svojih varčevalnih polic. Vse kar morate storiti je, da se pred prvo uporabo spletne storitve e.Modra.si registrirate, kar lahko najhitreje storite, če imate digitalno potrdilo. Sicer pa je registracija mogoča tudi s pomočjo uporabe identifikacijske kode, ki ste jo vsi naši varčevalci že prejeli. Če ste kodo založili, lahko v samem postopku registracije zahtevate ponovno pošiljanje.

Svoje varčevanje boste po registraciji v e.Modra.si lahko spremljali in urejali preko omenjene spletne storitve, ki vam omogoča:

– Hiter dostop do stanja vaših prihrankov.

– Nazoren prikaz vseh vplačil po obdobjih in vplačnikih.

– Pregled nad hitrimi informacijami, novostmi in dokumenti.

Hkrati lahko preko e.Modra.si enostavno urejate svoje podatke:

– določite ali zamenjate upravičence za primer smrti,

– zamenjajte podsklad v katerem varčujete,

– začnete individualno varčevati in prihranite pri dohodnini.

Lep dan želim.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 5255, 15.12.2021 ob 10:56

Živijo.

Jaz sem pa letos začel varčevati pri vas. Ali moram FURSu jaz karkoli poročati ob koncu leta, da mi bodo upoštevali vplačila kot olajšavo?

 

Pozdravljeni.

Posebno dodatno poročanje FURSu ni potrebno. Modra zavarovalnica vsako leti pošlje podatke o vaših vplačilih za dodatno pokojnino na FURS. Ob prejemu informativnega izračuna dohodnine, ki vam ga bo FURS poslal v prihodnjem letu, pa kljub temu preverite, ali so bile vplačane premije upoštevane oz. je upoštevan pravilen znesek.

Lep pozdrav.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Mislim, da mi je uspelo odgovoriti na vsa zastavljena vprašanja. Hvala vsem, ki se sodelovali v pogovoru. Če se vam v prihodnje zastavi kakšno dodatno vprašanje, ga lahko zastavite tudi na spletnem forumu Pokojninsko zavarovanje, kjer nastopam v vlogi moderatorja.

Sicer pa lahko odgovore na vsa vprašanja, vezana na dodatno pokojninsko zavarovanje in pokojnine dobite tudi pri svetovalcih Modre zavarovalnice, na brezplačni številki 080 23 45 ali e-naslovu [email protected].

Lep dan želim vsem skupaj.

 

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Tema je zaprta za komentiranje.

New Report

Close