Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Je to res manjvrednostni kompleks?

Je to res manjvrednostni kompleks?

Meni pa res ni jasno, kaj ste vse tako napadle avtorico.
Njeno vprašanje je bilo preprosto: zakaj se tako uredijo za en bogi roditeljski sestanek in od kje jim denar za vse te dodatne zadeve (umetni nohti, masa nakita,..).
Ena ji je lepo razložila, da se te mamice nimajo za kam drugam uredit (čisto razumljivo dejstvo), druga je razložila, da denar pride tudi iz varčevanja.
Pa je dilema razrešena.
Zdaj, kako okusno so bile oblečene in naličene, pa je stvar osebne presoje. Če so bile res take, kot je bilo opisano (a la Peggy Bundy), potem bi se tudi jaz vprašala ali se samo s seboj ukvarjajo cele dneve, pa tudi tak stil oblačenja mi ni všeč.
Tudi sama hodim popoldne naokoli v čisto enostavnih oblačilih, brez make-upa, nakita itd. Verjetno zato, ker imam salonarjev, kostimov in elegantnega oblačenja dovolj že dopoldne. In mi sladko dol visi, kako blazno so uštimane druge mamice, je pa tudi mene zanimal odgovor.
Zdajle bom malo provokativna: sama sem visoko izobražena, z odlično službo in zelo nadpovprečno plačoi. In mi je kristalno jasno, da ne razumem načina delovanja in razmišljanja delavca s povprečno plačo. Spoštujem ga in njegovo delo, da ne bo pomote, vendar verjetno v določenih situacijah razmišlja drugače kot jaz. Za vsakega od naju je pravilen najin način razmišljanja in tudi to sprejemam.
Kar sem želela povedati je, da različni ljudje, ki izhajamo iz različnih okolij in z različnimi življenskimi izkušnjami težje razumemo tiste, s katerimi nimamo neposrednih stičnih točk. Zato se mi avtoričino vprašanje zdi umestno. Ne ve, kako je biti brezposeln ali imeti samo minimalno plačo. In hvala bogu, da ne ve. Je pa čisto prijazno povprašala za razloge, zakaj so določene mamice tako zrihtane. Bolje, da razume realne razloge kot da si na podlagi svojih kriterijev ustvari napačno mnenje.
Bodite no malo manj našpičene proti tistim, ki morda čisto legitimno sprašujejo nekaj, kar ne poznajo.

Opazovalka, edino tole : svoji hcerki pa le privosci en dober mobitel, pa ne zdaj nizkega ranga, ok? Naj ima vsaj 5 milij. pikslov, da bo lepe slikce delal, mislim, naj bo uporaben. Ona ne sme izstopati med otroci glede na tvoje še kar dobro financno stanje, ker to ni lepo od tebe.

Zenske, ki ste napadle opazovalko. Kaj je pa takega rekla?

Treba je razmejiti samo, ali se vsak clovek oblaci zase ali pa za okolico ! No, ker gres ven, je treba racunati tudi na tvoj odnos do okolice, pa ceprav se drago obleces zase!

Ponovimo vajo : prikazovati se kot dobro materialno stoječ, ceprav vsi vedo, da nisi, je malo zalostno, malo pa smesno. Saj se ocitno delas, da si nekaj, kar nisi!

In glede na to neskladje med moznostmi in realnim prikazom sebe v obleki, clovek dejansko pomisli, ali gre za manjvrednostni kompleks in sploh je eni strani nekaj zelo cudnega, da se danes odvisni od socialne, RK in Karitasa, vsi svetijo od dragega!

Morda pa se s tem laganjem sebi in okolici s pretiranim zunanjim napravljanjem pocutijo boljse.

In še : morda pa na okolico niti malo ne pomislijo in se pac dobro pocutijo v svoji kozi, ven gredo take, kot da je vse vredu in kot so si najbolj vsec.

Morda si ti, opazovalka, prevec obremenjena s tem presojanjem cloveka po njegovem materialnem stanju, morda si oseba, ki zelo ljubi red, skladnost, primernost situaciji, normo.


kakšni piksli neki, telefon naj bo za telefoniranje, za fotkanje pa kvaliteten fotoaparat

Pozdravljena,

še ena (relativno redka), ki je razumela moje zgoraj napisano sporočilo. Torej, za službo se uredim in tudi jaz komaj čakam popoldneva, da se znebim salonarjev, kostima, bluze, uhanov, torbice in se oblečem sproščeno in tudi meni je prav vseeno, kaj menijo o meni v mojem prostem času. Dogodkov, za katere moram biti urejena, je dnevno vsaj za 10 ur, roditeljski sestanek pa štejem za “popoldansko dejavnost” in takrat sem rada športno – elegantna. Nekateri tega pač niso razumeli temveč domnevali, da hodim popoldne naokrog zanemarjena (tudi kvalitetne, dizajnerske kavbojke lahko stanejo nekaj 100 €).

Tudi jaz se ne spuščam v miselnost osebe s slabšim gmotnim položajem, ker se gibljem med svojimi kolegi s približno enakimi dohodki. Prav zato ne morem vedeti, čemu si šteje gospa v tigrastih hlačah kot eminenten (njen očitno edini) dogodek dneva prav roditeljski sestanek. Zame je bil točno ta dan vrhunec dneva moj referat na mednarodni konferenci pred 200 slušatelji in še kako pomembno je, da nimam ravno cenenega kostima, čevljev in nakita.

Vendar pa menim, da se ljudje “z izpostavljanjem za vsako (ceneno) ceno” posledično ne spoštujejo dovolj, v očeh marsikoga izpadejo nekredibilno in seveda usmiljenja vredno. Te vzorce obnašanja na žalost prenašajo tudi na svoje otroke ter jim posredno sporočajo, da morajo na vsak način navzven dajati vtis izjemne premožnosti, vprašanje pa je, če si lahko ti ljudje zamenjajo vsakih 5 let žimnico (izjemno priporočljivo iz zdravstvenega vidika), na kateri spijo in s tem poskrbijo, da se ne bi razvila kakšna ob bronhalnih in dermatoloških bolezni otrok in odraslih. Seveda, stare žimnice ni videti navzven. Vem pa, s kakšnimi zdravstvenimi težavami prihajajo ravno ti ljudje in kaj je temu vzrok.

Vsekakor, vsak človek ima zase največjo pamet, najboljše izkušnje in zase ve, kaj je najbolje (če bi to popolnoma držalo, bi odvetniki ne imeli toliko dela, kot ga imajo, verjemite mi).

Ma dejte mir no,
mi smo iz primestja, jaz nimam veliko, če imam 1 kostim za kakšno svečano priložnost, tudi v službo hodim v kavbojkah, itak sem potem v uniformi, prstan imam samo poročni, uhane srebrne in konec, nimam, niti se ne delam, da imam niti ne opazim kaj imajo in nosijo drugi. Vidim edino to, da nobena od naših mamic v vrtcu in šoli ne iztopa, koliko ima katera pod palcem pa ne vem niti me ne zanima!!!

Pa tut če bi imela, ne bi zapravljala za ne vem kaj, važno je,da si urejen in čist, ne pa kakšno firmo hlač nosiš!!!
Če bi jaz mela denar bi naredila z njim nekaj za bolne otroke, za otroke in starše po odpustu iz bolnišnice, ko potrebujejo pomoč pri negovanju in učenje, glede na vrsto bolezni ali poškodbe, en tak center bi ustvarila kar na domu!!! In tut z denarjem bi še vedno v kavbojkah in trenirki okol hodila!!!

Za avtroico pa: a je pomembno, recimo, da to ljudje delajo, pa kaj?? Če se ob tem dobro počutijo, naj!! Sej s tem nihče ne dela nikomur nobene škode, ali pač???

---------------------------------------------------------------------------------------------- Veliko več smo, kot le telesa in osebnosti. Ne glede na spreminjajoči se zunanji videz je notranji duh vedno lep in ljubeč

Tvoje razmišljanje je smešno in nerazgledano.
Tudi sama hodim na govorilne in roditeljske casual oblečena, če le nisem direktno iz službe, ampak me je vedno na teh sestanki navduševala mama “cigančice”, ki je vedno prišla v kostimu, kljub svojemu poklicu čistilke. Ženska ve, da kako se spodobi obleči za “uradne” stvari! Jaz priznam, da me službena oblačila utesnjujejo in se jih rešim, kadarkoli se to da.
Za druge starše, recimo te tvoje nezaposlene, pa mislim, dajim je tak sestanek priložnost, da se rešijo svojih domačih oblačil in se malo lepše oblečejo. Kaj je s tem narobe?

Moje mnenje je, da s svojim razmišljanjem zdraviš lastne komplekse. Mogoče vse, kar si napisala, drži za te “tvoje” starše, ampak da ti to opažaš in da razmišljaš kakor razmišljaš, pa kaže na neke tvoje komplekse, ki jih kljub zaposlitvi in situiranosti nisi prerasla!

Mene pa zanima kje se sploh folk še tako oblači? Tigraste pajkice, zlato…moj bog, mislim, da česa takega nisem videla ža najmanj 10 let, razen po tv na LaToyi.

Gelirani kremplji-tega je pa res ogromno.

Pri nas pa je ravno obratno: tisti, ki so premožnejši so našpičeni (ja tudi v tigrastih pajkicah in zlatih sandalih), da ne govorim o make upu. Mi, bolj “NAVADNI”, pa hodimo na roditeljske v kavbojkah in mikicah. Brez ličil in make upa.
Res čudno.

Evo, moja mama, danes upokojenka, nekoč pa na vodilnem delovnem mestu, visoko izobražena in z dobro plačo, je pa vedno govorila, da zanjo je najpomembnejši njen otrok, daleč pomembnejši od službe, in zanjo je vrhunec dneva bil roditeljski sestanek, ne glede na dogajanje v službi. In je vedno prišla maksimalno urejena na roditeljski sestanek. Ni bila tigrasta, ampak vedno pa v salonarjih in kostimu, vedno je šla dan prej k frizerju. Večkrat je rekla, da s tem tudi meni pokaže, da je šola zelo pomembna reč in jo zelo spoštuje.

Ti pa po svoje. Imaš pač več spoštovanja do svojih mednarodnih slušateljev kot do ljudi, ki poučujejo tvojega otroka.

Ok, ampak to stane vec, tudi jaz sem mislila na sparovnost -)

S katerega konca SLO si?

Me res zanima, kje je še taka moda…

Žalosti me, ko berem tako žaljive in pod vsakim nivojem vaše komentarje. Avtorica je zapisala svoja opažanja, svoje mnenje, do katerega ima vsak pravico in nikogar ni žalila. Vsaj jaz tega nisem zaznala. Vendar je na tem Monu (žal pa tudi v vsakdanjem življenju) toliko ljudi, ki sploh niso sposobni brat vsebine in niso sposobni razvit eno nežaljivo debato. Samo čakajo, da kdo kaj napiše in že hop po avtorju in celodnevne frustracije že usmerjate v pišoče.

Malo se skulirajte in če že ne razumete vsebine in niste sposobne ene prijazne debate, poskušajte vsaj ne žalit ljudi!!!!!

Mislim, da je z njene strani žaljivo že to, da se spotika ob oblačila (tigraste pajkice….) in poudarja, da so NEzaposleni.
Oblačila so stvar okusa, kako je z nezaposlenostjo v prelepi SLO, pa itak vsi vemo!

Moram vam povedat, da sem šla ob koncu tele debate še enkrat prebrat avtoričin post. Ker, roko na srce , ne vidim sploh v njenem zapisu nič takega , da je to povzročilo takšno zgražanje nad njeno primitvnostjo in podobnimi izrazi, kot ste jo označili(e). Ona se samo sprašuje po vzrokih , takih ali drugačnih , da pridemo na nek dogodek napravljeni čisto različno.
Dejstvo je , da najbrž je za brezposelno osebo roditeljski sestanek pomemben dogodek , neka svetla točka med sivimi dnevi, ki si sledijo in jim ni konca. Tako verjamem , da se taka oseba za roditeljski sestanek res pripravi, tako in drugače. Ker to je zanjo dogodek meseca.
Drugo dejstvo pa je , da je mogoče vse to vešenje zlatnine in dodatkov nase ob obilnem make-upu morda tudi tolažba , da se taka oseba najbrž bolje počuti v svoji koži , ker je bila pred kratkim razvrednotena kot človek z izgubo službe in to kompenzira na tak način.
Tudi jaz spadam med bolj situirane ljudi. To pa ne pomeni , da to situiranost kažem navzven v obliki materialnih dobrin. Jaz vidim tudi tu – na MON-u, da se pač moja lestvica prioritet bistveno razlikuje od morda katere druge osebe, ki ima slabši gmotni položaj.
Primer : meni je npr. avto samo prevozno sredstvo in nič več kot to. Tako imam 8 let starega golfa, ki me varno pripelje od točke A do točke B , to je meni pomembno. Dobro pa vem , da bo morda druga oseba , ki skoraj nima za preživetje, vzela na leasink kakega BMW, in se bo vsak mesec sekirala , kako skupaj sklamfat za obrok. Meni je pa recimo na vrhu lestvice počitnice oz. potovanja, kar bo mogoče komu drugemu stran vržen denar. V glavnem. Tudi meni se je že prav gotovo zgodilo , da sem bila med slabše oblečenimi na rod. sestanku , ampak tega preprosto nisem opazila , ker nisem tak tip , da bi opazovala, kaj ima kdo na sebi , to mene preprosto ne interesira.
Kar pa se tiče glasnega branja otrok , ki so oproščeni plačevanja pa nimam besed! To preprosto tako ne sme bit, da so potem neki starši še dodatno označeni za reveže.Tu bi pa šola morala biti uvidevna in ne povzročati dodatnih travm.

KAJ BI TI ? DA SO RAZCAPANE ?
TUD , ČE SO BREZPOSELNE , IMAJO PRAVICO , DA SE LEPO OBLEČEJO !!

Sama nikoli ne dam več kot 10,15 EUR za kavbojke, kostima sploh nimam in do zdaj še nikoli nisem opazila, kaj so imeli oblečeno starši na roditeljski sestanek (pa je moj starejši otrok v osmem razredu). Sploh nisem vedela, da obstajajo kavbojke za več 100 EUR in ne vidim nobene razlike med kostimom, kupljenim v Kiku in takšnim za… kaj vem, koliko stanejo “ugledni” kostimi.
Tigraste variante in veliko nakita mi preprosto ni všeč in tega nisem povezovala s finančno zmogljivostjo človeka, ampak sem to pripisovala okusu, ki je popolnoma nasproten od mojega – preprosto, udobno, nevpadljivo.
Vidim, da imam pravzaprav veliko srečo, da so te zadeve zame tako nepomembne; niti se ne obremenjujem s tem, kaj bom oblekla sama niti me ne moti, kaj ima kdo drug.
Ampak to, kdo od teh, s katerimi se srečujem na roditeljskem, ima smisel za humor, to pa vem. In k tistim me navadno vleče. 🙂 Kaj imajo oblečeno, pa nimam pojma.

Ravno v torek sem imela roditeljski sestanek. In zdaj napenjam možgane in se resnično trudim, a mi v spomin ne uspe priklicati niti učiteljicine kompletne zunanje podobe (obleka, frizura, šminka, nakit, čevlji) kaj šele drugih staršev. Imela sem sogovornika na levi in sogovrnico na desni strani pa pojma nimam kako sta bila opravljena. Še za sebe nisem sigurna kaj sem imela oblečeno, sicer sumim kaj, nisem pa 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

Kaj vi greste ven med ljudi, v tem primeru na roditeljski sestanek z namenom, da boste opazovali kako je kdo oblečen? Mar ni bistvo roditeljskega sestanka nekje drugje, svetloba leta daleč od izgleda staršev?

nimam besed za take
kdo ima zdaj tle problem?
in tako naprtej
to so dgovori tigraste klientele, ki jo je tukaj očitno kar dosti.
Naj si bo zaposlene, ali takšne, kot jo je avtorica posta srečala na roditeljskem sestanku.
Ceneno in kričeče. Naj se vidi raskoš….uboga raja

bla bla bla… point avtoričinega posta je, da so nezaposleni gnoji in da kaj se imajo za duvat z zunanjim izgledom, če bi se pa morali obleči primerno svojemu “stanu” – kot klošarji. Kljub temu, da se da danes lepo (ali ceneno in kičasto) obleči že za zelo majhen denar, kot še nikoli prej.

A ne, avtorica? TI pa si šla tja napravljena kot za na delo na vrtu, pa čeprav si velepomembna oseba v vašem mestecu in te vsi poznajo, potem si si pa še vzela čas, da si sogovornikom se ponorčevala iz ostalih. In če si že tako blazno inteligentna in razgledana, boš znala poguglat, kaj je manjvrednostni kompleks (ki btw. sploh ni ne znanstveni ne strokovni izraz), ampak izraz takih “pametnih”, kot si ti, ki so eksperti na vseh področjih.

Ja, tvoje pisanje je prostaško, maloumno, polno predsodkov in stereotipov, malomeščanska tercialka si, kljub tvoji kvazi izobrazbi in visoki plači. Pa dobro, če že kulture in občutka za ljudi nimaš, imaš vsaj denar in svojo kvazi razgledanost, v katero si samo ti prepričana, tudi to je veliko.

Lp od ene, ki ima tudi dobro plačo

mislim, da je čudovito živeti v kraju kjer živio ljudje z najvišjimi dohodki v državi, saj mi je očitno pogled na pajkice in pozlato prihranjen :)))) Vsi starši pridemo na sestanek casual, če smo le utegnili se po službi oglasiti doma, nihče ne izstopa, nihče se ne meče ven. Povrhu smo pa še zlo dobre volje in gremo pol po sestanku še na nadaljevanje v bližnjo picerijo (ma da izmenjamo izkušnje o počitniških destinacijah valjda!). Pločevine razen najbolj oddaljenih ali tistih, ki preidejo direkt iz službe ne razkazujemo pred šolo, ker je parkplatz majhen in se nam ne da tam parkirat v času govorilnih in roditeljskih sestankov, pol je pa lažje it peš. Naši otroci, ki jim je useeno kakšne mobitele nosijo, pa tud kje jm obleke kupujemo, se medtem igrajo na bližnjem šolskem igrišču, ker se tako kot mi super zstopijo med sabo in jim je igra ter učenje pomembnejše od zunanjih simbolov.

Indija Koromandija? Tujina? Samozaverovanost? Pravljični krožek?

Mislim, da sem izbrala pravi stavek, ki pove največ o tebi. Če si tako razgledana kot sama trdiš potem boš vedela kaj mislim. Čeprav dvomim.

Lepo pozdravljena

Točno to je bistvo mojega sporočila. Žalosti pa me, da drugi niso razumeli. Na sploh srečujem ljudi, ki ne razumejo osnovnih življenjskih dejanskih stanj in se zapletajo v strašanske težave… no, pustimo… vsaj živi svoje življenje.[/quote]
Brez skrbi, da smo razumeli bistvo, Če bi povedala zgodbo z drugačnimi besedami. Pa je nisi. Če je zate najbolj pomembno, da v vsakem komentarju povdarjaš kakšno izobrazbo imaš, koliko davkov plačuješ, kaj bi vse lahko kupila pa nočeš……si zakompleksana ti sama. Pa tukaj sploh ni pomembno ali si oblečena v 100€ (lepo, da si nam povedala koliko stanejo) vredne kavbojke ali pa v kostimu.
Lahko bi ti predlagala, da še neštetokrat prebereš svoje besede. Pa se ne bo spremenilo ničesar. Ker enostavno ne znaš razmišljati drugače (beri primitivno).

“enostavna razlaga”
Ne, ne gre za obsojanje tistih oseb (na forumu), ki imajo malo več. Jih ne obsoja nobeden ampak izključno sami. Obsojanja vredno in upravičeno pa je njihovo razmišljanje in način kot ga ima v tem primeru v tej temi avtorica uvodnega posta.

New Report

Close