Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Jeziki v nekdanji Jugoslaviji

Jeziki v nekdanji Jugoslaviji

Jaz živim blizu meje z Italijo. Očitno sem po tvoje kar Italijanka. Samo si res ******
[/quote]

Al si pa ti to kar si men napisala.

Ne, nisi kr Italjanka. Dej preber kako sm napisala da ne boš tolk glupa izpadla.
ČE BI BLA ITALIJANKA, če bi imela korenine v Italiji, takrat bi bla Italijanka pa tud če živiš v Slo. A bo zdej razumljiv?

Sej še Srbi iz Srbije ne rečejo za Srbe iz BiH, da so Bosanci. Srbin iz Bosne al pa rep.srbske. Isto pri Hrvatih. Na Hr jih poznam kr neki Hrvatov iz BiH, vsi pravjo da so Hrvati iz Bosne.
Sej pravm ne vem kako je to blo v jugi, zdej je pa tko.

Še jst zase se nimam za Slovenko. Rečm zmer pol pol. Se pa mal bolj vseen počutm Slovenko, ker je vsaj en starš Slovenc, tuki sm rojena, v Srbijo grem 1x al 2x na let…nism pa Slovenka.
[/quote]

V Srbiji rečejo kar lepo “oni tamo preko Drine”. Poznam kar nekaj ljudi iz Vojvodine in iz južne Srbije in še nisem slišal (razen v kakih TV nagovorih), da bi Srbi Bosance naslavljali s Srbi (razen kot rečeno “braćo Srbi” v politični konotaciji). Ne za časa Juge, ne zdaj. Hrvaški kolegi pa Hercegovce tako ali tako posmehljivo naslavljajo z “najveći ‘rvati, veći i od nas u ‘rvackoj”. 🙂

To je bila vojaško politična propaganda, ki se je zasidrala med zaplankanimi posamezniki, širše se pa ni obdržala. Gre za podoben način, kot nekateri Slovenci iščejo neke zveze z Avstrijo in Germani. Ker se jim fajn zdi. Tako tudi Hercegovci iz svoje vukojebine vidijo Hrvaško kot obljubljeno deželo in podobno podrinci iz svojih gozdov Srbe. Že posavski pravoslavni živelj pa nekega odnosa do Srbije nima, saj so veliko bolj povezani s Slavonijo (Hrvaško). Problem BiH je res velika zaplankanost in izoliranost, tu ni debate. Politična situacija v BiH pa je izredno kompleksna, saj gre za politiko brez kakršnekoli vizije, ki sloni zgolj na umetnih delitvah, ki lahko obstajajo zgolj zaradi minimalne mobilnosti prebivalstva (Bosanci smo še bolj zapečkarski od Slovencev. 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} Bosancev v življenju ne vidi Sarajeva, Banja Luke, Mostarja,…) Ampak vse to so zgolj umetne delitve in večina tistih, ki odidejo iz BiH z veseljem tudi te pusti za sabo in so končno spet lahko svobodno Bosanci. Ja, najdejo se pa tudi intriganti, ki prtljago vlečejo s seboj. Na srečo v manjšini.

Vztrajaj! .

In kako je lahko po narodnosti Srb, če v Srbiji ni imel nobenih prednikov? Živi in rojen v Sarajevu, kot vsa njegova družina. Ampak ne, on je Srb… bože sačuvaj.
[/quote]

No bom pa tko vprašala, kaj je po veroizpovedi? Neki mora bit. Zdej al je pravoslavc al je katolik al je musliman. Se pa potem očitno opredeljujejo po veroizpovedi.

Zivim v Avstriji in najbolj pogosto recejo Jugo, sploh tastarejsi. Tisti fasisticne sorte pa recejo Yugo Schweine ali Yugo drek
[/quote]

Tudi jaz živim v AT pa nisem naletela še na nobenega takega kot ti omenjaš. Živela pa sem že na TIrolskem in Štajerskem. Par let.

V Srbiji rečejo kar lepo “oni tamo preko Drine”. Poznam kar nekaj ljudi iz Vojvodine in iz južne Srbije in še nisem slišal (razen v kakih TV nagovorih), da bi Srbi Bosance naslavljali s Srbi (razen kot rečeno “braćo Srbi” v politični konotaciji). Ne za časa Juge, ne zdaj. Hrvaški kolegi pa Hercegovce tako ali tako posmehljivo naslavljajo z “najveći ‘rvati, veći i od nas u ‘rvackoj”. 🙂

To je bila vojaško politična propaganda, ki se je zasidrala med zaplankanimi posamezniki, širše se pa ni obdržala. Gre za podoben način, kot nekateri Slovenci iščejo neke zveze z Avstrijo in Germani. Ker se jim fajn zdi. Tako tudi Hercegovci iz svoje vukojebine vidijo Hrvaško kot obljubljeno deželo in podobno podrinci iz svojih gozdov Srbe. Že posavski pravoslavni živelj pa nekega odnosa do Srbije nima, saj so veliko bolj povezani s Slavonijo (Hrvaško). Problem BiH je res velika zaplankanost in izoliranost, tu ni debate. Politična situacija v BiH pa je izredno kompleksna, saj gre za politiko brez kakršnekoli vizije, ki sloni zgolj na umetnih delitvah, ki lahko obstajajo zgolj zaradi minimalne mobilnosti prebivalstva (Bosanci smo še bolj zapečkarski od Slovencev. 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} Bosancev v življenju ne vidi Sarajeva, Banja Luke, Mostarja,…) Ampak vse to so zgolj umetne delitve in večina tistih, ki odidejo iz BiH z veseljem tudi te pusti za sabo in so končno spet lahko svobodno Bosanci. Ja, najdejo se pa tudi intriganti, ki prtljago vlečejo s seboj. Na srečo v manjšini.
[/quote]

Napisala sm kar poslušam, sploh od mladih, že leta. Zdej zakaj eni tko drugi tko, ne vem.
Se spomnm smo tud v Srbiji mislm da predlan enga spoznal, pa ga frend vpraša: ti si tu domačin? Pa je čist isto odgovoru, da je Srbin iz Bosne.
E je.bi ga zdej kdo ima prou.
Men se pa ta načjn opredeljevanja tud zdi čist normaln.

Tko je. Slišm kako pravjo zase. Še noben ni reku da je Bosanc. Jap, to ti bo mogoče reku kakšn Bošnjak, to je musliman. Od Srba iz BiH al pa Hrvata iz BiH pa ne vrjamem da boš slišala da bo reku da je Bosanc.
Ne vem, mogoče je v Jugi tko blo kot 0rav Desi, zdej vem da tega noben ne reče al pa res redkokdo.
[/quote]

Meni se zdi najbolje upoštevat tako kot sami rečejo.

No bom pa tko vprašala, kaj je po veroizpovedi? Neki mora bit. Zdej al je pravoslavc al je katolik al je musliman. Se pa potem očitno opredeljujejo po veroizpovedi.
[/quote]

Če NIMA prednikov v Srbiji in njegovi predniki vred z njim, živijo stoletja v Mostarju – je Bosanec (pravoslavne veroizpovedi). Kako je lahko Srb, če s Srbijo nima nobene veze?
Če NIMA prednikov na Hrvaškem in njegovi predniki vred z njim, živijo stoletja v Mostarju – je Bosanec (katoliške veroizpovedi).
Če NIMA prednikov v Bosni in njegovi predniki vred z njim, živijo stoletja v Beogradu – je Srb (muslimanske veroizpovedi).

Mislim, da bo, če bo kdaj tako naneslo, vedno raje rekla: on iz BIH, brez omembe narodnosti :).

Spomnim se pred leti, nekje v času, ko se je ČG odcepljala od Srbije, da bi bil kolega skoraj tepen. Tam so imeli spore, eni so bili za Srbijo in cirilico, eni za ČG in latinico ali nekaj takega. V glavnem vsekakor skrajno ne spametno je bilo se karkoli vtikati in spraševati glede teme. KOlega pa seveda pameten kot vedno, je nekaj preveč blebetal in bil skoraj tepen :). Pa smo mu še ekstra vbijali v glavo, da niti pod razno ne sme omenjat politike, nacionalnosti, pisav,…

V zadnji vojni na Hrvaškem in v Bosni in Hercegovini se je na stotine tisoč Srbov borilo v Vojski Republike Srpske in Republike Srpske Krajine. Lokalno srbsko prebivalstvo je s tem pokazalo enotnost kot še nikoli prej. V 1. krajiškem korpusu VRS se je borilo več kot 300.000 srbskih borcev. V vzhodni Slavoniji je bilo pod orožjem preko 60.000 Srbov. Ponosen sem na dejstvo da se toliko Srbov borilo proti Hrvatom in Bošnjakom in verjamem da bi se spet če bi bilo to potrebno.

Meni se zdi najbolje upoštevat tako kot sami rečejo.
[/quote]

Na ta način ne bo noben užaljen 😉

Če NIMA prednikov v Srbiji in njegovi predniki vred z njim, živijo stoletja v Mostarju – je Bosanec (pravoslavne veroizpovedi). Kako je lahko Srb, če s Srbijo nima nobene veze?
Če NIMA prednikov na Hrvaškem in njegovi predniki vred z njim, živijo stoletja v Mostarju – je Bosanec (katoliške veroizpovedi).
Če NIMA prednikov v Bosni in njegovi predniki vred z njim, živijo stoletja v Beogradu – je Srb (muslimanske veroizpovedi).
[/quote]

No to kar pišeš sm pa res kdaj kje prebrala, da bi pa kdaj od koga slišala da tko reče zase, pa zihr ne.

V Srbiji rečejo kar lepo “oni tamo preko Drine”. Poznam kar nekaj ljudi iz Vojvodine in iz južne Srbije in še nisem slišal (razen v kakih TV nagovorih), da bi Srbi Bosance naslavljali s Srbi (razen kot rečeno “braćo Srbi” v politični konotaciji). Ne za časa Juge, ne zdaj. Hrvaški kolegi pa Hercegovce tako ali tako posmehljivo naslavljajo z “najveći ‘rvati, veći i od nas u ‘rvackoj”. 🙂

To je bila vojaško politična propaganda, ki se je zasidrala med zaplankanimi posamezniki, širše se pa ni obdržala. Gre za podoben način, kot nekateri Slovenci iščejo neke zveze z Avstrijo in Germani. Ker se jim fajn zdi. Tako tudi Hercegovci iz svoje vukojebine vidijo Hrvaško kot obljubljeno deželo in podobno podrinci iz svojih gozdov Srbe. Že posavski pravoslavni živelj pa nekega odnosa do Srbije nima, saj so veliko bolj povezani s Slavonijo (Hrvaško). Problem BiH je res velika zaplankanost in izoliranost, tu ni debate. Politična situacija v BiH pa je izredno kompleksna, saj gre za politiko brez kakršnekoli vizije, ki sloni zgolj na umetnih delitvah, ki lahko obstajajo zgolj zaradi minimalne mobilnosti prebivalstva (Bosanci smo še bolj zapečkarski od Slovencev. 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} Bosancev v življenju ne vidi Sarajeva, Banja Luke, Mostarja,…) Ampak vse to so zgolj umetne delitve in večina tistih, ki odidejo iz BiH z veseljem tudi te pusti za sabo in so končno spet lahko svobodno Bosanci. Ja, najdejo se pa tudi intriganti, ki prtljago vlečejo s seboj. Na srečo v manjšini.
[/quote]

Ti si retardirani bosanski Karavlah (ki so mešanica Srbov in Romov) s slabo razvito etnično pripadnostjo zato se smatraš za Bosanca.

Dobro, nehajte zdaj pljuvati po”eni južni”. Dejstvo je, da so se za časa Juge mnogi opredeljevali po nacionalnosti (narodnosti) kot Srbi, tako v BiH, kakor na Hrvaškem. Enako velja tudi za opravljanje za Hrvate. V BiH je bilo v bistvu v Jugi tudi največ narodnostno neopredeljenih pri popisih prebivalstva, ali pa opredeljenih preprosto kot Jugoslovani ipd. Takih je bila uradno navadno večina (preko 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prebivalstva). Med nacionalno neopredeljene je “po defaultu” spadalo večina muslimanov. Ravno odtod verjetno njihova težnja po konstituivnosti in posledično poimenovanje”Bošnjaki”, ki se pojavi tam nekje okoli leta ’97. Slika v BiH je izredno kompleksna in verjemite mi, da ko bi se začeli poglabljati, bi kmalu bili na nek način celo hvaležni za tole poenostavljeno poimenovanje s Srbi, Hrvati in Bošnjaki.

Ravno ta kompleksnost Bosancev pa je mnogim dala možnost intimnosti pod okriljem”biti Bosanec”, ker v resnici se je malokdo (pred vojno) počutil Srba ali Hrvata. BiH je skorajda “konfederacija plemen in klanov”, dokaj redko poseljena in z malo mobilnosti. In ti “klani” imajo sila pestre korenine… Od omenjenih Srbov in Hrvatov, preko Bogomilsko-Manihejskih struj iz Bolgarije in Makedonije oz. Grčije, Vlahov (Grkov), Črnogorskih plemen (moji predniki), da o raznih “padalcih”, ki so se odločili ustaliti na tem območju prepiha narodov sploh ne naštevam. Vsa ta mineštra neznatnih kultur je v nazivu “Bosanec” našla zatočišče, da se jim ni bilo treba asimilirati in izgubiti lastne identitete. Tako da ni naključje, da se tam od polovice do dveh tretjin Bosancev nikoli ni narodnostno opredeljevalo.

Tole posiljevanje danes s Srbstvom in Hrvaško pripadnostjo je tako neke vrste kulturni genocid (podoben tistemu nad Prusi po 2. sv. vojni). Ne, moji predniki niso Srbi. Sem potomec plemen, ki nikoli niso dosegla obsega državnosti. In ne pristajam na to, da ne zaradi pravoslavna prištevajo med Srbe. Želim negovati tradicijo mojih prednikov, kot so jo oni negovali tisočletje na tem geografsko določenem prepihu zgodovine. Zato ne prosim ne pisiljujte d Srbstvom, Bošnjaštvom in nekim kvazi bošnjaškimi jezikom (s Srbščino pa še manj).

Tako nekako…

Vztrajaj! .

Samo res, tole je pa zapleteno :). Sem mislila, da je zadeva bolj enostavna, zdaj mi je pa še manj jasno :).
Vsakič, ko se kaj novega naučim, imam občutek, da manj vem :).

A ona pa lahko žali prebivalce BiH z napačnimi oznakami? Ne seri. Saj si se sam razburjal čez njo na začetku.

No to kar pišeš sm pa res kdaj kje prebrala, da bi pa kdaj od koga slišala da tko reče zase, pa zihr ne.
[/quote]

Zanimivo. Hecno. Jaz pa imam v živo ravno takih izkušenj največ. Da se nekdo predstavi kot”Bosan’c, brate.” 🙂 In da kasneje, če nanese beseda, pove, kateri veroizpovedi pripada (čeprav to ponavadi sploh ni potrebno, saj se da že ponavadi iz imena in priimka razbrati).

Zdaj mi je pa res zanimivo, kako to, da imava tako drugačna doživetja na isto temo. Hudo dobro takole spoznavati druge svetove.

Vztrajaj! .

Ti živiš v Nemčiji? A tam se hitro najdete med sabo? In kdo vse se imate za brate? Vsi iz bivše Yu?
Jaz živim v AT, na Slovence v bistvu še nisem naletela, razen v kakem turističnem kraju. Od zaposlenih sem pa naletela na ogromno srb-hrv govorečih. Samo ne bi vedela od kod so. Me ne vzamejo za njihovo :).

Joj sem smotana. Sem hotela citirati iDesija pa sem tvoj nik v svoj post navedla. Se oproščam za nerodnost.

Zanimivo. Hecno. Jaz pa imam v živo ravno takih izkušenj največ. Da se nekdo predstavi kot”Bosan’c, brate.” 🙂 In da kasneje, če nanese beseda, pove, kateri veroizpovedi pripada (čeprav to ponavadi sploh ni potrebno, saj se da že ponavadi iz imena in priimka razbrati).

Zdaj mi je pa res zanimivo, kako to, da imava tako drugačna doživetja na isto temo. Hudo dobro takole spoznavati druge svetove.
[/quote]

Ja sej men je pa čudn tvoje razmišljanje, pa še od ene ki se je oglašala.

Kaj pa vem, mogoče starejša generacija da se opredeljuje tko kot ti pišeš, od moje generacije pa mal okol, pa res še od nobenga to nism slišala, razn mogoče kakšnga muslimana da je reku da je Bosanc. Ostali pa VSI, pa jih je kr neki okolca Doboja, Banja luke, Mostar…vsi tko kot sm napisala.
Reče da je npr pravoslavc, če ga kdo po veri vpraša, drugač je pa Srb iz Bosne.
Moj ima tud eno žlahto v BiH, pa tud zna rečt da so Hrvati iz Bosne, ne pa Bosancj katoliške veroizpovedi.
Smešn res vse skup

Če sem iskren, meni osebno ta bratenja niso ravno močna stran. Je pa tako, da se kar hitro spoznamo s kom,. Povezuje nas “naš jezik”, za katerega tu nikomur ne pade na misel, da ne bi bil eden. 🙂

Pri nama je tako, da sva oba že bila v svetu staršev in tako pogosto tiste, ki govorijo naš jezik (z majhnim pristankom, seveda), pogosto napotijo na naju. Tako jim potem pomagava pri prvih korakih. Z nekaterimi smo si ostali blizu, z drugimi ne.

Vztrajaj! .

A zdej ker povem kako se sami opredeljujejo in ja, tud sama na to tko gledam, s tem žalm prebivalce BiH?
Ja bravo no, pa naj ti bo.

Če sem iskren, meni osebno ta bratenja niso ravno močna stran. Je pa tako, da se kar hitro spoznamo s kom,. Povezuje nas “naš jezik”, za katerega tu nikomur ne pade na misel, da ne bi bil eden. 🙂

Pri nama je tako, da sva oba že bila v svetu staršev in tako pogosto tiste, ki govorijo naš jezik (z majhnim pristankom, seveda), pogosto napotijo na naju. Tako jim potem pomagava pri prvih korakih. Z nekaterimi smo si ostali blizu, z drugimi ne.
[/quote]

Enkrat mi je nek tujec, ko je zvedel, da sem iz Slovenije, vneto začel razlagati kako on zna jugoslovansko in potem mi je začel po jugoslovansko razlagat vse mogoče. Samo je bila stvar malce nerodna, ker jaz pa nisem znala odgovarjat. Razumem že, odgovoriti pa ne znam. Slovensko pa ni razumel. Je bil pa odličen. Turk, ki se je naučil jugoslovansko (tako on pravi) samo tako, da je delal v Nemčiji med sodelavci, ki so tako govorili. Tako, da vsa čast. Jaz rabim celo večnost, da se kaj naučim, kar se tujih jezikov tiče.

Sem Alojzija, živim v Izoli in sem Italijanka! Prosim ne mešajte me z drugimi narodi. Sem 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} Italijanka.

Ja sej men je pa čudn tvoje razmišljanje, pa še od ene ki se je oglašala.

Kaj pa vem, mogoče starejša generacija da se opredeljuje tko kot ti pišeš, od moje generacije pa mal okol, pa res še od nobenga to nism slišala, razn mogoče kakšnga muslimana da je reku da je Bosanc. Ostali pa VSI, pa jih je kr neki okolca Doboja, Banja luke, Mostar…vsi tko kot sm napisala.
Reče da je npr pravoslavc, če ga kdo po veri vpraša, drugač je pa Srb iz Bosne.
Moj ima tud eno žlahto v BiH, pa tud zna rečt da so Hrvati iz Bosne, ne pa Bosancj katoliške veroizpovedi.
Smešn res vse skup
[/quote]

Si mi dala dobro idejo. Če mi bo kdaj kdo rekel: “ja sam Srbi/Hrvat iz Bosne”, bom odgovoril: “Drago mi je. A ja sam Bosanac iz Slovenije, a živim tu u Njemačkoj već duže vremena.” :-))

Vztrajaj! .

Jaz sem Janez Novak, čisti Parižan!

New Report

Close