Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj mi pripada?

Kaj mi pripada?

S partnerjem sva šla pred pol leta narazen. Nikoli nisem razmišljala o skupnem premoženju, zdaj smo se nekaj pogovarjali in sprašujem. Spoznala sva se kot študenta. V času najine zveze je on ustvaril firmo, da je lahko delal cele dneve sem jaz bila 3 leta doma, z otrokom. V tem času je kupil tudi dva avta, oba vrednosti nad 20.000, seveda je oba odpeljal. Nikoli nisem razmišljala o tem ampak vsa ta leta sem jaz kupovala stvari za otroka, hrano in ostale stvari, on je imel čez samo stroške z lizingi in firmo. Tu in tam je dal kaj za hrano, recimo 50e na mesec. Tudi dopust sem plačala jaz z regresom. Nikoli nisem hotela njegovega denarja, ampak zadnje mesece mi gre kar za nohte. Seveda plačuje minimalno preživnine, komaj pokrijem vrtec. Morala sem si kupiti nov avto. Zdaj on enega od avtomobilov prodaja. Ali mi sploh kaj pripada?

Je vprašanje za odvetnika, naj ti ne bo škoda denarja za odvetniški posvet.

Vprašanjè 🤣😂😅

vse dokazuješ z računi; svoje investicije v času zveze ( četudi nista poročena, šteje to kot zveza, imata tudi otroke), v dopuste, oprema domovanja, vsak račun šteje -na banki se hranijo bančni izšpiski v e iobliki za 10 let – zahtevaj izpiske in “cajhnaj” – vse prav pride na sodišču – se upošteva . Pa FURS davčne napovedi, če sta solastnika kakšne nepremičnine in si vpisana tudi v zemljiško knjigo.. Vse šteje.

 

Kredit -zdaj če je on na firmo – se lahko sklicuješ tudi, da je marsikaj delal na svojo “roko”, da ti sploh ni povedal, da lizingira jemlje kredite- gre v tem primeru tudi za finančno prevaro, prikrivanje pred teboj, da je to počel na svojo roko, da nisi vedela, da ti ni povedal…zavajanje tebe…. Tudi to šteje na sodišču.

Šteje tudi tvoj prispevek dela doma, ukvarjanja z otroki, četudi je “on” ustvaril firmo – premoženje je skupno,torej zahtevaš bilance podjetja, dobičke, prmert, dobičke – oziroma sodišče zahteva potem, če on noče dati.

Zahtevat prepoved odtujitve skupnega premoženja s sodno odredbo. Če nimaš denarja za odvetnika in če finančno padeš v ogroženo skupino, potem ti pripada odvetnik na brezplačno pravno pomoč – določi sodišče  z odločbo.

Glede na to, da ti je že prodal skušno premoženje – avto, se verjetno sporazumno ne bosta mogla dogovorit. Najdi odvetnika, naj mu napiše, na “soft” tvoje pogoje, če ne sprejme, greš v tožbo za razdelitev skupnega premoženja. Drugače boš ostala s figo v žepu. Zakaj bi takemu  izkoriščevalskemu niču-fičfiriču prepustila vse? Najlepa leta tvojega življenja je dobil in izkoristil.  Srečno!

Odgovor na objavo uporabnika
Eishtmo, 28.11.2021 ob 08:24

S partnerjem sva šla pred pol leta narazen. Nikoli nisem razmišljala o skupnem premoženju, zdaj smo se nekaj pogovarjali in sprašujem. Spoznala sva se kot študenta. V času najine zveze je on ustvaril firmo, da je lahko delal cele dneve sem jaz bila 3 leta doma, z otrokom. V tem času je kupil tudi dva avta, oba vrednosti nad 20.000, seveda je oba odpeljal. Nikoli nisem razmišljala o tem ampak vsa ta leta sem jaz kupovala stvari za otroka, hrano in ostale stvari, on je imel čez samo stroške z lizingi in firmo. Tu in tam je dal kaj za hrano, recimo 50e na mesec. Tudi dopust sem plačala jaz z regresom. Nikoli nisem hotela njegovega denarja, ampak zadnje mesece mi gre kar za nohte. Seveda plačuje minimalno preživnine, komaj pokrijem vrtec. Morala sem si kupiti nov avto. Zdaj on enega od avtomobilov prodaja. Ali mi sploh kaj pripada?

Pejt do odvetnika. Seveda ti pripada delež. Ne bodi nora in ne životari,  otrok je od obeh.

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimnostjein, 29.11.2021 ob 12:26

Pejt do odvetnika. Seveda ti pripada delež. Ne bodi nora in ne životari,  otrok je od obeh.

Ne samo 1/2 tega, kar sta zasebno ustvarila, tudi 1/2 podjetja, ki mu ga je s svojim podpiranjem pomagala ustvariti in razviti, ji pripada.

pripada ti polovica vsega, kar sta ustvarila skupaj . pod pod noge in k odvetniku

Nujno odvetnika. Imam isto zgodbo, ki se trenutno odvija. Kdo je potem že določil preživnino??

Vse ti pripada. Celi svet. Tip delu, ti si dala noge narazen. Same – same. Tako gre to danes

Danes moreš res paziti katero p nafilaš. Ko se med poliže p samo čakajo kaj bodo dobile in kako bodo tipa zjeba.. Hvala ženske res ste p. Kaj ko bi pa ve kdaj kej dale…

Neznate drugo kot odvetnike klicat. Prej bi razmišljala… bodi sedaj sama in sama furej vse…

Ljudje (se vedno) ne razumejo preproste matematike. Vzemimo en povprecen slovenski primer… On ima place 1.200, ona recimo 1.000. Pred poroko je on. npr. prisparal 400, ona npr. 200. Nato sta se porocila… Stroski “obeh” so padli na ca. 80%. V praksi to v resnici ponavadi pomeni, da so njeni stroski znatno padli. Tako sedaj njemu ostaja 400 in njej 500. Pridejo otroci… vsak nanese k stroškom prbl. dodatnih 250 evrov. Pri treh zmanjka za kako resno varcevanje, ampak nekako gre. Kakih 200 evrov (spet praviloma njej) vendar se ostane…

Potem pa pride locitev. Otroci stanejo se vedno prbl. enako. Torej ca. 750 evrov. Toda… Njen (realni) strosek iz iz ca. 500 (v paru) poveca na prbl. 800 (kolikor je imel moz ves cas – zato se zanj v bistvu nic ne spremeni). Torej ona sedaj  – ce prevzame skrbnistvo nad otroci – potrebuje okoli. 1.500 evrov za primerljivo enako zivljenje kot prej. Moz plača ca. 350 – 400 preživnine… In z otroškimi dodatki komajda pride na raven, kjer je bila, ko je bila poročena. Ponavadi še malenkost nižje.

Tako to zgleda v praksi. Lahko so sicer vloge zamenjane, ampak… Vedno je tisti z manj prihodki s poroko na boljšem in po ločitvi potem “bistveno na slabšem”, četudi se matematika prihodkov ne spremeni. Iz preprostega razloga: ker se povečajo t.i. oportunitetni stroški. 🙂

Odgovor na objavo uporabnika
iDESI603, 29.11.2021 ob 14:07

Ljudje (se vedno) ne razumejo preproste matematike. Vzemimo en povprecen slovenski primer… On ima place 1.200, ona recimo 1.000. Pred poroko je on. npr. prisparal 400, ona npr. 200. Nato sta se porocila… Stroski “obeh” so padli na ca. 80%. V praksi to v resnici ponavadi pomeni, da so njeni stroski znatno padli. Tako sedaj njemu ostaja 400 in njej 500. Pridejo otroci… vsak nanese k stroškom prbl. dodatnih 250 evrov. Pri treh zmanjka za kako resno varcevanje, ampak nekako gre. Kakih 200 evrov (spet praviloma njej) vendar se ostane…

Potem pa pride locitev. Otroci stanejo se vedno prbl. enako. Torej ca. 750 evrov. Toda… Njen (realni) strosek iz iz ca. 500 (v paru) poveca na prbl. 800 (kolikor je imel moz ves cas – zato se zanj v bistvu nic ne spremeni). Torej ona sedaj  – ce prevzame skrbnistvo nad otroci – potrebuje okoli. 1.500 evrov za primerljivo enako zivljenje kot prej. Moz plača ca. 350 – 400 preživnine… In z otroškimi dodatki komajda pride na raven, kjer je bila, ko je bila poročena. Ponavadi še malenkost nižje.

Tako to zgleda v praksi. Lahko so sicer vloge zamenjane, ampak… Vedno je tisti z manj prihodki s poroko na boljšem in po ločitvi potem “bistveno na slabšem”, četudi se matematika prihodkov ne spremeni. Iz preprostega razloga: ker se povečajo t.i. oportunitetni stroški. 🙂

eh ti kekec no. ne vem po kakšni logiki samo enemu stroški padejo, drugemu pa nič? Če si recimo vzel, da se ženska priseli k tipu in on še vedno plačuje položnice, ona pa hrano (očitno slovenska klasika), potem se njemu povečajo stroški največ za četrtino, njej pa za 100% (dodatna usta, pa ponavadi še moški pojedo več kot ženske).

Odgovor na objavo uporabnika
mijav mijav, 29.11.2021 ob 14:21

eh ti kekec no. ne vem po kakšni logiki samo enemu stroški padejo, drugemu pa nič? Če si recimo vzel, da se ženska priseli k tipu in on še vedno plačuje položnice, ona pa hrano (očitno slovenska klasika), potem se njemu povečajo stroški največ za četrtino, njej pa za 100% (dodatna usta, pa ponavadi še moški pojedo več kot ženske).

Lep primer “slovenske ekonomistke”, ki brez kredita ne zna preziveti. 🙂

Napisal sem: njemu se stroski ne spremenijo, ko ona pride. Njej pa se zmanjsajo na racun oportunitetnih stroskov, katerih polovice on praviloma ne prenese nanjo. Po domace:

Ce vsak “samski” rabi nekako 800 evrov “za prezivet”, potem on po poroki se vedno “vztraja” na 800 evrik, medtem ko njej stroski padejo na 500-600 (torej stroški ne gredo na x2, temveč na prbl. x1,6). Saj ni tako težko, no. 😛

Povprečnemu kekcu se kar drastično zvišajo življenjski stroški po poroki, ko mora iz otroške sobice v najem.

Zato pa je pri mamici (kjer je dal 100 eur mesečno za stroške in mislil, da je rešil svet) boljše.

Pa še z veseljem čisti za njim in mu pere.

Odgovor na objavo uporabnika
povprečen, 29.11.2021 ob 14:28

Povprečnemu kekcu se kar drastično zvišajo življenjski stroški po poroki, ko mora iz otroške sobice v najem.

Zato pa je pri mamici (kjer je dal 100 eur mesečno za stroške in mislil, da je rešil svet) boljše.

Pa še z veseljem čisti za njim in mu pere.

Točno to je primer večine. Iz polnega penziona pri mamici pridejo v polpenzion pri partnerju… To je tudi problem OP. Ker nimajo prave slike o tem, kaoliko so prispevali v zvezo, saj nikoli niso bili samostojni in posledicno niso uspeli sploh spoznati, kaj slednje pomeni.

Odgovor na objavo uporabnika
iDESI603, 29.11.2021 ob 14:25

Lep primer “slovenske ekonomistke”, ki brez kredita ne zna preziveti. 🙂

Napisal sem: njemu se stroski ne spremenijo, ko ona pride. Njej pa se zmanjsajo na racun oportunitetnih stroskov, katerih polovice on praviloma ne prenese nanjo. Po domace:

Ce vsak “samski” rabi nekako 800 evrov “za prezivet”, potem on po poroki se vedno “vztraja” na 800 evrik, medtem ko njej stroski padejo na 500-600 (torej stroški ne gredo na x2, temveč na prbl. x1,6). Saj ni tako težko, no. 😛

čak mau no. Recimo on živi v stanovanju, s katerim ima recimo 200 evrov stroškov mesečno, pa recimo da porabi 300 evrov za prehrano, oblačila in avto zaenkrat pustimo pri miru. Špelca v svojem stanovanju pa ravno tako.

Potem se Špelca priseli k njemu in on reče, da bo položnice kar obdržal na svojem  trajniku, ona pa se vesela ponudi, da bo hodila v tedenske nakupe za hrano in ostale gospodinjske drobnarije. Ker tudi ona porablja vodo, elektriko, se položnice za to zvišajo recimo za četrtino.

Ona pa mora nabaviti 2x več hrane in ostalih zadev. Torej komot pride na 500 evrov mesečno, torej porabi toliko kot prej, njemu pa so stroški upadli.

Seveda dodatno prišparata, če oba plačujeta najemnino, ker se plačuje samo za eno stanovanje.

Normalno pa je tudi, če se družina razide, da je to za oba odrasla bistveno dražje (razen če se preseliš nazaj k mami, ki ti potem financira vsakodnevno življenje).

Odgovor na objavo uporabnika
mijav mijav, 29.11.2021 ob 14:35

čak mau no. Recimo on živi v stanovanju, s katerim ima recimo 200 evrov stroškov mesečno, pa recimo da porabi 300 evrov za prehrano, oblačila in avto zaenkrat pustimo pri miru. Špelca v svojem stanovanju pa ravno tako.

Potem se Špelca priseli k njemu in on reče, da bo položnice kar obdržal na svojem  trajniku, ona pa se vesela ponudi, da bo hodila v tedenske nakupe za hrano in ostale gospodinjske drobnarije. Ker tudi ona porablja vodo, elektriko, se položnice za to zvišajo recimo za četrtino.

Ona pa mora nabaviti 2x več hrane in ostalih zadev. Torej komot pride na 500 evrov mesečno, torej porabi toliko kot prej, njemu pa so stroški upadli.

Seveda dodatno prišparata, če oba plačujeta najemnino, ker se plačuje samo za eno stanovanje.

Normalno pa je tudi, če se družina razide, da je to za oba odrasla bistveno dražje (razen če se preseliš nazaj k mami, ki ti potem financira vsakodnevno življenje).

Pa vam se prav vidi, da niste samostojno živeli niti enega meseca v življenju. 🙂

Hrana sploh ni glavni strošek. Recimo, strošek avta oz  voznega parka je tam nekje. Bistveni so t.i. oportunitetni stroški. Npr. ogrevanje… v Sloceniji tam med tisoč in dva tisoč na leto. Elektrika? 500 na leto? Ipd. Avto? Brez nabavne vrednosti tam… okoli 2.500 na leto.

 

Da ne govorimo o obstoječi nepremičnini. Če Janko nepremičnino ima in Metka pride živet k njemu, mu ne plačuje amortitacije nepremičnine (kar znese ca. 3,5% vrednosti na leto – torej ca. 5 tisoč izcen LJ, oz. polovico tega… medtem ko samska ta strošek ima, če živi samostojno. Podobno je s pohištvom. Itd. Vse to Metka pridobi v uporabo zastonj, medtem ko bi kot samska to morala ustvariti/zaslužiti/plačati).

pa seveda ja

v reali je tako, da ženske ponavadi plačujejo stroške za otroke in hrano.

kdo kupuje oblačila za otroke in plačuje interesne dejavnsti? tipi po mojih izkušnjah že ne

 

Oportunitetni stroški?? RES – ti si pa prešprical ekonomijo. Prej se ti zmanjšajo, saj ne vlaga več časa v partnerja in lahko izkoristi priložnosti ki jih do sedaj ni mogla….

Stroški se kvečjemu povečajo zaradi ekomnomije obsega, saj zdaj ko živita ločeno  morata 2x plačevat fiksne stroške (priključnine elektrike, vode,…). Komu in koliko pa odvisno od tega kak sta imela prej pošlihtano.

Na kratko povedano, vam pripada delež skupnega premoženja, ki sta ga ustvarila v času trajanja izvenzakonske zveze z delom (ne vštevajo se npr. dediščine in darila). Ta delež je načeloma 50% na tem premoženju, mogoče pa je, da sodišče, glede na doprinos k njegovemu povečanju, določi tudi drugačen delež. Glede premoženja v lasti podjetja, se ne deli premoženje podjetja, temveč lastništvo (vrednost) podjetja, običajno ustanovitelj obdrži lastništvo, se pa to obračuna pri drugem premoženju. V kolikor ne moreta doseči soglasja glede delitve skupnega premoženja (v primeru soglasja zadevo uredita pri notarju), boste morali zoper bivšega partnerja vložiti tožbo. V kolikor nimate premoženja večje vrednosti in večjih prihodkov, ste morda upravičeni do brezplačne pravne pomoči, iz katere se vam pokrivajo stroški postopka (tudi odvetnika) iz proračuna. Za podrobnejše informacije, mi lahko pišete na mail: [email protected].

Matjaž Rauter, univ.dipl.prav.

 > Nikoli nisem hotela njegovega denarja baba neumna

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 9520, 29.11.2021 ob 15:09

Oportunitetni stroški?? RES – ti si pa prešprical ekonomijo. Prej se ti zmanjšajo, saj ne vlaga več časa v partnerja in lahko izkoristi priložnosti ki jih do sedaj ni mogla….

Stroški se kvečjemu povečajo zaradi ekomnomije obsega, saj zdaj ko živita ločeno  morata 2x plačevat fiksne stroške (priključnine elektrike, vode,…). Komu in koliko pa odvisno od tega kak sta imela prej pošlihtano.

Oportunitetni striosek je po definiciji razlika med dvema opcijama, kolikor jaz vem. Če ima naš Janko torej obstoječe stanovanje, recimo, da je to trisobno v izmeri 75 m2. Njegova cena se vrti nekje med 100 in 150 tisoč. Če se Janko odloči za stanovanjsko skupnost, lahko Metki odda stanovanje za sobivanje. Najemniška cena takega stanovanja se vrti okoli 450-600 evrov na mesec. Torej lahko Janko Metki zaračuna nekje 250 – 300 evrov za sobivanje v stanovanju (soba + souporaba skupnih prostorov).  Ko se Metka poroči k njemu je torej to (teh 250 do 300 EUr) oportunitetni strošek (strošek izgubljene priložnosti, povedano po domače). Bo zdaj šlo?

Ko Metka potem zapusti Janka, se ji za natanko toliko (oz. raje malenkost več) stroški povečajo. Otroci stanejo prbl. enako in Janko (v poštenem primeru) še vedno plačuje neko preživnino, ki pokrije polovico stroška, ki ga slednji predstavljajo. Česar se Metka nikoli v življenju pred ločitvijo (pa roko na srce, ponavadi tudi Janko ne), pa je Jankov oportunitetni strošek, torej znesek, ki je bil Metki zaradi poroke z njim prihranjen. 😀

Odgovor na objavo uporabnika
iDESI547, 29.11.2021 ob 14:58

Pa vam se prav vidi, da niste samostojno živeli niti enega meseca v življenju. 🙂

Hrana sploh ni glavni strošek. Recimo, strošek avta oz  voznega parka je tam nekje. Bistveni so t.i. oportunitetni stroški. Npr. ogrevanje… v Sloceniji tam med tisoč in dva tisoč na leto. Elektrika? 500 na leto? Ipd. Avto? Brez nabavne vrednosti tam… okoli 2.500 na leto.

 

Da ne govorimo o obstoječi nepremičnini. Če Janko nepremičnino ima in Metka pride živet k njemu, mu ne plačuje amortitacije nepremičnine (kar znese ca. 3,5% vrednosti na leto – torej ca. 5 tisoč izcen LJ, oz. polovico tega… medtem ko samska ta strošek ima, če živi samostojno. Podobno je s pohištvom. Itd. Vse to Metka pridobi v uporabo zastonj, medtem ko bi kot samska to morala ustvariti/zaslužiti/plačati).

kaj ti tu zdaj novo ekonomijo ustvarjaš?

oportunitetni stroški so stroški izgube donosa zaradi tega, ker si naložil denar nekam drugam

ti pa pišeš da so oportunitetni stroški tole?

 Bistveni so t.i. oportunitetni stroški. Npr. ogrevanje… v Sloceniji tam med tisoč in dva tisoč na leto. Elektrika? 500 na leto? Ipd. Avto? Brez nabavne vrednosti tam… okoli 2.500 na leto.

pa res me zanima, koliko ljudi oddaja polovico svojega stanovanja nekemu tujcu, da lahko označi izgubo najemnine kot oportunitetni strošek, ko se partner preseli k njemu

 

LOL

 

Ne razumem kaj si s tem hotela doseči  ” Nikoli nisem hotela njegovega denarja ” da si se ves čas vajine veze puščala finančno izkoriščevati in mu ob koncu prepustila svoj delež. S tem si možu prepustila vse kar mu je drago, njemu pa se še kako fino zdi da mu ni bilo nič potrebno dati in je lahko vse obdržal za sebe in po vsej verjetnosti se ti reži za hrbtom češ baba neumna in nesposobna. Zdaj pa po forumih sprašuješ kaj naj narediš. Naredi to kar bi morala že zdavnaj. Itak nikoli ne boš dobila svojega deleža več v celoti nazaj. In kasneje ti bo preživnino veliko težje sodno iztržiti.

New Report

Close