Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj mi pripada?

Kaj mi pripada?

Se pravi je povprečnemu Janku boljše, da odda sobico v svojem stanovanju in pusti Metko pri miru, ker pojma nima kaj je to partnerstvo. Bog ne daj, da v to zgodbo navleče še 7 palčkov.

 

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimnica457, 29.11.2021 ob 15:39

Ne razumem kaj si s tem hotela doseči  ” Nikoli nisem hotela njegovega denarja ” da si se ves čas vajine veze puščala finančno izkoriščevati in mu ob koncu prepustila svoj delež. S tem si možu prepustila vse kar mu je drago, njemu pa se še kako fino zdi da mu ni bilo nič potrebno dati in je lahko vse obdržal za sebe in po vsej verjetnosti se ti reži za hrbtom češ baba neumna in nesposobna. Zdaj pa po forumih sprašuješ kaj naj narediš. Naredi to kar bi morala že zdavnaj. Itak nikoli ne boš dobila svojega deleža več v celoti nazaj. In kasneje ti bo preživnino veliko težje sodno iztržiti.

… Dajte ženske poskrbeti za sebe, ne igrati svetnice pred moškimi ” nočem tvojega denarja hočem tvojo ljubezen kot iz romantičnega filma ” . Življenje ni romantična ljubezen, težko boste furale same vse in plačevale račune in skrbele za otroka. Dajte si izborit kar je vaše, več samozavesti, ne prepuščat moškim ki itak vsi varajo vsepovprek. Pripada ti polovica premoženja v kolikor nista podpisala predporočne pogodbe. To je tvoje in če mu prepustiš svoj delež, NJEMU narediš medvedjo uslugo.

Odgovor na objavo uporabnika
čekdisout, 29.11.2021 ob 15:39

Odgovor na objavo uporabnika
iDESI547, 29.11.2021 ob 14:58

Odgovor na objavo uporabnika
mijav mijav, 29.11.2021 ob 14:35

Odgovor na objavo uporabnika
iDESI603, 29.11.2021 ob 14:25

Odgovor na objavo uporabnika
mijav mijav, 29.11.2021 ob 14:21

Odgovor na objavo uporabnika
iDESI603, 29.11.2021 ob 14:07

Ljudje (se vedno) ne razumejo preproste matematike. Vzemimo en povprecen slovenski primer… On ima place 1.200, ona recimo 1.000. Pred poroko je on. npr. prisparal 400, ona npr. 200. Nato sta se porocila… Stroski “obeh” so padli na ca. 80%. V praksi to v resnici ponavadi pomeni, da so njeni stroski znatno padli. Tako sedaj njemu ostaja 400 in njej 500. Pridejo otroci… vsak nanese k stroškom prbl. dodatnih 250 evrov. Pri treh zmanjka za kako resno varcevanje, ampak nekako gre. Kakih 200 evrov (spet praviloma njej) vendar se ostane…

Potem pa pride locitev. Otroci stanejo se vedno prbl. enako. Torej ca. 750 evrov. Toda… Njen (realni) strosek iz iz ca. 500 (v paru) poveca na prbl. 800 (kolikor je imel moz ves cas – zato se zanj v bistvu nic ne spremeni). Torej ona sedaj  – ce prevzame skrbnistvo nad otroci – potrebuje okoli. 1.500 evrov za primerljivo enako zivljenje kot prej. Moz plača ca. 350 – 400 preživnine… In z otroškimi dodatki komajda pride na raven, kjer je bila, ko je bila poročena. Ponavadi še malenkost nižje.

Tako to zgleda v praksi. Lahko so sicer vloge zamenjane, ampak… Vedno je tisti z manj prihodki s poroko na boljšem in po ločitvi potem “bistveno na slabšem”, četudi se matematika prihodkov ne spremeni. Iz preprostega razloga: ker se povečajo t.i. oportunitetni stroški. 🙂

eh ti kekec no. ne vem po kakšni logiki samo enemu stroški padejo, drugemu pa nič? Če si recimo vzel, da se ženska priseli k tipu in on še vedno plačuje položnice, ona pa hrano (očitno slovenska klasika), potem se njemu povečajo stroški največ za četrtino, njej pa za 100% (dodatna usta, pa ponavadi še moški pojedo več kot ženske).

Lep primer “slovenske ekonomistke”, ki brez kredita ne zna preziveti. 🙂

Napisal sem: njemu se stroski ne spremenijo, ko ona pride. Njej pa se zmanjsajo na racun oportunitetnih stroskov, katerih polovice on praviloma ne prenese nanjo. Po domace:

Ce vsak “samski” rabi nekako 800 evrov “za prezivet”, potem on po poroki se vedno “vztraja” na 800 evrik, medtem ko njej stroski padejo na 500-600 (torej stroški ne gredo na x2, temveč na prbl. x1,6). Saj ni tako težko, no. 😛

čak mau no. Recimo on živi v stanovanju, s katerim ima recimo 200 evrov stroškov mesečno, pa recimo da porabi 300 evrov za prehrano, oblačila in avto zaenkrat pustimo pri miru. Špelca v svojem stanovanju pa ravno tako.

Potem se Špelca priseli k njemu in on reče, da bo položnice kar obdržal na svojem  trajniku, ona pa se vesela ponudi, da bo hodila v tedenske nakupe za hrano in ostale gospodinjske drobnarije. Ker tudi ona porablja vodo, elektriko, se položnice za to zvišajo recimo za četrtino.

Ona pa mora nabaviti 2x več hrane in ostalih zadev. Torej komot pride na 500 evrov mesečno, torej porabi toliko kot prej, njemu pa so stroški upadli.

Seveda dodatno prišparata, če oba plačujeta najemnino, ker se plačuje samo za eno stanovanje.

Normalno pa je tudi, če se družina razide, da je to za oba odrasla bistveno dražje (razen če se preseliš nazaj k mami, ki ti potem financira vsakodnevno življenje).

Pa vam se prav vidi, da niste samostojno živeli niti enega meseca v življenju. 🙂

Hrana sploh ni glavni strošek. Recimo, strošek avta oz  voznega parka je tam nekje. Bistveni so t.i. oportunitetni stroški. Npr. ogrevanje… v Sloceniji tam med tisoč in dva tisoč na leto. Elektrika? 500 na leto? Ipd. Avto? Brez nabavne vrednosti tam… okoli 2.500 na leto.

 

Da ne govorimo o obstoječi nepremičnini. Če Janko nepremičnino ima in Metka pride živet k njemu, mu ne plačuje amortitacije nepremičnine (kar znese ca. 3,5% vrednosti na leto – torej ca. 5 tisoč izcen LJ, oz. polovico tega… medtem ko samska ta strošek ima, če živi samostojno. Podobno je s pohištvom. Itd. Vse to Metka pridobi v uporabo zastonj, medtem ko bi kot samska to morala ustvariti/zaslužiti/plačati).

kaj ti tu zdaj novo ekonomijo ustvarjaš?

oportunitetni stroški so stroški izgube donosa zaradi tega, ker si naložil denar nekam drugam

ti pa pišeš da so oportunitetni stroški tole?

 Bistveni so t.i. oportunitetni stroški. Npr. ogrevanje… v Sloceniji tam med tisoč in dva tisoč na leto. Elektrika? 500 na leto? Ipd. Avto? Brez nabavne vrednosti tam… okoli 2.500 na leto.

pa res me zanima, koliko ljudi oddaja polovico svojega stanovanja nekemu tujcu, da lahko označi izgubo najemnine kot oportunitetni strošek, ko se partner preseli k njemu

 

LOL

 

Hja, v Sloveniji to menda res ni praksa. Na zahodu pa je to povsem normalen pojav. V končni fazi znana nanizanka “Prijatelji” prikazuje točno to. V Nemčiji je WG povsem običajna praksa, tudi v Italiji, Franciji, Avstriji, Švici, VB, na Irskem… naštevam dežele, kjer se Slovenci ponavadi klatimo s trebuhom za kruhom.

Da je to zate “LOL” in ne “super ideja” pa izraža nek odnos do stvari. Meni ne bi bil v ponos. 😉

Jamraš ker si bila navajena vsega in kupila si nov avto, koja ironija

Odgovor na objavo uporabnika
iDESI547, 29.11.2021 ob 16:43

Hja, v Sloveniji to menda res ni praksa. Na zahodu pa je to povsem normalen pojav. V končni fazi znana nanizanka “Prijatelji” prikazuje točno to. V Nemčiji je WG povsem običajna praksa, tudi v Italiji, Franciji, Avstriji, Švici, VB, na Irskem… naštevam dežele, kjer se Slovenci ponavadi klatimo s trebuhom za kruhom.

Da je to zate “LOL” in ne “super ideja” pa izraža nek odnos do stvari. Meni ne bi bil v ponos. 😉

P.S.: Ja, tudi polovica oz. sorazmerni delež t.i. fiksnih stroškov spada v kategorijo oportunitetnih stroškov. Ne vem, kaj je tu tako motečega.

Poanta je, da se posamezniki vsega tega navadno ne zavedajo in se zavejo šele po ločitvi, da so skupni življenjski stroški naenkrat drastično višji, kot so bili v zakonu. Dejstvo je, da se ti dvignejo za ca. 2/3, gledano z vidika “stroškov v zakonu” tiste odrasle osebe, ki se z otroci odseli.

ne, wg ponavadi ne delujejo tako, da bi lastnik del svojega stanovanja oddal, ampak da več ljudi skupaj najame stanovanje, da si deli stroške. sem živela tako par let. ampak tu ni naložbe in ni izgubljenega donosa in ni oportunitetnih stroškov.

če pa komentiraš slovenske razmere pa upoštevaj, da ne boš našel pri nas modela, ki bi del svojega stanovanja oddal zato, da malo zasluži.

ampak v resnici se zdaj samo ven vlečeš, ker si hotel bit pameten in si pisal o oportunitetnih stroških kurjave in avtov, kar je čista bedarija

Odgovor na objavo uporabnika
Jojo119, 29.11.2021 ob 16:47

Jamraš ker si bila navajena vsega in kupila si nov avto, koja ironija

Dej teslo, preberi – odtujil ji je skupno premoženje, oba avtomobila odpeljal, prodal že enega. jAsno da za svoje potrebe potrebuje tudi vozilo. Še en tak, ki meni, da ženksa mora iz zakona izstopiti “gola in bosa” za kazen, ker se ne podredi njegovim pravilom delitve skupnega premoženja, v primeru, da tudi vanj ni prišla samo s premoženjem za  eno plastično vrečo za smeti…..

Kot je napisal nekdo zgoraj – izborit si sodno vse, kar ji pripada. ker sporazumno ji nikakor ne bo uspelo. Ker ji pripada-  po zakonu -zakj bi takemu izkoriščevalcu pustila tudi svojo polovico? Pa skupnega otroka imata…  Ker da jo takole lahko okoli riti v varžet pelje,  samo zato, ker se mu je pustila izkoriščat, pa verjela pravljici o poštenju z njegove strani v njuni zvezi ( nefinančnemu, neeksistenčnemu , čustvenemu izkoriščanju njega)

Odgovor na objavo uporabnika
čekdisout, 29.11.2021 ob 19:19

ne, wg ponavadi ne delujejo tako, da bi lastnik del svojega stanovanja oddal, ampak da več ljudi skupaj najame stanovanje, da si deli stroške. sem živela tako par let. ampak tu ni naložbe in ni izgubljenega donosa in ni oportunitetnih stroškov.

če pa komentiraš slovenske razmere pa upoštevaj, da ne boš našel pri nas modela, ki bi del svojega stanovanja oddal zato, da malo zasluži.

ampak v resnici se zdaj samo ven vlečeš, ker si hotel bit pameten in si pisal o oportunitetnih stroških kurjave in avtov, kar je čista bedarija

Seveda WG ponavadi ne deluje tako, saj je razen v Sloveniji, lastništvo nepremičnine, sploh pa stanovanja, na zahodu prava redkost. Pogosto pa deluje tako, da prvotni najemnik del stanovanja odda v podjem ali pa tako, da več najemnikov nastopa kot nosilcev pogodbe, a ta pristop v DACH zaradi zakonodaje pri stanodajalcih ni najbolj priljubljen (čeprav je možen).

Poanta je spet drugje. Za razliko od , jaz zelo dobro poznam vsebino, o kateri pišem in tudi znam dobro argumentirati svoj pogled. Tisti, ki tega ne znate, pa vam kaj dosti več, kakor napačna raba 2. os. edn. pač ne preostane. 😉

Prijetno noč želim.

Odgovor na objavo uporabnika
za vse izkoriščevalce ženskih maternic, 29.11.2021 ob 19:39

Dej teslo, preberi – odtujil ji je skupno premoženje, oba avtomobila odpeljal, prodal že enega. jAsno da za svoje potrebe potrebuje tudi vozilo. Še en tak, ki meni, da ženksa mora iz zakona izstopiti “gola in bosa” za kazen, ker se ne podredi njegovim pravilom delitve skupnega premoženja, v primeru, da tudi vanj ni prišla samo s premoženjem za  eno plastično vrečo za smeti…..

Kot je napisal nekdo zgoraj – izborit si sodno vse, kar ji pripada. ker sporazumno ji nikakor ne bo uspelo. Ker ji pripada-  po zakonu -zakj bi takemu izkoriščevalcu pustila tudi svojo polovico? Pa skupnega otroka imata…  Ker da jo takole lahko okoli riti v varžet pelje,  samo zato, ker se mu je pustila izkoriščat, pa verjela pravljici o poštenju z njegove strani v njuni zvezi ( nefinančnemu, neeksistenčnemu , čustvenemu izkoriščanju njega)

Najbrž si imal(-a) v mislih vse tiste, ki izkoriščajo dejstvo, da imajo maternico za to, da pridejo do nekega premoženja, do katerega sicer po sposobnostih nikoli ne bi. Naj spomnim, da je bila dota do nedavnega razširjen inštrument, potreben za vstop v zakonsko zvezo. 😉

Odgovor na objavo uporabnika
iDESI603, 29.11.2021 ob 21:32

Najbrž si imal(-a) v mislih vse tiste, ki izkoriščajo dejstvo, da imajo maternico za to, da pridejo do nekega premoženja, do katerega sicer po sposobnostih nikoli ne bi. Naj spomnim, da je bila dota do nedavnega razširjen inštrument, potreben za vstop v zakonsko zvezo. 😉

 

Dota je predmet konfrontacije v striktno krščanskih družinah in skupnostih, pravoslavnih skupnostih ( balkanska tradicija). Drugače nič več.   Moralne vrednote in spoštovanje partnerja, negoljufija v zakonu – neprikrivanje financ, materialnega in neodtujevanje skupnih finančnih sredstev. To je tisto, kar je realno in kar šteje – tudi na sodišču, ob ločitvi in delitvi skupnega premoženja.

 

Odgovor na objavo uporabnika
za vse izkoriščevalce ženskih maternic, 29.11.2021 ob 22:21

 

Dota je predmet konfrontacije v striktno krščanskih družinah in skupnostih, pravoslavnih skupnostih ( balkanska tradicija). Drugače nič več.   Moralne vrednote in spoštovanje partnerja, negoljufija v zakonu – neprikrivanje financ, materialnega in neodtujevanje skupnih finančnih sredstev. To je tisto, kar je realno in kar šteje – tudi na sodišču, ob ločitvi in delitvi skupnega premoženja.

 

No, to je seveda razumljivo. Ločitev prinese  za vsaj 25% višjo potrošnjo na dolgi rok v primerjavi z zakonsko zvezo in je v interesu kapitala.

Ampak dota je sicer veliko starejša reč od krščanstva. Poznata jo tako rimsko pravo (https://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/secondary/SMIGRA*/Dos.html), kakor tudi že Hamurabijev zakonik. Tudi kitajska tradicija jo pozna in celo indijanska plemena so jo poznala (pred odkritjem Amerike). Malo splošne izobrazbe pa vendar ne škodi.

Odgovor na objavo uporabnika
Eishtmo, 28.11.2021 ob 08:24

S partnerjem sva šla pred pol leta narazen. Nikoli nisem razmišljala o skupnem premoženju, zdaj smo se nekaj pogovarjali in sprašujem. Spoznala sva se kot študenta. V času najine zveze je on ustvaril firmo, da je lahko delal cele dneve sem jaz bila 3 leta doma, z otrokom. V tem času je kupil tudi dva avta, oba vrednosti nad 20.000, seveda je oba odpeljal. Nikoli nisem razmišljala o tem ampak vsa ta leta sem jaz kupovala stvari za otroka, hrano in ostale stvari, on je imel čez samo stroške z lizingi in firmo. Tu in tam je dal kaj za hrano, recimo 50e na mesec. Tudi dopust sem plačala jaz z regresom. Nikoli nisem hotela njegovega denarja, ampak zadnje mesece mi gre kar za nohte. Seveda plačuje minimalno preživnine, komaj pokrijem vrtec. Morala sem si kupiti nov avto. Zdaj on enega od avtomobilov prodaja. Ali mi sploh kaj pripada?

@ Eishtmo

Da, pripada ti. Vendar točno toliko, kot si boš sposobna priboriti. Spobne lahko svoje slečejo tudi do gat… nesposobne odidejo s sklonjeno glavo.

In zapomni si to tudi za druge primere v življenju… 😎

.https://www.youtube.com/watch?v=594smhY4o6U

Odgovor na objavo uporabnika
iDESI603, 29.11.2021 ob 22:35

No, to je seveda razumljivo. Ločitev prinese  za vsaj 25% višjo potrošnjo na dolgi rok v primerjavi z zakonsko zvezo in je v interesu kapitala.

Ampak dota je sicer veliko starejša reč od krščanstva. Poznata jo tako rimsko pravo (https://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/secondary/SMIGRA*/Dos.html), kakor tudi že Hamurabijev zakonik. Tudi kitajska tradicija jo pozna in celo indijanska plemena so jo poznala (pred odkritjem Amerike). Malo splošne izobrazbe pa vendar ne škodi.

Poudarek je na: drugače nič več 🙂 v današnjih časih, ko ni več nobenih moralnih vrednot, nič več 🙂

Razhod/ločitev je vedno težka odločitev tako čustvena kot tudi finančna. Še toliko težja je, ko so pristni še otroci. Jasno je, da krajšo potegne tisti od staršev, ki nase prevzame še skrb za otroke. Stroški so večji, da ne govorimo o času, ki ga moraš posvetiti za vzgojo in šolanje.

Vsi normalni odrasli to razumejo, je pa včasih težje sprejeti, da sta z razhodo poražena oba partnerja…

V zakonu sva si s partnerko ustvarila nepremičnino. Njej sem sedaj za 1/2 vrednosti nepremičnine kupil drugo, jo prenovil in opremil za bivanje. Mladina je ostala pri meni in večina stroška za njih je na meni.

Imava povprečne dohodke za SLO razmere in rešitev vsega tega ni bil mačji kašelj. A sva zmogla :).

V vsem tem času sem bil večkrat na tem, da bi vse pustil in naj odvetniki naredijo svoje a to bi se zažrlo v osebne in finančne odnose, kar bi bilo še bistveno slabše. Bi se pa lahko potem čustveno praznil pred kolegi in forumi… 🙂

V tem času sem osebnostno zrasel, finančno malo osirotel :(, a dobil pomembno izkušnjo za nadalnje življenje.

Da se lahko postavim pred ogledalo in si mislim, da vseeno nisem tako slab.

Ah stroski za hrano (mi smo zdaj trije) so lahko kar visoki. Sicer pri nas moz placuje hrano ampak nima veze, hotla sem samo povedat, da je vse odvisno od tega kaj kupujes. Ponavadi je tudi tako, da imajo druzinski clani razlicen okus, samo kot primer: eden je banane, drugi pa banan ne je, je pa avokado, ki ga prvi ne je. Kupit moras oboje.

Za desija

Tukaj ste pozabili na eno pomembno stvar, in sicer kredite oziroma dolgove. Skupno premoženje je tako aktiva kot tudi pasiva, torej se delijo premoženje in dolgovi. Tip lahko ima na podjetju kar nekaj pufov, če ga je šele ustanovil. In namesto da ženski svetujete, naj se polasti polovice podjetja, ker je do njega upravičena (delno seveda je), je dobro, da se premisli, kaj na tem podjetju je in kaj bi to zanjo potegnilo za sabo.

Ne vem, kakšna je dejanska situacija, ampak v tako kompleksnih zadevah se ne obračaš na MON, ampak greš do odvetnika, ki se ukvarja s temi premoženjskimi in družinskimi zadevami. Tudi za otroka bosta morala nekaj določiti, ti preživnino plačuje po lastni presoji ali imata sodno določeno?  Ker če plačuje sodno določeno nizko preživnino, pomeni, da si izplačuje neko minimalno oziroma povprečno plačo (najbrž je direktor) in je seveda bogi bogi podjetnik.

Do odvetnika!

Meni je to grozno… Zenske hocejo otroka, grejo narazen, in potem razmisljajo, kako jih naj bivsi financira.

Vse lepo crno na belem. Otrok koliko, kje, kdaj, pol je njegov strosek. Vec kot to, je njegova dobra volja (zal). Ce ni sposobna skrbeti zanj, jo lahko tozi za skrbnistvo.

Ce je vlagala v podjetje.. spet, kaj, kdaj, kaj, kako, dokazat. Ce je vlozila v dom, placala racune. Dokazi, dokazi in se 1x dokazi. Ne samo “fuku si, zdaj me pa podpiraj”. Prvi korak csd, pol pa odvetnik. Steje se to, KAR STA USTVARILA SKUPAJ. To kar je imel on pred njo, nima veze. Ce ima podjetje dolgove, si lahk rit obrise.

New Report

Close