Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako bi reagirali, če bi izvedeli, da vaš otrok jemlje antidepresive?

Kako bi reagirali, če bi izvedeli, da vaš otrok jemlje antidepresive?

Sem v zgodnjih dvajsetih. živim z mamo, normalno se razumeva in vse ampak do enih stvari je zelo zaprta. Prejšni teden sem bil pri psihiatru zaradi depresije. Že več let nimam volje do ničesar, zadnji dve leti sem imel dva zelo travmatična dogodka in zato sem se končno odločil narediti konec s tem in sem šel do psihiatra. Dobil sem zdravila, cipralex in terapijo v obliki pogovorov ampak na to bom čakal 2 leti. Danes je mami izvedla, da jemljem zdravila in je čist ponorela. Da se bom zafiksu s tem (itak misli, da sem džanki ker kadim travo) ali pa da se bom zredil itd. Ja, mogoče ni prav, da ji nisem povedal, da grem k psihiatru ampak točno zato ji nisem povedal ker sem vedel, da bo čist ponorela. In zdaj se itak ne pogovarjava ker nočem spet pasti nazaj v slabo razmišljanje ker sem končno optimističen po nevem koliko letih, da bom končno bolši.

Vidim, da je še ful stigme, glede mentalnega zdravja. Kako bi vi reagirali, če bi izvedeli za vašega sina ali hčerko?

 

Ce bos samo papcal zdravila, ne bo nic.

Od zdravil se ne bos pozdravil.

Zdravila so samo bergla, ki ti bo pomagala toliko, da bos sposoben razmisljati. Se pravi po kakih treh tednih, ko dejansko primejo, se vzemi v roke in zacni sistematsko resevati svoje tezave!

Z resevanjem svojih dejanskih tezav se bos resil depresije in zdravil!

trava ti pri depresiji sigurno ne pomaga. Kako se ti bo cipralex s travo skombiniral tudi ne vem. Očitno z mamo nimata dobrega odnosa, če je znorela. odrasel moški si, plačaj si terapije, ker jih res nujno rabiš in začni postavljati svoje življenje na noge.

Odgovor na objavo uporabnika
nasvet mame, 06.04.2022 ob 09:41

Ce bos samo papcal zdravila, ne bo nic.

Od zdravil se ne bos pozdravil.

Zdravila so samo bergla, ki ti bo pomagala toliko, da bos sposoben razmisljati. Se pravi po kakih treh tednih, ko dejansko primejo, se vzemi v roke in zacni sistematsko resevati svoje tezave!

Z resevanjem svojih dejanskih tezav se bos resil depresije in zdravil!

Psihoterapijo imaš čez 2 leti? Fak, a smo v Afriki, Zimbabveju, al kje?

Šel si tja in so ti dali kar tablete?

Pač, pusti jo, mati te ne bo razumela.

Imaš službo?

Enostavno ji reci. Da si jih vrgel stran. In jih jej na skrivaj. Nihce ne rabi vedet.

Delaj pa na sebi. Zdrava hrana telovadba branje knjig,hobi .izgled. da si postrizen cist uglavnem da si fant od fare.

Tudi sobo si pospravi v nulo. Da mas zivlj pod kontrolo.

Aja. Pa crevesje nahrani,ker tam je 80posto hormona srece in ce slabo jes hormon skuri in ratas nesrecen.

Preberi si na netu.

Najprej mami razloži, da obstajata dve vrsti tablet, in sicer antidepresivi, ki NISO zasvojljivi, in pomirjevala, ki pa so. Ona je očitno pomešala vse to ravno zato, ker ni seznanjena s stvarmi, in jo skrbi, da si dobil pomirjevala. Dobil si pa antidepresive. Po njih se res lahko zrediš, ampak zasvojijo pa načeloma ne.

Druga stvar, ki jo mora razumeti, je to, da gre za probleme v nevronih / možganih, ki jih te tablete ponovno vzpostavijo oziroma pač pomagajo, da ni več tako hudo. Saj se lahko prebere marsikje, kaj in kako.

Načeloma ti bodo pa te tablete uredile povezave med možgani na način, da ne boš več vsega videl tako negativno in depresivno, in boš dobil voljo do življenja nazaj. Navsezadnje je depresija bolezen in tako kot pri glavobolu vzamemo Aspirin ali Lekadol, tako kot pri zlomljeni roki gremo po gips, tako imamo srečo, da obstajajo tudi zdravila za depresijo, ki pomagajo postati nazaj pravi jaz.

Glede psihologa ali psihoterapevta se pa le pozanimaj, 2 leti je namreč čisto predolga čakalna doba in tudi neprimerna, če se s težavami srečuješ že toliko časa in si zdaj dobil tablete.

S travo pa le takoj prenehaj, saj je morda ravno ona tista, ki te je pahnila v takšno stanje. Če vidiš, da ni bilo nič bolje, ti pa še vedno nadaljuješ, se ti ne zdi, da nekaj ni OK? Pač ni za vsakega, marsikoga zelo zabedira in ima potem dolgotrajne posledice (pa četudi se v tistem trenutku morda malo smeji in mu je malo vseeno za vse).

Mami povej, da naj kaj prebere, da ne bo tako nerazgledana in ozko razmišljujoča.

Če bi mi moj otrok zaupal, da jemlje AD, bi bilo enako, kot če bi rekel, da jemlje kaj drugega. Bi ga vsekakor podprla v boju z depresijo. Malo bi povrtala tudi po sebi, če morda sama nisem kaj pripomogla k temu. Vprašala bi se, če sem kot mati v okviru možnosti res storila kar največ v psihično dobrobit otroka. Pa plačala bi mu samoplačniške psihoterapije, če sam ne bi zmogel, da ne bi čakal 2 leti.

Antidepresivi definitivno so zasvoljivi, le da temu rečejo odtegnitveni simptomi. Nujno prenehaj kaditi travo in najdi zasvojitev v športu in delu. Preizkusiš lahko tudi EFT tehniko tapkanja za razrešitev čustvenih ali telesnih težav. Delaj tudi na odnosu z mano kar bo tudi težko, vendar vztrajaj.

povej ji, da naj se briga zase. vprašaj jo, če ima raje mrtvega otroka, ali otroka, ki se zdravi z zdravili, ki mu jih predpiše zdravnik.

če moreš, si najdi samoplačniško terapijo. žal je psihiatrija pri nas zgolj medikacija, brez tega, da se načnejo vzroki za bolezen.

 

Odgovor na objavo uporabnika
Sixok, 06.04.2022 ob 09:37

Sem v zgodnjih dvajsetih. živim z mamo, normalno se razumeva in vse ampak do enih stvari je zelo zaprta. Prejšni teden sem bil pri psihiatru zaradi depresije. Že več let nimam volje do ničesar, zadnji dve leti sem imel dva zelo travmatična dogodka in zato sem se končno odločil narediti konec s tem in sem šel do psihiatra. Dobil sem zdravila, cipralex in terapijo v obliki pogovorov ampak na to bom čakal 2 leti. Danes je mami izvedla, da jemljem zdravila in je čist ponorela. Da se bom zafiksu s tem (itak misli, da sem džanki ker kadim travo) ali pa da se bom zredil itd. Ja, mogoče ni prav, da ji nisem povedal, da grem k psihiatru ampak točno zato ji nisem povedal ker sem vedel, da bo čist ponorela. In zdaj se itak ne pogovarjava ker nočem spet pasti nazaj v slabo razmišljanje ker sem končno optimističen po nevem koliko letih, da bom končno bolši.

Vidim, da je še ful stigme, glede mentalnega zdravja. Kako bi vi reagirali, če bi izvedeli za vašega sina ali hčerko?

 

Sem ga sama narocila…sva se tako oba odlocila….pri nas v SLO se premo vkljucujemo zdravljenje s psihologi- psihiatri….

Ampak bos moral delat na sebi…moj sin je po 1letu zdravljenja ze brez…ampak sva oba skupaj delala veliko na tem…

 

Lp

Če si reden uživalec “trave” si itak džanki in ima mama prav. Kombinacija trave in zdravil je pa vsekako pot v pogubo… Razumem, da imaš travmatično preteklost, vendar se ona z drogo in alkoholom ne rešuje.

Pred leti sm tud js dobila Cipralex. Ko sta starsa zvedla, mi jih je oce vrgu v smeti iz istega razloga – da bom zasvojena s tem, da tega ne rabim itd. Seveda sm bla brez potem, dokler zaradi panicnih napadov nism zacela padat v nezavest (v trgovini, na avtobusu itd.). In ko sm dala cez xy pregledov in so seveda ugotovili, da fizicno ni nic narobe z mano, sm spet dobila Cipralex. Starsem pac nisem povedala in se je stanje izboljsalo.

Na zalost je se vedno veliko neznanja in stigme glede tega, dela se pa otrokom samo skoda s tem. Delajte na sebi, terapije bodo pomagale, Cipralex pa tudi. Samo pogumno naprej.

Moj sin, star 25 let, zelo priden, končuje magisterij, dela, ni zmogel več in tudi jemlje take AD kot ti. Preden je šel k zdravnici je bil na psihoterapiji, delal EFT, nič ni pomagalo. Zdaj jih jemlje pol leta in je v redu. Ne vem pa kako bo, ko jih bo prenehal jemati. Sicer pa bolje tableta kot vsakodnevno trpljenje.

Najprej lepo pozdravljen.

Karkoli se ti v življenju dogaja…. prvi in pomemben korak je bil, da si šel do zdravnika in SI priznal, da tako ne gre več. Mnogo mladih je v takšnem efektu reagiralo drugače.
Kako bi šele potem počutila mama.

Sem mama in tudi sama čez neko tako situacijo.  Zato lahko rečem, da morda mami osvetliš zadeve. Če je seveda odprtega duha in vsaj malo razgledana. Sama b reagirala drugače, ampak to nima veze.

Kaj in kako? Iz tvojega srca.  Kar čutiš, misliš, razmišljaš. Depresija ni hec.
Kar se trave tiče… sam presodi kako vpliva nate.

Je pa jebeno…. Drzi se.

Na žalost nimam zaposlitve, nimam niti končane srednje šole.

Kot prvo: prekini s travo! Tudi trava uničuje možgane in ti lahko sproži depresijo ali celo shizofrenijo.

Mame te najbrž ne razume in ne razume tvoje depresije. Pogovori se s psihiatrom. Pomirila te zasvojijo, tudi na antidepresive se človek navadi in se težko od njih odvadi. Morda bi bilo dobro v prihodnosti razmisliti o tem, da bi zmanjševal vnos antidepresivov (npr. iz ene tabletke greš na polovico, nato na četrtino). Ne smeš pa tega početi na lastno pest.

Smisla življenja ti ne more dati nihče. Poiskati si ga moraš sam. Delati moraš na sebi in si osmisliti življenje. Potrudi se. Začni študirati, poišči si zaposlitev, , beri knjige, izobražuj se, začni se ukvarjat s športom (hoja, tek…).

Odgovor na objavo uporabnika
Sixok, 06.04.2022 ob 16:34

Na žalost nimam zaposlitve, nimam niti končane srednje šole.

Potem je jasno. Nimaš nobenih ciljev v življenju, nobenih idej, kaj boš sam s seboj, občasno kadiš travo, da pozabiš na to. Brezciljno tavanje je isto kot depresija. Depresiven si, ker brezciljno tavaš, ker si dejansko luzer in se tega zavedaš. Ker nimaš nobenih ciljev, nobene svetle točke, vrgel si se v rutino, kjer ničesar ne počneš, samo še globlje toneš. Samo zato, ker boš jemal ta zdravila, ne bo bolje. Stanje bo isto kot prej, brezciljno. Le sekiral se zaradi tega ne boš toliko.:) Po drugi strani boš pa odvisen. Antidepresivi še kako povzročijo odvisnost.

Brez šole, brez zaposlitve, brez ciljev…in zdaj še na tabletah, ki bodo tako stanje samo še podaljšale. Manjka ti energije, manjka ti odločitev za spremembe, to ti pa tablete ne bodo dale. Žal.

Cimprej si poišči delo, službo. Tudi to je psihoterapija

Torej si brez obveznosti… tavaš… Mama hotel naredi dosti škode.

Tud brez SŠ se najde delo💪🏼Samo v akcijo.

Odgovor na objavo uporabnika
Češnjev cvet, 06.04.2022 ob 17:22

Torej si brez obveznosti… tavaš… Mama hotel naredi dosti škode.

Tud brez SŠ se najde delo💪🏼Samo v akcijo.

Lepo te prosim, ravno je šel k psihiatru, da mu napiše, da ni sposoben za službo, ti ga pa v službo teraš, hahahahah.

Pri kandidiranju za zaposlitev ne bo mogel uspešno konkurirati Ukrajincem.

 

Ti so se izkazali že proti moji super vojski.

 

Putin

Samo stran od tablet. Resno ti pravim. Sama se matram z depresijo že kar nekaj let, če sm iskrena do sebe najbrš že od otroštva ampak dokler nisem dol padla na šihtu in so me odpeljal na urgenco, nisem vedla kok je resno. Zdaj, v 30ih se zavedam, kako resno je bilo. Konec koncev sm 3x želela nardit samomor(tega nihče ni vedel, nikoli nisem govorila o tem) sam me je lajf zjebal in to, da se nisem z nikomur pogovarjala, nihče me ni jemal resno.

Pusti tablete in si plačaj dobrega psihoterapevta…takrat, dve leti in pol nazaj sem bila res v krizi, hudi psiho krizi brez vidnega izhoda. Psihiater mi je napisal tablete, ki jih nikoli nisem dvignila ker vem, kaj je naredil moji najboljši prijateljici. Senca same sebe je, čeprav zase misli, da je ok. Pa ni…v glavi je v svojem srečnem mehurčku, v resnici pa razvalina brez lajfa in prjatlov. Poznam veliko ljudi s podobno izkušnjo, sam njena me je res zadela, ker sva bili k rit pa srajca, pogledali sva se pa sva vedeli. Odkar je tablete…ni več ona.

Kakorkoli, takrat sm zapravila večino prihrankov za psihoterapijo ker psihologa sem dočakala en mesec nazaj 🤣🤣🤣 ker zajebancija, resno… tablete ti dajo, psihologa pa ne.

Bila sm na bolniški več kot pol leta, začela športat, meditirat, vmes sm hudo zapadla v travo ampak sm zmanjšala na občasne dime. Ker ja, trava pomaga, če ne greš v skrajnost in kadiš vsak dan..ali vsak dan več njih.

Lajf je lep tut brez tablet, lepši v bistvu. Samo rabiš nekoga za pogovarjat se, za reševat te stiske, nekoga, da ti bo znal dat pravo vprašanje in boš lahko pri sebi našel odgovore.

 

Če ti tableti pomagajo, kul. Kdo sm jz, da ti jih branim? Vedeti pa moraš, da je to droga kot vsaka druga, vpliva na psiho, se z njo igra. Obstaja več kot 4000 vrst antidepresivov, v povprečju osebi paše zgolj 15-20 vrst..vsi ostali ti škodjejo. Edini način, da ugotovimo kateri tebi pašejo je, da probaš in po nekaj mesecih vidiš učinek. Lahko pomaga, lahko uničuje. Tveganje pa poznaš…

Mlad si, ampak ne premlad za depro…mej se rad in si najdi dobrega psihoterapevta ali terapevtko. Sama izjemno priporočam Karuna Karo-Polona. Meni je rešila lajf…iskreno.

Cene terapevtov zelo varirajo, so tudi brezplačni, pa skupinske delavnice, lahko vključiš tudi družino(jaz je nisem, ker nima smisla, itak sm črna ovca v famili sam nima to veze, lajf je vseen lahko lep)

Drži se in borbaj ❤️🤗

Vsi AD so na osnovi kokaina!

Ti bom odgovorila kot mama dveh in glede na to, da sta oba precej odprta v pogovorih z mano, bi se najprej vprašala, kje sem naredila napako, da se mi nekaj tako pomembnega ne bi upala povedat. Po drugi strani bi se pa tudi vprašala, kaj je tisto, ki je tebe pahnilo v to situacijo, kaj je bil povod za to stanje in skušala s pogovorom najti rešitev. Niso pa antidepresivi rešitev. Omilijo določeno stanje, drugega pa poglobijo. Bi ti priporočala, da začneš pisati dnevnik in skozi napisane besede spoznavati sebe, svoje želje, interese, hobije, kaj si želiš, po čem hrepeniš, da si zastaviš neke cilje in se usmeriš k doseganju le-teh. Pogovor s psihoterapevtom je priporočljiv do te mere, da te postavi na svoje mesto, pot pa nadaljuješ sam s svojimi sposobnostmi in željami. Imela sem čast službeno spoznat go. Natašo Benko, ki dela na CSD Domžale in vodi svojo terapevtsko svrtovalnico. Če imaš kakršnokoli možnost se obrni nanjo. Želim ti vse dobro 🤗

Pogovor s psihoterapevtom je priporočljiv do te mere, da te postavi na svoje mesto, pot pa nadaljuješ sam s svojimi sposobnostmi in željami.

 

Sposobnostmi?

 

30 % prebivalstva nima lastnih sposobnosti, zato pa so socialkarji.

New Report

Close