Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako prepričati ljudi, da obujejo copate??

Kako prepričati ljudi, da obujejo copate??

Tudi meni se zdi olikano, da, ko prideš k nekomu na obisk, sezuješ čevlje in si natakneš copate, če ti jih seveda ponudi. Ko pa sam sprejemaš obiske, pač ponudiš copate, pol pa je od obiskov odvisno, ali so raje v čevljih, ali bosi, ali pa v tvojih copatah. Sama se zavedam, da se vsak počuti bolje na čistem, kot umazanem, zato se vedno v tujih stanovanjih sezujem, če pa komu od mojih obiskov ni do tega, ga pustim v čevljih, ali bosega, in ko odide, džoger v roke in pomijem za njim, če je potrebno, ker tudi naš malček rad liže po tleh.
Li Ann*

Če vztrajaš pri copatih reči tistim, ki imajo bolj ignorantski odnos, da si ravnokar pomila tla zaradi otroka, da se bojiš, da bo kaj staknil zaradi tega ali kaj podobnega. Jaz imam copate pripravljene v hodniku, so pa med obiskovalci tudi ljudje, ki ne dajo čevljev dol za nič na svetu in tem pač pustim, da smetijo:)

Ja, meni gre na živce. Sploh poleti, ko ljudje pridejo in se sezujejo potem pa z bosimi nogami hodijo po podnu.

Saj ne boste verjeli, a je res. Pred časom je prišla k meni sestrična z družino. Celi družini so noge smrdele, da smo jih vohali še takrat, ko njih že zdavnaj ni bilo več v dnevni sobi. Hodili pa so brez nogavic, ker je bilo poletje.

In po takšnem podnu sigurno en bi pustila puzat nobenega otroka.

Sama mislim, da je čistost eno, sterilnost drugo, obstaja pa še čisto posebno področje, ki se mu reče svinjarija:).

Moje goste čakajo čisti copati, če jih obujejo prav, če ne tudi, če greje v čevljih, jim pač nič ne morem. Je pa zame bolj enostavno, če obujejo copate, ker me za njimi ne čaka pomivanje.

Na obisku se sama vedno sezujem (zgledi vlečejo, he he), tujih copat pa povsod ne obujem, žal ne morem, sploh pa ne scefranih, prašnih, po možnosti prepojenih z raznimi vonjavami. Takrat sem vedno bosa….
Enako pričakujem od svojih obiskovalcev. To je postalo splošno znano dejstvo in le redko se zgodi, da se moram (ponovno) zjasniti okoli tega. Pa sploh nisem kak pretiran čistun, sterilno stanovanje mi je prej bajka kot kaj drugega, vendar pa v čevlje obutih obiskovalcev v notranjost svojega doma ne maram.
Lahko so bosi, lahko imajo svoje copate, lahko obujejo naše. Povsem celi, zelo čedni copati vseh velikosti so sproti menjani – na novo kupljeni ali sveže oprani. Pri vhodu čakajo v velikanski odprti košari in prijazno vabijo obiskovalce, da se preobujejo. Nekateri so si ene kar prisvojili (veljajo za “njihove”), drugi pa namerno ignorirajo pogled vanje (prav zverzirali so se, packi nemarni!). Zato smo se pred kratkim oborožili z zelo zelo vidnim napisom na novem veliiiikem stenskem ogledalu: ČEVLJE DOL!
Velikansko ogledalo gleda v vhodna vrata, prav zapiči se v vsakega obiskovalca, hočeš ali nočes se zaletiš vanj ob vstopu, ne moreš mimo njega, tablica z napisom pa je sploh zelo vidna in jo je skrajno nemogoče prezreti. Še tako zadrti ljudje se pri nas končno sezujejo, copate pa tudi obujejo prav vsi, razen tasta….

Tole opozorilo ČEVLJE DOL bi jaz tudi uporabila, s tem, da naj bi veljalo samo za moje otroke, ki nonstop skačejo ven iz hiše in not, pa še kakšni sosedovi se najdejo med njimi (pa najbrž tudi naši kdaj pri sosedih). Dobra ideja, ni kaj, ampak da bi pa to veljalo tudi za obiske, se mi pa zdi skrajno ponižujoče. Kdor se želi sezuti, naj se, vendar pri nas v glavnem hodijo obuti. Če imaš kolikor toliko “normalne” obiske in prijatelje, se bo tisti, ki ima skrajno umazane čevlje, sezul sam od sebe. Sem pa tudi jaz alergična na umazane copate, ki jih nekje dobim pod nos, še preden dobro stopim skozi vhodna vrata. Ste me pa spomnili, da bom danes spet vrgla v stroj tistih nekaj parov copat za obiske, ker se je na njih verjetno že nabralo kar nekaj prahu (zaradi neuporabljanja).

Mimika

pri meni je enako, razen tistega napisa .))

Lp, Maja

Sama sem tako vzgojena, da ne hodim obuta po tujem stanovanju. Vedno se sezujem. Večina ima pripravljene copate, ki jih obujem. Drugače pa prosim zanje. Razlogov je več. Če imam obute čevlje s petami ali čevlje na zavezovanje, se tudi boljše počutim, če sem v copatah. Tudi sama imam “probleme” s copati in gosti. Copati so na vidnem mestu. Vedno oprani (redno jih perem, ne glede na to kolikokrat so bili uporabljeni), celi (v diskontu jih prodajajo po 200 tolarjev, tako, da ni bojazni, da bi jih bilo premalo, ker jih lahko za to ceno kupim veliko). Ker živimo v pritličnem stanovanju gostje “mislijo”, da je samoumevno, da gredo kar obuti naprej. Nikoli nisem nikogar zaradi tega opomnila. Ti isti gostje imajo prav tako doma pripravljene copate, ki jih mi vedno uporabimo. Saj ni problem, če je zunaj suho. Bilo pa je deževno, blatno (žal nimamo urejenega dvorišča) in so šli kar obuti noter. Hčerka je ravno začela s plazenjem. Brr! Ko so odšli sem pometla in pomila. Mislim, da je stvar bontona, da se (vsaj v takšnih razmerah!) sezuješ. Ne zdi se mi lepo, da to kar ignoriraš. To je samo moje mnenje…

Ne razumem, kako si lahko gledala, da gredo v blatnih ali pa samo mokrih čevljih noter. Pri nas hodimo velikokrat obuti, ko je suho (stanovanje+atrij), če pa je mokro ali pa sem nedavno pomila potem pa kar z nasmeškom ponudim copate. Do zdaj me še nihče ni čudno pogledal.

Ravno tako kot ne dovolim, da gostje kadijo v stanovanju – brez izjeme. Če želijo prižgat, morajo iti ven v atrij, to da je pa zunaj recimo sneg pa je njihov problem.

Bodi srečna, da se ti sezujejo! Saj od čistih ali pa en dan starih nogavic še nihče ni podlegel, no! 🙂

Si se morda vprašala, zakaj nočejo obuti copat? Ja zato, ker si pač mislijo, da je TE copate pred njimi obula že kar množica ljudi, notri se naberejo lepe vonjave, pa bakterije, pa izgledajo tako lepo prepajcani…Tudi jaz bi rekla: “Ne hvala, sem raje bosa!” Pa ti??

Recept, kako pa gosti BODO obuvali copate: redno jih peri v stroju, da bodo čisti in bodo dišali po svežem in to v šali tudi povej: “So včeraj iz pralnega stroja – samo zate, dragi XY!!”

Torej, kupi tiste najcenejše za 200 SIT, jih nekajkrat operi, nato pa zamenjaj z novimi.

Majca

Če je bilo tole namenjeno meni, sem že povedala, da imam vedno čiste copate, samo nekatere budale, ne morem drugega rečt, tega NE ZNAJO SPOŠTOVAT. Meni se pa zdi prej grdo in skrajno neotesano od gosta, da se ne sezuje!!!

PROSIM, VAS, ZAGOVORNICE PODLOSTI PREOBUVANJA, SKULIRAJTE SE!! Nič ni bolj nesramnega od gosta, ki se zapodi obut not!! Pa naj bo zunaj dež ali pa sonček!! Sori, ampak jaz bi vsekakor to povedala, če bi kdo hotel v čevljih not.

Mi je že skoraj žal, da sem vprašala.

OK. Pri nas se ljudje preobuvajo, ker imamo nov parket in razumejo, da jih prosim, če se preobujejo. Če so čevlji z mehkim podplatom in čisti, tudi dovolim, da grejo noter obuti. AMPAK – da ti misliš, da gre njihov švic na tla in potem na igrače in potem v otrokova usta——–eeeeeeeeej, to je pa res mal tu mač, draga Katarinca. Pa saj ne drgnejo igrače po svojih podplatih in med prsti in potem na silo vtikajo v otroška usta! poleg tega bi bila jaz kot tvoj prijatelj kar malo užaljena, če bi slišala, da naokrog govoriš, da gre moj švic na tvoja tla. Mislim, švic jim pa najbrž ne lije v potokih in se zasuši na parketu………

Zakaj bi ti bilo žal, da si vprašala? Je pa seveda normalno, da so mnenja različna. Kot pri vsaki stvari. Skuliraš se pa lahko tudi ti. Pa srečni tvoji gostje, ki jih imenuješ budale. Pa naj bodo v čevljih ali copatih?!

pa kakšne obiskovalce pa sploh ti imaš? no, morda smo družbeno izolirani, ampak k nam hodijo le prijatelji in sorodniki, ki spoštujejo nas in naše želje, mi pa njih.
aja, vprašala pa nisi – hotela si potrditev, da imaš prav ti in ker ti nis(m)o prikimale, si se razjezila
T.

Katarinca78,

joj, joj – nobena juhica se ne poje tako vroča, kot se skuha, no!

Moram pa še dodati, da smo Slovenci lahko kar srečni, kar se glede sezuvanja obuval obiskovalcev v naših domovih tiče, vsaj po raziskavah sodeč so tujci zelo presenečeni nad našo navado in je pri njih doma ne prakticirajo! V copate se obuvajo le še v nekaterih azijskih državah (Kitajska, Japonska, ..)., ali pa so bosi.

Sama sem kar precej časa živela, študirala in delala v Ameriki, in če ti lahko ponudim za primerjavo: tam so ljudje skregani s kulturo sezuvanja in zanjo sploh še niso slišali – BTW – Američani se v čevljih in oblečeni valjajo celo po posteljah in po posteljnini (!!), se ne sezuvajo, ko pridejo na obisk in doma se večinoma ne preoblačijo v free time oblačila, ko pridejo domov iz služb. Si predsatavljaš: hoja zunaj po vsem mogočem, nato ti to prinesejo v stanovanje, tvoj otrok pa se veselo plazi po tleh! In verjemi, da je naš takrat 1-letni čurimuri preživel in verjetno tudi okrepil imunski sistem :-)) In še to: talne obloge v bivalnih prostorih so v ZDA večinoma tapisoni – povsod, tudi v nekaterih kopalnicah. Ko smo najemali hišo, je bil “hell of a job” najti hišo s parketom, najemnina pa je bila za cca. 300 USD dražja ravno zato, ker po tleh ni bilo tapisona…

Pa zakaj ti to sloh navajam? Malček zato, ker me zanima, kako bi ti odregirala v takih situacijah – obiskovalci, ki sploh še niso slišali za copate… Pa prosim ne sprejmi tega kot kritike, ampak kot realnost! Se pa strinjam tudi z odgovori assye, Avene in TinkareC….

Pa še nekaj: da sem okarakterizirana kot ZAGOVORNICA PODLOSTI PREOBUVANJA?? Daj no, daj…..

Lep dan,

Majca

Ženske, pa kaj je z vami???

Se najde par pametnih, pa se kregajo ko otroc.

A vam je težko povedati svoje mnenje, pa srečno? Včasih bi se pa res lahko nekatere ugriznile v jezik…

Starševski čvek piše, pa se obnašamo ko v vrtcu. Ženske, pamet v roke:))).

Bacilka.

Sama se zelo nerada preobuvam, ker se mi noge straaaaašno potijo in ne pomaga nič, po celodnevni hoji v čevljih v službi tako raje ne grem na obisk, kjer vem, da se bom morala sezuti!

New Report

Close