Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako Zavod zmanjšuje št. prijavljenih? Tako!

Kako Zavod zmanjšuje št. prijavljenih? Tako!

Plača se prispevek za poškodbe/smrt na delovnem mestu.

39. Vprašanje:
Kako izpolnimo obveznost pri plačilu prispevka za zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni? Omenili so nam, da je potrebno oddati REK-2, pa ne vemo vrste dohodka in zneska, ter kam, na kateri račun plačati.
Odgovor:
Zavarovanja »za primer nesreče pri delu in poklicne bolezni«, ki ga v svojem vprašanju še omenjate, na ZZZS ni več mogoče realizirati (za udeležence usposabljanja na delovnem mestu zanj ni pravne podlage). Zavod je v zvezi s tem dne 28.4.2014 objavil spremembo javnega povabila, kjer je navedeno, da namesto tega zavarovanja delodajalci osebo zavarujete »za invalidnost in smrt, ki je posledice poškodbe pri delu«.
To storite na obrazcu REK-2 na način kot je navedeno v javnem povabilu in v pogodbi, ki ste jo sklenili z Zavodom. Če ste imeli sklenjeno pogodbo z nami še pred spremembo javnega povabila, pa osebe niste mogli vključiti, boste od območne službe, kjer ste oddali ponudbo, prejeli v podpis ustrezen aneks k pogodbi.
Zavarovanje udeleženca za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu, plačuje delodajalec za vsak koledarski mesec, v katerem se izvaja usposabljanje, v pavšalnem znesku kot ga določa Sklep o določitvi prispevkov za posebne primere zavarovanja (Uradni list RS, št. 23/2013 in 20/2014). Mesečni pavšal znaša trenutno 6,38 EUR. Plačilo se izvede sočasno z obračunom, obračuna na obrazcu REK-2 Obračun davčnih odtegljajev za dohodke po ZDoh-2, ki niso dohodki iz delovnega razmerja; višino prispevka delodajalec vpiše pod točko III Prispevki za socialno varnost, 221 Prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v breme delodajalca.
Zavarovanje plačate za koledarski mesec, v katerem je realizirana vključitev. Na obrazcu REK-2 kot vrsto dohodka v zap. št. podatka 010 izberete šifro 1821, število oseb vpišete pod 015b, medtem ko pod 015a vpišete številko 0, saj prispevka pod zap. št. 222 (tudi tukaj vpišete 0), ne plačate. Plačate le znesek 6,38, ki ga vpišete pod zap. št. 221.[/quote]

Ampak iz tega je razbrati, da je oseba zavarovana samo primer invalidnosti ali smrti. Ne pa za poškodbo na delovnem mesu. Torej, če se oseba poškoduje (ali pa če zboli), ne prejme nobenega bolniškega nadomestila? Tako jaz to pojasnilo zgoraj razumem.[/quote]

Vaš link

Delavec NI delovnem razmerju, seveda NE dobi nadomestila za bolniško odsotnost. Za poškodbo na delovnem mestu je zavarovan.

Me pa zanima, kako lahko Zavod napotuje delavce na takšne “preizkuse” k delodajalcem, ne da bi delavci opravili varstvo pri delu? Ali recimo, HACCP? Torej lahko nek delodajalec “preizkuša” delavca kar tako, na lepe oči?

Ne samo, da je takšen projekt gnil…. Očitno je tudi nezakonit?!

Ampak iz tega je razbrati, da je oseba zavarovana samo primer invalidnosti ali smrti. Ne pa za poškodbo na delovnem mesu. Torej, če se oseba poškoduje (ali pa če zboli), ne prejme nobenega bolniškega nadomestila? Tako jaz to pojasnilo zgoraj razumem.[/quote]

Vaš link

Delavec NI delovnem razmerju, seveda NE dobi nadomestila za bolniško odsotnost. Za poškodbo na delovnem mestu je zavarovan.
[/quote]
Tudi na linku ne vidim tega napisanega.

Vaš link

Delavec NI delovnem razmerju, seveda NE dobi nadomestila za bolniško odsotnost. Za poškodbo na delovnem mestu je zavarovan.
[/quote]
Tudi na linku ne vidim tega napisanega.[/quote]

Česa ne vidiš? Lepo ti vse piše. Še 1x preberi.

Sploh pa ne vem, kaj ti jasno. Zakaj iščeš pravice delavca nekje, kjer ni elementov delovnega razmerja? Bolniške ni. Če se zvrneš s strehe, si zavarovan, bolniške pa ne rabiš, ker si itak brezposelna oseba. Pač odležiš v bolnici oziroma doma.


Tudi na linku ne vidim tega napisanega.[/quote]

Česa ne vidiš? Lepo ti vse piše. Še 1x preberi.

Sploh pa ne vem, kaj ti jasno. Zakaj iščeš pravice delavca nekje, kjer ni elementov delovnega razmerja? Bolniške ni. Če se zvrneš s strehe, si zavarovan, bolniške pa ne rabiš, ker si itak brezposelna oseba. Pač odležiš v bolnici oziroma doma.[/quote]

Mogoče sem slepa. Ali bi mi prosim lahko copy-pastali del, kjer piše, da je oseba zavarovana za primer nesreče pri delu?
Ker jaz vidim, da je zavarovana samo za invalidnost ali smrt (ki sta posledici nesreče pri delu). Vsem nesrečam pri delu pa ni nujno posledica invalidnost ali smrt.

Česa ne vidiš? Lepo ti vse piše. Še 1x preberi.

Sploh pa ne vem, kaj ti jasno. Zakaj iščeš pravice delavca nekje, kjer ni elementov delovnega razmerja? Bolniške ni. Če se zvrneš s strehe, si zavarovan, bolniške pa ne rabiš, ker si itak brezposelna oseba. Pač odležiš v bolnici oziroma doma.[/quote]

Mogoče sem slepa. Ali bi mi prosim lahko copy-pastali del, kjer piše, da je oseba zavarovana za primer nesreče pri delu?
Ker jaz vidim, da je zavarovana samo za invalidnost ali smrt (ki sta posledici nesreče pri delu). Vsem nesrečam pri delu pa ni nujno posledica invalidnost ali smrt.[/quote]

Daj ne trollaj. Nihče ni napisal, da delavec prejme 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} bolniško, lepo ti piše, kakšno zavarovanje plača delodajalec in za kaj.

Če se urežeš na salamoreznici, poviješ prst in delaš naprej. Če ostaneš naslednje jutro doma, delodajalec to sporoči na Zavod in dobi drugega delavca, katerega “preizkuša”.

Mogoče sem slepa. Ali bi mi prosim lahko copy-pastali del, kjer piše, da je oseba zavarovana za primer nesreče pri delu?
Ker jaz vidim, da je zavarovana samo za invalidnost ali smrt (ki sta posledici nesreče pri delu). Vsem nesrečam pri delu pa ni nujno posledica invalidnost ali smrt.[/quote]

Daj ne trollaj. Nihče ni napisal, da delavec prejme 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} bolniško, lepo ti piše, kakšno zavarovanje plača delodajalec in za kaj.

Če se urežeš na salamoreznici, poviješ prst in delaš naprej. Če ostaneš naslednje jutro doma, delodajalec to sporoči na Zavod in dobi drugega delavca, katerega “preizkuša”.[/quote]

Pa vzemimo hipotetično situacijo. Oseba je na tej poskusni zadevi in se med tem poškoduje, recimo, da ji na nogo pade del nekega stroja. Pa recimo tudi, da je samo obvezno zavarovana, ne prejema socialne pomoči, zato dodatnega zdravstvenega zavarovanja nima. Poškodba ni najhujša, recimo, da ima zmečkanih par prstov in udarec v golen, z odprto rano. Zavarovanje, ki ji ga ta ‘delodajalec plača’, tu ne pride v poštev, ker poškodba po končanem zdravljenju nima statusa invalidnosti, pa tudi oseba ni umrla.
Človek gre lepo v bolnišnico, tam okreva več tednov, ker je bila potrebna operacija, da so mu rešili prste na nogi. Ker nima plačanega dodatnega zavarovanja, ni zavarovan za primer poškodbe na delu, mora zdravljenje sam doplačati. Med časom okrevanja, ki se zavleče tudi doma, recimo na dva meseca, tudi ne more iskati službe oz. opravljati katerega koli drugega dela. Če se mu v tem času pa slučajno zgodi možnost zaposlitve, ne bo opravil predhodnega zdravniškega pregleda in adijo služba.
Zgodba je totalno izmišljena, a ni nemogoča. Razumete poanto?

Pa kaj bluzite s temi nezgodami? Jsno, da je kriv delavec sam. vsak je sam dolžan poskrbet za svojo varnost. Kaj pa smo mi delo dajalci krivi, če je nekdo neroden? Danes obstaja na trgu tudi cela paleta zaščitnih sredtev. Če so delavci tako predrzni, da zahtevajo plačilo za svoje delo, ki smo jim ga mi dali blagohotno, naj si pa še sami kupujejo zaščito.

Daj ne trollaj. Nihče ni napisal, da delavec prejme 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} bolniško, lepo ti piše, kakšno zavarovanje plača delodajalec in za kaj.

Če se urežeš na salamoreznici, poviješ prst in delaš naprej. Če ostaneš naslednje jutro doma, delodajalec to sporoči na Zavod in dobi drugega delavca, katerega “preizkuša”.[/quote]

Pa vzemimo hipotetično situacijo. Oseba je na tej poskusni zadevi in se med tem poškoduje, recimo, da ji na nogo pade del nekega stroja. Pa recimo tudi, da je samo obvezno zavarovana, ne prejema socialne pomoči, zato dodatnega zdravstvenega zavarovanja nima. Poškodba ni najhujša, recimo, da ima zmečkanih par prstov in udarec v golen, z odprto rano. Zavarovanje, ki ji ga ta ‘delodajalec plača’, tu ne pride v poštev, ker poškodba po končanem zdravljenju nima statusa invalidnosti, pa tudi oseba ni umrla.
Človek gre lepo v bolnišnico, tam okreva več tednov, ker je bila potrebna operacija, da so mu rešili prste na nogi. Ker nima plačanega dodatnega zavarovanja, ni zavarovan za primer poškodbe na delu, mora zdravljenje sam doplačati. Med časom okrevanja, ki se zavleče tudi doma, recimo na dva meseca, tudi ne more iskati službe oz. opravljati katerega koli drugega dela. Če se mu v tem času pa slučajno zgodi možnost zaposlitve, ne bo opravil predhodnega zdravniškega pregleda in adijo služba.
Zgodba je totalno izmišljena, a ni nemogoča. Razumete poanto?[/quote]

Razumemo, brez skrbi. Ampak, očitno tega tistih na Zavodu za zaposlovanje ne zanima…

Delavec si je sam kriv, če se mu zgodi nesreča…. Bi pa lepo pazil, da se mu kaj ne zgodi. Ali pa bi takšno super duper “preizkušnjo” zavrnil in se spokal iz evidence prijavljenih na Zavodu. Eden manj :-))))

Jaz pa tega ne razumem. Zakaj si človek z delom ne zasluži minimalne plače, ampak mu morajo dajati dodatke k minimalni plači? A ni normalno, da bi nekdo, ki naredi 40 ur na teden, že po defaultu moral dobiti minimalno plačo? Naj mu potem dajo dodatek na to plačo.[/quote]

Barca hvala – ja to mi je ušlo iz spomina. Zakon o uravnoteženju javnih financ.

Žogca – enostavno zato, ker je vse preveč ljudi na minimalni plači glede na stopnjo izobrazbe. Ostalim razredom ne bodo dvignili plače in potem imaš enega zaposlenega preko javnih del, ki dela na delovnem mestu kjer te lahko po telefonu “nahruli” vsak, ki ima pet minut časa in čistilko z enako plačo.[/quote]

Ne ZUJF ampak ZMinP.

v tej pokvarjeni ” drž.” je možno vse.

New Report

Close